AVENE
-
Made in France A gift for you
AvèneAvène Xeracalm A.D Relipidating balm very dry skin 200 ml
Soothes very dry to atopic skin and relieves itching with intense, long-lasting hydration for up to 48 hours.
€15.89€79.45/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Xeracalm A.D Soothing Concentrate 40 ml
An instant SOS treatment to soothe dry patches on the skin.
€11.99€299.75/l -
A gift for you
AvèneAvène Xeracalm Nutrition Cleansing Gel 750ml
This high-tolerance daily use skincare product with its light Perfumes gently cleanses and comforts the skin.
€9.48€12.64/l -
A gift for you
AvèneAvène Cold Cream Concentrated hand cream 2 x 50 ml
Avène Concentrated Hand Cream soothes and repairs dry, damaged hands.
€8.50€85.00/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Hyaluron Activ Procedure Retinal Lifting Cream 30ml
Lifting cream formulated with active ingredients recognised in aesthetic medicine, offered in a pure, concentrated form.
€48.54€1,618.00/l -
A gift for you
AvèneAvène Cicalfate+ Repair cream SPF50+ 40ml
Repairs irritated skin, soothes redness and helps prevent dark spots with ultra-broad SPF50+ protection.
€11.99€299.75/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Hydrance Tinted hydrating cream light radiance spf30 40ml
Long-lasting hydration and corrected blemishes on sensitive and normal skin.
€17.50€437.50/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Man Aftershave balm dry, sensitive skin 50ml
Instantly soothes post-shave irritation, repairs skin and helps protect against bacteria with its hydrating barrier.
€13.99€279.80/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Sun Ultra protection intense protect SPF50+ fluid 150 ml
Avène’s Ultra Protection Intense SPF50+ with TriAsorB™ delivers advanced sun defence for the highest standards in UV protection.
€15.89€105.93/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Xeracalm A.D Cleansing Oil-Free Soap-Free Bar 100 g
This gentle bar helps soothe itching and irritation caused by dry skin.
€5.29€52.90/kg -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Xeracalm A.D Relipidating cleansing oil 1 l
Gently cleanses very dry, itchy skin while soothing and providing 24-hour intense hydration.
€16.00€16.00/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Xeracalm A.D Relipidating cream 400 ml
Soothes very dry to atopic skin and reduces itching for lasting comfort from one month’s use.
€20.98€52.45/l -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Ultra SPF50 stick 20 ml
Provides ultra-high SPF50 sun protection that’s water-, sand- and sweat-resistant for face, lips and body.
€10.90€545.00/l -
A gift for you
AvèneAvène Sun SPF 50 Tinted Compact Powder 10g
AVENE Tinted compact powder protects from UVA/B rays and masks your imperfactions.
€13.99€1,399.00/kg -
Made in France A gift for you
AvèneAvène Xeracalm A.D Lipid-replenishing Cleansing Oil very dry skin 750ml
Xéracalm AD lipid replenishing cleansing oil cleans, soothes irritations and itching.
€17.14€22.85/l -
A gift for you
AvèneAvène Cicalfate+ Intense Repair Serum 30 ml
This soothing serum instantly and lastingly relieves tightness and discomfort for calmed skin
€28.00€933.33/l