Body care products
-
EstipharmEstipharm Cuticles Cutter
The cuticle cutter removes all the cuticles present on the nails.
€2.68 -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bio Nourishing Body Balm 300ml
Dermaclay
nourishing body balm
The skin is immediately and durably moisturised, it becomes smooth, for maximal comfort.
300 ml
€46.00€153.33/l -
CaudalieCaudalie Angel Vine Fresh Eau Fraîche 50 ml
A fruity, gourmand fragrance with raspberry-infused grape, neroli and patchouli for an intense, enveloping chypre trail.
€18.89€377.80/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Sweet almond soothing hydrating organic oil 50 ml
This organic sweet almond oil nourishes, softens and protects skin from dryness, leaving it instantly hydrated and comfortable.
€8.76€175.20/l -
Organic
NatessanceNatessance Nourishing organic almond body milk 400 ml
Deeply nourishes normal to dry skin with organic almond oil, leaving it soft, supple and delicately scented.
€10.90€27.25/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Hands and Body Cream Propolis Bioes 100ml
A body and hand cream to hydrate you with propolis.
€15.12€151.20/l -
Organic
BeauterraBeauterra Universal Cream Hydrating Aloe Vera 100ml
The moisturising cream that hydrates and lightly perfumes the skin.
€4.49€44.90/l -
Made in France
NatessanceNatessance Massage oil for stretch marks 100 ml
Helps prevent and reduce stretch marks with a silky, fast-absorbing formula that soothes and deeply nourishes the skin.
€14.99€149.90/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetable Argan Oil 100ml
organic vegetable argan oil
€19.89€198.90/l -
ThalgoThalgo Cold Cream Marine 24h High Nutrition Body Cream 200 ml
THALGO Cold Cream is enriched with a hydra-nutrition complex.
Soothes and nourishes a very dry and sensitive skin for 24 hours.€43.90€219.50/l -
EpitactEpitact Cracked Heels Repairing Cream 50ml
EPITACT.
Cracked Heels.
Repairing.
100% natural cream.
Paraben-free.
Footcare cream.
50ml.€7.39€147.80/l -
-
SolinotesSolinotes Eau De Parfum Vanilla 50 ml
Spray Solinotes Vanilla for a sultry summer fragnance
€13.90€278.00/l -
LinéanceLinéance Slim contour slimming thighs 180 ml
Slimming booster to fight cellulite and improve skin firmness in just 14 days.
€14.90€82.78/l -
Organic
FlorameFlorame Organic Aloe Vera Gel 150ml
Aloe Vera Gel cares for the body, face and hair.
€7.49€49.93/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Neutre Hydrating cream 100ml
Neutre Hydrating Cream Centifolia
€12.06€120.60/l -
PranarômPranarôm Aromaself Organic Neutral Moisturising Milk Face, Body, Hands 250ml
Pranarom Organic Neutral Moisturising Milk leaves your skin soft and supple thanks to its formula enriched with aloe vera, plant oils, cocoa and shea butters.
€8.50€34.00/l -
Organic Promo
MelvitaMelvita Impulse Nourishing Hands Cream 30ml
This deliciously Perfumes hand cream helps to nourish and repair dry skin and soothe feelings of discomfort.
€4.73€157.67/l -
ArgiletzArgiletz Skin Sugar Body Scrub 200ml
The Body scrub gently exfoliates the Skin to reveal its radiance.
€8.80€44.00/l -
Organic Made in France Vegan
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Océane Organic Scrub 200ml
The scrub exfoliates and smoothes your skin texture.
€17.50€87.50/l -
Made in France
NuxeNuxe Prodigieux® Floral Gold Roll-on multi-purpose dry oil 60 ml
Nourish, illuminate and soften skin and hair with 7 precious plant oils for a shimmering rose-gold glow—never greasy.
€26.89€448.17/l -
Vegan
SolinotesSolinotes Vanilla Eau de Parfum 15ml
Treat yourself to vanilla eau de parfum: suave, mysterious, unctuous, luminous, silky, carnal...
€8.50€566.67/l -
WeledaWeleda Soothing Hands Cream Irritated Skin 50ml
Reinforces the skin's protective barrier.
€5.33€106.60/l -
Organic Made in France
FlorameFlorame Massage Oil Bioes Sensual 120ml
Massage oil protects and beautifies the Skin.
€14.99€124.92/l -
Organic Made in France Vegan
SanofloreSanoflore Hydra Ciana Gentle exfoliating jelly 75 ml
Gently exfoliates sensitive skin with walnut grains and soothes with organic cornflower water for a smooth, refreshed complexion.
€14.50€193.33/l -
Made in France
BiovisolBiovisol Bioamer Children Stop nail biting 10ml
Gentle water-based nail varnish to help Children aged 3 and over stop biting their nails.€8.89€889.00/l -
Organic
Bio SecureBio Secure Shea Hand Cream tous types de peau 50ml
Deeply hydrates and nourishes dry hands with organic shea butter and sweet almond oil for 24-hour softness.
€2.39€47.80/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Sleep Organic Massage Oil Lavender & Neroli 100ml
The relaxing massage oil combines the benefits of massage with the virtues of essential oils.
It helps to calm daily tensions and promotes a return to calm and a serene sleep.€9.52 €11.89€95.20/l -
Vegan
VitryVitry Boost Sun cream with free glove tinted hydrating 120 ml
A lightweight tinted sun mousse that hydrates the body for year-round use.
€17.99€149.92/l -
VitryVitry Feet Nail Clipper - Set Of One x1
Pedicure nail clippers, in tempered stainless steel.
€4.00€4.00/u -
Made in France Vegan
NuxeNuxe Very rose My Essential Rose Set
Take your NUXE floral ritual anywhere with 4 vegan, French-made skincare essentials—fresh, delicate scents for radiant, beautifully fragranced skin.
€19.00€180.95/l -
KloraneKlorane Sweet Almond Cold Wax Strips For Legs X 6 x6
6 double strips ready-to-use and easy to apply.€9.89 -
NorevaNoreva Xerodiane Cera+ Emollient cream for very dry to extremely dry skin 400 ml
Instantly soothes dry to very dry skin with nourishing actives like Inca Inchi oil and glycerin for long-lasting comfort.
€14.99€37.48/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Hive Milk Body Corps Unisex 100ml
Complete protecting moisturiser
Body- Neck - Hands - LegsThis youth milk with French royal jelly from our harvests envelops your body in a beneficial cocoon that preserves its beauty. For him and her.€19.60€196.00/l -
EstipharmEstipharm Classic Nail scissors Curved blades
Nail scissors with curved blades for precision and a perfect cut.
€8.30€8.30/u -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Organic Thyme Honey Pansamiel 30g
Apply Thyme honey to the Skin.
€9.80€326.67/kg