🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Organic
    A-Derma Biology Organic nourishing skin care 40ml
    A-Derma

    A-Derma Biology Organic nourishing skin care 40ml

    A-Derma Biology Skincare nourishes and strengthens your skin barrier, care with Organic Safflower Oil.

    (1)
    €14.98
    €374.50/l
    Out of stock
  2. Apivita Hypericum hand cream Peaux sèches et abîmées 50ml
    Apivita

    Apivita Hypericum hand cream Peaux sèches et abîmées 50ml

    APIVITA Hand cream with Hypericum and beeswax restores skin hydration, intensely nourishes, heals cracks

    (2)
    €7.00
    €140.00/l
    Out of stock
  3. Nuxe Reve De Miel Fragrant Water 100ml
    Nuxe

    Nuxe Reve De Miel Fragrant Water 100ml

    Let yourself be envelopped by Nuxe Reve de Miel honeyed Fragnant Water.

    (2)
    €24.49
    €244.90/l
    Out of stock
  4. Made in France
    Les petits prodiges Multi-purpose balm All skin types 100ml

    Multiple choice

    Les petits prodiges

    Les petits prodiges Multi-purpose balm All skin types 100ml

    Multi-purpose balm: Care for face, body, hands & feet, lips, hair tips, make-up remover, after-sun, after-shave, massage, etc.

    (0)
    €0.00/l
    Out of stock
  5. Weleda Pomegranate Firming serum milk and Inspire shower cream gift set
    Weleda

    Weleda Pomegranate Firming serum milk and Inspire shower cream gift set

    Weleda Pomegranate gift set with Firming Facial Oil and Antioxidant Hand Cream.

    (0)
    €21.90
    €48.67/l
    Out of stock
  6. Organic
    Dermophil Indien Intense Creme Hands Bioes Repairing Forte 200ml
    Dermophil Indien

    Dermophil Indien Intense Creme Hands Bioes Repairing Forte 200ml

    Certified ORGANIC Hands Repair Cream repairs, nourishes and moisturises severely damaged skin.

    (6)
    €10.90
    €54.50/l
    Out of stock
  7. Dermophil Indien Dermo Protect Hands Cream 50ml
    Dermophil Indien

    Dermophil Indien Dermo Protect Hands Cream 50ml

    Dermo Protect Hands Cream helps maintain a healthy balance in the skin's Microbiota while strengthening its defences

    (57)
    €8.20
    €164.00/l
    Out of stock
  8. Poderm Color Care Mat tea tree mattifying nail varnish 8 ml
    Poderm

    Poderm Color Care Mat tea tree mattifying nail varnish 8 ml

    Purifies and beautifies damaged nails with tea tree, silicon and biotin.

    (0)
    €13.90
    €1,737.50/l
    Out of stock
  9. Eucerin Sun Protection Duo Sun Oil Control transparent SPF 50 + Mini SUN SENSITIVE RELIEF after-sun free
    Eucerin

    Eucerin Sun Protection Duo Sun Oil Control transparent SPF 50 + Mini SUN SENSITIVE RELIEF after-sun free

    Buy a Sun Oil Control Spray transparent SPF 50+ and get After Sun Sensitive Relief Gel Cream for free.

    (1)
    €14.50
    €58.00/l
    Out of stock
  10. Nuxe Reve De Miel CICA Hands Cream Dry and Damaged Skin 50ml
    Nuxe

    Nuxe Reve De Miel CICA Hands Cream Dry and Damaged Skin 50ml

    Reve de Miel CICA Hands Cream repairs and nourishes very dry, damaged hands.

    (18)
    €6.89
    €137.80/l
    Out of stock
  11. Biotherm Eau Energy Eau Parfumée 50ml
    Biotherm

    Biotherm Eau Energy Eau Parfumée 50ml

    L'Eau d'Energy is an energising fragrance mist with stimulating notes of orange pulp, mandarin orange, cape gooseberry, Lemon, apricot pulp, fresh Jasmin and cyclamen

    (2)
    €22.00
    €440.00/l
    Out of stock
  12. Essentiel The Box by Easypara

    Multiple choice

    Essentiel

    Essentiel The Box by Easypara

    A Box selected to bring you the Essentiels you need.

    (16)
    Out of stock
  13. Revlon Professional Original Wellness Giftboxes
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Original Wellness Giftboxes

    Feel the richness of Capillary care thanks to Orofluido's sensorial textures and high-performance vegan formulas.

    (0)
    €14.99
    €149.90/l
    Out of stock
  14. Alvadiem Kerato Smoothing Nail Care 10ml
    Alvadiem

    Alvadiem Kerato Smoothing Nail Care 10ml

    Sustained-release keratolytic care to smooth and restructure hard, thick, ridged or split nails.

    (1)
    €13.49
    €1,349.00/l
    Out of stock
  15. Alvadiem Soothing Nail Care Sensitive Area 10ml
    Alvadiem

    Alvadiem Soothing Nail Care Sensitive Area 10ml

    A gel with a fresh, soothing effect. Innovation: a natural gel-cream to soothe and deeply repair damaged skin.

    (0)
    €10.94
    €1,094.00/l
    Out of stock
  16. Alvadiem Nourishing Nail and Cuticle Care 10ml
    Alvadiem

    Alvadiem Nourishing Nail and Cuticle Care 10ml

    The Nourishing Care moisturises and strengthens dry, brittle nails, ideal for nourishing, restoring shine and a clean, well-groomed finish as the finishing touch to pedicure care.
    Innovation: a natural oil-gel that penetrates right to the heart of the nail to deeply nourish brittle, dry nails and restore their shine!

    (2)
    €11.89
    €1,189.00/l
    Out of stock
  17. Alvadiem Nourishing Feet Stick 50g
    Alvadiem

    Alvadiem Nourishing Feet Stick 50g

    Nourishing Foot Stick, the very first natural solid care product for dry, rough feet!

    (1)
    €10.99
    €219.80/kg
    Out of stock
  18. Alvadiem Nail Sanitizing Care 10ml
    Alvadiem

    Alvadiem Nail Sanitizing Care 10ml

    Ultra-concentrated care that repairs yellowed, damaged nails weakened by fungal infections.

    (4)
    €16.00
    €1,600.00/l
    Out of stock
  19. Thalgo Cold Cream Marine 24H Hydrating Body Milk dry and sensitive skin 400 ml
    Thalgo

    Thalgo Cold Cream Marine 24H Hydrating Body Milk dry and sensitive skin 400 ml

    This rich Cold Cream Marine body milk delivers 24-hour deep hydration for skin that feels supple, soft and elastic.

    (1)
    €30.90
    €77.25/l
    Out of stock
  20. Organic
    Eau thermale Jonzac Thermal organic care water body all skin types 250 ml
    Eau thermale Jonzac

    Eau thermale Jonzac Thermal organic care water body all skin types 250 ml

    Gently hydrate, tone and plump skin with this nourishing body care, enriched with thermal water and chlorella extract.

    (0)
    €21.90
    €87.60/l
    Out of stock
  21. Vegan
    Solinotes Fleur de cerisier Perfume mist 250ml
    Solinotes

    Solinotes Fleur de cerisier Perfume mist 250ml

    As part of our beauty routine, we're switching to light, refreshing Perfumes!
    They delicately scent the skin and hair and, best of all, they're also hydrating.
    You'll love shaking up your pretty hairstyle with this irresistible Perfumes..

    (1)
    €10.96
    €43.84/l
    Out of stock
  22. Vitry Menhir Plantar Rasp Forte Callosité
    Vitry

    Vitry Menhir Plantar Rasp Forte Callosité

    Vitry foot rasp to remove calluses and corns under the feet

    (2)
    €10.50
    €10.50/u
    Out of stock
  23. Organic Made in France
    Alvadiem Nourishing Feet Scrubs 75ml
    Alvadiem

    Alvadiem Nourishing Feet Scrubs 75ml

    Removes dead skin, smoothes roughness and softens dry feet.

    (2)
    €7.90
    €105.33/l
    Out of stock
  24. Organic
    Cica Manuka IAA10+ Manuka Honey Repair Cream Au Miel de Manuka IAA10+ 40ml
    Cica Manuka

    Cica Manuka IAA10+ Manuka Honey Repair Cream Au Miel de Manuka IAA10+ 40ml

    This repair cream helps repair damaged, dry skin, providing lasting relief from superficial skin irritations and an immediate sensation of comfort.

    (4)
    €12.29
    €307.25/l
    Out of stock
  25. Kneipp Feet Hydro Foot Cream 75ml
    Kneipp

    Kneipp Feet Hydro Foot Cream 75ml

    Instantly refreshes tired feet and legs.

    (1)
    €14.99
    €199.87/l
    Out of stock
  26. Kneipp Feet Cooling Footbath Crystals 600g
    Kneipp

    Kneipp Feet Cooling Footbath Crystals 600g

    Kneipp® Cooling foot bath crystals with aloe vera and water mint extracts gently cleanse and deodorize your feet.

    (0)
    €8.80
    €14.67/kg
    Out of stock
  27. Flexitol Hands Repairing Balm 10% Urea Dry or damaged Hands 56g
    Flexitol

    Flexitol Hands Repairing Balm 10% Urea Dry or damaged Hands 56g

    Flexitol 10% Urea Repair Balm - Dry or damaged Hands

    (0)
    €4.00
    €71.43/kg
    Out of stock
  28. Made in France
    Nuxe Best Seller Iconic Giftbox 80ml
    Nuxe

    Nuxe Best Seller Iconic Giftbox 80ml

    Discover NUXE Best Seller Iconic Set:  Prodigieux Oil, Plumping Moisturising Cream, Rêve de Miel Lip Balm.

    (0)
    €25.00
    €312.50/l
    Out of stock
  29. -20%
    Phytosun Aroms Aloe Vera Gel 100ml
    Phytosun Aroms

    Phytosun Aroms Aloe Vera Gel 100ml

    Made with Bio Aloe Vera, it softens and soothes. Suitable for all skin types.

    (1)
    €6.79 €8.50
    €67.90/l
    Out of stock
  30. Organic Vegan
    Alphanova Sun Organic Sublimating Moisturizing Milk 150ml
    Alphanova

    Alphanova Sun Organic Sublimating Moisturizing Milk 150ml

    Alphanova organic after-sun care prolongs your holidays and hydrates your skin.

    (0)
    €11.50
    €76.67/l
    Out of stock
  31. Neutrogena Deep Moisture Enriched body cream with oil Very dry Skin 400 ml
    Neutrogena

    Neutrogena Deep Moisture Enriched body cream with oil Very dry Skin 400 ml

    The nourishing power of an oil combined with the instant absorption of a milk.

    (4)
    €9.54
    €23.85/l
    Out of stock
  32. -20%
    Weleda Stretch Mark Massage Balm 150ml
    Weleda

    Weleda Stretch Mark Massage Balm 150ml

    (36)
    €10.39 €13.00
    €69.27/l
    Out of stock
  33. Waam Plant Oil Onion 100ml
    Waam

    Waam Plant Oil Onion 100ml

    A fortifying, purifying oil that encourages hair growth.

    (0)
    €9.50
    €126.67/l
    Out of stock
  34. Orofluido Body cream 50ml
    Orofluido

    Orofluido Body cream 50ml

    The Orofluido ritual takes care of you from head to toe.

    (0)
    €4.90
    €98.00/l
    Out of stock
  35. Noreva Cicadiane Repairing hand cream 50ml
    Noreva

    Noreva Cicadiane Repairing hand cream 50ml

    Cicadiane ultra-nourishing repairing hand cream relieves, protects and repairs very damaged and irritated hands, while intensely nourishing and moisturising for 48 hours.

    (3)
    €4.00
    €80.00/l
    Out of stock
  36. Nuxe Coffret Les Iconiques Nuxe
    Nuxe

    Nuxe Coffret Les Iconiques Nuxe

    (4)
    €22.90
    €229.00/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara