Hair products and treatments
-
-20%
LazartigueLazartigue Extra Gentle Extra gentle frequent use shampoo all hair types 500 ml
Enriched with desert date oil, this extra-gentle shampoo is perfect for daily use by the whole family, from age 1 and up.
€13.60 €16.99€27.20/l -
Made in France VeganPhytema
Phytema Positiv'Hair Classic Repigmenting Lotion fair hair 150 ml
Positiv'Hair Classic Lotion 150ml naturally restores colour to light-coloured hair.
€22.69€151.27/l -
Made in France
BeauterraBeauterra Après-Shampooing Réparateur Au Beurre de Karité Tous Types de Cheveux 500ml
Beau Terra conditioner is specially designed to easily nourish and detangle your hair.
€5.95€11.90/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Anti-Frizz Curls Defining Cream Gel Curly and Frizzy Hair 150ml
For curly, frizzy and frizzy hair, approved by professional hairdressers, 2x more definition, 2x less frizz.
€12.90€86.00/l -
Organic Made in France
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Micellar Shampoo 200ml
Rene Furterer Micellar Shampoo certified organic gently cleanses the hair for the entire family from age 3.
€7.79€38.95/l -
Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Hydrating detangling conditioner with plant-based keratin and mallow 200 g
Instantly detangles and hydrates without weighing hair down, controls frizz and boosts shine with a naturally derived upcycled detangling agent.
€13.49€67.45/kg -
-9% Made in France
KloraneKlorane Quinine Growth-boosting hair serum 100 ml
Boosts hair growth and strengthens density with quinine and adenosine for thicker, more resilient hair.
€30.86 €33.86€308.60/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Concentrated Masks 250ml
The highly concentrated Absolut Repair Molecular Professional Concentrate Masks with peptide binder + 5 amino acids repair 2 years of damage* and plump up the molecular layers of the hair
€26.89€107.56/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Vegetable Castor Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Vegetable castor oil
Regenerating, , Healing and nourishing
First cold pressure
100% pure and natural
100ml€5.40€54.00/l -
Organic
NatessanceNatessance Coco 100% pure organic oil 100 ml
Rich in lauric acid from cold-pressed virgin coconut oil, this 100% pure organic oil deeply nourishes and protects skin and hair.
€5.99€59.90/l -
René FurtererRené Furterer Style Plant Hair Spray Satin Finish 300ml
RENE FURTERER Plant hair spray helps fix your hairstyle.
€12.23€40.77/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Anti-Frizz Curls Shampoo & Detangler Curly and Frizzy Hair 200ml
For curly, frizzy and frizzy hair, approved by Professional hairdressers, 2in1 washes and detangles at the same time! Defines weakened Curls.
€8.70€43.50/l -
Made in France
NatessanceNatessance Capillary Anti-Hair Loss Shampoo all hair loss types 250 ml
Strengthens weakened hair and helps reduce hair loss with organic ginseng and a patented tri-active complex.
€6.89€27.56/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Intense Repair Shampoo 500ml
Professional shampoo for hair 95% more resistant to breakage.
€19.00€38.00/l -
Organic
CattierCattier Curls Styling Care 150ml
Leave-in Curls Defining Skincare helps nourish hair and define curls thanks to a combination of Castor and Coco plant oils.
€10.79€71.93/l -
Organic
NatessanceNatessance Kids Apple and body shampoo organic no sulfate 500 ml
Gently cleanses children’s hair from age 3 with a plant-based coconut and sugar wash, enriched with wheat proteins and apple extract to soften and strengthen.
€7.20€14.40/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Extra gentle organic conditioner with plant-based keratin 200 ml
Gently detangles and deeply hydrates hair with organic coconut oil and plant-based keratin for soft, silky lengths.
€7.30€36.50/l -
WaamWaam Gentle Aloe Vera Shampoo Base 400ml
Neutre gentle shampoo base with Aloe Vera in a practical, economical 400ml format.
€8.99€22.48/l -
MÊMEMÊME Care shampoo 60 ml
Gently cleanses and strengthens fragile or brittle hair with plant proteins and castor oil for stronger, more manageable locks.
€16.69€83.45/l -
NatessanceNatessance Capillary Fortifying organic castor conditioner 150 ml
Repairs and strengthens fragile hair with organic castor oil and plant keratin for softer, shinier, and less breakable locks.
€8.69€57.93/l -
Organic Vegan
AvrilAvril Detangling and styling spray Detangling and styling spray 200ml
Avril certified organic detangling and styling spray is an essential part of your Capillary routine
€7.60€38.00/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytocyane Men anti-hair loss shampoo 250 ml
This gentle anti-hair loss shampoo helps reduce shedding while cleansing for stronger, healthier hair.
€8.50€34.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin mask for frizzy and unruly hair 250 ml
Reshapes and smooths hair with keratin and amino acids for hydrated, shiny, frizz-free results.
€29.50€118.00/l -
NatessanceNatessance Capillary Vegetal Keratin Mask 200 ml
Deeply repairs and nourishes dry or damaged hair with argan oil, plant keratin and ceramides.
€12.19€60.95/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Anti-lice Protective oil 9ml
This oil is a gentle solution for keeping lice at bay.
€8.45€938.89/l -
-12% Organic
Helvetia NaturaHelvetia Natura Organic Extra Soft Shampoo With plant-based Keratin and Aloe Vera 1L
bio shampoo with vegetable Keratin and organic Aloe Vera, combined with a plant extract .
€7.00 €7.99€7.00/l -
VichyVichy Dercos Kera Solutions Repairing Mask 200ml
Repairing mask for damaged hair
€16.99€84.95/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Huile Bi-Phase 30ml
Absolut Repair Molecular Rinse-Out Serum, Repair Damage & Restore Strength, Deep Molecular Repair & Instant Transformation.
For all types of damaged hair, 250ml.€19.00€633.33/l -
-12% Organic
Helvetia NaturaHelvetia Natura Organic Intensive Nutrition Shampoo With plant-based Keratin and Aloe Vera 1L
Bio shampoo with vegetable Keratin and organic Aloe Vera, combined with a plant extract for restructured, less brittle hair.
€7.00 €7.99€7.00/l -
René FurtererRené Furterer 5 Sens Sublimating Dry Oil 50 ml
A precious alchemy of 5 natural oils, this sublimating dry oil embodies René Furterer's botanical expertise.
€12.44€248.80/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Hydrating Gaining Masks Dry hair 100ml
Double moisturising and sheathing action for 72H.¹ ¹Use test carried out on 75 consumers.
€17.89€178.90/l -
René FurtererRené Furterer Naturia Furterer Naturia Dry Shampoo 75ml
Furterer Naturia Dry Shampoo with Absorbent Clay
cleanses the hair without water thanks to the clay powder
€5.90€78.67/l -
Organic
CattierCattier Cattier Shower Gel Detangling Shampoo 2-in-1 Green Apple Fragrance 500ml
CATTIER Shower Gel Shampoo Detangler 2-in-1 gently cleanses children's sensitive skin without drying it out.
Washes delicate hair without stinging their eyes.€8.90€17.80/l -
PouxitPouxit Flash Lice and nit treatment 2 x 150 ml
POUXIT FLASH is indicated for the treatment of scalp lice (head lice) and nits in adults and children aged over 6 months.
€32.92€109.73/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytolaque Silk Vegi Hair Spray Normal Fixation Sensitized Hair 150ml
Phyto Phytolaque Silk Plant Laque Natural Fixation 100ml has been designed to suit sensitized hair.
€9.89€65.93/l -
Made in France
RivadouceRivadouce Loupiots Children's Detangling Shampoo Sweet almond 360ml
Cleanses and detangles hair without stinging the eyes.
€9.19€25.53/l