Organic mothers & kids products
-
Organic
CentifoliaCentifolia Newborns Bioes Micellar Water 100ml
This micellar water cleanses Baby's fine, fragile skin gently and naturally, without drying it out. After application, Skin is clean, soft and non-sticky.€4.68€46.80/l -
Organic Vegan
AlphanovaAlphanova Bébé Organic Alcohol Free Water de Senteur 50ml
Discover Alphanova Baby ® ORGANIC eau de senteur, a fresh, delicate fragrance that smells just like baby.
€13.90€278.00/l -
Organic
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren Bio Calendula Bébé & Maternité Stretch marks Oil 200ml
Body oil with Organic Calendula extract and Organic Sweet Almond Oil to prevent the appearance of stretch marks.
€14.39€71.95/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Babibad 50 ml
Gentle organic lavender and orange essential oils soothe and relax little ones from 12 months for a hydrating, calming bath.
€6.89€137.80/l -
Les Tendances D'EmmaLes Tendances D'Emma Eco Chou Eucalyptus Eco Chou Diaper Gloves x5
Changing gloves can replace cotton pads and Wipes.
€13.30€2.66/u -
Organic Made in France
GamardeGamarde Baby Cleansing gel body and hair 400 ml
This gentle cleansing gel washes baby’s body and hair while leaving a delicate, fresh scent.
€16.30€40.75/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Sweet Almond Oil 100ml
softening, fortifying and softening skin, - calming irritations. Ideal for dry, sensitive or irritated skins.
€11.32€113.20/l -
MustelaMustela Reusable and washable eco-wipes kit x10
Mustela organic cotton reusable eco-wipes are perfect for an eco-friendly hygiene routine.
€20.26€2.03/u -
PicotPicot Organic follow-on milk 6-12 months 800 g
Organic follow-on milk enriched with DHA to support brain and nervous system development in babies aged 6–12 months.
€21.99€27.49/kg -
Les Tendances D'EmmaLes Tendances D'Emma Washable Baby Bamboo Colouring Glasses x5
Washable baby pads to replace cotton wool and Wipes when changing baby.
€12.35€2.47/u -
Organic Vegan
AlphanovaAlphanova Bébé Giftboxes Water de Senteur Adopt a Koala 50ml
Discover the "Adopt a koala" Giftbox containing organic ALPHANOVA Baby ® eau de senteur and the "Holly" soft toy.
€21.23€424.60/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Baby hygiene Baby Bubble Gel Hair & Body wash 200ml
Bubble de Baby Wash Gel for the pleasure of a gentle bath.
€9.90€49.50/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Mon Coup De Pousse Organic Hair Strengthening Lotion 100ml
OMUM Anti-Hair Loss Strengthening Lotion leaves hair soft and shiny.
€15.53€155.30/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum La Surdouee 9 Dry Oil Stretch Marks Complex Aux 9 Huiles Seches Bio 100ml
OMUM.
La surdouée.
9 oil stretch marks complexstrengthens, regenerates and nourishes the skin of future mothers.
€37.00€370.00/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Baby Nourishing Organic Face and Body Care 100 ml
Gently nourishes, soothes and protects baby’s delicate skin.
€10.90€109.00/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Winter Shield oil 9ml
Aromatic stick for well-being, especially in winter.
€9.90€1,100.00/l -
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Thickened Optigest 2 Powder from 6 to 12 months 800 g
Organic thickened follow-on formula with starch, tailored for babies aged 6–12 months to meet their specific nutritional needs.
€20.79€25.99/kg -
Organic Made in France
GamardeGamarde Atopic Organic Soothing Baby Care 40 ml
Gently soothes irritation and provides long-lasting hydration for sensitive or eczema-prone skin, ensuring optimal comfort.
€11.95€298.75/l -
Organic Made in France Vegan
-
Organic
NeobulleNeobulle Baby hygiene Gentle liniment 50 ml
Gently cleanses, soothes and protects baby’s delicate skin while repairing irritation and redness with its 4-in-1 formula.
€5.70€114.00/l -
Les Tendances D'EmmaLes Tendances D'Emma Eco Chou Washable Eucalyptus Baby Edges x5
Washable baby squares replace cotton pads and Wipes.
€11.70€2.34/u -
Organic Made in France
BabybioBabybio Baby Milks Caprea 1 organic goat's milk powder From 0 to 6 months 400 g
Organic goat’s milk infant formula enriched with omega-3, suitable from birth.
€15.89€39.72/kg -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Fri'mousse Bioes Massage Oil All Skin Types 200ml
A gentle care product for massaging your baby.
€13.96€69.80/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Fri'mousse Bioes Gentle Cream All Skin Types 200ml
Deeply hydrates all skin types.
€9.59€47.95/l -
Organic
Le Comptoir AromaLe Comptoir Aroma Baby Bio Soothing Hydrosol 200ml
The hydrosol, this floral water of Officinal Lavender soothes Baby's discomfort (sensitive areas, redness, itching, overheating, refreshing)
€11.20€56.00/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Little lotion no need to rinse 100 ml
A gentle floral water from Neobulle that cleanses face and body with no need to rinse.
€11.90€119.00/l -
Organic Made in France
NeobulleNeobulle Stretch marks Nurturing Organic Oil 20 ml
Helps prevent and reduce stretch marks with a nourishing blend of organic plant and essential oils to repair skin.
€7.99€399.50/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Sensitive skin Soothing Skin Cream 50 ml
Soothing and protective cream with organic Calendula, for the face and body.
€14.90€298.00/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Baby hygiene Aloe Caress Gel Dry and Irritated Skin From Birth 125ml
Concentrates hydrating, regenerating & soothing benefits.
€14.90€119.20/l -
Organic Vegan
AcorelleAcorelle 24h Men's Roll-On Deodorant Refill 100 ml
Neutralises odours for 24 hours with alum stone and active ferments, gently hydrating sensitive underarms—no alcohol or aluminium salts.
€10.00€100.00/l -
Organic
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren Bio Calendula Bébé & Maternité Delicate Cream for Sensitive Skin 75ml
Sensitive Skin Delicate Cream protects babies' and children's sensitive skin from drying out and nourishes it.
€11.60€154.67/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Le Bienfaiteur Organic Moisturising Concentrated Body Milk 200ml
OMUM.
The maternal moment.
Le Bienfaiteur.
Moisturising concentrated milk.
For the body.
Organic cosmetic.
100ml.€27.18€135.90/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum My Glow Ritual gift set
Discover this gentle 3-step skincare ritual—cleanse, exfoliate, and balance—with a soothing soap, micro-exfoliator, and prebiotic cream for naturally glowing skin.
€41.20€294.29/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Cuddle organic gift set
The perfect organic gift set for expectant mums!
€39.34€393.40/kg -
Organic Made in France
BabybioBabybio Fruit 6 Month Bioes Bottles Fruits 4x90g
Fruit bottles for babies from 6 months.
€3.49€10.22/kg