🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Lipsticks and lip treatments

  1. -15%
    A-Derma Dermalibour+ CICA Sanitizing Repairing Lip Balm 15ml
    A-Derma

    A-Derma Dermalibour+ CICA Sanitizing Repairing Lip Balm 15ml

    This CICA Lip Balm repairs, nourishes and soothes irritated and chapped lips.

    (4)
    €5.44 €6.40
    €362.67/l
  2. Organic
    Dermophil Indien Protection Lip Balm Dry Lips Dermophil bio 3x4g
    Dermophil Indien

    Dermophil Indien Protection Lip Balm Dry Lips Dermophil bio 3x4g

    Daily protection of desiccated lips  
    With blackcurrant bud wax and houseleek extract

    (16)
    €7.99
    €665.83/kg
  3. Made in France
    La Roche-Posay Nutritic Lipstick Balm Baume Lèvres desséchées 4.7ml
    La Roche-Posay

    La Roche-Posay Nutritic Lipstick Balm Baume Lèvres desséchées 4.7ml

    Nutritic transforms dry, sensitive lips for a soft, comfortable and soothed finish.
    (32)
    €4.48
    €953.19/l
  4. A gift for you
    Avène Cold Cream Nourishing lip balm 4g
    Avène

    Avène Cold Cream Nourishing lip balm 4g

    AVENE Nourishing lip balm protects and soothes dry lips.

    (180)
    €4.80
    €1,200.00/kg
  5. Made in France
    Bioderma Atoderm Lip balm 4 g
    Bioderma

    Bioderma Atoderm Lip balm 4 g

    Soothes and deeply hydrates dry or chapped lips with shea butter for long-lasting protection and a nourished finish.

    (25)
    €2.50
    €625.00/kg
  6. Organic
    Alviana Lip Balm Sensitive 4,5g
    Alviana

    Alviana Lip Balm Sensitive 4,5g

    ALVIANA
    Lip Balm sensitive
    fragrance free
    with chamomile 
    4.5g 

    (6)
    €2.29
  7. Labello Med Protection Spf15 2 X (3734) 2x4.8g
    Labello

    Labello Med Protection Spf15 2 X (3734) 2x4.8g

    LABELLO Med protection protects and reinforces sensitive lips. Contains bisabolol and wheat germ oil, this lip stick reinforce your lips against external damages and protects from UVA and UVB rays.

    (201)
    €3.94
    €410.42/kg
  8. Bailleul Apaisac Lip Balms Sensitive, Dry, and Fragile Skin 15ml
    Bailleul

    Bailleul Apaisac Lip Balms Sensitive, Dry, and Fragile Skin 15ml

    This nourishing care is particularly suitable for damaged and dry lips thanks to its restructuring and lipid-replenishing active ingredients.

    (14)
    €3.40
    €226.67/l
  9. Carmex Original SPF15 lip balm 4.25 g
    Carmex

    Carmex Original SPF15 lip balm 4.25 g

    Protects, nourishes and soothes lips with SPF 15 and a unique warming, cooling sensation.

    (16)
    €2.50
    €588.24/kg
  10. Organic Made in France Vegan
    Cattier Organic Eye & Lip Contour Densifying Target Care Rides instalées 15ml
    Cattier

    Cattier Organic Eye & Lip Contour Densifying Target Care Rides instalées 15ml

    Cattier Velvety Touch redensifying treatment targets eye and lip areas.

    (23)
    €15.89
    €1,059.33/l
  11. Organic
    Eau thermale Jonzac Sublimactive Smoothing Eye & Lip Contour 15 ml
    Eau thermale Jonzac

    Eau thermale Jonzac Sublimactive Smoothing Eye & Lip Contour 15 ml

    Intensely hydrates and smooths the delicate eye and lip area to reduce dark circles and puffiness while restoring suppleness.

    (14)
    €14.95
    €996.67/l
  12. Organic Made in France
    Propos'Nature Api'baume Organic Lip Stick 4,5 g
    Propos'Nature

    Propos'Nature Api'baume Organic Lip Stick 4,5 g

    INCI formula: Helianthus annuus seed oil, Cera alba, Ricinus communis seed oil, Macadamia ternifolia seed oil, Prunus amygdalus dulcis oil, Persea gratissima oil, Cocos nucifera oil, Propolis extract, Sesamum indicum seeed oil, Theobrama cacao seed butter, perfume, Mauritia flexuosa fruit oil, tocopherol, Butyrospermum parkii butter, linalool.

    100% of the ingredients are of natural origin, 99% from organic farming. Store at a room temperature.
    Do not give to people allergic to any of the components.

    (5)
    €4.86
    €1,313.51/kg
  13. Made in France Vegan
    Nuxe Very rose Plumping lip serum 8 ml
    Nuxe

    Nuxe Very rose Plumping lip serum 8 ml

    Get instantly plumper lips with a natural glossy finish from this hyaluronic acid lip serum, hydrating for 24 hours.

    (77)
    €14.89
    €1,861.25/l
  14. Beauterra Nourishing lip balm Tinted Red 4 g
    Beauterra

    Beauterra Nourishing lip balm Tinted Red 4 g

    Lip Balms with Karité butter, which intensely nourish and sublimate the lips without compromising on sensoriality.

    (2)
    €2.69
    €672.50/kg
  15. Vichy Neovadiol Multi-corrective Eye and Lip Care
    Vichy

    Vichy Neovadiol Multi-corrective Eye and Lip Care

    Vichy Multi-corrective skincare product is designed for a delicate eye and lip area.

    (8)
    €21.04
    €1,402.67/l
  16. Eucerin Lip Active Active lip care SPF20 4.8 g
    Eucerin

    Eucerin Lip Active Active lip care SPF20 4.8 g

    Soothes, moisturises and protects sensitive lips with dexpanthenol and vitamin E, plus SPF 20 protection against everyday external aggressors.

    (25)
    €3.44
    €716.67/kg
  17. Made in France
    Boiron Dermoplasmine Lip stick Hydrating and soothing 4g
    Boiron

    Boiron Dermoplasmine Lip stick Hydrating and soothing 4g

    Calendula lip stick for daily hydration of sensitive, damaged lips.
    (0)
    €4.00
    €1,000.00/kg
  18. Made in France
    Topicrem Ultra-Hydrating Ultra Moisturizing Lip Balm Sensitive Skins Dessechees Ou Gercees 5g
    Topicrem

    Topicrem Ultra-Hydrating Ultra Moisturizing Lip Balm Sensitive Skins Dessechees Ou Gercees 5g

    TOPICREM
    The essentials
    Ultra-moisturizing lip balm
    Hydrates, nourishes, protects 
    Hypoallergenic
    children and adults
    5g 

    (10)
    €2.80
    €560.00/kg
  19. A gift for you
    Avène Hydrating Lipstick 4g
    Avène

    Avène Hydrating Lipstick 4g

    AVENE Moisturizing lip balm, enriched with shea butter, beeswax and Avène Thermal Spring Water, nourishes & protects.

    (4)
    €3.56
    €890.00/kg
  20. Organic Vegan
    Alviana Face REPAIR&CARE - Lip stick 4,5g
    Alviana

    Alviana Face REPAIR&CARE - Lip stick 4,5g

    Alvania Repair & Care lip stick for dry lips.

    (5)
    €2.29
  21. Ducray Keracnyl Compensating Balm for Chapped and Severely Damaged Lips 15ml
    Ducray

    Ducray Keracnyl Compensating Balm for Chapped and Severely Damaged Lips 15ml

    From the 1st hour, repairs lips severely chapped by the most drying medical treatments.

    (4)
    €7.90
    €526.67/l
  22. Weleda Beeswax Lip Care 4.8 g
    Weleda

    Weleda Beeswax Lip Care 4.8 g

    Everon® Lip Care to protect and nourish your lips.

    (48)
    €4.30
    €895.83/kg
  23. Made in France
    Bioderma Cicabio Lip repair 10 ml
    Bioderma

    Bioderma Cicabio Lip repair 10 ml

    Intensive repairing treatment for severe dryness caused by harsh weather or medication.

    (3)
    €5.99
    €599.00/l
  24. Organic
    Ballot-Flurin Family Balm From The French Pyrenees 7ml
    Ballot-Flurin

    Ballot-Flurin Family Balm From The French Pyrenees 7ml

    Ballot-Flurin
    Soothing and purifying family balm with black propolis

    (3)
    €7.08
    €708.00/l
  25. Organic
    Cica Manuka IAA15+ Manuka Honey Repairing Lip Care Au Miel de Manuka IAA15+ 15ml
    Cica Manuka

    Cica Manuka IAA15+ Manuka Honey Repairing Lip Care Au Miel de Manuka IAA15+ 15ml

    This lip care product with its rich, melting texture promotes skin repair, intensely nourishes and provides lasting protection for chapped and damaged lips.

    (0)
    €7.69
    €512.67/l
  26. Made in France
    Bioderma Abcderm Irritation around the mouth soothing peri-oral cream 40 ml
    Bioderma

    Bioderma Abcderm Irritation around the mouth soothing peri-oral cream 40 ml

    This gentle baby balm soothes redness, protects delicate skin and helps repair the epidermis.

    (8)
    €7.98
    €199.50/l
  27. Embryolisse Embryolisse Cicalisse Face Body And Lips 40ml
    Embryolisse

    Embryolisse Embryolisse Cicalisse Face Body And Lips 40ml

    EMBRYOLISSE
    Cicalisse
    restructuring cream for the epidermis 
    SOS care for the whole family 
    Face, body and lips  
    For adults and children over 3 years
    40ml 

    (8)
    €6.76
    €169.00/l
  28. Carmex Lip Balm Tube 10g
    Carmex

    Carmex Lip Balm Tube 10g

    Carmex lipbal : hydrates lips and relieves damaged and chapped lips

    permanent efficiency

    easy to use

    (23)
    €2.50
    €250.00/kg
  29. Made in France
    Neutrogena Lips Stick nutrition Formule Norvégienne 4.8g
    Neutrogena

    Neutrogena Lips Stick nutrition Formule Norvégienne 4.8g

    dry and dessicated lips care

    (231)
    €2.99
    €622.92/kg
  30. Beauterra Nourishing Lip Balm 4g
    Beauterra

    Beauterra Nourishing Lip Balm 4g

    Lip Balms with Karité butter, which intensely nourish and sublimate the lips without compromising on sensoriality.

    (0)
    €2.69
    €672.50/kg
  31. Organic Made in France
    Laboratoires De Biarritz Repairing treatments Repairing Organic Lip Balm Répare, apaise et protège 15ml
    Laboratoires De Biarritz

    Laboratoires De Biarritz Repairing treatments Repairing Organic Lip Balm Répare, apaise et protège 15ml

    Organic Repairing Lip Balm relieves and restores chapped, irritated, cracked lips for the whole family.

    (1)
    €6.89
    €459.33/l
  32. -15% Made in France
    Filorga Hyalu-Filler Plumping lip care 4 g
    Filorga

    Filorga Hyalu-Filler Plumping lip care 4 g

    This hyaluronic acid lip balm delivers intense hydration and a naturally plumping effect.

    (22)
    €18.61 €21.89
    €4,652.50/kg
  33. Weleda Gentiane Bleue and Edelweiss Evening Primrose Redensifying Eyes And Lips Care 10 ml
    Weleda

    Weleda Gentiane Bleue and Edelweiss Evening Primrose Redensifying Eyes And Lips Care 10 ml

    Weleda Redensifying Eyes and Lips Care Evening Primrose is a regenerating care blurring wrinkles and firming eye and lip contour.

    (27)
    €20.99
    €2,099.00/l
  34. Filorga Global-Repair Multi-revitalising eye and lip contour care 15 ml
    Filorga

    Filorga Global-Repair Multi-revitalising eye and lip contour care 15 ml

    Targets fine lines, firmness and radiance around the eyes and lips with a peptide-enriched formula for nourished, visibly rejuvenated skin.

    (249)
    €52.49
    €3,499.33/l
  35. Made in France Vegan
    Caudalie Premier Cru Global anti-ageing eye cream 15 ml
    Caudalie

    Caudalie Premier Cru Global anti-ageing eye cream 15 ml

    Premier Cru Global Anti-Aging eye treatment 

    (1813)
    €44.50
    €2,966.67/l
  36. Made in France Vegan
    LA ROSÉE Refill Raspberry Tinted Nourishing Lip Stick With Bioes Shea Butter 4.5g
    LA ROSÉE

    LA ROSÉE Refill Raspberry Tinted Nourishing Lip Stick With Bioes Shea Butter 4.5g

    Highly concentrated in ORGANIC Karité butter and plant oils and waxes, it nourishes, repairs and protects dry or damaged lips.

    (0)
    €7.99
    €1,775.56/kg
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara