🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Made in France Vegan
    Nuxe Huile Prodigieuse Multi-functional floral golden dry oil face, body and hair 50 ml
    Nuxe

    Nuxe Huile Prodigieuse Multi-functional floral golden dry oil face, body and hair 50 ml

    This luxurious dry oil blends delicate floral notes of grapefruit zest, magnolia and musk for a captivating fragrance.

    (1264)
    €17.89
    €357.80/l
    Out of stock
  2. -14%
    Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Anti-ageing and anti-dark spot body cream 200 ml
    Eucerin

    Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Anti-ageing and anti-dark spot body cream 200 ml

    Improves elasticity, deeply nourishes skin and reduces dark spots with hyaluronic acid, creatine and thiamidol.

    (124)
    €18.59 €21.59
    €92.95/l
    Out of stock
  3. Biotherm Eau Source of Life d'Energie Giftbox
    Biotherm

    Biotherm Eau Source of Life d'Energie Giftbox

    Biotherm Eau d'Energie is an energising fragrance mist with stimulating notes of orange pulp, mandarin, physalis, lemon, apricot pulp, fresh jasmine and cyclamen.

    (0)
    €44.10
    €252.00/l
    Out of stock
  4. Asepta Podorape

    Multiple choice

    Asepta

    Asepta Podorape

    Gently removes calluses and roughness, double-sided.

    (0)
    Out of stock
  5. Made in France
    La Roche-Posay Lipikar Xerand Duo Hands & Lips Nutritic 50ml
    La Roche-Posay

    La Roche-Posay Lipikar Xerand Duo Hands & Lips Nutritic 50ml

    Lipikar Xerand repairing hand cream for dry skin, dry hands, damaged hands.

    (0)
    €10.80
    €216.00/l
    Out of stock
  6. Made in France
    Boiron Dermoplasmine Calendula Care Aggressed and irritated Skin 70g
    Boiron

    Boiron Dermoplasmine Calendula Care Aggressed and irritated Skin 70g

    Calendula care to soothe and repair skin irritated by rubbing and overheating.
    (3)
    €8.50
    €121.43/kg
    Out of stock
  7. Garancia Gant de Beauté Ensorcelant Aux Supers Pouvoirs Crème Mains et Ongles 50g
    Garancia

    Garancia Gant de Beauté Ensorcelant Aux Supers Pouvoirs Crème Mains et Ongles 50g

    Discover the 5-in-1 hand and nail cream, with prebiotics, which nourishes, protects, repairs, soothes and strengthens the skin barrier. For a silky, non-greasy, second-skin feel.

    (0)
    €4.90
    €98.00/kg
    Out of stock
  8. Alvadiem Xerolia Lait Corps Hydratant Gelée Royale Bio 400ml
    Alvadiem

    Alvadiem Xerolia Lait Corps Hydratant Gelée Royale Bio 400ml

    Nutri-Comfort Body Lotion with organic royal jelly - 400ml

    (4)
    €15.70
    €39.25/l
    Out of stock
  9. Alvadiem Hand Hydrating Cream 50ml
    Alvadiem

    Alvadiem Hand Hydrating Cream 50ml

    Hands Hydrating Cream with Organic Acacia Honey - 50ml

    (3)
    €5.48
    €109.60/l
    Out of stock
  10. Nuxe Very rose Soothing hydrating body milk 400 ml
    Nuxe

    Nuxe Very rose Soothing hydrating body milk 400 ml

    Discover the delicacy of the rose in our Very Rose soothing moisturising body lotion, which hydrates, soothes, enhances and protects your Skin

    (6)
    €19.90
    €49.75/l
    Out of stock
  11. Alvadiem Foot callus cream with royal jelly 75 ml
    Alvadiem

    Alvadiem Foot callus cream with royal jelly 75 ml

    Gently removes calluses and rough patches with natural enzymatic exfoliation while hydrating and smoothing sensitive skin on the feet.

    (2)
    €11.44
    €152.53/l
    Out of stock
  12. Organic
    Aloesol Hydrating Gel Organic Aloe Vera 100ml
    Aloesol

    Aloesol Hydrating Gel Organic Aloe Vera 100ml

    organic Aloe Vera from fresh plants (gel inside the plant)
    (1)
    €9.40
    €0.09/
    Out of stock
  13. Made in France Vegan
    Nuxe Reve De Miel CICA Hands Cream Dry and Damaged Skin 2x50ml
    Nuxe

    Nuxe Reve De Miel CICA Hands Cream Dry and Damaged Skin 2x50ml

    Reve de Miel CICA Hands Cream repairs and nourishes very dry, damaged hands.

    (1)
    €9.90
    €99.00/l
    Out of stock
  14. Made in France Vegan
    Nuxe Huile Prodigieuse Cracker Roll-On Floral Gold 8ml
    Nuxe

    Nuxe Huile Prodigieuse Cracker Roll-On Floral Gold 8ml

    Cracker Roll on Huile Prodigieuse or Floral Gold Nuxe

    (0)
    €9.90
    €1,237.50/l
    Out of stock
  15. Made in France Vegan
    Nuxe Huile Prodigieuse Cracker Roll-On Gold 8ml
    Nuxe

    Nuxe Huile Prodigieuse Cracker Roll-On Gold 8ml

    Huile Prodigieuse® Gold in a new roll-on format! New format, same formula. Illuminate areas of the Face and décolleté with subtle golden highlights.

    (0)
    €9.90
    €1,237.50/l
    Out of stock
  16. Made in France Vegan
    Nuxe Prodigieux® Infiniment Glow Giftboxes
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Infiniment Glow Giftboxes

    (0)
    €34.90
    €498.57/l
    Out of stock
  17. Made in France Vegan
    Nuxe Prodigieux® Coffret La Collection
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Coffret La Collection

    Discover the iconic Prodigieuse range in this NUXE gift set, crafted with French expertise.

    (2)
    €49.90
    €232.09/l
    Out of stock
  18. Made in France Vegan
    Nuxe Very rose Giftboxes Rose A L'Infini
    Nuxe

    Nuxe Very rose Giftboxes Rose A L'Infini

    Discover the 3 iconic pink Skincare products from NUXE: the floral Huile Prodigieuse, the Very Rose micellar water and the rose lip balm, to awaken your senses.

    (0)
    €24.95
    €166.33/l
    Out of stock
  19. Made in France Vegan
    Nuxe Very rose The Essentials Giftboxes
    Nuxe

    Nuxe Very rose The Essentials Giftboxes

    (0)
    €24.95
    €138.61/l
    Out of stock
  20. Made in France Vegan
    Nuxe Sweet Lemon Gourmet duo
    Nuxe

    Nuxe Sweet Lemon Gourmet duo

    Discover our ultra-gourmet duo with Lemon Meringue fragrance, for soft, moisturised and protected lips and hands. Certified ORGANIC and Vegan Skincare products, formulated and made in France.

    (1)
    €5.14
    €171.33/l
    Out of stock
  21. Cica Manuka IAA15+ Manuka Honey Repair Feet Cream 75ml
    Cica Manuka

    Cica Manuka IAA15+ Manuka Honey Repair Feet Cream 75ml

    Dry to very dry feet, cracked heels This Expert Care promotes skin repair, intensely nourishes and soothes dry to very dry feet and cracked heels

    (3)
    €9.79
    €130.53/l
  22. Made in France
    Roger & Gallet Fleur D'Osmanthus Beneficial hand cream 30 ml
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Fleur D'Osmanthus Beneficial hand cream 30 ml

    With apricot scents boosted by the amber power of benzoin.

    (0)
    €4.07
    €135.67/l
    Out of stock
  23. Made in France
    Roger & Gallet Bois D'Orange Beneficial Hands Cream 30ml
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Bois D'Orange Beneficial Hands Cream 30ml

    Restores a smile, ennobled by the woody sensuality of Patchouli.

    (0)
    €4.07
    €135.67/l
    Out of stock
  24. -20%
    Weleda Maternity Stretch Mark Massage Balm Rapid absorption 2x150ml
    Weleda

    Weleda Maternity Stretch Mark Massage Balm Rapid absorption 2x150ml

    Increases Skin elasticity, prevents and reduces the appearance of stretch marks.

    (18)
    €22.79 €28.49
    €75.97/l
    Out of stock
  25. Made in France
    Nuxe Prodigieux® Neroli perfume 50 ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Neroli perfume 50 ml

    Discover the soothing notes of Bergamot and Fleur d'Oranger in a Perfumes inspired by Huile Prodigieuse Neroli.

    (15)
    €41.10
    €822.00/l
    Out of stock
  26. Organic Made in France
    Nuxe Sweet Lemon Bioes Hands and Nails Cream 50ml
    Nuxe

    Nuxe Sweet Lemon Bioes Hands and Nails Cream 50ml

    Discover this Lemon Meringue-scented hand and nail cream. It moisturises, softens and protects your hands every day

    (53)
    €5.98
    €119.60/l
    Out of stock
  27. Caudalie Hand cream trio
    Caudalie

    Caudalie Hand cream trio

    In this Giftbox you'll find: the S.O.S Rehydrating Hyaluronic Serum, the S.O.S Intense Hydration Cream 15mL and the Hydrating Mask-Cream 15mL, all in travel size FREE.

    (101)
    €9.90
    €110.00/l
    Out of stock
  28. Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Dark spot routine kit
    Eucerin

    Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Dark spot routine kit

    Eucerin Dark Spot Routine Kit with 3D Serum 30ml and free Hyaluron-Filler + Elasticity Hand Cream 20ml

    (0)
    €39.90
    €798.00/l
    Out of stock
  29. Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Elasticity Routine Kits
    Eucerin

    Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Elasticity Routine Kits

    This Kits contains the cult HYALURON-FILLER + ELASTICITY Day Cream SPF 15, an anti-ageing cream that fills in deep wrinkles, improves skin elasticity and reduces age spots.

    (1)
    €30.95
    €386.88/l
    Out of stock
  30. Biotherm Eau d'Energie Giftbox
    Biotherm

    Biotherm Eau d'Energie Giftbox

    Biotherm Eau d'Energie is an energising fragrance mist with stimulating notes of orange pulp, mandarin, physalis, lemon, apricot pulp, fresh jasmine and cyclamen.

    (1)
    €36.90
    €210.86/l
    Out of stock
  31. Bi-Oil Hydrating Milk Very Dry Skin 175ml
    Bi-Oil

    Bi-Oil Hydrating Milk Very Dry Skin 175ml

    Ultra-light, oil-rich Hydrating lotion

    (1)
    €9.90
    €56.57/l
    Out of stock
  32. Uriage Pruriced Gel Frais Apaisant 100ml
    Uriage

    Uriage Pruriced Gel Frais Apaisant 100ml

     soothing gel

    soothes, relieves and dries out hairy areas and skin folds

    (1)
    €10.69
    €106.90/l
    Out of stock
  33. Caudalie Summer Essentials Kits
    Caudalie

    Caudalie Summer Essentials Kits

    This new limited edition contains 4 must-have travel-size Skincare products in a pretty Kits that will make you see life in pink.

    (66)
    €14.50
    €116.00/l
    Out of stock
  34. Caudalie Oil Elixir Smoothing & Glow Care Oil 100ml
    Caudalie

    Caudalie Oil Elixir Smoothing & Glow Care Oil 100ml

    Enriched with Prickly Pear Oil, Smooth & Glow Care Oil is a multi-use dry oil that nourishes and perfumes the body, hair and décolleté.

    (57)
    €17.80
    €178.00/l
    Out of stock
  35. Caudalie Oil Elixir Sun des Vignes Care Oil 100ml
    Caudalie

    Caudalie Oil Elixir Sun des Vignes Care Oil 100ml

    Thanks to its Alliance of nourishing oils, Huile de Care Soleil des Vignes improves the skin's elasticity and instantly illuminates it, without leaving a greasy residue.

    (936)
    €17.99
    €179.90/l
    Out of stock
  36. Caudalie Anges des Vignes Eau de Parfum 50ml
    Caudalie

    Caudalie Anges des Vignes Eau de Parfum 50ml

    Ange des Vignes Perfumes your Skin with sensual, sweet, chypre notes.

    (600)
    €19.00
    €380.00/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara