Body care products
-
-
EolesensEolesens Exfoliating Soaps Organic Mare's Milk and Grape Seeds 100g
Cleanses pores on the body and face.
€4.30€43.00/kg -
-9%
BiothermBiotherm Biocorps New Skin Peeling Body Serum 60 ml
This fast-absorbing serum with a fresh, delicate fragrance layers effortlessly under your moisturiser for perfectly hydrated skin before you dress.
€30.49 €33.49€152.45/l -
Made in France
NuxeNuxe Sun Summer Routine
Protect and enhance your face and body with this high-protection SPF30 sun routine, enriched with nourishing oils for a golden glow.
€38.16€159.00/l -
VitryVitry Beautician's tweezers with crab claw tips, colour Ref 26c
Set of two stainless steel crab claw tweezers.
€7.99€7.99/u -
DermagorDermagor Atopicalm Nourishing Body Cream dry to atopic skin 250ml
DERMAGOR Atopicalm Nourishing Body Cream is designed for very dry skin, for both children and adults.
€11.70€46.80/l -
Made in France
AddaxAddax CICA + B5® Intensive repairing hand cream 50ml
Intensive repairing hand cream for very dry, damaged skin.€6.80€136.00/l -
Organic
CattierCattier Shea Butter Shea Butter Honey Fragrance 100g
Cattier Shea Butter Honey Fragrance
€6.95€69.50/kg -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Repairing treatments Organic Repairing Hand Cream Apaise et répare 50ml
Organic Repairing Hand Cream by Laboratoires de Biarritz regenerates sensitized, irritated or very dry skin
€8.29€165.80/l -
AnaeAnae Empty spray bottle 100ml
Empty 100ml spray tube for liquid Cosmetics preparations.
€2.99€29.90/l -
NorevaNoreva Psoriane Soothing Lotion 400 ml
NOREVA
Psoriane
Moisturising soothing lotion
Soothes and promotes the elimination of patches and dander€19.99€49.98/l -
LieracLierac Arkéskin Menopause body milk 400 ml
Arkeskin Menopause Body Lotion corrects visible signs of menopause for the skin.
€23.26€58.15/l -
Organic
BcombioBcombio Nourishing Body Balm 200ml
This delicious balm with pure Organic Shea Butter, enriched with Sesame and Coco organic oils nourishes and brings comfort to the skin.
Its creamy and melting texture penetrates quickly leaving only soft skin delicately scented.€11.99€59.95/l -
AcorelleAcorelle Hair Removal Cream Body 150ml
ACORELLE.
Hair removal cream.
With 3, 100% natural oils.
Boswellia serrata - Neem - Sesame.
Body.
Sensitive and reactive skins.
150 ml.€9.79€65.27/l -
Made in France
BiodermaBioderma Atoderm Soothing hand and foot cream Palmakera Peaux très sèches 100ml
Atoderm Palmakera moisturizing hand and foot cream reduces feelings of discomfort, flaking or skin thickening
€15.40€154.00/l -
Silicium Organique G5Silicium Organique G5 G5 MMST gel 100 ml
Joint comfort and healthy skin.
€24.49€244.90/l -
VitryVitry Super Professional Polisher
The polisher reduces nail stripes and imperfections in just 3 steps.
€4.00 -
Made in France
TopicremTopicrem Ur Dermo-Specific Anti-Rugositis Smoothing Body Cream -10 Very Dry Skin 500ml
This cream effectively replenishes hydration, restores the skin's protective film, intensely nourishes and provides all the comfort that extra dry skin needs.
€16.90€33.80/l -
Organic
BeauterraBeauterra Universal Cream Hydrating Aloe Vera 400ml
The moisturising cream that hydrates and lightly perfumes the skin.
€8.99€22.48/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Organic regenerating argan oil 50 ml
This organic argan oil deeply hydrates and subtly scents dry skin.
€12.01€240.20/l -
-10%
OemineOemine Mycobio Talc 100g
Oemine Talcum powder, combined with boric acid and zinc, is efficient against excessive sweating
€9.44 €10.49€94.40/kg -
SchollScholl Anti-crevasse repair stick 70g
The Stick offers an efficiency solution for smoothing cracked heels.
€9.19€131.29/kg -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Bioes Vegetable Avocado Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Bioes Plant Oils
Avocado
Cell regenerating, restructuring, Anti-Wrinkle, anti-stretch marks, fortifying
Protective, nourishing, softening and emollient
100% pure and natural
First cold-pressed
Organic Cosmetics
Dry and very dry, dehydrated, mature and fragile skin
100ml€7.79€77.90/l -
Made in France
BiodermaBioderma Abcderm Moisturising Mild Milk Care Hydratant Corps et Visage Bébés et enfants 200ml
Every day, ABCDerm Moisturising hydrates, protects and softens baby and young skin to lastingly reinforce their skin barrier.
€10.00€50.00/l -
ArnicanArnican CBD Massaging Roll-On Soothing & Relaxing 50ml
NEW ROLL ON MASSAGE WITH ARNICA AND CBD - Soothing and relaxing effect
€10.90€218.00/l -
Made in France
BiovisolBiovisol 7-in-1 complete nail care for damaged nails 10 ml
An all-in-one treatment to nourish, hydrate, smooth and strengthen fragile or ridged nails.
€8.99€899.00/l -
RescueRescue Bach Flower Remedies Original Soothing Cream 150ml
A soothing cream, combining the famous blend of the 5 Fleurs de Bach® Original and Crab Apple, the Original Bach® Flower of Self-Acceptance.
€19.90€132.67/kg -
NairNair Cherry flowers & rice oil cold wax Strips Legs x40
Cold wax strips that work efficiently on short hairs and are gentle on sensitive skin.
€7.80€0.20/u -
Made in France
Hei PoaHei Poa Irrésistible Parfum Eau De Toilette Idyllic Sensuality Tiare & Frangipani 50ml
Sensualité Idyllique 50ml eau de toilette has a light Perfumes of frangipani and tiare flower.
€14.50€290.00/l -
TadeTadé White pumice stone 40 g
The pumice stone exfoliates without damaging the Skin.
€3.49€87.25/kg -
Made in France Vegan
NuxeNuxe Huile Prodigieuse Roll-On Or 60 ml
The cult Prodigieuse® Or Oil now comes in a convenient roll-on format.
€26.95€449.17/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Revitalising organic body scrub all skin types 200 ml
Gently exfoliates and softens skin with a mineral-plant duo enriched in thermal spring water and glycerin for a refreshed complexion.
€13.90€69.50/l -
ArkopharmaArkopharma Arkoessential Arko Essentiel Chinese Balm 30ml
Arko Essentiel.
Chinese balm.
With essential oils.
100% pure and natural. 30ml.€7.99€266.33/l -
FlexitolFlexitol Very Dry Feet Moisturising Cream 10% Urea 85g
Moisturising cream for very dry feet 10% urea and vitamin E.
€7.49€88.12/kg -
NatessanceNatessance Sweet almond oil for the whole family 100% natural 50 ml
Rich in omega-9, this sweet almond oil deeply nourishes and softens skin for the whole family.
€3.70€74.00/l -
-10% Organic
OemineOemine Eczebio Calm 50ml
Ecological and organic certified moisturising cosmetic for very dry and problem skin.
€12.14 €13.49€242.80/l