Hair products and treatments
-
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Soigner et renforcer Curl remedy cocktail spray 325 ml
Nourishing anti-split end spray for curly hair to restore bounce and hydration.
€26.98€83.02/l -
Made in France Vegan
PhytemaPhytema Positiv'Hair Intensive re-pigmenting cream Dark frizzy hair 150ml
Positiv'Hair Intensive Cream 150ml naturally repigments dark, frizzy and curly hair.
€25.60€170.67/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Eco-Recharge Anti-Dandruff Hydrating Shampoo 400ml
Effectively combats dry dandruff.€13.00€32.50/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Sun Delicious Fragrance Gift Set + After-Sun Shower Shampoo
Gently removes salt and chlorine while infusing skin and hair with sweet orange, coconut, tiare flower and vanilla notes.
€23.51€78.37/l -
René FurtererRené Furterer Tonucia Plumping Shampoo Cheveux dévitalisés 200ml
Plumping Shampoo by René Furterer revitalizing thin & weakened hair
€12.59€62.95/l -
New Made in France Vegan
LA ROSÉELA ROSÉE Recharge nourishing shampoo for very dry to dry hair 400 ml
A nourishing shampoo that cleanses, moisturises and deeply nourishes hair.
Hair regains vitality, softness and shine.€17.50€43.75/l -
Organic
NatessanceNatessance Shower Lemon verbena shower shampoo 1 l
Gently cleanses while preserving skin’s natural balance, with lemon verbena floral water for a refreshing, toning effect.
€9.59€9.59/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 300ml
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.
Resveratrol is a powerful anti-oxidant from grape skin that fights against colour fading and protects against UV rays.€14.99€49.97/l -
NatessanceNatessance Karite Hair oil 100 ml
Rich in omega 6 and 9, shea oil deeply nourishes and protects face, body and damaged hair.
€6.89€68.90/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Raspberry powder dry shampoo 50g
Helps absorb excess sebum and space out shampoos
€8.50€170.00/kg -
Organic
CoslysCoslys Organic Refreshing Detox Shampoo Oily hair 500ml
Enriched with sebum-regulating oat amino acids and organic burdock extract, Coslys Detox Freshness Shampoo acts against sebum production and reduces itching sensations.
€9.71€19.42/l -
Vegan A gift for you
RedkenRedken Acidic Grow Full System Density shampoo fine hair 300 ml
Strengthens fine hair and reduces breakage with a caffeine and prebiotic densifying complex.
€21.95€73.17/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Gentle Dry Shampoo all hair types 75ml
Balances and protects your scalp, while providing volume and body to your hair.
€3.95€52.67/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Soft and moisturising Shower shampoo Pour Toute La Famille 1L
Hydration for the entire family Shower shampoo Centifolia
€11.50€11.50/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Oil 50ml
Pure African Shea Oil
Repairing Care€35.90€718.00/l -
CattierCattier Shea Butter Shea Butter 100% Organic Face Body And Hair 20g
shea butter for body, hair and face
€3.89€194.50/kg -
KloraneKlorane Mango Solide Shampoo 80g
Hair is deeply nourished from the 1st application. Hair is soft, sheathed and radiantly healthy.
€8.20€102.50/kg -
Organic
CentifoliaCentifolia Repairing After-shampoo detangling balm 200ml
Care Réparateur conditioner is formulated with organic Castor oil combined with Keratin to strengthen hair.
€9.82€49.10/l -
René FurtererRené Furterer Style Thermal protective spray 150 ml
The thermal protective spray is a heat-resistant shield. It allows to protect capillary fibers from all thermal aggressions of the straightening, the hair curler and hair dryers. It protects even when the heat reaches 220 ° C .
€16.98€113.20/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Serie Expert Keratin Alpha Sleek Keratin shampoo frizzy and unruly hair 300 ml
Gently cleanses while smoothing and strengthening hair with keratin and amino acids for optimal frizz control.
€20.95€69.83/l -
-51%
ParanixParanix Lice Repellent Spray Preventive 100 ml
Paranix Spray is odourless and sprays on easily, with no mess or fuss. Also available as a lotion.
€3.90 €7.90€39.00/l -
Made in France
KloraneKlorane Protective Capillary Oil with Organic Tamanu and Monoï
Klorane has formulated Protective Oil with Organic Tamanu and Tahitian Monoi to care for hair exposed to the Sun.
€11.89€118.90/l -
Les Secrets de LolyLes Secrets de Loly Care and Strengthen Tropical Detox Hair Mask 250 ml
A clarifying hair treatment to deeply cleanse and revitalise your locks
€19.88€79.52/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia No-Rinse Dry Powder Shampoo Dark hair 30g
A lightly tinted powder to blend in with all shades of brown and leave no trace of white
€8.50€283.33/kg -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Beach Rehydrating After-Sun Shampoo Hair exposed to UV Salt and Chlorine 100ml
The shampoo that eliminates residues of Sunscreens, salt, sand and chlorine while intensely rehydrating the fibre.€4.48€44.80/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Castor Oil 100ml
Pranarom Castor Oil protects and nourishes your hair and nail.
€7.99€79.90/l -
ArganicareArganicare Castor Reinforcing Masks 500ml
The Arganicare range with Castor oil is the ultimate hair growth Care! Your hair is visibly stronger, shinier and delicately Perfumes.
€13.50€27.00/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Hair Prodigieux Pre-Shampoo Nourishing Mask 125ml
Nuxe Nutrition Hair Prodigieux® Mask intensely nourishes and repairs the hair fibre.
€24.49€195.92/l -
LuxeolLuxeol Density serum 100 ml
Thanks to its pea sprout extract, Luxéol Pousse Serum allows you to have up to +18,063 hair growth phase * (overall average: 7917 hair *).
€31.99€319.90/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Definition-activating gel cream with thermal protection 250ml
The professional hydration superdose for curly and frizzy hair, a gel cream with concentrated active ingredients for a professional result.
€22.99€91.96/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Colour Radiance System Shampoo Resveratrol Vitamino Color 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.€21.50€43.00/l -
Made in France
OlaplexOlaplex No.3 Complete Repair Treatment 100 ml
Perfector No.3 restores Capillary bonds broken by chemical, thermal or mechanical treatments. It repairs, strengthens and hydrates damaged hair.
€27.95€279.50/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Refill Colour Radiance System Shampoo Resveratrol 500ml
This shampoo protects and gives maximum shine to your coloured hair.
Thanks to antioxidants and UV filters, it preserves colour for up to 8 weeks thanks to its new formula based on resveratrol.€19.99€39.98/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One All-in-1 Shampoo 490ml
Cleanses, conditions hair, protects the scalp and provides 10 essential benefits.
€19.98€40.78/l -
WeledaWeleda Rosemary Revitalising conditioner Romarin 150 ml
Weleda’s revitalising rosemary conditioner nourishes hair without weighing it down, thanks to lightweight jojoba oil.
€7.99€53.27/l -
Organic Made in France
René FurtererRené Furterer Naturia Organic Micellar Shampoo 50ml
Rene Furterer Gentle Micellar Shampoo efficiently cleanses all hair types from age 3.
€3.35€67.00/l