🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. Waam Plant Oil Onion 100ml
    Waam

    Waam Plant Oil Onion 100ml

    A fortifying, purifying oil that encourages hair growth.

    (0)
    €9.50
    €126.67/l
    Out of stock
  2. Organic
    Waam Detangling Balm Neutre Base 200ml
    Waam

    Waam Detangling Balm Neutre Base 200ml

    Improves detangling and leaves hair soft and shiny.

    (1)
    €8.89
    €44.45/l
    Out of stock
  3. Apivita Mini Bees Gentle Shampoo For Children Blueberry & Honey 500ml
    Apivita

    Apivita Mini Bees Gentle Shampoo For Children Blueberry & Honey 500ml

    Gentle shampoo for Children has been carefully designed to provide gentle cleansing, Hydration and Protection, and contains biodegradable ingredients.

    (1)
    €13.49
    €26.98/l
    Out of stock
  4. Apivita Keratin Repair Nourishing & Repairing Hair Mask 200 ml
    Apivita

    Apivita Keratin Repair Nourishing & Repairing Hair Mask 200 ml

    Deeply hydrates and nourishes, restructures damaged hair and leaves it soft and supple

    (1)
    €14.99
    €74.95/l
  5. Schwarzkopf Professional BC Bonacure Disciplining Oil 50ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional BC Bonacure Disciplining Oil 50ml

    Intensive, anti-frizz, anti-humidity care for unruly hair.

    (0)
    €18.10
    €362.00/l
    Out of stock
  6. Schwarzkopf Professional BC Bonacure Frizz Away Balm 200ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional BC Bonacure Frizz Away Balm 200ml

    For unruly, thick and curly hair.

    (0)
    €17.40
    €87.00/l
    Out of stock
  7. Made in France
    Ducray Neoptide Anti-hair loss and growth serum 2 x 50 ml
    Ducray

    Ducray Neoptide Anti-hair loss and growth serum 2 x 50 ml

    Targeted serum for chronic, hormonal, or hereditary hair loss and post-hair transplant regrowth.

    (36)
    €43.90
    €439.00/l
    Out of stock
  8. Schwarzkopf Professional L'Oreal Professionnel Glycerol Shampoo BC Bonacure Normal to dry hair 500ml
    Schwarzkopf Professional

    Schwarzkopf Professional L'Oreal Professionnel Glycerol Shampoo BC Bonacure Normal to dry hair 500ml

    A vegan hydrating shampoo for normal to dry, texturised hair that contains no ingredients of animal origin.

    (1)
    €15.95
    €31.90/l
    Out of stock
  9. A gift for you
    Phyto Paris Phytocyane Progressive anti-hair loss treatment for women 12 x 5 ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytocyane Progressive anti-hair loss treatment for women 12 x 5 ml

    Helps reduce female hair loss while promoting stronger, thicker, healthier-looking hair with 99% naturally derived ingredients.

    (36)
    €31.99
    €533.17/l
  10. Solinotes Fleur d'Oranger Dry Oil 100ml
    Solinotes

    Solinotes Fleur d'Oranger Dry Oil 100ml

    Our moisturising and nourishing dry oil is quickly absorbed, leaving your skin and hair delicately scented with no greasy residue.

    (3)
    €16.90
    €169.00/l
    Out of stock
  11. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Colour Protect Radiance Mask 50ml
    Lazartigue

    Lazartigue Colour Protect Radiance Mask 50ml

    Lazartigue Color Potection Mask with camellia oil fixes hair color, prolonging its radiance

    (0)
    €7.16 €8.95
    €143.20/l
    Out of stock
  12. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Repair Intense Repair Masks 50ml
    Lazartigue

    Lazartigue Repair Intense Repair Masks 50ml

    This intense repair mask with plant-based Keratin, 91% natural origin, repairs damaged and sensitised hair.

    (1)
    €6.40 €7.99
    €128.00/l
    Out of stock
  13. Organic Made in France Vegan
    Centifolia Active Colour Fixing Mist Thermo Protector 230C for Coloured or Damaged Hair 200ml
    Centifolia

    Centifolia Active Colour Fixing Mist Thermo Protector 230C for Coloured or Damaged Hair 200ml

    For coloured, highlighted or heat-sensitised hair, approved by Professional hairdressers and protected from heat up to 230°C.

    (0)
    €13.49
    €67.45/l
    Out of stock
  14. Organic Made in France Vegan
    Centifolia Colour Fixing Shampoo & Conditioner Coloured or streaked hair 200ml
    Centifolia

    Centifolia Colour Fixing Shampoo & Conditioner Coloured or streaked hair 200ml

    For coloured or highlighted hair, approved by professional hairdressers, 2in1 washes and detangles at the same time! Colour preserved for 6 weeks.

    (2)
    €8.50
    €42.50/l
    Out of stock
  15. Made in France A gift for you
    Nuxe Prodigieux® My travel favourites kit 50 ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® My travel favourites kit 50 ml

    Experience a complete sensory ritual with the Nuxe My Golden Crush travel kit: 4 iconic vegan skincare essentials, made in France with the sun-kissed Prodigieux® fragrance.

    (2)
    €19.69
    €393.80/l
    Out of stock
  16. Made in France
    Cinq Sur Cinq Flash lice and nit treatment 150 ml
    Cinq Sur Cinq

    Cinq Sur Cinq Flash lice and nit treatment 150 ml

    Kills head lice and nits in just 5 minutes—no insecticides, using plant-based suffocating and drying actives.

    (0)
    €13.20
    €88.00/l
    Out of stock
  17. -20%
    Korres Red Vine Emulsion Spray Capillary Protection 150ml
    Korres

    Korres Red Vine Emulsion Spray Capillary Protection 150ml

    Protection Suncare Hair 150 ml is a light micro-emulsion that protects hair from the harmful effects of the sun, salt and chlorine, while nourishing the hair fibre. Enriched with aloe vera, provitamin B5, red grape extract and helianthus, it preserves hair colour and shine while hydrating. Red vine polyphenols enhance shine, sunflower oil protects colour and vitamin E fortifies hair. Suitable for all hair types. Contains 93.9% natural ingredients.
    (0)
    €10.32 €12.90
    €68.80/l
    Out of stock
  18. Wella Professionals Ultimate Smooth Nourishing conditioner Dry, dull or frizzy hair 200ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Ultimate Smooth Nourishing conditioner Dry, dull or frizzy hair 200ml

    ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.
    (295)
    €20.99
    €104.95/l
    Out of stock
  19. Organic
    Waam Plant Oil Rosemary 75 ml
    Waam

    Waam Plant Oil Rosemary 75 ml

    Rosemary oil macerate is renowned for its exceptional hair care benefits.

    (1)
    €10.98
    €146.40/l
    Out of stock
  20. Made in France A gift for you
    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the infnite glow in pink 68 ml
    Nuxe

    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the infnite glow in pink 68 ml

    Brighten your routine with this stunning floral duo.

    (0)
    €28.90
    €425.00/l
    Out of stock
  21. Made in France A gift for you
    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the 3 iconic prodigieux oils
    Nuxe

    Nuxe Huile Prodigieuse Gift set the 3 iconic prodigieux oils

    A cult favourite to hydrate skin and enhance face, body and hair with luxurious care.

    (0)
    €10.96
    €365.33/l
    Out of stock
  22. Made in France A gift for you
    Nuxe Hair Prodigieux Gift set the ultimate haircare ritual
    Nuxe

    Nuxe Hair Prodigieux Gift set the ultimate haircare ritual

    Experience the luxurious Hair Prodigieux ritual for silky, radiant hair with stunning shine.

    (2)
    €35.70
    €59.50/l
    Out of stock
  23. Olaplex No.4 Bond Maintenance Shampoo for Fine Hair 100 ml
    Olaplex

    Olaplex No.4 Bond Maintenance Shampoo for Fine Hair 100 ml

    An ultra-lightweight volumising shampoo, specially designed for fine hair to add body, strength and fullness.

    (0)
    €15.85
    €158.50/l
    Out of stock
  24. Organic Made in France Vegan
    Alphanova Organic Sun Paradise Dry Oil Organic 100 ml
    Alphanova

    Alphanova Organic Sun Paradise Dry Oil Organic 100 ml

    Perfect for deeply nourishing and enhancing skin and hair with a luxurious finish.

    (0)
    €14.20
    €142.00/l
    Out of stock
  25. Organic Made in France Vegan
    Alphanova Organic Sun Dry Shimmering Organic Oil 100 ml
    Alphanova

    Alphanova Organic Sun Dry Shimmering Organic Oil 100 ml

    Alphanova’s Dry Shimmering Organic Oil is a golden-flecked sun care treatment with 100% natural shimmer that deeply nourishes and leaves skin silky-smooth.

    (0)
    €14.80
    €148.00/l
    Out of stock
  26. Les Secrets de Loly Travel set Frizzy hair
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Travel set Frizzy hair

    Travel Kits for frizzy hair

    (28)
    €28.98
    €72.45/l
    Out of stock
  27. Les Secrets de Loly Travel set Curly hair
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Travel set Curly hair

    Curly hair travel Kits

    (69)
    €29.80
    €74.50/l
    Out of stock
  28. Les Secrets de Loly Travel set Wavy hair
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Travel set Wavy hair

    Wavy hair travel Kits

    (71)
    €28.98
    €72.45/l
    Out of stock
  29. Les Secrets de Loly Travel set for curly hair
    Les Secrets de Loly

    Les Secrets de Loly Travel set for curly hair

    Curly hair travel Kits

    (273)
    €28.98
    €72.45/l
    Out of stock
  30. A gift for you
    Redken All Soft Hydrating shampoo dry, damaged hair 500 ml
    Redken

    Redken All Soft Hydrating shampoo dry, damaged hair 500 ml

    Gently cleanses and deeply hydrates dry, rough hair with argan oil, leaving it 7x softer and easier to detangle.

    (1)
    €20.11
    €40.22/l
    Out of stock
  31. A gift for you
    Redken Acidic Color Gloss Recharge shampoo coloured and highlighted hair 500 ml
    Redken

    Redken Acidic Color Gloss Recharge shampoo coloured and highlighted hair 500 ml

    Gently cleanses colour-treated hair while strengthening fibres and locking in intense shine, thanks to its amino acid-rich, acidic formula.

    (0)
    €25.87
    €51.74/l
    Out of stock
  32. Radico Henne Organic Powder Care 100g
    Radico

    Radico Henne Organic Powder Care 100g

    Colouring Capillary care - Strengthens and coats hair.

    (0)
    €7.70
    €77.00/kg
    Out of stock
  33. -20%
    Lazartigue Thermo-protective serum set 60 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Thermo-protective serum set 60 ml

    A luxurious set featuring a 50 ml exceptional serum and a 10 ml dream hair oil.

    (0)
    €23.84 €29.80
    €397.33/l
    Out of stock
  34. -20%
    Lazartigue Dream Oil Gift Set 60 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Dream Oil Gift Set 60 ml

    A luxurious gift set featuring a 50 ml Dream Oil and a 10 ml exceptional serum.

    (0)
    €27.92 €34.90
    €465.33/l
    Out of stock
  35. L'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-breakage set
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-breakage set

    Treat yourself or a loved one to this luxurious L’Oréal Professionnel Metal Detox set—the perfect gift this festive season.

    (0)
    €54.98
    €91.63/l
    Out of stock
  36. Organic Made in France Vegan A gift for you
    Nuxe Prodigieux® Neroli Bio Oil 100ml + Hair Prodigieux® Shampoo 30ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Neroli Bio Oil 100ml + Hair Prodigieux® Shampoo 30ml

    Duo Huile Prodigieuse® 100ml + Hair Prodigieux® Shampoo 30ml

    (1)
    €24.89
    €191.46/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara