Organic Nature & Plants
-
Organic
Yogi TeaYogi Tea New Inspiration 17 sachets
Blending turmeric, ginger and lemon peel for natural balance of body and mind.
€3.64€121.33/kg -
Tier price Organic Made in France
Vitavea SantéVitavea Santé BioNutrisanté Infusion Froide Saveur Menthe Citron Boost 20 sachets
Herbal Teas preparation.€3.79€0.19/u -
FlorameFlorame Relaxing Roll-on with Organic Essential Oils 5ml
The relaxing roll-on helps to restore Serenity.
€6.95€1,390.00/l -
-20%
PuressentielPuressentiel Essential Oils Organic Thujanol Thyme 5ml
Organic thujanol thyme essential oil is obtained by distillation of its flowering tops.
€12.01 €15.01€2,402.00/l -
Organic
VitaflorVitaflor Organic Birch Bud Extract 15ml
VITAFLOR
Organic bud extract
Warty Birch
Betula verrucosa
Drinkable drops
Food Supplements
15 ml€10.90€726.67/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Apricot Kernel Plant Oil 100 ml
Pranarom Apricot Kernel for a softened skin and a radiant complexion.
€11.89€118.90/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Tropical basil essential oil 10 ml
Dr. Valnet’s organic tropical basil essential oil helps ease nervous tension and supports digestion, rich in methyl chavicol and linalool.
€9.39€939.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Les diffusables Eucaly'pur Bio 30ml
The nobility of this Perfumes, with its fresh, woody notes, reminds us of the majesty of the Strawberry tree.
€10.00€333.33/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Hydrosol Organic Lavender Hydrosol 200ml
PURESSENTIEL Lavender Hydrosol for a healthy and clear skin
€8.71 €10.90€43.55/l -
-20%
Phytosun AromsPhytosun Aroms Organic Origan Compact Essential Oil 10ml
Phytosun Arôms Huile Essentielle Origan Compact (Origanum compactum) Bio 10 ml.
€6.64 €8.29€664.00/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Patchouli essential oil 10 ml
Organic patchouli essential oil with patchoulol to soothe the mind and promote natural relaxation.
€8.19€819.00/l -
Tier price Organic Made in France
Vitavea SantéVitavea Santé BioNutrisanté Infusion Froide Saveur Pamplemousse Fleur d'oranger Détox 20 sachets
Herbal Teas preparation.€3.79€0.19/u -
Organic
VitaflorVitaflor Verbena Bioes 20 Sachets
Transit Verbena herbal tea from the VitAflor laboratories helps you get back to a good night's sleep.
€3.89 -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Thyme Thymol Essential Oil 5 ml
Organic thyme thymol essential oil with purifying and respiratory benefits.
€5.20€1,040.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic black cumin plant oil 50ml
Black cumin organic plant oil 50ml for food use.
€7.83€156.60/l -
Organic Made in France Vegan
NeobulleNeobulle Sleep & Relax Room spray Gentle and Zen-like 50ml
Neobulle Relaxation & Sleep Spray for a soothing and relaxing atmosphere
€11.99€239.80/l -
Organic
NutrigéeNutrigée Flux'activ Light Legs 300 ml
Circulation, draining and antioxidant drink for light legs.
€18.49€61.63/l -
Organic
HerbalgemHerbalgem Fir Pectin Bioes 30ml
Food Supplements.
All the energy of the tree concentrated in the bud.€11.98€399.33/l -
PranarômPranarôm Essential oils Organic fennel essential oil 10 ml
100% pure and natural fennel essential oil (Foeniculum vulgare) from the aerial parts of the plant.
€7.00€700.00/l -
-20% Organic
Phytosun AromsPhytosun Aroms Red Myrtle Essential Oil 10 ml
PHYTOSUN ARÔMS
red myrtle essetial oil€4.79 €5.98€479.00/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Organic Palmarosa Essential Oil 10ml
organic essential oil of palmarosa
€3.91 €4.90€391.00/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Atlas Cedar Essential Oil 10 ml
Organic Atlas cedar essential oil, rich in himachalene, supports easy breathing and emotional balance.
€3.69€369.00/l -
Organic Made in France
SuperdietSuperdiet Ginkgo Biloba Bioes 45 tablets
Superdiet Organic Ginkgo Biloba tablets are renowned for their action on general circulation and blood microcirculation.€7.43€417.42/kg -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Organic Thyme Thujanol Essential Oil Dr Valnet 5ml
Chemotyped Essential Oil
Thyme Thujamol€14.89€2,978.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Common Juniper Essential Oil 10ml
The essential oil of juniper promotes the natural drainage of the body.
€8.36€836.00/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet Wintergreen essential oil 10 ml
Organic wintergreen essential oil with methyl salicylate to soothe muscle and joint tension.
€8.29€829.00/l -
Organic
HerbesanHerbesan Chicory Detox Organic Infusion Lemon Flavour 20 teabags
Enjoy Detox infusion with organic chicory and lemon flavour.
€3.49 -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Organic Clary Sage Essential Oil 5 ml
Organic clary sage essential oil with relaxing and purifying properties.
€5.59€1,118.00/l -
Organic Made in France Vegan
NutreovNutreov Circuveinol Herbal Teas Light Feet Bioes 20 sachets
Heavy legs? Discomfort? Tingling in the legs?
To put an end to these uncomfortable sensations, Circuveinol® LIGHT LEGS ORGANIC INFUSIONS brings you all the benefits of plants.€4.95€207.11/kg -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propolis Cream Bioes 50ml
Formulated with Plus 99% natural ingredients, Api'Propolis Face Cream is of exceptional quality.
€13.86€277.20/l -
Organic
Vitavea SantéVitavea Santé BioNutrisanté Chai Curcuma Coco Latte BIO 20 sachets
Chaï Curcuma Coco Latte BIO – Préparation pour infusion au thé noir et épices, au goût exotique. Le thé noir aide à stimuler l’énergie et la vitalité.€3.78€0.19/u -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic neem plant oil 50ml
Traditionally used in Ayurvedic medicine, Neem plant oil is renowned for its purifying and Sanitizing properties
€5.99€119.80/l -
-20%
Phytosun AromsPhytosun Aroms Argane Vegetable Oil For Dry Skin And Hair Bioes 50ml
PHYTOSUN ARÔMS
Argane Plant Oil
Argania spinosa
Anti-Age for mature and dry skin
Organic Cosmetics
50ml€6.41 €8.02€128.20/l -
Organic
Dr. ValnetDr. Valnet ORGANIC ROSEMARY PROVENCE ESSENTIAL OIL 10ml
Stimulating, Rosemary flowers and leaves are generally recommended in cases of physical or mental fatigue.
€5.99€599.00/l -
Organic Made in France
SuperdietSuperdiet Horse Chestnut Bioes 120 capsules
Superdiet Horse Chestnut capsules are renowned for contributing to good circulation and the sensation of light legs.€14.39€288.38/kg -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Essential Oils Expert Clove Essential Oil 5ml
Its truly surprising anaesthetising and strong antiseptic properties make it indispensable, in particular if suffering from toothache.
€2.80 €3.49€560.00/l