🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Junior

  1. Elgydium Junior Toothpaste Caries Protection Soft Mint 7-12 Years 50ml
    Elgydium

    Elgydium Junior Toothpaste Caries Protection Soft Mint 7-12 Years 50ml

    Toothpaste helps to remineralise tooth enamel.

    (26)
    €3.79
    €75.80/l
  2. Philips Sonicare For Kids Replacement Brush Heads 3 Years Old + HX6034/90 x4
    Philips

    Philips Sonicare For Kids Replacement Brush Heads 3 Years Old + HX6034/90 x4

    PHILIPS SONICARE

    Replacement brush heads for toothbrushes for kids over 4 years old.

    (77)
    €18.64
    €4.66/u
  3. Sebamed Sensitive Skin Face And Body Physio-wash With Olive Oil Peaux sèches et sensibles 1L
    Sebamed

    Sebamed Sensitive Skin Face And Body Physio-wash With Olive Oil Peaux sèches et sensibles 1L

    body and face extra gentle cleanser

    dry and sensitive skins

    (2)
    €9.90
    €9.90/l
  4. Fluocaril Dentifrice Kids Bi-Fluoré Fraise 0 - 6 ans 75ml
    Fluocaril

    Fluocaril Dentifrice Kids Bi-Fluoré Fraise 0 - 6 ans 75ml

    Toothpaste to take care of baby teeth, for kids aged 0-6.

    (0)
    €2.89
    €38.53/l
  5. -15% Organic
    Ballot-Flurin Ballot Flurin Propolis Beautiful Smile Toothpaste With Herbal Plants 50ml
    Ballot-Flurin

    Ballot-Flurin Ballot Flurin Propolis Beautiful Smile Toothpaste With Herbal Plants 50ml

    Toothpaste Smile 
    Black Propolis and 3 plants of the soil 
    Natural whiteness and pleasant breath 

    (3)
    €8.03 €9.44
    €160.60/l
  6. Organic Vegan
    Alphanova Kids Bioes Foaming Bath Bulle Dans Ton Bath Apricot 250ml
    Alphanova

    Alphanova Kids Bioes Foaming Bath Bulle Dans Ton Bath Apricot 250ml

    This foaming gel with a very gentle formula will transform your bath into a cloud of creamy foam with a subtle Vanilla/Apricot Perfume.

    (4)
    €6.89
    €27.56/l
  7. Fluocaril Dentifrice Protection Complète 75ml
    Fluocaril

    Fluocaril Dentifrice Protection Complète 75ml

    Toothpaste to take care of baby teeth, for kids aged 0-6.

    (2)
    €3.59
    €47.87/l
  8. Sebamed Sensitive Skin Physio-face And Body Wash Visage et corps 1L
    Sebamed

    Sebamed Sensitive Skin Physio-face And Body Wash Visage et corps 1L

    Physio-washing gel 
    Dry and sensitive skins. 

    (3)
    €10.00
    €10.00/l
  9. Fluocaril Junior toothpaste 6-12 years red berry 6-12 Ans 75ml
    Fluocaril

    Fluocaril Junior toothpaste 6-12 years red berry 6-12 Ans 75ml

    Toothpaste to prevent cavities and strengthen enamel.

    (0)
    €3.38
    €45.07/l
  10. Tier price
    Elgydium Toothbrush Shark 2-6 Years Old
    Elgydium

    Elgydium Toothbrush Shark 2-6 Years Old

    Elgydium Kids Toothbrush 2/6 Years is a toothbrush for children.

    It has been developed with a the expertise and knowledge of Elgydium, for a perfect hygiene.

    Colours and patterns according to availability.

    (4)
    €3.49
    €3.49/u
  11. Care+ Nasal syringes x2
    Care+

    Care+ Nasal syringes x2

    2 Nasal wash syringes

    (0)
    €3.40
    €1.70/u
  12. -20% Vegan
    Puressentiel Respiratory Spray Nasal Hygiene Hydrating 100ml Breathing 100ml
    Puressentiel

    Puressentiel Respiratory Spray Nasal Hygiene Hydrating 100ml Breathing 100ml

    Hydrating nasal hygiene spray for dry, irritated noses.

    (2)
    €5.59 €7.00
    €55.90/l
  13. Elmex Anti-Caries Toothbrush Soft Junior Aged 6-12 x1
    Elmex

    Elmex Anti-Caries Toothbrush Soft Junior Aged 6-12 x1

    Elmex junior toothbrush for baby and adult teeth.

    (3)
    €3.29
    €3.29/u
  14. Organic
    Centifolia Soft and moisturising Shower shampoo Pour Toute La Famille 1L
    Centifolia

    Centifolia Soft and moisturising Shower shampoo Pour Toute La Famille 1L

    Hydration for the entire family Shower shampoo Centifolia

    (2)
    €12.20
    €12.20/l
  15. Fluocaril Junior toothpaste 6-12 years bubblegum 75ml
    Fluocaril

    Fluocaril Junior toothpaste 6-12 years bubblegum 75ml

    Toothpaste to look after the first adult teeth of 6-12 year old.

    (3)
    €3.38
    €45.07/l
  16. Pediakid Nasal spray 20 ml
    Pediakid

    Pediakid Nasal spray 20 ml

    PEDIAKID SPRAY NASALLifts the nose and relieves the respiratory tract in the event of a cold; With naturally derived salt
    (1)
    €7.99
    €399.50/l
  17. Organic Made in France
    Centifolia Soft and moisturising Hydrating body lotion Pour Toute La Famille 500ml
    Centifolia

    Centifolia Soft and moisturising Hydrating body lotion Pour Toute La Famille 500ml

    Hydrating Body Milk Hydration for the entire family Centifolia

    (2)
    €12.60
    €25.20/l
  18. Organic
    Natessance Kids Vanilla strawberry organic shower gel 500 ml
    Natessance

    Natessance Kids Vanilla strawberry organic shower gel 500 ml

    Gently cleanses children’s hair and body with a plant-based, sulphate-free wash and a 100% natural vanilla-strawberry scent.

    (4)
    €7.00
    €14.00/l
    Out of stock
  19. Prorhinel Nasal Spray With Aloe Vera Young Children 100 ml
    Prorhinel

    Prorhinel Nasal Spray With Aloe Vera Young Children 100 ml

    PRORHINEL
    nose hygiene 
    with  Aloe Vera 
    Nasal Spray 
    natural seawater Solution 
    Soothing and moisturizing 
    From 2 years 
    100ml

    (3)
    €5.98
    €59.80/l
  20. -15%
    Marimer High-volume nasal wash kit 30 sachets saline solution
    Marimer

    Marimer High-volume nasal wash kit 30 sachets saline solution

    The Marimer Nasal Wash Kit consists of a practical bottle for daily use and a box of 30 sachets of saline solution

    (0)
    €9.17 €10.79
    €0.31/u
  21. Elmex Child Soft Toothbrush 3-6 years
    Elmex

    Elmex Child Soft Toothbrush 3-6 years

    Elmex has developed this toothbrush for Children who are starting to brush their own teeth.

    (3)
    €2.80
    €2.80/u
  22. Fluocaril Dentifrice Protection Complète Blancheur 75ml
    Fluocaril

    Fluocaril Dentifrice Protection Complète Blancheur 75ml

    Toothpaste to take care of baby teeth, for kids aged 0-6.

    (0)
    €3.68
    €49.07/l
  23. Organic
    Centifolia Neutre Relipid+ balm 200ml
    Centifolia

    Centifolia Neutre Relipid+ balm 200ml

    Centifolia Neutre lipid-replenishing balm.

    (2)
    €14.29
    €71.45/l
  24. Organic
    Centifolia Neutre Organic micellar water 500ml
    Centifolia

    Centifolia Neutre Organic micellar water 500ml

    CENTIFOLIA Neutral micellar water gently cleanses and respects sensitive and reactive skin for the entire family.

    (0)
    €7.48
    €14.96/l
  25. Elgydium Junior Toothbrush for 7-12 Year Olds
    Elgydium

    Elgydium Junior Toothbrush for 7-12 Year Olds

    A children’s toothbrush designed for ages 7–12, with rounded, precision bristles that gently care for teeth and gums.

    (2)
    €2.71
  26. A gift for you Promo
    Avène Xeracalm Nutrition Shower cream for dry, sensitive skin 200 ml
    Avène

    Avène Xeracalm Nutrition Shower cream for dry, sensitive skin 200 ml

    Avene Trixera Nutrition is designed for a daily hygiene of dry to very dry sensitive skin. 

    (126)
    €7.96
    €39.80/l
  27. Rhinicur Nasal Rinsing Salt For Children 20 sachets of 1.25g
    Rhinicur

    Rhinicur Nasal Rinsing Salt For Children 20 sachets of 1.25g

    The salt rinse is ideal for nasal hygiene in Children aged 3 and over.

    (1)
    €7.00
    €280.00/kg
  28. Audispray Junior Ear Hygiene Junior 25ml
    Audispray

    Audispray Junior Ear Hygiene Junior 25ml

    For over 10 years, Audispray, cleaning solution with natural seawater, has been ensuring hygiene of your ears.Audispray Junior Ear Hygiene 25ml is a solution of micro biologically tested seawater, that dissolve and loosen ear wax

    (4)
    €5.89
    €235.60/l
  29. Elmex Beginner Toothbrush Supple 0-3 Years Old
    Elmex

    Elmex Beginner Toothbrush Supple 0-3 Years Old

    beginner toothbrush

    0 to 3 years

    Regular oral care begins with the first milk teeth. 

    (1)
    €2.80
    €2.80/u
  30. Sensodyne Pro-Email Toothpaste Junior 6 to 12 years Sweet Mint 50ml
    Sensodyne

    Sensodyne Pro-Email Toothpaste Junior 6 to 12 years Sweet Mint 50ml

    Helps prevent cavities and email loss.

    (1)
    €2.89
    €57.80/l
  31. Organic Vegan
    Alphanova Kids Princess Organic Shampoo A La Fraise Bio 250ml
    Alphanova

    Alphanova Kids Princess Organic Shampoo A La Fraise Bio 250ml

    Shampoo, special little girls.

    (12)
    €7.00
    €28.00/l
  32. Organic
    Buccotherm Junior Mint Toothpaste 7-12 Years 50 ml
    Buccotherm

    Buccotherm Junior Mint Toothpaste 7-12 Years 50 ml

    Helps prevent cavities and plaque with fluoride and soothing thermal spring water.

    (1)
    €3.89
    €77.80/l
  33. Organic Made in France Vegan Promo
    Melvita Children's organic toothpaste strawberry flavour 75 ml
    Melvita

    Melvita Children's organic toothpaste strawberry flavour 75 ml

    A gentle yet effective strawberry toothpaste that cleans little teeth with care

    (1)
    €4.84
    €64.53/l
  34. Organic Made in France Vegan
    Alphanova Bébé 3-in-1 organic foaming wash for body, hair and bath 400 ml
    Alphanova

    Alphanova Bébé 3-in-1 organic foaming wash for body, hair and bath 400 ml

    Alphanova Bébé’s gentle 3-in-1 foaming wash is perfectly suited to baby’s delicate skin.

    (9)
    €8.99
    €22.48/l
  35. Made in France
    Klorane Baby Hydrating milk for normal to dry skin 500 ml
    Klorane

    Klorane Baby Hydrating milk for normal to dry skin 500 ml

    Gently hydrates and soothes normal to dry baby skin with a 96% naturally derived formula for everyday comfort.

    (0)
    €14.06
    €28.12/l
  36. Gum Junior Travel Kits From 6 years
    Gum

    Gum Junior Travel Kits From 6 years

    Contains Toothpaste, toothbrush and hourglass.

    (1)
    €5.04
    €420.00/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara