Organic Aromatherapy
-
Organic
FlorameFlorame Provence Purifying Spray Air Et Surfaces 180ml
FLORAME
purifying sprayair and surfaces
180mlFLORAME 100% Organic Provence Purifying Spray, with proven efficacy, helps you to keep your home clean and healthy and get rid of bacteria, fungus and viruses smoothly.
This spray purifies the air and surfaces in your house thanks to the efficacy of a compound of 28 essential oils from Organic Farming.€12.88€71.56/l -
Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Java Lemongrass Essential Oil 10 ml
organic essential oil of lemongrass
€3.19€319.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Essential oils Organic Spike Lavender Essential Oil 10 ml
Organic spike lavender essential oil is renowned for its moderate antibacterial, detoxifying, antiviral and immune-boosting properties, as well as its antifungal, pain-relieving benefits.
€5.99€599.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Petitgrain Bigaradier Bitter Orange Essential Oil 10ml
soothing, relaxing and sanitizing petitgrain bitter orange essential oil
€3.69€369.00/l -
Organic
-
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Alg-Essences 6 ml
Combines Breton sea algae and organic essential oils for deep relaxation and revitalised skin.
€33.89€5,648.33/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Ylang Ylang Essential Oil 5ml
The health benefits of Ylang-Ylang Essential Oil can be attributed to its properties as an antidepressant, antiseborrhoeic, antiseptic, aphrodisiac, hypotensive, nervine and sedative substance.
€4.24 €5.29€848.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Ladrome Organic Tea Tree Essential Oil 10ml
Essential oil of tea tree
Promotes the natural resistance of the organism.
€3.99€399.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Aromaboost Sleep Pillow Mist Bioes 50ml
Pranarôm - Aromaboost Energy Bio - Energising Mist - Anti-Fatigue Toning Atmosphere - Organic Scots Pine Essential Oil - 50 ml€11.80€236.00/l -
PranarômPranarôm Plant oils Organic Calophylla Plant Oil 50 ml
PRANAROM
Plant Oils
Health and Beauty Oil
Calophyllum
Calophyllum inophyllum
Organic Cosmetics
Food Supplements
50ml€8.89€177.80/l -
Organic
NatessanceNatessance Evening Primrose Organic Oil Pure Soothing 50ml
Rich in omega 6, this cold-pressed organic evening primrose oil deeply nourishes and protects the skin.
€7.90€158.00/l -
Organic
NatessanceNatessance Organic black seed oil 50 ml
Rich in essential fatty acids, this cold-pressed organic black seed oil nourishes skin, strengthens hair and adds a nutritious touch to cold dishes.
€5.99€119.80/l -
FlorameFlorame Roll-on Soak With Organic Essential Oils 5ml
The Roll-On reduces itching, soothes and relieves.
€6.95€1,390.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Lemon Essential Oil 10ml
Lemon essential oil helps to stimulate the body's natural defenses. It also promotes the proper functioning of the respiratory tracts.
€3.54€354.00/l -
PranarômPranarôm Essential oils Organic Niaouli Essential Oil 10 ml
100% pure and natural Niaouli essential oil, packed with soothing and beneficial properties.
€3.89€389.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetable Sweet Almond Oil 100ml
Organic vegetable sweet almond oil
€12.60€126.00/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Organic Ravintsara Essential Oil 30ml
Ravintsara essential oil
100 % organic, pure and natural
€13.84 €17.29€461.33/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Coconut Oil 100 ml
organic coconut oil
suitable for dry skin and dry hair, coconut oil prevents skin dehydration and protects the fibers of the hair for a supple and shiny hair.
€7.99€79.90/l -
-20%
Phytosun AromsPhytosun Aroms Organic lavandin abrial essential oil 10 ml
Organic lavandin abrial essential oil by Phytosun Arôms
€2.56 €3.20€256.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Avocado Vegetable Oil 50ml
PRANAROM
Vegetable oil of avocadoHealth and Beauty Oil
€4.99€99.80/l -
Organic
PranarômPranarôm Essential oils Organic Bergamot Essential Oil 10 ml
Organic bergamot essential oil (Citrus bergamia) from Pranarôm’s expert labs
€5.99€599.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Les diffusables Organic Home Comfort 30ml
Relaxation and Well-being at home, thanks to the warm notes of Ylang-Ylang and Damask Rose.
€10.00€333.33/l -
Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Helichrysum organic 5 ml
Helichrysum organic essential oil delivers a rich, intoxicating aromatic scent.
€19.60€3,920.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Aromaboost Roll-On Immunity Bioes 5ml
Pranarôm - Aromaboost Immunity Bio - Olfactive Roll-on - Supports the Immune System and Reduces Physical Fatigue - Immediate Action - Organic Ravintsara Essential Oil - 5 ml€7.99€1,598.00/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Eucalyptus Globulus 10ml
The Puressentiel Organic globulus eucalyptus essential oil has beneficial properties for the respiratory system (cleansing, expectorant).
€2.63 €3.29€263.00/l -
Organic
FlorameFlorame Purifying freshness spray for air and surfaces 180 ml
Gently helps keep your home clean and healthy by removing bacteria, fungi, yeast and viruses.
€13.00€72.22/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Helichrysum Essential Oil 5 ml
Soothing and regenerating organic helichrysum essential oil.
€19.00€3,800.00/l -
PranarômPranarôm Essential oils Atlas Cedar Essential Oil 10 ml
100% pure and natural Atlas cedar essential oil (Cedrus atlantica) with a warm, woody aroma.
€3.86€386.00/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Wintergreen Organic 30 ml
Wintergreen organic essential oil has a warm, woody and intensely aromatic scent.
€9.59 €11.98€319.67/l -
Organic
PranarômPranarôm Essential oils Lavender Aspic Essential Oil 30ml
Organic lavender essential oil
Lavandula latifolia
Organic farming
Dietary supplementOn everything that bites and burns and also for poisonous insects , apply every 5 minutes for 1/2 hour 2 drops of Lavender aspic. The result is almost "miraculous".
€12.49€416.33/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetal Oil Of Daisy 100ml
PROPOS'NATURE
Vegetable oil Daisy (oily macerate) Bio
Also called macerate Bellis
In beauty care breast
Curve, firms and tightens skin tissue
rich in bioflavonoids and vitamin A
for a firmer, more toned and more flexible
100 % pure and natural
ingredient comsétique
mature and tired skin
Face, body and hair
100ml€13.32€133.20/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Sweet orange organic essential oil 10 ml
Soothing organic sweet orange essential oil for natural relaxation
€2.99€299.00/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Bay Laurel Essential Oil 5 ml
Organic bay laurel essential oil for natural aromatherapy and wellness
€4.69€938.00/l -
-20% Organic Vegan
PuressentielPuressentiel Essential Oils Organic Tea tree 30ml
Organic Tea tree essential oil 30ml
€9.59 €11.98€319.67/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Niaouli Essential Oil 10ml
The Niaouli Puressentiel Essential Oil the best balanced essential oil. It helps balance your stress and hormonal levels.
€3.04 €3.79€304.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Ladrome Organic Ravintsara Essential Oil 10ml
The essential oil of ravintsara promotes the good functioning of the respiratory tracts.
€5.99€599.00/l