Organic mothers & kids products
-
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Primea 3 Organic Growth Milk Powder 10 Months to 3 Years De 10 Mois A 3 Ans 800g
Growing-up milk from 10 months.
€16.90€21.12/kg -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Baby Organic Gentle Cleansing Baby Wipes 200 g
Gently cleanses and soothes babies’ sensitive skin with thermal spring water and L-PCA, leaving it fresh and hydrated.
€3.98 -
Organic
MustelaMustela Organic Stretch Marks Oil 105ml
Avocado-based oil preventing & soothing stretch marks
€17.99€171.33/l -
Organic Made in France
BiolaneBiolane Expert Washing Gel Body & Hair 500ml
Biolane Body and Hair Cleansing Gel with a soft and delicate fragrance is guaranteed high tolerance.
€8.39€16.78/l -
Organic
PhysiolacPhysiolac Cereals Fruit Banana Apple Pear Bioes 6 Months Old 200g
Fruit cereals for babies aged 6 months and Plus.
€4.99€24.95/kg -
Organic
PranarômPranarôm Pranabb Stretch Marks Massage Oil Flexibility and elasticity 100ml
Provides suppleness and elasticity to the Skin.
€8.98€89.80/l -
Organic Made in France
RivadouceRivadouce Baby Bioes Gentle Cleansing Gel Body & Hair 500ml
Organic Shower Gel 50ml specially designed for babies to cleanse and moisturise the body and hair.
€9.89€19.78/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Baby Nutritive Cold Cream for Baby's Face and Body Organic 100 ml
Gently nourishes and intensely protects baby’s delicate skin with thermal spring water and L-PCA for long-lasting hydration and optimal comfort.
€7.90 -
Organic Made in France
BiolaneBiolane Expert Expert cleansing gel for body and hair 750 ml
Gently cleanses baby’s skin and scalp with a plant-based prebiotic to support the skin’s microbiome balance.
€5.50€7.33/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Baby Gentle organic cleansing gel for baby hair and body 1l
Gently cleanses baby’s delicate skin and scalp with thermal spring water and L-PCA to lock in natural moisture.
€11.86 -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Baby care Super-fatted organic cleansing gel Gentle Scent for body and hair 500 ml
Gently cleanses baby’s skin and hair with a hypoallergenic formula, enriched with Alga-Paisium to soothe and protect from birth.
€8.99€17.98/l -
Organic
PranarômPranarôm Pranabb Organic Massage Oil Natural Defense Dès 3kg 10ml
Prana BB Natural Defense is based on 100% organic essential oils.
€5.88€588.00/l -
Organic
CattierCattier Baby Gel Lavant Doux Corps Et Cheveux Bio 500ml
Indication: To cleanse skin and hair of your baby.
€7.99€15.98/l -
Organic VeganMustela
Mustela Organic Olive Oil Washing Gel for Family 400ml
Organic washing gel enriched with olive oil for the whole family use.
€10.00€25.00/l -
Organic Made in France Vegan
CattierCattier Baby Baby Nappy Cream Tous Types de Peaux Visage et Corps 75ml
Cattier Baby Nappy Cream For Baby 75ml fragrance-free, preservative-free was created to moisturize, protect and repair baby's bottom.
€6.89€91.87/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Bioes Gingival Massage Paste 75ml
Propolis massage paste: Sanitizes sensitive gums and interdental spaces.
€11.40€152.00/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Baby Baby Organic Nappy Change Cream 75 ml
Gently soothes and protects baby’s delicate skin from nappy rash and redness with Jonzac thermal water and plant-based actives.
€7.00€93.33/l -
Organic Made in France
BabylenaBabylena Bioliniment With Organic Olive Oil 400ml
BioLiniment
with organic olive oil
special nappy area
cleanses, softens, nourishes and protects€4.90€12.25/l -
Organic
CattierCattier Baby Liniment Lait Nettoyant BIO 500ml
Baby liniment ; for nappy change.
€8.89€17.78/l -
Organic
AlphanovaAlphanova Bébé Bebe Shampoo 2 In 1 Very Gentle 200ml
ALPHANOVA BEBE.
2 in 1 shampoo.
Very gentle.
Does not sting eyes.
For cradle cap and frequent use.
Natural, organic certified formula.
With water lily and nasturtium.
0% paraben.
0% phenoxyethanol.
200ml.€5.29€26.45/l -
Organic Made in France
BabysoinBabysoin Bioes Water Wipes From birth 4x60 Sachets
Babysoin water wipes gently cleanse baby's face, bottom and body.
€12.70€0.05/u -
Organic Made in France
BabybioBabybio Organic Liquid Compote Kiwi Mango Coco Milk From 6 Months 4x90g
BABYBIO drinking compotes are a perfect dessert or snack for your baby aged 6 months+
€3.99€11.08/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Menus Carrots from Landes, pasta shells, mushroom and ham with chunky pieces 200 g
Every bite brings a delicious new taste for little ones to explore!
€2.69€13.45/kg -
Organic
RivadouceRivadouce Baby Bioes Micellar Cleansing Water Face and Body 500ml
Organic micellar cleansing water quickly cleanses and softens Baby's skin.
€10.39€20.78/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio Organic Raspberry and Banana from 6 months+ 4x85g
Discover BABYBIO Raspberry & Banana Brew - ideal snack for little gourmets!
€3.89€11.44/kg -
Organic
Holle PuralHolle Pural Baby milk 1 with Bioes goat's milk From 0 to 6 months 400g
Goat's milk for First Age infants from 0 to 6 months, 400g.
€17.29€43.22/kg -
Organic VeganMustela
Mustela Organic Hydrating Cream from Birth 150ml
Hydrating vegan care for babies & the whole family.
€11.76€78.40/l -
Organic
Good GoutGood Gout Les Biscuits des Bois Blackcurrant and Chestnut from 12 months 80g (x4 Sachets)
Palm oil-free, with the great taste of red fruit!
€3.49€43.62/kg -
Organic
PranarômPranarôm Pranabb Stretch Mark Massage Cream Flexibility and elasticity 100ml
Provides suppleness and elasticity to the Skin.
€7.99€79.90/l -
Organic
PranarômPranarôm Aromaforce Organic Pectoral Balm Junior 50ml
Aromaforce Junior Chest Balm soothes and improves your child's comfort during colds.
€5.88€117.60/l -
-20% Organic
WeledaWeleda Organic Nursing Tea lemon and ginger flavour 20 sachets
Weleda’s Organic Nursing Tea is specially formulated to support breastfeeding mothers.
€3.43 €4.29€85.75/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Optima 2 Organic Milk Powder From 6 months 800g
Organic milk powder for babies aged 6 months and over
€18.99€23.74/kg -
Organic Made in France
BiolaneBiolane Expert Moisturizer Face and body 75ml
Biolane moisturizing cream with a soft and delicate fragrance contributes to your baby's cutaneous balance.
€6.48€86.40/lOut of stock -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Emergency care First teeth oil 10ml
Neobulle First Teeth Oil soothes, calms and softens the gums during teething.
€9.29€929.00/l -
Organic Made in France
BiolaneBiolane Expert Oleo-Limestone Treatment Biolane Peaux Sensibles 500ml
Biolane Oil-limestone Treatment cleanses and protects a delicate baby's bottom.
€8.70€17.40/l -
Organic Made in FranceBabybio
Babybio Lait Croissance Bio From 10 Months+ 6x25cl
Babybio Liquid formula contains the right amount of protein for your baby's nutritional balance.
€5.95€3.97/l