Filorga Time-Filler Anti-Wrinkle Gift Set
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getAggregateRating, 131.91ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;
Description
- Inspired by medical techniques with an intensive anti-wrinkle complex
- Targets expression lines, deep and surface wrinkles
- Smooths and plumps the skin for an immediate unwrinkled effect
- Complete ritual with fluid serum, rich cream and fabric mask
- For normal to dry skin seeking anti-ageing action
Discover the Filorga Time-Filler Anti-Wrinkle Gift Set, an intensive anti-ageing routine designed to target and reduce the 5 types of wrinkles on the face and neck. This complete ritual works to smooth, plump, and iron out the skin while preserving its natural expressiveness.
Inspired by aesthetic medicine technology
This gift set combines innovative treatments for a comprehensive correction: plumping deep wrinkles, relaxing facial features, and smoothing the skin’s surface. The hydrating and regenerating formulas deliver visibly younger-looking skin, with an immediate smoothing effect and a more refreshed appearance.
Sensory experience with visible results
The set includes a lightweight serum, a rich cream for optimal comfort, and a tissue mask with a second-skin effect. Together, they transform the skin from within, for a smoother, regenerated complexion. The formula reveals its full effectiveness after just a few applications.
Adopt this routine for visibly rejuvenated skin.
How to use it
How to use Filorga Time-Filler?
Apply cream and serum morning and evening to the face and neck. For the cream, gently pinch wrinkles. Use the mask 1–2 times a week: leave on for 15 minutes on cleansed skin, then massage in any excess—no need to rinse.
Compositions & ingredients
The composition may be subject to variations, so we advise you to always check the list on the purchased product.
INCI Formula:
TIME-FILLER CREAM: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), GLYCERIN, PROPYLHEPTYL CAPRYLATE, BUTYLENE GLYCOL, CELLULOSE, SQUALANE, CETEARYL ISONONANOATE, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, C9-12 ALKANE, AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER, IMPERATA CYLINDRICA ROOT EXTRACT, LAUROYL LYSINE, PARFUM (FRAGRANCE), 1,2-HEXANEDIOL, MALTODEXTRIN, SODIUM BENZOATE, SUCROSE PALMITATE, MAGNESIUM STEARATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, DISTEARDIMONIUM HECTORITE, CITRIC ACID, XANTHAN GUM, HYDROLYZED SODIUM HYALURONATE, TRIETHYL CITRATE, POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, GLYCERYL LINOLEATE, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, SODIUM CHLORIDE, BIOSACCHARIDE GUM-1, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, ADENOSINE, ANIGOZANTHOS FLAVIDUS EXTRACT, CAPRYLYL GLYCOL, SODIUM LACTATE, CARBOMER, SODIUM CITRATE, DIPEPTIDE DIAMINOBUTYROYL BENZYLAMIDE DIACETATE, CRITHMUM MARITIMUM EXTRACT, GLUCOSE, SODIUM HYALURONATE, POTASSIUM CHLORIDE, TOCOPHEROL, POTASSIUM SORBATE, CALCIUM CHLORIDE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, MAGNESIUM SULFATE, GLUTAMINE, SODIUM PHOSPHATE, ASCORBIC ACID, SODIUM ACETATE, LYSINE HCL, ARGININE HCL, PALMITOYL TRIPEPTIDE-1, ALANINE, HISTIDINE HCL, VALINE, LEUCINE, THREONINE, ISOLEUCINE, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, TRYPTOPHAN, PHENYLALANINE, TYROSINE, GLYCINE, POLYSORBATE 80, SERINE, CYSTINE, CYANOCOBALAMIN, GLUTATHIONE, ASPARAGINE, ASPARTIC ACID, ORNITHINE HCL, GLUTAMIC ACID, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, BIOTIN, PROLINE, METHIONINE, TAURINE, HYDROXYPROLINE, GLUCOSAMINE HCL, COENZYME A, SODIUM GLUCURONATE, THIAMINE DIPHOSPHATE, RETINYL ACETATE, INOSITOL, NIACIN, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, CALCIUM PANTOTHENATE, RIBOFLAVIN, SODIUM TOCOPHERYL PHOSPHATE, THIAMINE HCL, FOLIC ACID
TIME-FILLER INTENSIVE 5XP SERUM: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), ISOPENTYLDIOL, GLYCERIN, PROPANEDIOL, SQUALANE, 1,2-HEXANEDIOL, IMPERATA CYLINDRICA ROOT EXTRACT, POLYSORBATE 20, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, CAPRYLYL GLYCOL, SUCROSE PALMITATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, PARFUM (FRAGRANCE), XANTHAN GUM, HYDROLYZED SODIUM HYALURONATE, SODIUM HYDROXIDE, GLYCERYL LINOLEATE, CAESALPINIA SPINOSA FRUIT EXTRACT, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, SODIUM CHLORIDE, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, ADENOSINE, ANIGOZANTHOS FLAVIDUS EXTRACT, SODIUM LACTATE, CARBOMER, KAPPAPHYCUS ALVAREZII EXTRACT, SODIUM CITRATE, DIPEPTIDE DIAMINOBUTYROYL BENZYLAMIDE DIACETATE, CRITHMUM MARITIMUM EXTRACT, GLUCOSE, SODIUM HYALURONATE, CITRIC ACID, SODIUM BENZOATE, POTASSIUM CHLORIDE, POTASSIUM SORBATE, CALCIUM CHLORIDE, MAGNESIUM SULFATE, GLUTAMINE, SODIUM PHOSPHATE, ASCORBIC ACID, SODIUM ACETATE, TOCOPHEROL, LYSINE HCL, ARGININE HCL, PALMITOYL TRIPEPTIDE-1, ALANINE, HISTIDINE HCL, VALINE, LEUCINE, THREONINE, ISOLEUCINE, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, TRYPTOPHAN, PHENYLALANINE, TYROSINE, GLYCINE, POLYSORBATE 80, SERINE, CYSTINE, CYANOCOBALAMIN, GLUTATHIONE, ASPARAGINE, ASPARTIC ACID, ORNITHINE HCL, GLUTAMIC ACID, NICOTINAMIDE ADENINE DINUCLEOTIDE, BIOTIN, PROLINE, METHIONINE, TAURINE, HYDROXYPROLINE, GLUCOSAMINE HCL, COENZYME A, SODIUM GLUCURONATE, THIAMINE DIPHOSPHATE, RETINYL ACETATE, INOSITOL, NIACIN, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, CALCIUM PANTOTHENATE, RIBOFLAVIN, SODIUM TOCOPHERYL PHOSPHATE, THIAMINE HCL, FOLIC ACID
TIME-FILLER TISSUE MASK: INCI Formula: AQUA (WATER, EAU), GLYCERIN, PENTYLENE GLYCOL, CICHORIUM INTYBUS (CHICORY) ROOT EXTRACT, POLYSORBATE 20, HYDROLYZED COLLAGEN, XANTHAN GUM, PARFUM (FRAGRANCE), FUCOSE, TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE, CITRIC ACID, GLUCONOLACTONE, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, CAESALPINIA SPINOSA GUM, SODIUM BENZOATE, BENZYL ALCOHOL, LACTIC ACID, DEHYDROACETIC ACID
Related products
-
FilorgaFilorga Universal Cream Filorga Universal Cream Daily Purpose Treatment 100ml
The Filgora treatment diffuses water into the tissues.It works in synergy with a plant extract that repairs the hydrolipidic film of the skin. This treatment is enriched in Urea, widely used in cosmetics and in dermatological preparations for its moisturising properties.
(19)€24.49€244.90/l -
New Made in France
FilorgaFilorga Pro Collagen Micro Growth Factor cream 50 ml
Firms the skin and redefines the facial contour with a collagen-boosting peptide complex
(50)€38.90€778.00/l -
New Made in France
FilorgaFilorga Hyalu-Filler Hydration and volume set
Deeply hydrates, plumps the skin and restores lip volume for an anti-ageing effect.
(0)€55.90€1,016.36/lOut of stock -
New Made in France
FilorgaFilorga Global-Repair Global anti-ageing set
Restores density, deeply nourishes and revives the glow of mature skin.
(0)€105.90€1,629.23/lOut of stock -
Made in France
SvrSvr Sensifine Soothing hydrating care soothing hydrating cream 40 ml
This soothing moisturiser calms and hydrates sensitive, reactive skin with panthenol and nourishing plant oils.
(50)€8.89€222.25/l -
CliniqueClinique Moisture Surge(TM) Intense 72H Hydro-Replenishing Treatment dry skin 30ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense 72H Hydro-Replenishing cream-gel hydrates & soothes your skin.
(95)€19.90€663.33/l -
CliniqueClinique 72H Intense Hydro-Relipid Care Dry skin 50ml
CLINIQUE Moisture Surge Intense is 72H Hydro-Relipidizing Care.
(95)€30.29€605.80/l -
Made in France
CaudalieCaudalie VinoHydra Hydrating sorbet cream 60 ml
Caudalie Vinosource Moisturizing Sorbet has an immediate and long-lasting soothing action.
(1150)€17.50€291.67/l -
La Roche-PosayLa Roche-Posay Toleriane Intensive hydration face cream 48H sensitive or allergy-prone skin, normal to dry 40 ml
Instantly soothes sensitive or allergy-prone skin, strengthens the skin barrier and provides 48-hour hydration with an innovative probiotic fraction.
(192)€16.79€419.75/lOut of stock -
Made in France
A-DermaA-Derma Exomega Control Emollient balm for atopic-prone dry skin 400 ml
This anti-itch emollient balm soothes dryness, redness and irritation, reducing itching by 95% in dry, eczema-prone skin.
(71)€15.89€39.72/l
Reviews
- bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1
- CLOUD, getReviews, 30.93ms
- REVIEWS, PRODUCT
- bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;