Body care products
-
WeledaWeleda Mystic Aura body & hair fragrance mist 95 ml
A floral, warm-scented mist for a mysterious and captivating aura.
€16.02€168.63/l -
ApivitaApivita Jasmine Hydrating Hand Cream 50ml
Apivita jasmine hand cream moisturizes, softens and protects your skin against daily aggressions.
€7.00€140.00/l -
Made in France
Roger & GalletRoger & Gallet Jean-Marie Farina Father's Day gift set 200 g
A luminous burst of freshness for an invigorating boost.
€35.65€178.25/kg -
SolinotesSolinotes Perfumes Water Matcha Tea 50ml
Our Perfumes contain only the essentials: a fragrance made from beautiful ingredients, alcohol of natural origin, a little water and that's it!
€13.90€278.00/l -
Made in France
RespectueuseRespectueuse Sublime oil 50 ml
Sublime oil nourishes, soothes and revives sun-exposed skin, hair and body for a radiant glow.
€14.04€280.80/l -
RivadouceRivadouce Cutafactine 150 g
Gently hydrates, protects and soothes fragile or sensitive skin to help prevent irritation and discomfort.
€9.19€61.27/kg -
Placentor VegetalPlacentor Végétal Intensive nourishing balm 200 ml
Instantly soothes itching and deeply hydrates dry skin for 48 hours, thanks to brown algae extract and a rich, emollient texture.
€14.89€74.45/l -
-
-20% Vegan
KorresKorres Aegean Bronze dry shimmer oil 50 ml
Gives skin a sun-kissed glow while nourishing with 5 natural oils for hydration and subtle shimmer.
€23.93 €29.90€478.60/l -
Organic A gift for you
BohoBoho Shimmering illuminating oil 100 ml
Nourishes and enhances skin and hair with a luminous, non-greasy glow and a 100% natural floral-scented fragrance.
€19.00€190.00/l -
L'Action Cosmetique MediaticL'Action Cosmetique Mediatic Nail Strengthening and Contouring Pen 10ml
This unique formula repairs the nail bed, promotes skin regeneration and hardens nails.
€7.99€799.00/l -
SolinotesSolinotes Le Blanc Tea Dry Oil 100ml
Our moisturising and nourishing dry oil is quickly absorbed, leaving your skin and hair delicately scented with no greasy residue.
€16.90€169.00/l -
MercurochromeMercurochrome Nourishing Hand Cream 75ml
Mercurichrome NOURISHING HAND CREAM is designed for a very dry or chapped skin.
€7.15€95.33/l -
Made in France
-
SolinotesSolinotes Matcha Eau de Parfum 15 ml
Awaken your senses with a sunny, aromatic fragrance blending woody and citrus notes inspired by Provence.
€8.50€566.67/l -
New Vegan
EmbryolisseEmbryolisse Beauty pouch Lait-Crème Concentré colour and care balm Blush de Peau
Hydrates, nourishes and plumps the face while reducing dark circles and puffiness, thanks to hyaluronic acid, shea butter and Centella asiatica.
€19.90€663.33/l -
CcdCcd Baume Apaisant Période Menstruelle 50ml
Apaise les sensations d’inconfort pendant les règles grâce à son action chauffante douce. Dès 12 ans. Usage externe.
€10.99€219.80/l -
SolinotesSolinotes Perfumes Water Herbe Zen 50ml
Our Perfumes contain only the essentials: a fragrance made from beautiful ingredients, alcohol of natural origin, a little water and that's it!
€13.90€278.00/l -
NorevaNoreva Aquareva Coffret Aquareva Lait Corporel Hydratant 24h et Gel Moussant Hydratant
Daily purifying foaming gel
Leaves skin clear and refreshed.
May be used as a complement to anti-acne drug treatments.
€16.80€28.00/l -
Organic A gift for you
BohoBoho Shimmering body lotion 200 ml
Wrap your skin in a 100% natural floral and sun-kissed fragrance for a softly uplifting sensory experience.
€15.40€77.00/l -
Made in France
Paalm CosmeticsPaalm Cosmetics Tropical Kiss Body Cream 200ml
Deeply nourishes with a cocktail ofPrecious Oils: Avocado, Macadamia and Vitamin E.
€34.90€174.50/l -
Made in France
ENO Laboratoire CodexialENO Laboratoire Codexial Enocare Hydrating Body Cream All Skin Types 200ml
24-hour hydrating body cream.
€14.04€70.20/l -
Made in France Vegan
CaudalieCaudalie Resvératrol [Lift] Cashmere body cream 200 ml
Firms and nourishes skin with pro-collagen and resveratrol.
€25.99€129.95/l -
L'Action Cosmetique MediaticL'Action Cosmetique Mediatic Cuticle Perfection Pen 4ml
Minute cuticle care for manicures at any time!
€9.49€2,372.50/l -
AlessandroAlessandro Hydrating nail cream 15ml
Moisturising nail cream with Hyaluronic Acid, Rose Water, Shea Butter and Mango Butter for stressed, brittle nails.
€19.79€1,319.33/l -
RivadouceRivadouce Nourishing hydrating body milk 500ml
Deeply hydrate for 48 hours and soothe sensitive skin with shea butter and ceramides, leaving skin soft and supple.
€14.59€29.18/l -
MartidermMartiderm Flash body glow body cream 100 ml
Body cream with a radiant glow effect for brighter, firmer and deeply hydrated skin.
€28.00€280.00/l -
AcmAcm Sensitelial.AD Cream Dry skin with an atopic tendency 200ml
This cream moisturises and soothes the skin immediately. Anti-scratching, anti-irritation. It helps to space out peaks of severe dryness. Can be used from birth.€10.49€52.45/l -
SolinotesSolinotes Matcha Eau de Parfum 50 ml
A gourmand fragrance with fresh green floral and fruity notes, creating an addictive, enveloping scent.
€13.90€278.00/l -
Organic A gift for you
BohoBoho Nourishing comforting balm 150 ml
Deeply nourishes and hydrates very dry skin for 24 hours with organic shea butter in a melting balm texture.
€14.14€94.27/l -
Organic A gift for you
BohoBoho Iridescent Body Milk 200 ml
Wraps skin in a delicate, 100% natural floral-solar fragrance for a uniquely sensory experience.
€19.61€98.05/l -
MiyéMiyé Body velvety softness sensitive and dry skin 75 ml
Deeply hydrates and soothes sensitive, dry skin for a soft, supple feel—without any greasy residue.
€14.50€193.33/l -
ApivitaApivita Light and Refreshing Water 100ml
This fresh, invigorating Perfumes captures the enveloping gentleness of fresh honey from the beehive, blended with the vibrancy and radiance of southern nature.
€34.19€341.90/l -
AquatealAquateal BIENVEILLANCE Soothing & Repairing Body Hydration Care 150ml
BIENVEILLANCE Soothing & Repairing Body Care.
€13.72€91.47/l -
Made in France
BiothermBiotherm Force Suprême Tonifying and firming cryo gel 60 ml
Firming and toning cryo gel for men
€34.99€279.92/l -
Vegan
AquatealAquateal Shower Body Scrubs 200ml
Under-the-Shower Body Scrubs with hazelnut shells.
€16.90€84.50/l