Junior
-
PhysiomerPhysiomer Baby Nose Hygiene Micro-diffusion 2x115ml
Physiomer® Micro-diffusion spray is the best ally for young mothers:
gently cleanses your baby's delicate nose, from 1 month+.€8.90€38.70/l -
Organic Made in France
CentifoliaCentifolia Hygiène buccale Kids organic fluoride toothpaste 75 ml
Gently cleans sensitive teeth and gums while helping to protect against cavities with sodium fluoride.
€3.95€52.67/l -
Tier price
ElgydiumElgydium Kids Monsters Toothbrush Age 2-6
ELGYDIUM MONSTERS toothbrush is specially designed and adapted to children aged 2-6.
€2.80€2.80/u -
KneippKneipp Nature Kids Dragon Shampoo Gel 200ml
Kneipp.
Nature Kids.
Dragon shampoo gel.
Dragon fruit and hamamelis.
No preservatives.
200ml.€4.90€24.50/l -
ElgydiumElgydium Kids Emoji Toothbrush 7-12 Years
Elgydium Kids Brosse à Dents Souple 2/6 Ans Emoji is a soft, playful, ergonomic toothbrush for Children decorated with fun Emojis.
€2.86€2.86/u -
ElgydiumElgydium Kids Emoji Toothbrush 2-6 Years
Elgydium Kids Brosse à Dents Souple 2/6 Ans Emoji is a soft, playful, ergonomic toothbrush for Children decorated with fun Emojis.
€2.89€2.89/u -
Oral-BOral-B Kids Electric Toothbrush For Kids Reine Des Neiges Frozen x1
electric toothbrush for kids
from 3 years of age
Frozen Disney collection
€22.98€22.98/u -
PhysiomerPhysiomer Baby nasal hygiene spray micro-diffusion 100 ml
Gently cleanses congested noses, relieves nasal discharge and promotes optimal breathing comfort for babies.
€4.90€49.00/l -
Promo
A-DermaA-Derma The Essentials Hydrating shower gel 200 ml
This gentle shower gel combines a mild cleansing base with a skin-replenishing agent in the Clean Care Complex™ for soothing, moisture-restoring efficacy.
€4.90€24.50/l -
Organic
CoslysCoslys Denti'freeze family Perfumes mint 350 g
A Toothpaste with a gentle mint Perfumes that's perfect for the whole family, from age 7.
€10.90€31.14/kg -
ElgydiumElgydium Baby fluoride toothpaste from 6 months 30 ml
Gently protects baby’s first teeth from cavities with fluoride and a mild formula, safe from 6 months.
€3.43€114.33/l -
Made in France
ElgydiumElgydium Asterix Toothbrush Kids 2/6 years
ELGYDIUM Kids Asterix 2/6 years - Children's toothbrush, an attractive, fun toothbrush designed for children.
€2.95€2.95/u -
-20% Vegan
PuressentielPuressentiel Respiratory Spray Nasal Hygiene "Jet Fort" 100ml Breathing 100ml
Strong jet nasal hygiene spray for deep cleansing.
€5.59 €7.00€55.90/l -
Made in France
TopicremTopicrem Da Atopic Skin Emollient face cream for sensitive, very dry and atopic skin 40 ml
24-hour action relipidising cream that soothes, hydrates and reduces flare-up recurrence – an ideal make-up base.
€10.10€252.50/l -
FluocarilFluocaril Dentifrice Junior Bi-Fluoré Menthe Douce 6 - 13 ans 75ml
Toothpaste to take care of baby teeth, for kids aged 0-6.
€3.38€45.07/l -
Organic Made in France Vegan
AlphanovaAlphanova Kids Kids Shower Gel 250 ml
Very gentle cleaning base with apple and organic cotton extracts.
€6.59€26.36/l -
NasalyNasaly Water De Mer Gentle Spray 120ml
Nasaly Sea Water Gentle Spray is a 3-in-1 nasal hygiene solution: it cleanses, eliminates mucus and helps to hydrate.
€5.26€43.83/l -
Made in France
BiodermaBioderma Abcderm Mild Cleansing Foaming Gel Gel lavant doux 200ml
Abcderm Foaming has been specifically designed to gently cleanse baby and child skin and scalp.
This non-lipid removing cleaning base respects skin and scalp balance of all skin types in even the most delicate of skins.
€7.34€36.70/l -
PhilipsPhilips Sonicare For Kids Replacement Brush Heads 7 Years Old + Hx6042/90 x2
PHILIPS SONICARE
Replacement brush heads for toothbrushes for kids over 7 years old.
€13.00€6.50/u -
SensodyneSensodyne Pro-Email Toothpaste Children 2 to 6 years Strawberry 2x50ml
Protects Children's milk teeth.
€4.97€49.70/l -
ElgydiumElgydium Junior Astérix toothbrush 7/12 years
A fun, ergonomic toothbrush for the baby and permanent teeth of children aged 7 to 12.
€2.95€2.95/u -
Oral-BOral-B Kids Electric Toothbrush Kids Lion King x1
Oral-B Pro-Health Disney Star Wars Battery Toothbrush for Kids:
- Makes brushing fun by featuring Disney Star Wars characters
- Compatible with the Disney Magic Timer App by Oral-B to help kids brush longer starting today
- Rotating brush head reaches, surrounds, and thoroughly cleans multiple surfaces
- Raised center-row bristles help clean chewing surfaces
- Extra-soft bristles clean as gently as a soft manual brush
from 3 years old
€23.89€23.89/u -
EucerinEucerin Ph5 Shower Oil Dry & Sensitive Skin 400ml
Eucerin pH5 Shower Oil 400 ml gently cleanses dry and sensitive skin.
€16.90€42.25/l -
PranarômPranarôm Aromaself Organic Neutral Moisturising Milk Face, Body, Hands 250ml
Pranarom Organic Neutral Moisturising Milk leaves your skin soft and supple thanks to its formula enriched with aloe vera, plant oils, cocoa and shea butters.
€8.50€34.00/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Clean Bubble Kiss gentle cleansing wash babies and children 400 ml
A gentle cleansing wash for babies and children’s delicate skin.
€15.47€38.68/l -
Organic
AcorelleAcorelle Children's SPF50 sun spray refill 150 g
Gently protects children’s delicate skin from UVA/UVB rays with natural mineral filters and antioxidant organic karanja oil.
€16.49€109.93/kg -
Oral-BOral-B Kids Electric Toothbrush Kids Spiderman x1
Oral-B Pro-Health Disney Star Wars Battery Toothbrush for Kids:
- Makes brushing fun by featuring Disney Star Wars characters
- Compatible with the Disney Magic Timer App by Oral-B to help kids brush longer starting today
- Rotating brush head reaches, surrounds, and thoroughly cleans multiple surfaces
- Raised center-row bristles help clean chewing surfaces
- Extra-soft bristles clean as gently as a soft manual brush
from 3 years old
€27.29€27.29/u -
NasalyNasaly Seawater Tonic Jet 120ml
Nasaly Water de Mer Jet Tonique is a 3-in-1 nasal hygiene solution: it is designed to help deeply cleanse and purify the nasal passages
€4.99€41.58/l -
SuperwhiteSuperwhite Black Edition Whitening Toothpaste With Charcoal 15ml
SuperWhite blanck toothpaste reduces yellowing and tarnishing caused by coffee, tea, tobacco ...
It is recognized for its triple action: care, whiteness and freshness.
Note: the toothpaste contains fluorinated derivatives.€2.52€168.00/l -
Organic
CoslysCoslys Children's Toothpaste Peach Perfumes 50 ml
A mildly peachy Toothpaste for Children aged 7 to 12.
€4.19€83.80/l -
NukNuk Educational Toothbrush 12-36 Months Dès 12 Mois
Educational toothbrush.
From 12 months
Specially designed to gently care for your Children's first teeth.
Round brush head with soft, rounded bristles.
Ergonomic, non-slip handle.
Protection ring.€4.40€4.40/u -
TopicremTopicrem Baby Gentle cleansing gel face, body & hair 500 ml
This gentle baby cleansing gel cleanses, protects and softens delicate skin.
€8.99€17.98/l -
ProrhinelProrhinel Allergy nasal spray 100 ml
Helps relieve allergic rhinitis symptoms and gently cleanses nasal passages with 100% natural seawater and aloe vera.
€6.98€69.80/l -
Bausch & LombBausch&Lomb Bloxaphte Gel Junior Alcohol Free 15ml
Bausch + Lomb BloXaphte Junior Gel 10ml enables a fast drop of the pain thanks to its insulating effect and its hydrating capacity. It supports the cure of the mouth ulcers and reduces their number.
€7.07€471.33/l -
-20%
CoslysCoslys Superfatted Bread Cleansing Cream Face, Body and Hair For All The Family 85g
Gently cleanses the skin and hair of the whole family.
€15.05 €18.82€177.06/kg -
Organic Made in France
CentifoliaCentifolia Kids Kids organic toothpaste Red Fruit taste 75 ml
Toothpaste with a red fruit flavour, organic formula.
€5.04€67.20/l