Body care products
-
Made in France
DexerylDexeryl Soothing shower cream dry skin 200 ml
A soothing shower cream for dry skin that gently cleanses and relieves tightness.
€5.50€27.50/l -
LieracLierac Phytolastil Massage Oil Belly and Chest 100ml
massage oil improves skin elasticity, nourishes and relieves itching to prevent the appearance of stretch marks.
€13.00€130.00/l -
Organic Promo
MelvitaMelvita L'Or Végétal Organic Hydra-Perfecting Body Cream 200ml
This velvety-textured Body cream melts into the skin to provide an immediate sensation of comfort for dry skin, while also having a perfecting effect
€19.69€98.45/l -
NorevaNoreva Xerodiane Cera+ Nourishing replenishing balm for very dry to extremely dry skin 400 ml
Instantly soothes very dry skin prone to tightness and itching with 72-hour deep hydration, thanks to ceramides and prebiotics.
€14.99€37.48/l -
UriageUriage Pruriced Crème Confort Apaisante 100ml
soothing cream for dry cutaneous areas
soothes and relieves
€10.69€106.90/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Ballot Flurin Ointment 50ml
rescue balm
Rich in anti-oxidants and anti-free radicals, this complex with honey, propolis, borage, and vegetable care oils, soothes you immediately, and naturally restores your skin balance.
€15.22€304.40/l -
VitryVitry Synthetic Friction Glove
VITRY
Synthetic friction glove
Colors and patterns according to availability
1 glove€5.70€5.70/u -
MÊMEMÊME Hand and Foot Serum 50 ml
A deeply hydrating serum to repair hands and feet damaged by cold, hand sanitiser and cancer treatments.
€9.89€197.80/l -
TikiTiki Pure Natural Monoi De Tahiti Tiare Spf3 120ml
Made and packaged by hand in TAHITI, Tiki Tiaré Monoï is obtained by macerating Tahitian Tiaré flowers in pure Coconut oil, a traditional moisturising and soothing oil.
€11.76€98.00/l -
Made in France
Roger & GalletRoger & Gallet Rose Beneficial Hands Cream 30ml
Stretches endlessly over the Skin like a Gentle balm.
€4.07€135.67/l -
Organic
LadrômeLadrôme Ladrome Organic Vegetable Oil Of 100ml
The macadamia oil is recognized for its virtues: highly moisturizing, softening, nourishing and soothing. Ideal for dry and irritated skin.
€9.38€93.80/l -
Made in France
CytolnatCytolnat CytolSlim Slimming Cream 200 ml
Helps to refine the figure and restore firmer, more toned Skin.
96.1% of ingredients of natural origin in accordance with ISO 16128.€16.99€84.95/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Jojoba Oil 100ml
this oil is suitable for combination and oily skins prone to imperfections.
€12.34€123.40/l -
WeledaWeleda Arnica Bioes Massage Oil Sports Preparation and Recovery 2x200ml
Designed for sports preparation and recovery.
€29.90€74.75/l -
CaudalieCaudalie Rose de Vigne fresh eau de parfum 50 ml
A fresh, floral fragrance with sparkling notes of rose and rhubarb for a delicate, romantic trail.
€18.89€377.80/l -
CavaillèsCavaillès Nourishing Melting Butter 200ml
enriched with pro-regenerating Surgras végétal® and organic Shea Butter, our formula provides deep nourishment and helps to preserve the skin's natural regeneration process.
€13.00€65.00/l -
Made in France
Hei PoaHei Poa Body Care Tresor de Polynesie dried oil 100ml
This Trésors de Polynésie 100ml dry oil sublimates and gently moisturises the face, body and hair.
€16.30€163.00/l -
Vegan
SolinotesSolinotes Cotton Flower Perfume Water 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..€8.50€566.67/l -
CavaillèsCavaillès Crème Mains Légère Amande Bio 50 ml
ROGE CAVAILLES Nutrissance Gentle Hand Cream gently moisturizes your hands.
€4.70€94.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Hydrolysate Of Lavender 100 ml
Organic Lavender Hydrolysate
purifies and regenerates€7.92€79.20/l -
Made in France
LainoLaino Hands Barrier Cream 50ml
Immediately relieves sensations of discomfort, protects and strengthens the skin barrier of chapped and irritated hands due to daily use (frequent washing, cold, repeated rubbing).
€3.60€72.00/l -
Made in France
ENO Laboratoire CodexialENO Laboratoire Codexial Enocare Pro Emulkera Care 40 75ml
Smoothing, keratolytic and hydrating emulsion.
€11.50€153.33/l -
VitryVitry Set of 2 Spare Tips for Electric Rape
Spare tips for Vitry anti-callus electric rasp.
€7.80 -
EucerinEucerin Atopicontrol Hydro gel cream for atopic-prone skin 400 ml
Relieve itching from the first application and soothe sensitive skin with 48-hour hydration using Eucerin AtopiControl’s ultra-lightweight lotion.
€19.99€49.98/l -
SchollScholl Velvet Smooth Ultra Exfoliating Replacement Rolls x2
SCHOLL Velvet Smooth replacement rollers remove calluses and ensure an exfoliating effect.
€14.40 -
Vegan
SolinotesSolinotes Fleur d'Oranger Perfume Water 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..€8.50€566.67/l -
NetlineNetline Hair Removing Wax Strips 20 Strips + 4 Sweet Almond Oil Sachets
NETLINE.
20 Wax hair removal strips.
+4 sweet almond oil sachets.
Hypoallergenic.
100% natural formula.
Body.€5.59 -
NorevaNoreva Aquareva Repairing Handcream 50 ml
Aquareva 24-hour repair hand cream deeply moisturises, protects against external aggressions and repairs your skin.
€4.30€86.00/l -
-
Organic
Cica ManukaCica Manuka IAA10+ Manuka Honey Repair Body Balm Au Miel de Manuka IAA10+ 200ml
This Daily use balm has been specially formulated to nourish and moisturise dry to very dry skin that is prone to itching.
€20.99€104.95/l -
Organic Made in France
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Organic Aloe Vera Thermal Gel face, body and hair 150 ml
Soothes and repairs sensitive skin on the face, body and hair with organic aloe vera – perfect after sun exposure or waxing.
€10.66€71.07/l -
Organic
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac +Cica Soothing Repair Cream 40 ml
Soothes and repairs irritated or fragile skin with thermal spring water and organic centella asiatica for a regenerated complexion.
€7.90€197.50/l -
Organic Made in France
FlorameFlorame Massage Oil Bioes Draining * 120ml
Draining massage oil offers toning and well-being.
€14.99€124.92/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'nature Organic Geranium Bourbon Hydrolate 100ml
organic geranium hydrolate for skins prone to imperfections
€7.92€79.20/l -
Made in France
NeutradermNeutraderm Soothing Dermal Moisturizing Gel-Cream Sensitive skin 400ml
NEUTRADERM Moisturizing Gel-Cream helps preserve your hydrolipidic film and strengthen your cutaneous barrier.
€12.89€32.22/l