🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. Organic Vegan
    Respectueuse Shampoo Solide Eclat & Protection Bioes Natural summer fruit Perfumes 75g
    Respectueuse

    Respectueuse Shampoo Solide Eclat & Protection Bioes Natural summer fruit Perfumes 75g

    Radiance & Protection solid shampoo: for dull, faggy or colour-treated hair. Restores shine and Volume.

    (1)
    €8.69
    €115.87/kg
  2. -20%
    Lazartigue Ageless Anti-ageing shampoo for weakened hair 250 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Ageless Anti-ageing shampoo for weakened hair 250 ml

    Revive weakened hair with Lazartigue’s Age-Defying Shampoo—a burst of hydration and antioxidants for youthful-looking locks.

    (0)
    €14.39 €17.99
    €57.56/l
  3. Made in France
    Respectueuse Solide Dejauning Shampoo 75g
    Respectueuse

    Respectueuse Solide Dejauning Shampoo 75g

    Respectueuse Dejauncing Shampoo is designed to enhance blonde, white and grey hair thanks to its expert formula enriched with naturally-occurring violet pigments.

    (0)
    €9.49
    €126.53/kg
  4. Organic
    Centifolia Nutrition Pre-Shampoo Ultra-Rich Organic Mask 250 ml
    Centifolia

    Centifolia Nutrition Pre-Shampoo Ultra-Rich Organic Mask 250 ml

    This ultra-rich pre-shampoo mask is a deeply nourishing treatment packed with concentrated oils to restore and strengthen hair from within.

    (1)
    €15.58
    €62.32/l
  5. Organic Vegan
    Logona Fortifying organic caffeine shampoo 250ml
    Logona

    Logona Fortifying organic caffeine shampoo 250ml

    Fortifying shampoo with caffeine, a formula enriched with organic Aloe Vera, organic Pomegranate and organic Burdock seed oil, which provide extra care and stimulate the regrowth of fine, thinning hair. Content : 250ml.

    (0)
    €12.78
    €51.12/l
  6. Rosebaie Coco Keratin Shampoo 500ml
    Rosebaie

    Rosebaie Coco Keratin Shampoo 500ml

    Keratin shampoo with Coco oil, sulphate- and paraben-free.

    (2)
    €15.70
    €31.40/l
  7. Ecrinal Shampooing Fortifiant à l'ANP2+ HOMME 200ml
    Ecrinal

    Ecrinal Shampooing Fortifiant à l'ANP2+ HOMME 200ml

    ECRINAL® Fortifying Shampoo with ANP®2 is specially designed for a thinning hair.

    (1)
    €9.70
    €48.50/l
  8. A gift for you
    Phyto Paris Nutrition Shampooing Nourrissant dry hair 500ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Nutrition Shampooing Nourrissant dry hair 500ml

    Phytojoba Hydration & Radiance Shampoo gently cleanses your scalp and moisturises dry hair, leaving it soft and shiny.

    (0)
    €12.58
    €25.16/l
  9. Wella Professionals Ultimate Repair Nourishing Conditioner 200ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Ultimate Repair Nourishing Conditioner 200ml

    Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.

    (224)
    €19.99
    €99.95/l
  10. L'Oréal Professionnel Aminexil Advanced Fortifying Professional Anti-Hair Loss Serum 90ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Aminexil Advanced Fortifying Professional Anti-Hair Loss Serum 90ml

    L'Oréal Professionnel's Aminexil Advanced anti-hair loss activating serum has been formulated for weakened hair with a tendency to fall out. This lightweight serum is an anti-hair loss treatment that will strengthen the hair fibre.

    (76)
    €39.98
    €444.22/l
  11. L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular No-Rinse Masks 100ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular No-Rinse Masks 100ml

    Absolut Repair Molecular Leave-In Masks, Repair Damage & Restore Strength, Heat Protection.
    For all types of damaged hair, 100ml.

    (100)
    €27.80
    €278.00/l
  12. Made in France
    Biocyte Hair Keratine Forte Repairing Care Shampoo 200ml
    Biocyte

    Biocyte Hair Keratine Forte Repairing Care Shampoo 200ml

    Keratin shampoo to help rebuild the hair fibre.

    (7)
    €13.98
    €69.90/l
  13. Made in France A gift for you
    Nuxe Prodigieux® Floral Gold Roll-on multi-purpose dry oil 60 ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Floral Gold Roll-on multi-purpose dry oil 60 ml

    Nourish, illuminate and soften skin and hair with 7 precious plant oils for a shimmering rose-gold glow—never greasy.

    (44)
    €26.89
    €448.17/l
  14. -15% Vegan
    Energie Fruit Coco Curl light hydrating cream curly hair 200 ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Coco Curl light hydrating cream curly hair 200 ml

    Lightweight hydrating cream that nourishes and defines fine to curly hair without greasiness, thanks to coconut oil and plant-based gums.

    (0)
    €6.46 €7.60
    €32.30/l
  15. Les Secrets de Loly Clean Bubble Kiss gentle cleansing wash babies and children 400 ml
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Clean Bubble Kiss gentle cleansing wash babies and children 400 ml

    A gentle cleansing wash for babies and children’s delicate skin.

    (8)
    €15.47
    €38.68/l
  16. Organic
    Natessance Organic coconut and plant keratin hydrating mask 200 ml
    Natessance

    Natessance Organic coconut and plant keratin hydrating mask 200 ml

    Deeply hydrate and strengthen hair with organic coconut oil and plant keratin for soft, shiny results that last up to 72 hours.

    (0)
    €11.50
    €57.50/l
  17. In Haircare Curl'n Go Styling Gel 250ml
    In Haircare

    In Haircare Curl'n Go Styling Gel 250ml

    Curl N' Go hair gel has been formulated to enhance your curls naturally. It gives optimum definition and a Glow Up effect to your Curls.

    (0)
    €20.90
    €83.60/l
  18. Made in France
    Ducray Kelual Squanorm Refreshing anti-dandruff shampoo 400ml
    Ducray

    Ducray Kelual Squanorm Refreshing anti-dandruff shampoo 400ml

    Refreshing, effective against oily dandruff.
    (30)
    €14.99
    €37.48/l
  19. Wella Professionals Invigo Volume Boost Thickening Shampoo Cheveux Fins 300ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Invigo Volume Boost Thickening Shampoo Cheveux Fins 300ml

    A lightweight care product that visibly restores volume to hair.

    (4)
    €11.99
    €39.97/l
  20. L'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 100ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 100ml

    Hair looks healthier and regains its shine.

    (28)
    €11.15
    €111.50/l
  21. -15% Made in France Vegan
    Energie Fruit Cacao Curl Milk Nutri-Intense Styling Milk 200ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Cacao Curl Milk Nutri-Intense Styling Milk 200ml

    Silicone-free leave-in milk improves detangling and styling of curly to frizzy hair.

    (0)
    €7.48 €8.80
    €37.40/l
  22. -15% Made in France Vegan
    Energie Fruit Clean Detox The Vert Shampoo Oily roots and dry ends 250ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Clean Detox The Vert Shampoo Oily roots and dry ends 250ml

    Sulphate-free shampoo enriched with green tea and Perfumes of Aloe Vera for purified roots and hydrated lengths

    (1)
    €5.35 €6.29
    €21.40/l
  23. René Furterer Head Spa Fresh Soothing Concentrate Irritated scalp 50ml
    René Furterer

    René Furterer Head Spa Fresh Soothing Concentrate Irritated scalp 50ml

    Enriched with Mint and Eucalyptus essential oils, RENE FURTERER Astera Fresh two-phase concentrat instantly soothes your scalp for long-lasting comfort.

    (320)
    €35.89
    €717.80/l
  24. L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Protective shampoo for coloured hair 300ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Protective shampoo for coloured hair 300ml

    Vitamino Color Spectrum Shampoo protects coloured hair while cleansing the hair fibre.
    (198)
    €22.09
    €73.63/l
  25. Organic
    Bcombio Organic Sulphate Free Skincare Shampoo 200ml
    Bcombio

    Bcombio Organic Sulphate Free Skincare Shampoo 200ml

    This certified organic, sulphate-free Care Shampoo washes hair with absolute softness and provides repairing care.

    (1)
    €7.39
    €36.95/l
  26. Made in France
    Klorane Aquatic Mint Anti Pollution Detox Shampoo Bio 200ml
    Klorane

    Klorane Aquatic Mint Anti Pollution Detox Shampoo Bio 200ml

    Klorane Menthe Aquatique Anti Pollution Detox Shampoo cleans your hair intensely, eliminating impurities and respecting the scalp balance.

    (41)
    €6.40
    €32.00/l
  27. Natessance Capillary After-shampooing with Vegetable Keratin 150 ml
    Natessance

    Natessance Capillary After-shampooing with Vegetable Keratin 150 ml

    Deeply nourishes and repairs fragile hair with argan oil and plant keratin for thicker, shinier locks.

    (8)
    €8.69
    €57.93/l
  28. Rosebaie Thermo Protector with Castor oil 200ml
    Rosebaie

    Rosebaie Thermo Protector with Castor oil 200ml

    Thermo Protector with Castor oil 200ml.


    (2)
    €15.70
    €78.50/l
  29. Organic
    Cattier Coloured Hair Conditioner 150ml
    Cattier

    Cattier Coloured Hair Conditioner 150ml

    Cattier Conditioner, with its creamy and melting texture, nourishes and prolongs the radiance of colored hair.

    (6)
    €8.60
    €57.33/l
  30. A gift for you
    Redken All Soft Hydrating conditioner for dry, rough hair 500ml
    Redken

    Redken All Soft Hydrating conditioner for dry, rough hair 500ml

    Hydrating Conditioner

    (0)
    €25.00
    €50.00/l
  31. Natessance Capillary Shine and plant-based keratin shampoo 100 ml
    Natessance

    Natessance Capillary Shine and plant-based keratin shampoo 100 ml

    Nourishes and strengthens fragile hair with organic coconut oil and plant-based keratin for soft, revitalised locks.

    (8)
    €2.90
    €29.00/l
  32. René Furterer Okara Blond Brightening Shampoo 200ml
    René Furterer

    René Furterer Okara Blond Brightening Shampoo 200ml

    OKARA BLOND shampoo gently washes and revives the brightness of natural blonde, highlighted or coloured hair. 

    (44)
    €12.18
    €60.90/l
  33. A gift for you
    Redken Acidic Bonding Concentrate Day & Night Serum 24/7 protection 45 ml
    Redken

    Redken Acidic Bonding Concentrate Day & Night Serum 24/7 protection 45 ml

    Deeply repairs damaged hair with citric and polyglutamic acids, leaving it 9x stronger and visibly healthier.

    (151)
    €17.04
    €378.67/l
  34. Wella Professionals Ultimate Repair Deep Repair Masks 150ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Ultimate Repair Deep Repair Masks 150ml

    Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.

    (245)
    €25.99
    €173.27/l
  35. Ecrinal ANP2+ Nutritive Capillary Masks 125ml
    Ecrinal

    Ecrinal ANP2+ Nutritive Capillary Masks 125ml

    Dry, brittle, damaged hair, split ends.
    Recommended as part of the intensive anti-hair loss programme with ANP®2+.

    (1)
    €8.20
    €65.60/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara