Filorga Global-Repair Global anti-ageing set
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 10.42ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Anti-ageing ritual with skin-repair technology for mature skin
- Targets signs of advanced ageing
- Nourishes, plumps and brightens the skin
- Rich and melting textures
- For mature skin seeking firmness
Discover the Filorga Global-Repair Anti-Ageing Set, a premium anti-ageing routine designed to restore skin maturity, density, deep nourishment and radiant glow. Perfect for targeting visible signs of ageing, this complete set delivers comprehensive action for firmer, rejuvenated skin.
Comprehensive anti-ageing action
This treatment tackles the key signs of ageing by restoring the skin’s protective barrier, boosting elasticity and revitalising cellular energy. The results are immediate: skin feels comforted and deeply nourished, with contours visibly reshaped. Delicate areas, including the eye and smile lines, appear smoother, with puffiness and dark circles reduced.
Unique sensory experience
The routine features luxuriously rich and melting textures for ultimate comfort, leaving a velvety finish. The set includes GLOBAL-REPAIR ADVANCED cream for the face, neck and chest, plus a dedicated treatment for the eye and lip contours.
This formula transforms the skin from within for visibly renewed results.
How to use it
How to use Filorga Global-Repair?
In the morning, apply a thin layer of the cream to your face, neck and chest, massaging gently. In the evening, use it as a thick mask on these areas. For the eyes and lips, apply daily, morning and/or evening, to the relevant contours.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula:
GLOBAL-REPAIR ADVANCED CRÈME: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), GLYCERIN, C10-18 TRIGLYCERIDES, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, COCO-CAPRYLATE/CAPRATE, GLYCERYL STEARATE SE, PROPANEDIOL, BUTYLENE GLYCOL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, CETYL ALCOHOL, BRASSICA CAMPESTRIS (RAPESEED) SEED OIL, PENTYLENE GLYCOL, C18-36 ACID TRIGLYCERIDE, PARFUM (FRAGRANCE), HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, JOJOBA ESTERS, POLYSORBATE 20, BISABOLOL, TOCOPHERYL ACETATE, SUCROSE PALMITATE, C12-18 ACID TRIGLYCERIDE, SQUALENE, CAPRYLYL GLYCOL, TABEBUIA IMPETIGINOSA BARK EXTRACT, POLYACRYLATE CROSSPOLYMER-6, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, GLYCERYL LINOLEATE, PAEONIA ALBIFLORA ROOT EXTRACT, O-CYMEN-5-OL, SODIUM CHLORIDE, SODIUM BENZOATE, FARNESOL, BORAGO OFFICINALIS SEED OIL, OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL, SIMMONDSIA CHINENSIS (JOJOBA) SEED OIL, CAMELLIA OLEIFERA SEED OIL, PHYTOSTERYL MACADAMIATE, ADENOSINE, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, CARBOMER, SODIUM LACTATE, SODIUM PHYTATE, CERAMIDE NP, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, PHYTOSTEROLS, 1,2-HEXANEDIOL, GLYCERYL STEARATE CITRATE, TOCOPHEROL, GLUCOSE, SODIUM HYALURONATE, ROSA DAMASCENA FLOWER OIL, ROSA DAMASCENA FLOWER WATER, ASCORBYL TETRAISOPALMITATE, POTASSIUM CHLORIDE, BETA-SITOSTEROL, POTASSIUM SORBATE, CALCIUM CHLORIDE, CITRIC ACID, MAGNESIUM SULFATE, GLUTAMINE, CITRONELLOL, CI 19140 (YELLOW 5), SODIUM PHOSPHATE, ASCORBIC ACID, SODIUM ACETATE, LYSINE HCL, ARGININE HCL, PALMITOYL TRIPEPTIDE-1, ALANINE, CI 17200 (RED 33), HISTIDINE HCL, VALINE, LEUCINE, THREONINE, ISOLEUCINE, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, TRYPTOPHAN, PHENYLALANINE, TYROSINE, GLYCINE, POLYSORBATE 80, SERINE, CYSTINE, CYANOCOBALAMIN, GLUTATHIONE, ASPARAGINE, ASPARTIC ACID, ORNITHINE HCL, GLUTAMIC ACID, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, PROLINE, METHIONINE, TAURINE, HYDROXYPROLINE, GLUCOSAMINE HCL, COENZYME A, SODIUM GLUCURONATE, THIAMINE DIPHOSPHATE, RETINYL ACETATE, INOSITOL, NIACIN, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, BIOTIN, CALCIUM PANTOTHENATE, RIBOFLAVIN, SODIUM TOCOPHERYL PHOSPHATE, THIAMINE HCL, FOLIC ACID.
GLOBAL-REPAIR ADVANCED EYES & LIPS: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), GLYCERIN, HYDROGENATED VEGETABLE GLYCERIDES, DICAPRYLYL CARBONATE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, BUTYLENE GLYCOL, BRASSICA CAMPESTRIS (RAPESEED) SEED OIL, ARACHIDYL ALCOHOL, PENTYLENE GLYCOL, GLYCERYL CAPRYLATE/CAPRATE, C18-36 ACID TRIGLYCERIDE, BEHENYL ALCOHOL, ALBIZIA JULIBRISSIN BARK EXTRACT, JOJOBA ESTERS, PARFUM (FRAGRANCE), POLYACRYLATE CROSSPOLYMER-6, ARACHIDYL GLUCOSIDE, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, C12-18 ACID TRIGLYCERIDE, SQUALENE, POLYGLYCERYL-10 DIOLEATE, SODIUM BENZOATE, TABEBUIA IMPETIGINOSA BARK EXTRACT, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, XANTHAN GUM, POTASSIUM SORBATE, CITRIC ACID, O-CYMEN-5-OL, PAEONIA ALBIFLORA ROOT EXTRACT, CAESALPINIA SPINOSA FRUIT EXTRACT, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, SIMMONDSIA CHINENSIS (JOJOBA) SEED OIL, LINALOOL, BORAGO OFFICINALIS SEED OIL, CAMELLIA OLEIFERA SEED OIL, OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL, SODIUM PHYTATE, PHYTOSTERYL MACADAMIATE, ADENOSINE, POLYGLYCERYL-10 DIPALMITATE, LINALYL ACETATE, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, SODIUM LACTATE, CERAMIDE NP, KAPPAPHYCUS ALVAREZII EXTRACT, NIACINAMIDE, TOCOPHEROL, TAURINE, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, PHYTOSTEROLS, CARNOSINE, SODIUM PCA, MANNITOL, ROSA DAMASCENA FLOWER WATER, ROSE FLOWER OIL/EXTRACT, ARGININE, GERANYL ACETATE, CI 77491 (IRON OXIDES), HYDROLYZED HYALURONIC ACID, SIGESBECKIA ORIENTALIS EXTRACT, CITRONELLOL, ACETYL HEXAPEPTIDE-8, ACETYL TETRAPEPTIDE-5, CI 19140 (YELLOW 5), BENZOIC ACID, HAEMATOCOCCUS PLUVIALIS EXTRACT, PALMITOYL TRIPEPTIDE-1, GLYCINE, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, MAGNESIUM SULFATE, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, ERGOTHIONEINE, SODIUM CITRATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL
Related products
-
FilorgaFilorga Universal Cream Filorga Universal Cream Daily Purpose Treatment 100ml
The Filgora treatment diffuses water into the tissues.It works in synergy with a plant extract that repairs the hydrolipidic film of the skin. This treatment is enriched in Urea, widely used in cosmetics and in dermatological preparations for its moisturising properties.
(19)€24.49€244.90/l -
New Made in France
FilorgaFilorga Pro Collagen Micro Growth Factor cream 50 ml
Firms the skin and redefines the facial contour with a collagen-boosting peptide complex
(50)€38.90€778.00/l -
New Made in France
FilorgaFilorga Time-Filler Anti-Wrinkle Gift Set
Smooths and reduces 5 types of wrinkles for a refreshed, youthful look.
(0)€70.90€1,289.09/lOut of stock -
New Made in France
FilorgaFilorga Hyalu-Filler Hydration and volume set
Deeply hydrates, plumps the skin and restores lip volume for an anti-ageing effect.
(0)€55.90€1,016.36/lOut of stock -
Made in France
SvrSvr Sensifine Soothing hydrating care soothing hydrating cream 40 ml
This soothing moisturiser calms and hydrates sensitive, reactive skin with panthenol and nourishing plant oils.
(50)€8.89€222.25/l -
CliniqueClinique Moisture Surge(TM) Intense 72H Hydro-Replenishing Treatment dry skin 30ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense 72H Hydro-Replenishing cream-gel hydrates & soothes your skin.
(95)€19.90€663.33/l -
CliniqueClinique 72H Intense Hydro-Relipid Care Dry skin 50ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense is 72H Hydro-Relipidizing Care.
(95)€30.29€605.80/l -
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating sorbet cream 60 ml
Caudalie Vinosource Moisturizing Sorbet has an immediate and long-lasting soothing action.
(1150)€17.50€291.67/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Hydrance Moisturising cream for sensitive dry to very dry skin 40ml
Deeply hydrates and soothes dry to very dry skin with a rich, comforting texture enriched in anti-irritating thermal spring water.
(450)€13.49€337.25/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Toleriane Intensive hydration face cream 48H sensitive or allergy-prone skin, normal to dry 40 ml
Instantly soothes sensitive or allergy-prone skin, strengthens the skin barrier and provides 48-hour hydration with an innovative probiotic fraction.
(192)€16.79€419.75/lOut of stock
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 131.24ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;