Body care products
-
Made in France
CicabiafineCicabiafine Body anti-irritation cream for very dry, atopic skin 200 ml
Instantly soothes irritation and itching while nourishing dry or eczema-prone skin, thanks to avanthramides and panthenol.
€13.00€65.00/l -
EstipharmEstipharm Nail File Banana Extra Strong
Made from new materials and manufacturing processes (multi-layer system), banana limie has a lifespan 4 times longer than a conventional file.
Lots all types of nails, capsules and prostheses.
Its curved shape naturally follows the shape of the nail and facilitates its use.€2.44 -
LieracLierac Phytolastil Stretch Mark Prevention Gel 400ml
For a specific response to the prevention of stretch marks.
€19.90€49.75/l -
NatessanceNatessance Baby Sweet almond oil for the whole family 100 ml
Rich in vitamin E, this sweet almond oil deeply softens and nourishes dry or delicate skin for the whole family.
€4.90€49.00/l -
SchollScholl Nourishing Foot Mask Argan Oil 1 Pair
Scholl Experts have specially designed a mask to lastingly nourish and moisturise your dry feet.
€4.99€4.99/u -
Made in France Vegan
NuxeNuxe Body Rêve de thé® Exhilarating Perfumed Water 100ml
Rêve de Thé® Exhilarating Fragrant Water by Nuxe truly awakens senses
€24.49€244.90/l -
WeledaWeleda Pomegranate Antioxidant Hand Cream 50ml
Weleda regenerating Hand Cream with Pomegranate ensures a cell renewal and antioxidant action!
€4.90€98.00/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac +Cica Soothing Repair Cream 100 ml
Soothes and repairs irritated or fragile skin with thermal spring water and organic centella asiatica to strengthen the skin barrier.
€12.49€124.90/l -
SchollScholl Toenail clippers
SCHOLL Nail Clipper provides a very clean and precise cut for your toenails.
€4.00 -
AseptaAsepta Cicaleïne Akilieine Dermoadjuvent Cicaleine Hands And Feet Cracks 30ml
Cicaleïne
Restructuring and moisturising balm
Cracks and fissures
Hands and feet€5.89€196.33/l -
FoucaudFoucaud Body Lotion with 7 Essential Oils 500ml
Relieving and soothing body lotion.
€30.86€61.72/l -
EmbryolisseEmbryolisse Fluid+ Cream-Milk 75ml
6 in 1 multi-functional skin care - Face & Body - For the whole family
€10.49€139.87/l -
Organic Made in France
Ballot-FlurinBallot-Flurin Baume mains secours 75ml
La crème pour les mains idéale! Hydratante et protectrice, cette crème a une délicieuse odeur de miel de lavande et elle ne colle pas.€10.00€133.33/l -
Organic Vegan
NaturanciaNaturancia [aloevera]2 Zuccari Pur unpasteurised Aloe Vera Gel without added water 2x concentrate 200ml
PUR GEL 200ml Pure Aloe Vera Gel 100% unpasteurised, no water added, unfiltered, 2x concentrated, Intense Hydration for dry, irritated, reddened, burnt or dehydrated Skin
€12.89€64.45/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Reactive Control Miraculous organic cream 100 ml
Instantly soothes and hydrates sensitive skin with thermal spring water while supporting skin repair—non-greasy formula.
€17.69€176.90/l -
Organic Vegan
AlvianaAlviana Hands Repair & Care Cream with Organic Jojoba 75ml
For hands with dry, damaged skin, this cream is ideal because it is intensely hydrating with its organic Plant oils of Olive and Jojoba.
€3.49€46.53/l -
-
Organic
AvrilAvril Organic shea butter cream Face and Body Sensitive Skin 200ml
Opt for Avril Moisturising face and body cream for a sensitive skin.
€7.00€35.00/l -
FlexitolFlexitol Feet Repair Balm 25% Urea Cracked feet and heels 112g
Flexitol Crevase Repair Balm enriched with 25% urea.
€9.90€88.39/kg -
-20%
WeledaWeleda Maternity Light leg gel pregnancy 200 ml
This lightweight, non-greasy gel effectively relieves heavy and tired legs during pregnancy.
€8.80 €10.99€44.00/l -
Made in France
ENO Laboratoire CodexialENO Laboratoire Codexial Enocare Pro Oleo Zinc Protective Paste Fragile, Irritated Skin 50ml
Insulating and repairing Care.
€8.28€165.60/l -
WeledaWeleda Sea Buckthorn Intense hydration nourishing body milk dry skin 250ml
WELEDA Sea buckthorn nourishing body milk intensely moisturizes for 48 hours, boosting your natural cutaneous balance.
€9.98€39.92/l -
WeledaWeleda Smoothing rosehip body lotion 250 ml
Deeply hydrate skin for 24 hours and improve elasticity with organic rosehip oil and vitamin E.
€12.89€51.56/l -
EcrinalEcrinal Stop yellowing nails polish 10 ml
This polish helps stop nail-biting and protects the surrounding skin.
€6.48€648.00/l -
SchollScholl Intensive Anti-Callus Treatment 75ml
Scholl Intensive Anti-Callus Treatment is specially formulated to perfectly fit your feet: gently exfoliates dead skin cells, removes calluses.
€4.90€65.33/l -
Made in France
NeutrogenaNeutrogena Anti-Ageing Hand cream SPF20 75 ml
Care for your hands with Neutrogena Norwegian Formula anti-ageing hand cream.
€4.99€66.53/l -
Organic
PranarômPranarôm Aromalgic Organic Massage Oil Back,Thighs, Calves 100 ml
AROMALGIC Back - Thighs - Calves massage oil is ideal in preparation for a physical effort or as a relaxation for an optimal recovery.
€9.68€96.80/l -
GaranciaGarancia Gant de Beauté Ensorcelant Aux Supers Pouvoirs Crèmes Mains et ongles 2x50g
Discover the 5-in-1 hand and nail cream, with prebiotics, which nourishes, protects, repairs, soothes and strengthens the skin barrier. For a silky, non-greasy, second-skin feel.
€9.90€99.00/kg -
Made in France
DucrayDucray Kertyol P.S.O Daily Moisturizing Balm Peaux Psoriasiques 200ml
DUCRAY Kertyol P.S.O. daily moisturizing balm considerably soothes itching and red patches.
€13.60€68.00/l -
Organic Promo
MelvitaMelvita L'Or Végétal Organic Hydra-Perfecting Body Serum 100ml
This Body Serum intensely hydrates and refines skin texture. The skin is transformed: irregularities seem to be erased, for skin that looks smoother, softer and more luminous.
€20.59€205.90/l -
-14% Made in France
BiothermBiotherm Oil Therapy Oil Therapy Replenishing Body Treatment Dry Skins Dry Skin 400ml
nutri replenishing body treatment with apricot oil
dry skins
€18.89 €21.89€47.22/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Nutritive ATO+ Intensive replenishing balm for very dry, atopic-prone skin 200 ml
Instantly soothes itching and strengthens the skin barrier with ceramides and prebiotics for comfortable, protected skin.
€13.40 -
Organic Vegan
AvrilAvril Organic Aloe Vera Gel 150ml
Avril certified organic aloe vera gel is an essential skincare product soothing all skin types.
€7.94€52.93/l -
NorevaNoreva Densidiane Plumping cream 125 ml
NOREVA Densidiane Redensifying cream for Face & Body redensifies, restructures and moisturizes.
€14.99€119.92/l -
AseptaAsepta Akileine Scrub Cream Calluses 75ml
The cream scrub removes dead skin cells.
€7.00€93.33/l -
AcmAcm Depiwhite Anti-Pigmentation Lightening Body Milk 200ml
ACM Body Milk reduces pigmentation.
€11.94€59.70/l