🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Cerave Body Hydrating face and body balm for dry to very dry skin + complimentary Mini Cleansing Cream 177ml
    Cerave

    Cerave Body Hydrating face and body balm for dry to very dry skin + complimentary Mini Cleansing Cream 177ml

    Face and Body Hydrating Balm for dry to very dry skin 177ml + complimentary 15ml Mini Oil.

    (0)
    €8.99
    €50.79/l
    Out of stock
  2. La Roche-Posay Lipikar Huile Lavante AP+ and Baume Relipid+M Peaux A Tendance Eczema Atopique 2x400ml
    La Roche-Posay

    La Roche-Posay Lipikar Huile Lavante AP+ and Baume Relipid+M Peaux A Tendance Eczema Atopique 2x400ml

    Anti-scratch Relipid+M Balm and Anti-Irritation AP+ Cleansing Oil pack

    (2)
    €33.90
    €42.38/l
    Out of stock
  3. Organic
    Alphanova Sun Beauty Fragranced hair and body mist 100 ml

    Multiple choice

    Alphanova

    Alphanova Sun Beauty Fragranced hair and body mist 100 ml

    A lightly scented, non-sticky mist for hair, body and fabrics with tropical or gourmand notes.

    (0)
    €0.00/l
    Out of stock
  4. Waam Unifying and hydrating body milk 500 ml
    Waam

    Waam Unifying and hydrating body milk 500 ml

    This body milk evens out skin tone, reduces pigmentation spots and delivers intense hydration with bearberry, aloe vera and shea butter.

    (1)
    €33.60
    €67.20/l
    Out of stock
  5. Made in France
    Roger & Gallet Cologne Twist Father's Day Gift Set 200 g
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Cologne Twist Father's Day Gift Set 200 g

    A vibrant blend of Sicilian and Calabrian citrus, warmed by the peppery strength of elemi and wrapped in the refined elegance of white woods.

    (0)
    €33.80
    €169.00/kg
    Out of stock
  6. -20%
    Weleda Arnica Baume de Massage à l'Arnica 150ml
    Weleda

    Weleda Arnica Baume de Massage à l'Arnica 150ml

    massage oil with arnica

    Sports preparation and recovery 

    (3)
    €12.40 €15.49
    €82.67/l
    Out of stock
  7. Organic
    Waam Plant Oil Rosemary 75 ml
    Waam

    Waam Plant Oil Rosemary 75 ml

    Rosemary oil macerate is renowned for its exceptional hair care benefits.

    (1)
    €10.98
    €146.40/l
    Out of stock
  8. Philips SatinShave Essential 100% waterproof electric Rasors HP6341/00
    Philips

    Philips SatinShave Essential 100% waterproof electric Rasors HP6341/00

    This versatile Rasors shaves all parts of the Body quickly, easily and with complete peace of mind.

    (185)
    €20.99
    €20.99/u
    Out of stock
  9. Made in France
    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the infnite glow in pink 68 ml
    Nuxe

    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the infnite glow in pink 68 ml

    Brighten your routine with this stunning floral duo.

    (0)
    €28.90
    €425.00/l
    Out of stock
  10. Made in France
    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the 3 iconic prodigieux oils
    Nuxe

    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the 3 iconic prodigieux oils

    A cult favourite to hydrate skin and enhance face, body and hair with luxurious care.

    (0)
    €10.96
    €365.33/l
    Out of stock
  11. Organic Made in France Vegan
    Alphanova Organic Sun Paradise Dry Oil Organic 100 ml
    Alphanova

    Alphanova Organic Sun Paradise Dry Oil Organic 100 ml

    Perfect for deeply nourishing and enhancing skin and hair with a luxurious finish.

    (0)
    €14.20
    €142.00/l
    Out of stock
  12. Organic Made in France Vegan
    Alphanova Organic Sun Dry Shimmering Organic Oil 100 ml
    Alphanova

    Alphanova Organic Sun Dry Shimmering Organic Oil 100 ml

    Alphanova’s Dry Shimmering Organic Oil is a golden-flecked sun care treatment with 100% natural shimmer that deeply nourishes and leaves skin silky-smooth.

    (0)
    €14.80
    €148.00/l
    Out of stock
  13. Made in France
    Out of stock
  14. Vitry Nail Care Extra Mild Nail Polish Remover 150ml
    Vitry

    Vitry Nail Care Extra Mild Nail Polish Remover 150ml

    Care and softness for your nails with this extra- mild solvent without acetone and enriched with sweet almond oil : it allows to easily remove all nail polish without drying the nail and without leaving a white trace

    (1)
    €4.99
    €33.27/l
    Out of stock
  15. Made in France
    Garancia Christmas gift set Body Hydration & Hands Ritual
    Garancia

    Garancia Christmas gift set Body Hydration & Hands Ritual

    The essential Body Ritual for nourished, hydrated skin!

    (0)
    €14.99
    €74.95/l
    Out of stock
  16. Made in France
    Roger & Gallet Vanille Soleil Gift set with scented water 100 ml + fragrance diffuser
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Vanille Soleil Gift set with scented water 100 ml + fragrance diffuser

    This Christmas, Roger & Gallet invites you into its Grand Bazar – a festive world brought to life by artist and sculptor Eclette.

    (0)
    €32.89
    €328.90/l
    Out of stock
  17. Caudalie Rose Des Vignes Christmas gift set
    Caudalie

    Caudalie Rose Des Vignes Christmas gift set

    Fall for the Rose de Vigne Giftboxes!

    (37)
    €24.90
    €99.60/l
    Out of stock
  18. Caudalie The Des Vignes Gift set
    Caudalie

    Caudalie The Des Vignes Gift set

    Gently cleanses and deeply hydrates for soft, radiant skin.

    (147)
    €20.50
    €157.69/l
    Out of stock
  19. Caudalie Winter cocooning routine kit
    Caudalie

    Caudalie Winter cocooning routine kit

    Your 100% Hydration cocooning ritual in travel size.

    (109)
    €10.90
    €137.97/l
    Out of stock
  20. Cavaillès Delicare Underarm Scrubs 50ml
    Cavaillès

    Cavaillès Delicare Underarm Scrubs 50ml

    gently exfoliates underarm skin, helping to prevent ingrown hairs.

    (0)
    €9.01
    €180.20/l
    Out of stock
  21. Made in France
    Addax CICA + B5® Intensive Hydrating Foot Repair Cream 50ml
    Addax

    Addax CICA + B5® Intensive Hydrating Foot Repair Cream 50ml

    Intensive repair cream for very dry, damaged feet.
    (2)
    €7.20
    €144.00/l
    Out of stock
  22. Made in France
    Cerave Body Lait Hydratant Visage Et Corps et Gel Moussant Sans Parfum 561ml
    Cerave

    Cerave Body Lait Hydratant Visage Et Corps et Gel Moussant Sans Parfum 561ml

    Moisturising lotion

    dry to very dry skin

    With 3 essential ceramides and hyaluronic acid 

    Restores the protective skin barrier

    (0)
    €14.50
    €25.85/l
    Out of stock
  23. Eucerin Giftboxes Eucerin Anti-Pigmentation Serum Duo + Anti-Spot Hands Cream SPF30 105ml
    Eucerin

    Eucerin Giftboxes Eucerin Anti-Pigmentation Serum Duo + Anti-Spot Hands Cream SPF30 105ml

    Discover the Eucerin Anti-Pigmentation Giftbox containing the Duo Serum and a 75ml hand cream.
    (1)
    €42.79
    €407.52/l
    Out of stock
  24. ENO Laboratoire Codexial Enocare Pro Emollient Balm 400ml
    ENO Laboratoire Codexial

    ENO Laboratoire Codexial Enocare Pro Emollient Balm 400ml

    This repairing emollient balm moisturises, immediately soothes itching, provides long-lasting nourishment and strengthens the skin barrier.

    (1)
    €21.49
    €53.72/l
    Out of stock
  25. Weleda Pomegranate Body Gift Set Oil & Shower
    Weleda

    Weleda Pomegranate Body Gift Set Oil & Shower

    Nourishes and helps maintain skin’s elasticity with organic macadamia and jojoba oils for soft, supple skin.

    (0)
    €17.90
    €59.67/l
    Out of stock
  26. Weleda Giftboxes Body Rose Oil & Shower
    Weleda

    Weleda Giftboxes Body Rose Oil & Shower

    Discover the Rose Body Giftboxes: a 100% natural ritual consisting of the harmonising Rosehip Oil and the Delicate Rose Shower Cream
    (0)
    €17.70
    €59.00/l
    Out of stock
  27. Organic Made in France
    Florame Aloe Vera Face & Body Moisturizers 100ml
    Florame

    Florame Aloe Vera Face & Body Moisturizers 100ml

    Perfectly hydrated and soothed Skin
    (0)
    €6.49
    €64.90/l
    Out of stock
  28. Caudalie Vinosun Sublime sun oil SPF50 150 ml
    Caudalie

    Caudalie Vinosun Sublime sun oil SPF50 150 ml

    Protects face, body and hair from UVA/UVB rays with a satin finish and radiant glow for beautifully sun-kissed skin.

    (431)
    €17.50
    €116.67/l
    Out of stock
  29. Solinotes Tonka scented mist 180 ml
    Solinotes

    Solinotes Tonka scented mist 180 ml

    Wrap your hands in a rich, oriental gourmand fragrance for an energising sensory moment every day.

    (0)
    €10.99
    €61.06/l
    Out of stock
  30. Solinotes Orange Blossom Scented Fragrance Mist 180 ml
    Solinotes

    Solinotes Orange Blossom Scented Fragrance Mist 180 ml

    Awaken your senses with a fresh spring floral fragrance, blending the sweetness of cherry blossom with juicy citrus notes.

    (2)
    €10.99
    €61.06/l
    Out of stock
  31. Apivita My Beeloved Oil Nourishing and repairing dry oil 100 ml
    Apivita

    Apivita My Beeloved Oil Nourishing and repairing dry oil 100 ml

    Nourishes, protects and repairs skin and hair with 6 precious oils and squalane for a radiant glow and silky-smooth finish.

    (1)
    €23.29
    €232.90/l
    Out of stock
  32. Roger & Gallet Hand cream trio gift set in Fig, Vanilla, and Neroli 30ml
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Hand cream trio gift set in Fig, Vanilla, and Neroli 30ml

    Gently nourishes and scents hands with rich, creamy textures in floral and gourmand notes.

    (0)
    €13.30
    €147.78/kg
    Out of stock
  33. Fisiocrem CBD cream 60 ml
    Fisiocrem

    Fisiocrem CBD cream 60 ml

    Eases localised tension with a natural arnica, St John’s wort and CBD formula for soothing relief.

    (0)
    €16.68
    €278.00/l
    Out of stock
  34. New
    Onagrine Aqua Cocoon Hydra Ress face cream 40 ml and free body lotion 200 ml
    Onagrine

    Onagrine Aqua Cocoon Hydra Ress face cream 40 ml and free body lotion 200 ml

    Wrap even the driest skin in deep hydration and comfort with plant-powered actives that soothe and nourish intensely.

    (0)
    €19.99
    €83.29/l
    Out of stock
  35. New Made in France
    Bioderma Atoderm AD Intensive balm 400 ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm AD Intensive balm 400 ml

    Immediately soothes and restores the skin’s lipid barrier.

    (0)
    €24.40
    €61.00/l
    Out of stock
  36. New Made in France
    Bioderma Atoderm AD Intensive balm 200 ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm AD Intensive balm 200 ml

    Immediately soothes and restores the skin’s lipid barrier.

    (0)
    €14.30
    €71.50/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara