Filorga Hyalu-Filler Hydration and volume set
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 207.36ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Hyaluronic acid ritual for hydration and volume
- Targets wrinkles and loss of firmness
- Plumps the skin and redefines the lips
- Set includes cream, balm and sheet mask
- For all skin types seeking anti-ageing benefits
Discover a complete anti-ageing solution with the Filorga Hyalu-Filler Hydration and Volume Set, designed to restore your skin’s bounce and radiance. This targeted routine works on wrinkles, hydration and volume for visibly rejuvenated skin.
Hydra-plumping technology
Inspired by aesthetic filling techniques, the Filorga Hyalu-Filler set works deep within the skin. Its formulas intensely hydrate the skin layers, smooth texture and restore lost volume. Fine lines and wrinkles appear reduced, while skin, plumped with moisture, regains comfort and suppleness. The lip contour is redefined for softer, fuller-looking lips.
Sensory experience
This routine combines a melting, refreshing cream, a nourishing lip balm with a luminous finish and a sheet mask that perfectly hugs the face’s contours. Simple to apply, it delivers immediate and long-lasting results.
This set transforms your skin day after day.
How to use it
How to use Filorga Hyalu-Filler?
Apply the cream morning and evening to the face and neck, either alone or after the serum. For the lips, use Hyalu-Filler Lips daily. Apply the sheet mask 1–2 times a week: leave on for 15 minutes on cleansed skin, then massage in any excess serum. No need to rinse.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula:
HYALU-FILLER CREAM: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), GLYCERIN, BUTYLENE GLYCOL, PROPYLHEPTYL CAPRYLATE, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, C15-19 ALKANE, C9-12 ALKANE, 1,2-HEXANEDIOL, HYDROLYZED SODIUM HYALURONATE, CI 77163 (BISMUTH OXYCHLORIDE), PARFUM (FRAGRANCE), MALTODEXTRIN, CARBOMER, DISTEARDIMONIUM HECTORITE, SODIUM HYALURONATE, SODIUM BENZOATE, XANTHAN GUM, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, TRIETHYL CITRATE, O-CYMEN-5-OL, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, BIOSACCHARIDE GUM-1, LINALOOL, SODIUM PHYTATE, ADENOSINE, SUCROSE PALMITATE, LINALYL ACETATE, PENTYLENE GLYCOL, SODIUM HYALURONATE CROSSPOLYMER, SODIUM HYDROXIDE, GLYCERYL LINOLEATE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, SODIUM CHLORIDE, GERANYL ACETATE, TOCOPHEROL, GLUCOSE, POTASSIUM CHLORIDE, POTASSIUM SORBATE, CALCIUM CHLORIDE, CITRIC ACID, MAGNESIUM SULFATE, GLUTAMINE, SODIUM PHOSPHATE, ASCORBIC ACID, SODIUM ACETATE, LYSINE HCL, ARGININE HCL, ALANINE, HISTIDINE HCL, VALINE, LEUCINE, THREONINE, ISOLEUCINE, TRYPTOPHAN, PHENYLALANINE, TYROSINE, GLYCINE, POLYSORBATE 80, SERINE, CYSTINE, CYANOCOBALAMIN, GLUTATHIONE, ASPARAGINE, ASPARTIC ACID, ORNITHINE HCL, GLUTAMIC ACID, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, PROLINE, METHIONINE, TAURINE, HYDROXYPROLINE, GLUCOSAMINE HCL, COENZYME A, SODIUM GLUCURONATE, THIAMINE DIPHOSPHATE, RETINYL ACETATE, INOSITOL, NIACIN, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, BIOTIN, CALCIUM PANTOTHENATE, RIBOFLAVIN, SODIUM TOCOPHERYL PHOSPHATE, THIAMINE HCL,
FOLIC ACID HYALU-FILLER LIPS: INCI Formula: RICINUS COMMUNIS (CASTOR) SEED OIL, POLYAMIDE-8, MYRISTYL LACTATE, POLYGLYCERYL-3 DIISOSTEARATE, PENTAERYTHRITYL TETRABEHENATE, SHOREA ROBUSTA SEED BUTTER, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, ETHYLHEXYL PALMITATE, HYDROGENATED CASTOR OIL, ISOPROPYL PALMITATE, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) BUTTER, STEARALKONIUM HECTORITE, PARFUM (FRAGRANCE), LECITHIN, MENTHOL, PROPYLENE CARBONATE, TRIBEHENIN, CITRIC ACID, TOCOPHERYL ACETATE, AQUA (WATER, EAU), PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, SORBITAN ISOSTEARATE, SUCROSE PALMITATE, TRIHYDROXYSTEARIN, SWERTIA CHIRATA EXTRACT, LINALOOL, LIMONENE, CI 45410 (RED 27), GLYCERYL LINOLEATE, LACTIC ACID, CITRUS AURANTIUM PEEL OIL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, SODIUM CHLORIDE, HEXYL CINNAMAL, SODIUM HYALURONATE, CITRUS LIMON (LEMON) PEEL OIL, GERANIOL, ROSE KETONES, GLUCOSE, PALMITOYL TRIPEPTIDE-1, TOCOPHEROL, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM CHLORIDE, POTASSIUM SORBATE, CALCIUM CHLORIDE, MAGNESIUM SULFATE, GLUTAMINE, SODIUM PHOSPHATE, GLUCOMANNAN, ASCORBIC ACID, SODIUM ACETATE, LYSINE HCL, ARGININE HCL, ALANINE, HISTIDINE HCL, VALINE, LEUCINE, THREONINE, ISOLEUCINE, TRYPTOPHAN, PHENYLALANINE, TYROSINE, GLYCINE, POLYSORBATE 80, SERINE, CYSTINE, CYANOCOBALAMIN, GLUTATHIONE, ASPARAGINE, ASPARTIC ACID, ORNITHINE HCL, GLUTAMIC ACID, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, PROLINE, METHIONINE, TAURINE, HYDROXYPROLINE, GLUCOSAMINE HCL, COENZYME A, SODIUM GLUCURONATE, THIAMINE DIPHOSPHATE, RETINYL ACETATE, INOSITOL, NIACIN, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, BIOTIN, CALCIUM PANTOTHENATE, RIBOFLAVIN, SODIUM TOCOPHERYL PHOSPHATE, THIAMINE HCL,
FOLIC ACID HYALU-FILLER FLASH TISSUE MASK: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), GLYCERIN, PENTYLENE GLYCOL, XANTHAN GUM, POLYSORBATE 20, SODIUM LACTATE, SODIUM PCA, SODIUM HYALURONATE, PARFUM (FRAGRANCE), TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE, CITRIC ACID, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER, FRUCTOSE, GLYCINE, NIACINAMIDE, UREA, SODIUM BENZOATE, INOSITOL
Related products
-
FilorgaFilorga Universal Cream Filorga Universal Cream Daily Purpose Treatment 100ml
The Filgora treatment diffuses water into the tissues.It works in synergy with a plant extract that repairs the hydrolipidic film of the skin. This treatment is enriched in Urea, widely used in cosmetics and in dermatological preparations for its moisturising properties.
(19)€24.49€244.90/l -
New Made in France
FilorgaFilorga Pro Collagen Micro Growth Factor cream 50 ml
Firms the skin and redefines the facial contour with a collagen-boosting peptide complex
(50)€38.90€778.00/l -
New Made in France
FilorgaFilorga Time-Filler Anti-Wrinkle Gift Set
Smooths and reduces 5 types of wrinkles for a refreshed, youthful look.
(0)€70.90€1,289.09/lOut of stock -
New Made in France
FilorgaFilorga Global-Repair Global anti-ageing set
Restores density, deeply nourishes and revives the glow of mature skin.
(0)€105.90€1,629.23/lOut of stock -
Made in France
SvrSvr Sensifine Soothing hydrating care soothing hydrating cream 40 ml
This soothing moisturiser calms and hydrates sensitive, reactive skin with panthenol and nourishing plant oils.
(50)€8.89€222.25/l -
CliniqueClinique Moisture Surge(TM) Intense 72H Hydro-Replenishing Treatment dry skin 30ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense 72H Hydro-Replenishing cream-gel hydrates & soothes your skin.
(95)€19.90€663.33/l -
CliniqueClinique 72H Intense Hydro-Relipid Care Dry skin 50ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense is 72H Hydro-Relipidizing Care.
(95)€30.29€605.80/l -
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating sorbet cream 60 ml
Caudalie Vinosource Moisturizing Sorbet has an immediate and long-lasting soothing action.
(1147)€17.50€291.67/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Tolérance Control Soothing Reparing Cream for Reactive skin Peaux Réactives 40ml
Tolerance Control Repairing Cream by Avène soothes & calms sensitive, reactive normal to combination skin.
(461)€16.90€422.50/l -
Made in France
La Roche-PosayLa Roche-Posay Effaclar Mat+ Hydrating Cream 40ml
Deeply hydrates sensitive oily skin while controlling excess sebum for a long-lasting matte finish and even complexion.
(118)€11.50€287.50/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 39.21ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;