🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Organic Made in France
    Propos'Nature Monoi of Tahiti A.o Brut Oily Macerate 100 ml
    Propos'Nature

    Propos'Nature Monoi of Tahiti A.o Brut Oily Macerate 100 ml

    Propos'nature oily extract is obtained by maceration of Tiare flowers in a coconut oil.

    (3)
    €15.76
    €157.60/l
  2. Made in France
    Hei Poa Irrésistible Parfum Eau De Toilette Tiaré & Jasmin d'Eau 100ml
    Hei Poa

    Hei Poa Irrésistible Parfum Eau De Toilette Tiaré & Jasmin d'Eau 100ml

    Eau de toilette with Tiaré and Jasmin d'Eau.

    (6)
    €19.90
    €199.00/l
  3. Vegan
    Solinotes Musk Eau de Parfum 15ml
    Solinotes

    Solinotes Musk Eau de Parfum 15ml

    Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
    Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..

    (2)
    €8.50
    €566.67/l
  4. Lierac Body-Nutri SOS Repair Balm 30ml
    Lierac

    Lierac Body-Nutri SOS Repair Balm 30ml

    Enriched with Karité Butter and plant oils to nourish, repair and soothe fragile, dry areas (lips, nose, chin, hands, nails, elbows, heels).

    (13)
    €9.95
    €331.67/l
  5. Organic
    Ladrôme Organic Sweet Almond Oil 100ml
    Ladrôme

    Ladrôme Organic Sweet Almond Oil 100ml

    softening, fortifying and softening skin, - calming irritations. Ideal for dry, sensitive or irritated skins. 

    (3)
    €11.32
    €113.20/l
  6. Organic Vegan
    Fleurance Nature 96% ORGANIC ALOE VERA GEL Repairing and soothing 150ml
    Fleurance Nature

    Fleurance Nature 96% ORGANIC ALOE VERA GEL Repairing and soothing 150ml

    Fleurance Nature Aloe Vera Gel is a multi-purpose care product for the whole family, ideal for soothing minor skin problems.

    (1)
    €9.50
    €63.33/l
  7. Organic Made in France
    Propos'Nature Pur'Immortelle Bioes Firming Body Lotion 200ml
    Propos'Nature

    Propos'Nature Pur'Immortelle Bioes Firming Body Lotion 200ml

    Formulated with coenzyme Q10 and caffeine to firm the skin

    (0)
    €18.00
    €90.00/l
  8. Made in France
    Lierac Hydragenist The Essentiels Beauty Kits All Skin Types
    Lierac

    Lierac Hydragenist The Essentiels Beauty Kits All Skin Types

    A Kit with The Essentiels Beauté.

    (2)
    €19.99
    €142.79/l
  9. Sebamed Hand Cream Very Dry Hands 75 ml
    Sebamed

    Sebamed Hand Cream Very Dry Hands 75 ml

    hand cream

    intense comfort

    very dry hands

    (8)
    €5.99
    €79.87/l
  10. Organic
    Bio Secure Honey and Avocado Body Lotion tous types de peau 500 ml
    Bio Secure

    Bio Secure Honey and Avocado Body Lotion tous types de peau 500 ml

    Deeply hydrate and nourish skin for 24 hours with organic honey and avocado oil for lasting comfort.

    (0)
    €13.00
    €26.00/l
  11. Forté Pharma Forté Flex CBD Massage Cream - Kiné 75ml
    Forte Pharma

    Forté Pharma Forté Flex CBD Massage Cream - Kiné 75ml

    This Forté Flex Kiné massage cream with hemp oil has a soothing effect. A slight warming effect is much appreciated.

    (3)
    €12.48
    €166.40/l
  12. Solinotes Perfumes Water Vetiver 15ml
    Solinotes

    Solinotes Perfumes Water Vetiver 15ml

    Awaken your emotions with Vetiver, a plant fragrance with intense notes, for a real energy boost.

    (1)
    €8.50
    €566.67/l
  13. Vitry Fine Curved Scissors
    Vitry

    Vitry Fine Curved Scissors

    Fine curved scissors.

    (7)
    €12.70
  14. Vitry Nail clippers 14cm
    Vitry

    Vitry Nail clippers 14cm

    Ideal for trimming strong, sturdy nails, the Vitry pruning shears are a pedicure instrument with a high degree of precision.

    (0)
    €16.00
    €16.00/u
  15. Thalgo Stomach And Waist Sculptor 150ml
    Thalgo

    Thalgo Stomach And Waist Sculptor 150ml

    For women with unwanted curves around the stomach area.

    (6)
    €44.20
    €294.67/l
  16. Solinotes Eau de Parfum Osmanthus 50ml
    Solinotes

    Solinotes Eau de Parfum Osmanthus 50ml

    Energising ginger in this zesty, spicy Perfumes that will give you a real moment of vitality.

    (1)
    €13.90
    €278.00/l
  17. Vitry Nail Whitening & Radiance 20 Effervescentes Balls
    Vitry

    Vitry Nail Whitening & Radiance 20 Effervescentes Balls

    VITRY.
    Nailcare.
    Nail whitening & radiance.
    With essential lemon oil.
    Dermatologically tested.
    20 effervescent 3g balls.

    (2)
    €8.90
    €0.44/u
  18. Solinotes Pistachio Eau de Parfum 15 ml
    Solinotes

    Solinotes Pistachio Eau de Parfum 15 ml

    Pistachio Perfume Water 15ml
    (0)
    €8.50
    €566.67/l
  19. Noreva Trio White Xp Body milk duo 2x400ml
    Noreva

    Noreva Trio White Xp Body milk duo 2x400ml

    Helps even out skin tone and reduce dark spots while providing 24-hour intense hydration.

    (1)
    €34.00
    €42.50/l
  20. Le Comptoir Des Tendances 3-in-1 care nail polish 10 ml
    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances 3-in-1 care nail polish 10 ml

    Protects and enhances nails with an ultra-glossy, scratch-resistant finish for a long-lasting manicure.

    (0)
    €4.80
    €480.00/l
  21. Vegan
    Solinotes Pomegranate Water for Perfumes 15ml
    Solinotes

    Solinotes Pomegranate Water for Perfumes 15ml

    Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
    Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..

    (0)
    €8.50
    €566.67/l
  22. Vitry Nail Care Perfect Electric Polisher For Nails
    Vitry

    Vitry Nail Care Perfect Electric Polisher For Nails

    electric nail polisher

    (1)
    €20.50
  23. Organic Promo
    Melvita L'Or Rose Lift Pro Firmness Dry Oil 50ml
    Melvita

    Melvita L'Or Rose Lift Pro Firmness Dry Oil 50ml

    This dry oil for the Body works to firm and tone the Skin. Skin looks smoother and the body more toned.

    (1)
    €16.49
    €329.80/l
  24. Made in France
    Nuxe Prodigieux® Floral Multi-function dry oil roll-on 60 ml
    Nuxe

    Nuxe Prodigieux® Floral Multi-function dry oil roll-on 60 ml

    Nourishes, repairs and enhances face, body and hair with 7 precious plant oils for a satin glow—never greasy.

    (50)
    €21.79
    €363.17/l
  25. Vitry Super Horn Trimmer With Built-in Magnifier 89
    Vitry

    Vitry Super Horn Trimmer With Built-in Magnifier 89

    Super horn cutter with built-in magnifying glass.

    (3)
    €10.90
  26. Solinotes Lavender Eau de Parfum 15 ml
    Solinotes

    Solinotes Lavender Eau de Parfum 15 ml

    A delicate lavender eau de parfum in a convenient 15 ml size

    (0)
    €8.50
    €566.67/l
  27. Acm Sensitelial.AD Intensive Balm Very dry skin prone to atopic eczema 500ml
    Acm

    Acm Sensitelial.AD Intensive Balm Very dry skin prone to atopic eczema 500ml

    Sensitalial.AD balm immediately repairs and soothes the skin. It provides 24-hour anti-scratch efficiency. This balm can be used from birth and is designed for very dry skin prone to atopic eczema, irritation and itching.
    (0)
    €18.60
    €37.20/l
  28. Roger & Gallet Jean-Marie Farina Water de Cologne 30ml
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Jean-Marie Farina Water de Cologne 30ml

    The dazzling freshness of citrus fruits and the elegance of herbs.

    (0)
    €16.49
    €549.67/l
  29. Solinotes Eau de Parfum Vetiver 50 ml
    Solinotes

    Solinotes Eau de Parfum Vetiver 50 ml

    Awaken your emotions with Vetiver, a plant fragrance with intense notes, for a real energy boost.

    (1)
    €13.90
    €278.00/l
  30. Organic Made in France
    Respectueuse Multi-use nourishing balm body, lips and hair balm 30 g
    Respectueuse

    Respectueuse Multi-use nourishing balm body, lips and hair balm 30 g

    This 100% natural, organic-certified nourishing balm deeply hydrates, protects and soothes dry areas.

    (0)
    €13.00
    €433.33/kg
  31. Solinotes Perfumes Water Oud Wood 15ml
    Solinotes

    Solinotes Perfumes Water Oud Wood 15ml

    Awaken your emotions with Cèdre, a vibrant woody Perfumes for a moment of gentle vitality.

    (1)
    €8.50
    €566.67/l
  32. Roger & Gallet Cologne Twist Water de Cologne 30ml
    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Cologne Twist Water de Cologne 30ml

    The cult freshness of Sicilian and Calabrian citrus combined with the muscular power of white woods for a masculine, elegant and easy-to-wear Signature.

    (1)
    €16.49
    €549.67/l
  33. Solinotes Eau De Perfumes Yuzu 15ml
    Solinotes

    Solinotes Eau De Perfumes Yuzu 15ml

    Eau de parfum Yuzu Solinotes

    (1)
    €8.50
    €566.67/l
  34. Made in France
    Thalgo Activ Sculpt Cellulite firming concentrate 200 ml
    Thalgo

    Thalgo Activ Sculpt Cellulite firming concentrate 200 ml

    Targets cellulite with an organic brown algae, caffeine and ginger complex for smoother, firmer skin.

    (0)
    €48.01
    €240.05/l
  35. Vitry Large diamond file x1 unit
    Vitry

    Vitry Large diamond file x1 unit

    The Diamond file has an integrated skin pusher and a safety edge for optimum use.

    (1)
    €4.69
  36. Organic
    Naturado Hands Cream Karité Bioes Sensitive Skin 40ml
    Naturado

    Naturado Hands Cream Karité Bioes Sensitive Skin 40ml

    Protective hand care for sensitive skin.

    (1)
    €4.96
    €124.00/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara