Organic mothers & kids products
-
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Goat's milk organic powder Caprea 2 suitable from 6 to 12 months 800 g
Organic goat’s milk powder enriched with omega-3 (DHA) and omega-6 (ARA) to support babies’ weaning from 6 months.
€25.49€31.86/kg -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum 24h Delicate Roll-On Deodorant Sensitive skin 50ml
Omum natural deodorant without aluminium salts ensures a 24 hour efficiency. Gently regulates perspiration and protects a sensitive underarm skin.
€7.96€159.20/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio Comté AOP & Oregano Biscuits 16 units
Trust our Comté AOP & oregano biscuits to satisfy baby’s little hunger pangs with delicious, wholesome goodness!
€2.89€40.14/kg -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Baby care Ultra-Rich Cleansing Gel Baby's body & hair Corps & Cheveux 200ml
Organic ultra-rich cleansing gel for baby's body and hair, does not sting eyes.
€7.39€36.95/l -
Organic
RivadouceRivadouce Baby Organic Flax diaper change cleanser 500ml
Organic liniment for changing Baby 500ml gently cleanses. Ideal for the diaper area.
€10.00€20.00/l -
Organic
BlédinaBlédina Les Recoltes Les Recoltes Organic Pumpkin Jars From 4 to 6 months 2x130g
Organic pumpkin jars for babies aged 4 to 6 months.
€2.50€9.62/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Apple from New Aquitaine and Pomegranate from Occitania small pots From 6 months 2x130 g
Baby food made with apples from the Nouvelle-Aquitaine region and pomegranates from the Occitanie region.
€2.29€8.81/kgOut of stock -
PranarômPranarôm Pranabb Organic Light Legs Milk 200ml
PRANABB MATERNITE Light Legs Milk soothes feelings of tired, heavy legs from the first months of pregnancy thanks to a synergy of essential oils.
€8.99€44.95/l -
Organic
GuigozGuigoz Organic Growth milk powder 3 from 10 months to 3 years 800 g
Supports normal cognitive and bone development with iron, zinc, vitamin D and omega 3 from organic ingredients.
€18.69€23.36/kg -
Organic
AlphanovaAlphanova Bébé Baby 100% Natural Massage Oil 100ml
Alphanova Baby 100% Natural Massage oil BIO 100ml is a moisturizing and soothing care non-perfumed, organically certified, to moisturize and massage your baby's or child's skin.
€7.79€77.90/l -
Tier price Organic
AlphanovaAlphanova Bébé Bebe Cold Cream 50ml
Its special, natural origin, cold cream enriched formula with calendula extract can be used on all parts of the body (face, hands, body...) to moisturise, nourish and soothe damaged skins.
€7.40€148.00/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio Organic Boudoirs 6 Sachets / 4 120g
BABYBIO Lady fingers with sweet orange essential oil are a perfect snack for babies aged 8 months+.
€3.50€29.17/kg -
-20%
WeledaWeleda Nipple Ointment 25g
A balm suitable for use during Milk feeding.
€7.12 €8.89€284.80/l -
Organic Made in France
DermasensDermasens 3 in 1 Organic Baby Wash Gel 500ml
3-in-1 organic baby cleansing gel for face, body and hair.
€6.89€13.78/l -
Organic Made in FranceBabybio
Babybio Baby Milks Bioes 10 Months Liquid Growth Milk Dés 10 Mois 6x1l
Baby growth milk is suitable for babies aged 10 months and over.
€13.99€2.33/l -
Organic Vegan
AlphanovaAlphanova Bébé Hydrating Face & Body Cream Bioes 75ml
ALPHANOVA bébé ® BIO Moisturising Face & Body Cream is a care product for the dry, sensitive skin of babies and infants.
€6.44€85.87/l -
Organic Made in France
BabylenaBabylena Bioes Foaming Gel Hair & Body from birth 400ml
With flower honey, Witch Hasel floral water and Aloe Vera for body and hair.
€7.00€17.50/l -
Organic
NatessanceNatessance Baby Organic lime and calcium liniment for nappy change 1 l
Gently cleanses and protects baby’s delicate skin with a blend of olive oil and calcium to help prevent redness.
€9.49€9.49/l -
Organic
AlphanovaAlphanova Bébé Baby Hair And Body Dermo Cleanser 400ml
The Alphanova dermo cleanser is an organic soap free foaming gel ; for the bath or shower of your baby and children.
€6.95€17.38/l -
Organic Made in France
-
-10% Organic
OemineOemine Eczebio Calm 50ml
Ecological and organic certified moisturising cosmetic for very dry and problem skin.
€12.14 €13.49€242.80/l -
Organic
AnaeAnae Zélio organic liniment 500 ml
Organic olive oil and lime liniment for gentle baby nappy changes, 500 ml.
€13.50€27.00/l -
Organic
-
Organic Made in France
BabybioBabybio Emmental and thyme biscuits 16 units
What better way to satisfy baby’s little hunger pangs than with France’s favourite cheese in these tasty biscuits?
€2.90€40.28/kg -
Organic Made in France
RivadouceRivadouce Baby Organic Gentle Cleansing Gel Body & Hair 75ml
Gently cleanses and protects the Skin.
€3.16€42.13/l -
Organic Made in France
DermasensDermasens 3-in-1 Organic Baby Cleansing Micellar Water 500ml
Organic 3-in-1 no-rinse baby cleansing water for baby's face, body and bottom.
€13.99€27.98/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio 8 Months Organic Cocoa Semolina Cream Gourd Dessert Lacte 4x85g
Organic semolina cream is suitable for babies aged 8 months.
€4.59€13.50/kg -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Soins Accouchement Perineum Oil 20ml
Neobulle Perineum Oil to soften, soothe and repair
€10.90€545.00/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Primea 1 Organic Milk Powder From 0 To 6 Months From 0 to 6 months 800g
Primea 1 powdered milk for infants.
€17.99€22.49/kg -
Organic
Holle PuralHolle Pural Organic 3-grain porridge From 6 months 250g
Ideal for supplementing milk as part of a diversified diet, from 6 months at the earliest.
€3.89€15.56/kg -
Organic Made in France
BabylenaBabylena Bioes Diaper Nappy Change Cream From birth 75ml
Made from avocado oil and Aloe Vera, it moisturises, nourishes and soothes Baby's skin.
€7.99€106.53/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum My Gentle Bubble Organic Shampoo suitable from age 3 200 ml
Gently cleanses while strengthening and hydrating hair with red algae and aloe vera for soft, shiny lengths.
€8.02€40.10/l -
Organic Made in France
Green TribuGreen Tribu Gentle bubble 500ml
Hypoallergenic, sulphate-free 2-in-1 hair and body cleansing gel.
€10.49€20.98/l -
BeauterraBeauterra Bioes Baby Cleansing Water Sensitive Skin Hair & Body 250ml
Perfume-free and enriched with ORGANIC Aloe Vera extract, it is suitable for sensitive and reactive skin.
€6.95€27.80/l -
Organic Made in France
JuneoJuneo Goat Organic Infant Formula 800g Chèvre 1er Age 0 to 6 Months Juneo♦Lait Bio Pour Nourrissons 1st Age 0 to 6 Months 800g
Goat's milk for babies from birth.
€30.99€38.74/kg -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Ma Jolie Peau Moisturising And Rebalancing Organic Face Cream 40ml
associated with organic lemon water, marine extracts and glycerin, it rebalances the fragile skin of future mothers by absorbing excess sebum while allowing rehydration.
€26.63€665.75/l