🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. Revlon Professional Nutri Color Creme Soin Repigmentant Cheveux Colores 100ml

    Multiple choice

    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Nutri Color Creme Soin Repigmentant Cheveux Colores 100ml

    Instant re-pigmenting Care for coloured, bleached and highlighted hair. Fast-acting ionic pigments. Results in 3 minutes.

    (5)
    €11.99
    €143.90/l
  2. Daen Herba Tural Universal Hair Mask 400ml
    Daen

    Daen Herba Tural Universal Hair Mask 400ml

    Universal mask for all hair types. 

    Restructures the hair with a super-fast moisturising treatment. 

    (0)
    €10.14
    €25.35/l
  3. Vegan
    Korres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil

    Multiple choice

    Korres

    Korres Argan oil Permanent Hair Colour With Argan Oil

    Permanent and long lasting colour

    provides radiant colour and shine

    with argan oil

    (31)
    €11.59
    €95.93/l
  4. A gift for you A gift for you
    Phyto Paris Phytocolor Permanent Colour With Plant Pigments

    Multiple choice

    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytocolor Permanent Colour With Plant Pigments

    PHYTO color experts create the first coloring with ammonia-free plant pigments, combining color performance, beauty of the hair and respect of the scalp. 

    (60)
    €6.90
    €73.93/l
  5. Beliflor Anti Ageing Formula Colouring Cream

    Multiple choice

    Beliflor

    Beliflor Anti Ageing Formula Colouring Cream

    It penetrates the hair fiber and thus perfectly covers the white hair.
    It allows to lighten or darken your colour by 3 tones.
    The Beliflor cream colour is enriched with plant extracts to recreate the keratin layer: jojoba oil, aloe vera gel and shea butter.

    (43)
    €12.10
  6. Beliflor Luscious Colour 135 ml

    Multiple choice

    Beliflor

    Beliflor Luscious Colour 135 ml

    Genuine  nourishing hair concentrate

    covers white hair

    anti ageing formula.

     

     

     

     

    (10)
    €10.99
    €97.70/l
  7. Martine Mahé Hair Dye With Herb Plants 125 ml

    Multiple choice

    Martine Mahé

    Martine Mahé Hair Dye With Herb Plants 125 ml

    This hair dye perfectly covers white hair from the first application.

     

    It respects hair balance

    Clour fades away shampoo after shampoo , giving no root effect.

    (4)
    €37.96
    €364.40/l
  8. Color & Soin Permanent Colour With Vegetable Extracts

    Multiple choice

    Color & Soin

    Color & Soin Permanent Colour With Vegetable Extracts

    Permanent dye from vegetable extracts Dyes 100% of white hair from the first application.

    (189)
    €7.99
  9. Organic
    Alphanova Active ingredient concentrate for DIY shampoo 20ml

    Multiple choice

    Alphanova

    Alphanova Active ingredient concentrate for DIY shampoo 20ml

    Active ingredient concentrates for custom shampoo.

    (0)
    €2.90
    €174.00/l
  10. Biokap Nutricolor Nutricolor Delicato Hair Dye 140ml

    Multiple choice

    Biokap

    Biokap Nutricolor Nutricolor Delicato Hair Dye 140ml

    BioKap Nutricolor Delicato, the gentlest permanent hair colouring. More than just a colouring product, BioKap Nutricolor Delicato is a genuine Skincare product for your hair

    (20)
    €10.60
    €90.86/l
  11. Mkl Shower Shampoo 200ml

    Multiple choice

    Mkl

    Mkl Shower Shampoo 200ml

    Organic shower shampoos for daily use on hair, face and body.

    (0)
    €2.69
    €16.15/l
  12. Made in France
    Martine Mahé Dyeing with Plants 250ml

    Multiple choice

    Martine Mahé

    Martine Mahé Dyeing with Plants 250ml

    It perfectly colours all white hair from the very first application, respecting your hair's natural texture.

    (24)
    €57.32
    €275.12/l
  13. Le Comptoir Des Tendances Hair brush x1

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Hair brush x1

    Natural fibre hairbrush.

    (0)
    €15.82
    €18.98/u
  14. Le Comptoir Des Tendances Children's magic hair towel

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Children's magic hair towel

    Microfibre hair towel.

    (2)
    €6.49
  15. Vegan
    Lazartigue La Couleur Absolue Permanent Colouring with botanical extracts 60ml

    Multiple choice

    Lazartigue

    Lazartigue La Couleur Absolue Permanent Colouring with botanical extracts 60ml

    Ammonia-free permanent Colouring with botanical extracts, concentrated in professional pigments.

    (7)
    €13.74
    €274.83/l
  16. Elcea Permanent colouring with revitalising care 140 ml

    Multiple choice

    Elcea

    Elcea Permanent colouring with revitalising care 140 ml

    Covers 100% of grey hair from the first application, with a hibiscus milk-enriched formula for nourished, radiant hair.

    (11)
    €8.82
    €75.57/l
  17. Batiste Dry shampoo 200ml

    Multiple choice

    Batiste

    Batiste Dry shampoo 200ml

    Large dry shampoo 200ml

    (1)
    €5.29
    €31.75/l
  18. Organic Made in France
    Emblica Colouring with plants 100g

    Multiple choice

    Emblica

    Emblica Colouring with plants 100g

    Botanical Colouring, a 100% natural and organic colouring with Ayurvedic plants, which enhances, colours and strengthens your hair for healthy-looking hair. Capacity: 100g.

    (2)
    €12.60
    €151.20/kg
  19. -15%
    Christophe Robin 12-row Pre-Incurved Blow Dry Brush
    Christophe Robin

    Christophe Robin 12-row Pre-Incurved Blow Dry Brush

    This brush is handcrafted from the finest materials with the utmost respect for the scalp and hair, using traditional French know-how.

    (0)
    €42.36 €49.84
    €42.36/u
  20. Schwarzkopf Professional Clean Balance Anti-Pollution Water BC Bonacure All hair types 150 ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional Clean Balance Anti-Pollution Water BC Bonacure All hair types 150 ml

    A leave-in Anti-Pollution Water for all hair types. Vegan formula - no ingredients of animal origin.

    (0)
    €16.10
    €107.33/l
  21. Vegan
    Batiste Naturally dry shampoo 200ml

    Multiple choice

    Batiste

    Batiste Naturally dry shampoo 200ml

    Natural cleansing power for great hair

    (0)
    €8.89
    €53.35/l
  22. Made in France
    Martine Mahé The reflection Herbal dyes 125ml

    Multiple choice

    Martine Mahé

    Martine Mahé The reflection Herbal dyes 125ml

    Made in France, the Reflet range from La Teinture aux Plantes can be used to perfect your natural colour or to give a pretty sheen to a shade from the La Teinture aux Plantes range.

    (0)
    €37.99
    €364.72/l
  23. Le Comptoir Des Tendances Magic Microfibre Towel x1

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Magic Microfibre Towel x1

    With this towel, you can reduce the need to use a hairdryer, so your hair is less damaged.

    (0)
    €4.00
    €4.80/u
  24. Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty Scalp massaging brush in natural fibres

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty Scalp massaging brush in natural fibres

    This scalp massage brush is made from natural fibres and features soft silicone bristles for a gentle, efficient massage.

    (0)
    €6.90
    €8.28/u
  25. American Crew 3 in 1 Tea tree Shampoo 450ml
    American Crew

    American Crew 3 in 1 Tea tree Shampoo 450ml

    Shampoo, Conditioner and Shower Gel with a refreshing Perfumes.

    (65)
    €22.00
    €48.89/l
  26. American Crew 3 in 1 Shampoo Chamomile + Pine 1L
    American Crew

    American Crew 3 in 1 Shampoo Chamomile + Pine 1L

    Shampoo, Conditioner and Shower Gel with a relaxing Perfumes.

    (4)
    €29.99
    €29.99/l
  27. American Crew 3 in 1 Tea tree Shampoo 1L
    American Crew

    American Crew 3 in 1 Tea tree Shampoo 1L

    Shampoo, Conditioner and Shower Gel with a refreshing Perfumes.

    (65)
    €29.89
    €29.89/l
  28. Wella Professionals Color Motion Colour Revealing Masks 75ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Color Motion Colour Revealing Masks 75ml

    Up to 8 weeks of Colour Protection, strengthened hair and brilliant shine*.

    (0)
    €10.99
    €146.53/l
  29. Le Comptoir Des Tendances Beter Natural Fiber Brosse Mini En Fibres Naturelles 0.050

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Beter Natural Fiber Brosse Mini En Fibres Naturelles 0.050

    Mini brush made from natural fibres.

    (0)
    €5.40
    €6.48/u
  30. Wella Professionals Eimi Finition Dynamic Fix Hair Sculpting Spray 45 seconds light hold 300ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Eimi Finition Dynamic Fix Hair Sculpting Spray 45 seconds light hold 300ml

    SAY STYLE SPEAK EIMI
    (0)
    €14.99
    €49.97/l
  31. Wella Professionals Color Fresh Mask Peach Blush temporary Colouring Masks 150ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Color Fresh Mask Peach Blush temporary Colouring Masks 150ml

    13 Masks to revive or transform your colour at home in just 10 minutes.
    (284)
    €14.99
    €99.93/l
  32. Le Comptoir Des Tendances Afro comb

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Afro comb

    Natural fibre afro comb.

    (0)
    €8.34
    €10.01/u
  33. Le Comptoir Des Tendances Cutting comb En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Cutting comb En Fibres Naturelles

    Natural fibre cutting comb.

    (0)
    €3.29
    €3.95/u
  34. Le Comptoir Des Tendances Large comb En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Large comb En Fibres Naturelles

    Large natural fibre comb.

    (0)
    €3.90
    €4.68/u
  35. Beter Natural Fiber Large brush En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Beter

    Beter Natural Fiber Large brush En Fibres Naturelles

    Natural fibre brush.

    (2)
    €8.39
    €10.07/u
  36. Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty flexible skeleton brush En Fibres Naturelles

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Natural Beauty flexible skeleton brush En Fibres Naturelles

    Flexible natural fibre skeleton brush.

    (2)
    €9.90
    €11.88/u
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara