Body care products
-
-20% Organic Vegan
PuressentielPuressentiel Plant Oils Hazelnut Organic 50ml
100% pure, natural organic vegetable oil.
€5.19 €6.49€103.80/l -
SolinotesSolinotes Perfumes Water Matcha Tea 15ml
Our Perfumes contain only the essentials: a fragrance made from beautiful ingredients, alcohol of natural origin, a little water and that's it!
€8.50€566.67/l -
ThalgoThalgo Les Essentiels Marins Revitalising Marine Scrub 200ml
Revitalising marine scrub
all skin types
€32.40€162.00/l -
SolinotesSolinotes Eau de Parfum zen herb 15 ml
Our Perfumes contain only the essentials: a fragrance made from beautiful ingredients, alcohol of natural origin, a little water and that's it!
€8.50€566.67/l -
EucerinEucerin Giftboxes Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Day Care SPF30 + Anti-Ageing Hands Cream SPF30 125ml
Discover the Eucerin Anti-Age Giftbox containing a Day Care SPF30 50ML and a Hands Cream 75ml.€39.79€318.32/l -
IsdinIsdin Ureadin Hydrating cream dry skin 300 ml
Deeply hydrates dry and sensitive skin while strengthening the skin barrier for lasting comfort and a soft, smooth finish.
€13.68€45.60/l -
ApivitaApivita Intense Hydration Hand Cream Texture Riche 50ml
Deeply hydrates. Nourishes and softens. Prevents dryness and chapped hands.
€7.00€140.00/l -
Made in France
Ciel D'Azur en ProvenceCiel D'Azur en Provence Heating clay balm 100 ml
Eases muscle tension and promotes relaxation with green clay, organic wintergreen and rosemary essential oils.
€10.00€100.00/l -
CliniqueClinique Moisture Surge(TM) Body Moisturiser 200 ml
Clinique’s first Moisture Surge™ body moisturiser delivers instant hydration for soft, radiant skin.
€25.90€129.50/l -
Organic Made in France
FlorameFlorame Massage Oil Huile De Massage Base Neutre Bioes 120ml
The neutral massage oil base softens the skin.
€9.40€78.33/l -
Hei PoaHei Poa Tupai Energy eau de parfum 50 ml
Awaken energy and positivity with this natural fragrance, blending aquatic cassis, jasmine and vanilla notes.
€13.99€279.80/l -
Organic Vegan
Fleurance NatureFleurance Nature 96% Aloe Vera Gel 2x150ml
Multi-use, repairing and soothing Gel. A must-have for your Pharmacie Kits!€19.00€63.33/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Nail care polish Bitter taste 10 ml
Helps stop nail-biting with its bitter taste while encouraging natural regrowth.
€4.80€480.00/l -
Made in France
DermasensDermasens Nourishing body cream dry and sensitive skin 200 ml
A deeply nourishing body cream for dry and sensitive skin.
€12.59€62.95/l -
IsdinIsdin Ureadin Podos DB Repairing foot cream 100 ml
Moisturising cream that protects and repairs the healthy skin of diabetic feet.€16.96€169.60/l -
Made in France
RespectueuseRespectueuse Sublime Oil 100 ml
Sublime Oil nourishes, soothes and revitalises skin, hair and body with a post-sun glow.
€19.90€199.00/l -
RivadouceRivadouce Lipid-replenishing balm 200 ml
Instantly soothes itching and deeply nourishes very dry, eczema-prone skin with organic shea butter and ceramides.
€12.95€64.75/l -
AagaardAagaard Cream 10% 30ml
Balancing, softening and protecting, AGAARD 10% Propolin cream regulates oily and combination skin, limiting sebum production.€14.99€499.67/l -
Organic Made in France Vegan
BiosmeBiosme Bioes Organic Cica-Cream Soft Skin Repairs and soothes 50ml
A Gentle Hand Balm for dehydrated hands that combats skin ageing spots
€19.00€380.00/l -
SolinotesSolinotes Fleur de cerisier Dry Oil 100ml
Our moisturising and nourishing dry oil is quickly absorbed, leaving your skin and hair delicately scented with no greasy residue.
€16.90€169.00/l -
-20% Vegan
KorresKorres Aegean Bronze perfecting illuminating body milk 200 ml
Reveals a radiant, flawless glow with its lightweight hyaluronic acid-enriched body formula.
€14.32 €17.90€71.60/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Little lotion no need to rinse 100 ml
A gentle floral water from Neobulle that cleanses face and body with no need to rinse.
€11.90€119.00/l -
Made in France
Caly'pilCaly'pil Lightening creams face and body 2 x 30 ml
A targeted programme to lighten facial and body hair safely and effectively.
€13.18€219.67/l -
Organic Vegan
AcorelleAcorelle Shimmering Sublimating Oil 100 ml
Nourishes and illuminates skin and hair with organic sunflower and karanja oils for a naturally radiant glow.
€16.92€169.20/l -
LadrômeLadrôme Calendula macerated oil 100 ml
Soothes and softens dry, irritated or sensitive skin with organic calendula oil’s regenerating properties.
€10.00€100.00/l -
OnagrineOnagrine Flora Exotica Regenerating body oil 55 ml
Hydrate, firm and brighten face, body and hair with a blend of 20 precious oils for 10 beauty benefits.
€17.80€323.64/l -
WeledaWeleda Tropical Crush body & hair fragrance mist 95 ml
A tropical-scented mist for a light, refreshing mood boost
€16.56€174.32/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Essentials Body hydrating lotion 200 ml
Its light texture is quickly absorbed to leave your Skin feeling supple and comfortable.
€6.89€34.45/l -
Hei PoaHei Poa Polynesian Dry Oil Treasure 50 ml
Nourish and enhance skin and hair with this lightweight monoi dry oil, leaving a satin finish and exotic fragrance.
€14.04€280.80/l -
Organic
PuressentielPuressentiel Organic expert beauty oil 100 ml
This organic beauty oil blends 4 essential oils and 4 carefully selected plant oils to nourish, soothe, hydrate and restore skin’s elasticity.
€18.89€188.90/l -
NeutrogenaNeutrogena Hand Hydration & Hygiene Dry Skin Cream 50 ml
Neutrogena® Hand Hydration & Hygiene Cream leaves skin soft, hydrated and helps maintain hand hygiene.
€7.74€154.80/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Baby hygiene Aloe Caress Gel Dry and Irritated Skin From Birth 125ml
Concentrates hydrating, regenerating & soothing benefits.
€14.90€119.20/l -
Organic
FlorameFlorame Men's Blue Glacier Ritual Set
Combine freshness and vitality with woody, aromatic notes for an elegant, revitalising daily ritual.
€27.60€92.00/l -
Roger & GalletRoger & Gallet Cologne Twist Father's Day Cologne Twist + Shower Gel Set 300 ml
Bright citrus meets warm woody notes for an invigorating yet refined daily routine.
€30.59€101.97/l -
SolinotesSolinotes Peach Eau de Parfum 15 ml
A captivating fragrance blending sweet gourmand warmth with fresh floral notes, wrapped in green and fruity accents.
€8.50€566.67/l -
Body GloryBody Glory Stick Cuisses Kiss Touch 25 g
Soothes and protects thighs from daily chafing and irritation.
€15.00€600.00/kg