🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. L'Oréal Professionnel Silver Refill Whitening shampoo for grey and white hair 500ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Silver Refill Whitening shampoo for grey and white hair 500ml

    The Gloss Protect System transforms hair into soft, supple, shiny hair that regains its natural purity and shine.

    (0)
    €19.99
    €39.98/l
    Out of stock
  2. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Nourish Light Lightweight nourishing mask 50 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Nourish Light Lightweight nourishing mask 50 ml

    This lightweight mask with soy oil (91% natural origin) nourishes and strengthens dry, fine hair without weighing it down.

    (0)
    €7.19 €8.99
    €143.80/l
    Out of stock
  3. Olaplex N°5 Après-Shampoing Fortifiant Bond Maintenance 100ml
    Olaplex

    Olaplex N°5 Après-Shampoing Fortifiant Bond Maintenance 100ml

    Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.

    (5)
    €15.85
    €158.50/l
    Out of stock
  4. A gift for you
    Redken Acidic Color Gloss Shine & Colour Care Set
    Redken

    Redken Acidic Color Gloss Shine & Colour Care Set

    Vegan and sulphate-free, this set protects and enhances coloured hair with long-lasting vibrant colour and an intense mirror-like shine.

    (1)
    €59.99
    €75.94/l
    Out of stock
  5. A gift for you
    Redken Extreme Strength & Breakage Reduction Set
    Redken

    Redken Extreme Strength & Breakage Reduction Set

    Repairs and strengthens brittle hair, reducing breakage by up to 73% for restored fibre and intense shine.

    (1)
    €49.99
    €58.81/l
    Out of stock
  6. A gift for you
    Redken Acidic Bonding Concentrate Repair & Protection Gift Set
    Redken

    Redken Acidic Bonding Concentrate Repair & Protection Gift Set

    Repairs and strengthens damaged hair with citric acid to reduce breakage and restore strength and resilience.

    (1)
    €59.99
    €79.99/l
    Out of stock
  7. A gift for you
    Redken All Soft Hydration & Nutrition Set
    Redken

    Redken All Soft Hydration & Nutrition Set

    Deeply regenerates and hydrates dry hair, restoring flexibility, shine and silky softness for everyday manageability.

    (0)
    €44.99
    €59.99/l
    Out of stock
  8. -9% A gift for you
    Phyto Paris Volumising Shampoo Refill Fine, flat hair 750ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Volumising Shampoo Refill Fine, flat hair 750ml

    The shampoo that adds volume to fine hair.
    (9)
    €20.89 €22.90
    €27.85/l
    Out of stock
  9. Nioxin System 4 Conditioner for Coloured/Dry/Damaged Hair and Advanced Loss 1L
    Nioxin

    Nioxin System 4 Conditioner for Coloured/Dry/Damaged Hair and Advanced Loss 1L

    Conditioner for coloured/dry/damaged hair with moderate hair loss.

    (0)
    €39.95
    €39.95/l
    Out of stock
  10. Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Conditioner 1L
    Nioxin

    Nioxin System 1 Natural Hair and Moderate Loss Conditioner 1L

    Conditioner for natural hair with moderate loss.

    (1)
    €32.90
    €32.90/l
    Out of stock
  11. Nioxin Sandalore Anti-Hair Loss Shampoo 475ml
    Nioxin

    Nioxin Sandalore Anti-Hair Loss Shampoo 475ml

    Eliminates impurities and promotes hair growth.

    (0)
    €49.20
    €103.58/l
    Out of stock
  12. Bailleul Cystiphane DS Anti-Dandruff Giftboxes 300ml
    Bailleul

    Bailleul Cystiphane DS Anti-Dandruff Giftboxes 300ml

    Helps combat redness, itching and flaking of the scalp.

    (0)
    €16.99
    €56.63/l
    Out of stock
  13. Made in France
    Vitry Matifying styling wax 80 g
    Vitry

    Vitry Matifying styling wax 80 g

    This styling wax provides flexible hold with a natural-looking finish for effortless styling.

    (1)
    €11.50
    €143.75/kg
    Out of stock
  14. Made in France A gift for you
    Nuxe Sun My Summer Essentials
    Nuxe

    Nuxe Sun My Summer Essentials

    The must-have limited-edition summer essentials kit.

    (1)
    €38.80
    €155.20/l
    Out of stock
  15. Apivita Shine conditioner Orange & Honey 150 ml
    Apivita

    Apivita Shine conditioner Orange & Honey 150 ml

    APIVITA
    Shine
    Conditioner
    Orange & Honey
    150ml

    Shine and Revitalizing Conditioner is ideal for all hair types:

    • Moisturises and leaves hair radiant with shine and vitality thanks to Vitamins and revitalising essential oils of Orange, Lemon and Grapefruit.
    • Prevents breakage and split ends, while protecting against external aggressions (air pollution and styling) thanks to antioxidant mountain tea extract and APISHIELD HS Complex.
    • Leaves hair soft and manageable, thanks to Organic Olive Oil and Greek Thyme Honey.

    Water is replaced by a toning, anti-ageing Herbal Teas of organic Greek Rosemary.

    (0)
    €11.39
    €75.93/l
    Out of stock
  16. Made in France A gift for you
    Phyto Paris Intense Curls Magic Detangling Spray KIDS Curly and Frizzy Hair 200ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Intense Curls Magic Detangling Spray KIDS Curly and Frizzy Hair 200ml

    The magic spray that tames and detangles curly and frizzy hair for Children aged 3 and over.
    (0)
    €10.90
    €54.50/l
    Out of stock
  17. L'Oréal Professionnel Tecniart Recharge Fix Design Localised Hold Hairspray Light Finish 200 ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Tecniart Recharge Fix Design Localised Hold Hairspray Light Finish 200 ml

    Targeted hold hairspray with strong, flexible fixation for precise styling control.

    (1)
    €35.90
    €179.50/l
    Out of stock
  18. Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating shampoo fine hair 250 ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Hydrating shampoo fine hair 250 ml

    This natural shampoo with StB Honey & Hyaluronic Acid gently cleanses fine hair, tames frizz and leaves locks soft, light and manageable – sulphate-free.

    (5)
    €11.75
    €47.00/l
    Out of stock
  19. Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 500ml
    Apivita

    Apivita Hyaluronic Hydra Shampoo Tous Types de Cheveux 500ml

    APIVITA Moisturizing Shampoo gently cleanses & hydrates your hair, respecting a natural scalp balance.

    (1)
    €19.80
    €39.60/l
    Out of stock
  20. Made in France A gift for you
    Phyto Paris Phytolaque Laque Végétale Fixation Médium À Forte 150ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytolaque Laque Végétale Fixation Médium À Forte 150ml

    The plant-based hairspray, free from propellant gas, provides long-lasting strong hold and enhances the hairstyle without stickiness or stiffness.

    (1)
    €9.89
    €65.93/l
    Out of stock
  21. Noreva Hexaphane Shampooing Extra-Doux 400ml
    Noreva

    Noreva Hexaphane Shampooing Extra-Doux 400ml

    Daily shampoo for the whole family

    all hair types

    (0)
    €8.89
    €22.22/l
    Out of stock
  22. Schwarzkopf Professional Blond Me Intensive Repair Mask 200ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Blond Me Intensive Repair Mask 200ml

    Discover the Intense Bond Repair Masks for blonde and lightened hair to prevent breakage and loss of Keratin.

    (0)
    €19.96
    €99.80/l
    Out of stock
  23. -20%
    Puressentiel Anti-Lice Lice Repellent Spray 2x75ml
    Puressentiel

    Puressentiel Anti-Lice Lice Repellent Spray 2x75ml

    Repellent spray to keep lice away!

    (0)
    €11.16 €13.96
    €74.40/l
    Out of stock
  24. Made in France
    Out of stock
  25. Made in France
    Vichy Dercos Energy+ Stimulating Shampoo and Energising Conditioner
    Vichy

    Vichy Dercos Energy+ Stimulating Shampoo and Energising Conditioner

    Stimulating Energy Shampoo + Energising Conditioner

    (2)
    €27.90
    €46.50/l
    Out of stock
  26. Mustela Detangling and nourishing cream shampoo 200ml
    Mustela

    Mustela Detangling and nourishing cream shampoo 200ml

    Mustela nourishing & detangling cream shampoo, with organic shea butter and avocado. Gently cleanses, nourishes and detangles without weighing hair down. Suitable from birth.

    (82)
    €9.90
    €49.50/l
    Out of stock
  27. Mustela Detangling and nourishing Care 200ml
    Mustela

    Mustela Detangling and nourishing Care 200ml

    Mustela nourishing detangling care with organic Karité and avocado. Hydrates, nourishes and detangles long, curly or frizzy hair. Multi-use: with or without rinsing.

    (77)
    €12.76
    €63.80/l
    Out of stock
  28. Revlon Professional Restart Bond Repair Repairing Melting Conditioner 200ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Restart Bond Repair Repairing Melting Conditioner 200ml

    Intensive repairing Care with LipidBond Filler

    (0)
    €13.00
    €65.00/l
    Out of stock
  29. Biokap Belleza Masque Violet Anti-Jaunissement cheveux blonds, blancs 150ml
    Biokap

    Biokap Belleza Masque Violet Anti-Jaunissement cheveux blonds, blancs 150ml

    Masque violet pour cheveux blonds, blancs ou méchés. Neutralise les reflets jaunes et orangés tout en nourrissant la fibre capillaire.
    (0)
    €14.90
    €99.33/l
    Out of stock
  30. Olaplex Lightweight nourishing hair mask fine hair 200 ml
    Olaplex

    Olaplex Lightweight nourishing hair mask fine hair 200 ml

    Instantly boosts fine hair with lightweight, long-lasting hydration for up to 5 washes by sealing the cuticle.

    (0)
    €41.99
    €209.95/l
    Out of stock
  31. Out of stock
  32. L'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin care for frizzy and unruly hair 200 ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin care for frizzy and unruly hair 200 ml

    Deeply transforms hair with amino acid chains and keratin for lasting softness and easier styling.

    (209)
    €20.15
    €100.75/l
    Out of stock
  33. Organic
    Sanoflore Travel Essentials Kit
    Sanoflore

    Sanoflore Travel Essentials Kit

    A complete travel-sized face and hair routine with 98% natural ingredients to cleanse, hydrate, firm and repair.

    (1)
    €19.99
    €121.15/l
    Out of stock
  34. Vegan
    Revlon Professional Equave Kids Detangling Spray Minions 200 ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Equave Kids Detangling Spray Minions 200 ml

    Instantly detangles children’s hair while nourishing with a 94% natural-origin, vegan and hypoallergenic formula.

    (0)
    €15.71
    €78.55/l
    Out of stock
  35. Uriage Ap Hair Volume shampoo 200 ml
    Uriage

    Uriage Ap Hair Volume shampoo 200 ml

    Gently cleanses fine hair while adding volume and vitality, enriched with zinc, vitamin B6 and a keratin-like active.

    (0)
    €10.49
    €52.45/l
    Out of stock
  36. Made in France
    Klorane Figuier de Barbarie Shine dry shampoo dull, dehydrated hair 150 ml
    Klorane

    Klorane Figuier de Barbarie Shine dry shampoo dull, dehydrated hair 150 ml

    Cleanses and revives dull hair with natural absorbant powders, adding instant volume and shine—no rinsing needed.

    (0)
    €10.76
    €71.73/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara