Hair products and treatments
-
Organic
CentifoliaCentifolia Shine 3in1 Bioes Intense Shine Care Masks Tous types de cheveux 250ml
BRILLANCE 3-in-1 Intensive Care Mask Illuminates and enhances your hair from the very first use.
€16.94€67.76/l -
NatessanceNatessance Capillary Vegetal Keratin Shampoo 250 ml
Nourishes and enhances hair with argan oil and plant keratin for shine, softness and manageability.
€4.90€19.60/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Intense Curls Kids Magic Shower Shampoo Frizzy Hair & Body 400ml
The 2-in-1 Shower shampoo that gently cleanses curly and frizzy hair and the delicate skin of Children aged 3 and over.€11.24€28.10/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytonutrition Ultra nourishing mask dry hair 200 ml
Hair is sublimated, supple and soft.
€19.90€132.67/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Intense Curls Curls Nutrition Shampoo Curly and Frizzy Hair 250ml
The shampoo that gently cleanses and nourishes curly and frizzy hair.€8.50€34.00/l -
ArganicareArganicare Coco Ultra-nourishing, hydrating conditioner 400ml
The Arganicae range with Coco nut oil is a blessing for the hair, improving the health of the scalp, promoting growth and adding volume, softness and shine.
€9.80€24.50/l -
LuxeolLuxeol Density mask 200 ml
Boosts hair density and strengthens strands with a biotin and sodium DNA-enriched formula for more resilient hair.
€20.99€104.95/l -
-9% A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Gentle Shampoo Refill 750ml
Daily use shampoo for all the family to rebalance and protect the scalp. For frequent use.€20.89 €22.90€27.85/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Conditioner 300ml
Concentrated bonding care with citric acid for immediate transformation of even the most demanding hair.
€21.59€71.97/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Fortifying shampoo colour-treated hair 500 ml
Repairs and strengthens colour-damaged hair with citric acid, leaving strands 11x softer with restored shine.
€25.87€51.74/l -
Organic Made in France
Eau thermale JonzacEau thermale Jonzac Organic Aloe Vera Thermal Gel face, body and hair 150 ml
Soothes and repairs sensitive skin on the face, body and hair with organic aloe vera – perfect after sun exposure or waxing.
€10.66€71.07/l -
EcrinalEcrinal ANP2+ anti-hair loss ampulas 10x5ml
Excessive hair loss, dull, thinning, weakened hair.
€31.82 -
Organic
CoslysCoslys Aloe vera organic detangling cream 200 ml
Coslys detangling cream, formulated with Organic Aloe Vera and Organic Coco Oil, protects, moisturises and intensely nourishes hair from length to tip.
€7.99€39.95/l -
RosebaieRosebaie Aloe Vera Keratin shampoo 500 ml
Hydrating and protective keratin shampoo with soothing aloe vera for healthier hair.
€15.70€31.40/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Gentle Conditioner All Hair Types 150 ml
This rich and smooth conditioner combines the softening qualities of Safflower Oil and the nourishing properties of Shea Butter for supple and silky hair.
€6.89€45.93/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Strengthening hair mask with organic castor oil & plant keratin 200ml
Nourishes and strengthens normal to weakened hair with organic castor oil and plant keratin for hydrated, resilient strands.
€14.50€72.50/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Triphasic Active Grow Hair growth activating shampoo 500 ml
Gently stimulates hair growth and boosts vitality for faster length and radiant shine.
€20.98€41.96/l -
-20% Organic Made in France
SanofloreSanoflore Sublima Repairing & Hydrating Shampoo Refill 400ml
SUBLIMA Hydrating Repair Shampoo repairs, strengthens and plumps hair, thanks to its patented complex of Collagen, Retinol* and Keratin.
€13.60 €16.99€34.00/l -
LuxeolLuxeol Leave-In Thickening Conditioner 150ML
Enhance your hair with Luxéol Thickening Leave-In Conditioner. Thanks to its innovative formula, it provides visible volume and reinforced thickness from the very first application, while improving styling.
€25.00€166.67/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phyto7 Elixir smoothing enhancing oil 100ml
Elixir Huile de Care Absolue provides a bath of nutrition and revitalises dry to very dry hair.
€21.89€218.90/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Super Dust Volumea Setting Powder Force 3 7g
Volumea setting powder.
€16.98€2,425.71/kg -
NatessanceNatessance Capillary Repairing and strengthening shampoo with plant-based keratin for normal, dry or damaged hair 250 ml
Gently cleanses and strengthens hair, restoring flexibility and vitality with castor oil and plant-based keratin.
€5.10€20.40/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Volumize Volume Shampoo 250ml
Lazartigue volume shampoo, enriched with rice proteins, brings volume to thing, brittle hair
€13.91 €17.39€55.64/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Exfoliating Pre-Shampoo 2-in-1 organic detox jelly 200 ml
Gently stimulates and detoxifies the scalp, removing built-up impurities with a soothing massage.
€11.99€59.95/l -
-24%
ParanixParanix Extra Fort Anti-Lice And Nits Lotion 200ml + metal comb included
Anti-Lice lotion eliminates lice and nits in a single application.
€13.00 €16.99€65.00/l -
-61%
Duo Lp ProDuo Lp Pro Gentle shampoo head lice treatment shampoo 200 ml
Complements anti-lice treatments by removing nits and soothing the scalp with lavender essential oil and lemon balm floral water.
€2.57 €6.56€12.85/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Nutri-Enrich Anti-Frizz Smoothing Cream for Dry Hair Cheveux Secs 150ml
Helps control frizz by smoothing unruly hair while nourishing it.
€13.90€92.67/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Organic Aloe Vera Hydrating Shampoo 250ml
Hydrating shampoo with Aloe Vera. Organic ingredients. Contents : 250ml
€10.00€40.00/l -
René FurtererRené Furterer Okara No-Rinse Lightening Spray Natural Blonde, Dyed or Coloured Hair 150ml
René Furterer OKARA BLOND lightening spray instantly detangles and beautifies natural blonde, coloured or highlighted hair.
€16.90€112.67/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Gentle Shampoo for all hair types 100 ml
A gentle daily shampoo for the whole family that balances and protects the scalp.
€5.89€58.90/l -
RosebaieRosebaie Coco Keratin Masks 500ml
Keratin Masks with Coco oil, sulphate and paraben-free.
€15.70€31.40/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Light Enhancing Shampoo 250ml
A light, moisturising shampoo that deep cleans hair to leave it luminous.
€11.99€47.96/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Rich Hydrating Masks Intensive 250ml
A super-dose of professional Hydration for curly and frizzy hair. An ultra-rich buttery texture and a formula with concentrated active ingredients for professional results.
€23.50€94.00/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum My Gentle Bubble Organic Shampoo suitable from age 3 200 ml
Gently cleanses while strengthening and hydrating hair with red algae and aloe vera for soft, shiny lengths.
€8.02€40.10/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Sun After-Sun Shampoo Care 250ml
For a moisturised and protected body and hair.
€13.49€44.97/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Smoothing Sublimating Oil 100ml
Instantly leaves hair up to three times smoother and more luminous.
€23.90€239.00/l