🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Garancia Discovery Travel Set 56 ml
    Garancia

    Garancia Discovery Travel Set 56 ml

    A complete skincare ritual to cleanse, plump, hydrate and smooth the skin with sensorial, eco-friendly formulas.

    (0)
    €12.50
    Out of stock
  2. Hei Poa Treasure of Polynesia Eau de Parfum 50 ml
    Hei Poa

    Hei Poa Treasure of Polynesia Eau de Parfum 50 ml

    Wrap your skin in a sun-drenched floral fragrance with monoï and tiaré for a naturally uplifting sensory escape.

    (0)
    €16.99
    €339.80/l
  3. Placentor Végétal Body Milk Dry & Sensitive Skin 400ml
    Placentor Vegetal

    Placentor Végétal Body Milk Dry & Sensitive Skin 400ml

    A fluid hydrating milk enriched with a Vegetal Placenta, Almond & Apricot Oil 

    (6)
    €10.00
    €25.00/l
  4. -15% Made in France
    Energie Fruit Certified Organic Body Balm Coco & Organic Shea Butter 200ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Certified Organic Body Balm Coco & Organic Shea Butter 200ml

    Silicone-free body balm with a gentle Perfumes of Coco. Care for your very dry skin.

    (2)
    €5.60 €6.59
    €28.00/l
  5. Herome Whitening Care French Manicure 10ml
    Herome

    Herome Whitening Care French Manicure 10ml

    This liquid nail whitener gives you a superb, elegant lunula and natural, white nails.

    (5)
    €13.99
    €1,399.00/l
  6. Mavala Cuticle Oil 10ml
    Mavala

    Mavala Cuticle Oil 10ml

    Mavala Cuticle Oil allows you to push cuticles easily to obtain a clean and even nail contour without damaging the nail polish. Keeps cuticles supple and flexible.

    (3)
    €10.80
    €1,080.00/l
  7. Organic Made in France
    Propos'Nature Hydrolat Of Helichrysum 100ml
    Propos'Nature

    Propos'Nature Hydrolat Of Helichrysum 100ml

     

    PROPOS'NATURE 
    Hydrolat of helichrysum Organic 
    Helichrysum italicum 
    Regularise skin disorders, regenerate skin, cleanse and soothe 
    100% fresh 
    Cosmetic Ingredient 
    Mature skin problems or weakened or 
    100ml 

     

    (8)
    €7.56
    €75.60/l
  8. -15% Organic Made in France
    A-Derma Epitheliale A.H Massage oil gel for stretch marks 40 ml
    A-Derma

    A-Derma Epitheliale A.H Massage oil gel for stretch marks 40 ml

    ADERMA massage oil gel improves and reduces scars and stretch marks.

    (31)
    €11.88 €13.98
    €297.00/l
  9. Organic Made in France
    Naturado Bioes Shea Butter Coco Monoi 135g
    Naturado

    Naturado Bioes Shea Butter Coco Monoi 135g

    Care for dry to very dry skin and brittle hair.

    (0)
    €11.95
    €88.52/kg
  10. Organic Made in France
    Propos'Nature Organic Sesame Vegetable Oil 100ml
    Propos'Nature

    Propos'Nature Organic Sesame Vegetable Oil 100ml

    organic sesame vegetable oil

    (8)
    €7.02
    €70.20/l
  11. Organic Vegan
    Alviana Ageless Q10 Hand Cream 75ml
    Alviana

    Alviana Ageless Q10 Hand Cream 75ml

    This deliciously Perfumes hand cream from Alviana leaves skin velvety soft.

    (4)
    €3.86
    €51.47/l
  12. Allga San Anti Callus Reducing Footbath 350g
    Allga San

    Allga San Anti Callus Reducing Footbath 350g

    Reduces callus and refreshes feet.

    (3)
    €7.96
    €22.74/kg
  13. Vitry Tweezers Straight Jaws Ref 12
    Vitry

    Vitry Tweezers Straight Jaws Ref 12

    inox tweezers with straight jaws.

    (6)
    €5.99
  14. Vita Citral Creme Hydratante Velvet Care Daily use 50ml
    Vita Citral

    Vita Citral Creme Hydratante Velvet Care Daily use 50ml

    The moisturising cream intensely nourishes the skin and provides great comfort.

    (4)
    €2.63
    €52.60/l
  15. Scholl Pedi Perfect Electric foot file with 2 refills
    Scholl

    Scholl Pedi Perfect Electric foot file with 2 refills

    Gently removes hard skin and smooths feet with precision exfoliating rollers, designed for both dry and damp areas.

    (0)
    €30.79
    €30.79/u
  16. -20%
    Weleda Arnica Roller Sport Relaxation and Recovery 75ml
    Weleda

    Weleda Arnica Roller Sport Relaxation and Recovery 75ml

    The Arnica Roller is designed for sports recovery and muscle relaxation, thanks to its self-massaging ball.

    (23)
    €7.99 €10.00
    €106.53/l
  17. Vitry Cors 77 Cup
    Vitry

    Vitry Cors 77 Cup

    The corns cutter safely removes corns.

    (5)
    €7.80
  18. Organic Made in France
    Propos'Nature Organic Plant Rose Musk Oil 100ml
    Propos'Nature

    Propos'Nature Organic Plant Rose Musk Oil 100ml

    PROPOS'NATURE Musk Rose Plant Oil regenerates cells, prevents aging, reduces scars and pigmentation.

    (2)
    €21.99
    €219.90/l
  19. Mavala Nail Shield 2 Phases 2x10ml
    Mavala

    Mavala Nail Shield 2 Phases 2x10ml

    Strengthens and increases the resistance of soft nails and protects fragile nails

    (12)
    €13.54
    €1,354.00/l
  20. Organic Made in France Promo
    Melvita Organic Castor Oil Fortifies & Nourishes 50 ml
    Melvita

    Melvita Organic Castor Oil Fortifies & Nourishes 50 ml

    Strengthen and nourish lashes, brows, nails and hair with this organic castor oil.

    (14)
    €9.49
    €189.80/l
  21. Isispharma Secalia Soothing Relipid+ Balm Ato Skin with Atopic Tendency Eyelids and Localized Areas 40ml
    Isispharma

    Isispharma Secalia Soothing Relipid+ Balm Ato Skin with Atopic Tendency Eyelids and Localized Areas 40ml

    Rebuilds the skin barrier and soothes itching.

    (0)
    €8.90
    €222.50/l
  22. Organic Made in France
    Rivadouce Crème CICA-R Zones Fragilisées Bio Babies, Children and Adults 40ml
    Rivadouce

    Rivadouce Crème CICA-R Zones Fragilisées Bio Babies, Children and Adults 40ml

    For all types of aggression to the skin.

    (0)
    €7.90
    €197.50/l
  23. Vitry Repairing 10ml
    Vitry

    Vitry Repairing 10ml

    VITRY
    Nail Care
    Nail Polish 
    repair care 
    sensitive, damaged , broken, split nails
    10ml 

    (9)
    €12.44
    €1,244.00/l
  24. Asepta Cicaleïne Insulating Skin Protector Fingers And Heels 5.5ml
    Asepta

    Asepta Cicaleïne Insulating Skin Protector Fingers And Heels 5.5ml

    Asepta Protective Skin Insulating Film for fingers and heels to create a protective clear film

    (1)
    €8.39
  25. -13% Made in France
    Biotherm Biocorps Body exfoliator for rough skin 200ml
    Biotherm

    Biotherm Biocorps Body exfoliator for rough skin 200ml

    Weekly exfoliating body scrub to reveal brighter, smoother skin.

    (142)
    €20.50 €23.50
    €102.50/l
  26. Acm Trigopax Protective and soothing Care 30ml
    Acm

    Acm Trigopax Protective and soothing Care 30ml

    Redness and irritation in the folds.
    (0)
    €9.90
    €330.00/l
  27. Solinotes Eau De Parfum Fleur De Cerisier 50 ml
    Solinotes

    Solinotes Eau De Parfum Fleur De Cerisier 50 ml

    Solinotes cherry blossom perfume enriched with citrus and apple fruity notes. 

    (1)
    €13.90
    €278.00/l
  28. -9% Made in France
    Topicrem Mela Lightening Ultra Hydrating Mela Cream Sensitive skin Peaux Sensibles 200 ml
    Topicrem

    Topicrem Mela Lightening Ultra Hydrating Mela Cream Sensitive skin Peaux Sensibles 200 ml

    This lightening treatment evens your complexion, preventing pigmentation 

    (2)
    €19.88 €21.89
    €99.40/l
    Out of stock
  29. Asepta Akileine Pumice Dry Foot 75ml
    Asepta

    Asepta Akileine Pumice Dry Foot 75ml

    Pumice for dry feet

    (3)
    €5.46
    €5.46/u
  30. Made in France
    Cicabiafine Soothing Replenishing Cream Peaux Fragilisées 200ml
    Cicabiafine

    Cicabiafine Soothing Replenishing Cream Peaux Fragilisées 200ml

    CICABIAFINE® Soothing Replenishing Cream immediately repairs weakened skin undergoing oncological treatment. 

    (36)
    €16.00
    €80.00/l
  31. Isispharma Urelia Hydrating Exfoliating Cream 10 Very Dry to Atopy-Prone Skin 150ml
    Isispharma

    Isispharma Urelia Hydrating Exfoliating Cream 10 Very Dry to Atopy-Prone Skin 150ml

    Urelia® 10 Exfoliating Moisturising Cream combats flaky patches and skin discomfort associated with hyperkeratosis.

    (2)
    €13.90
    €92.67/l
  32. Organic
    Lift' Argan Magnificent organic body and hair oil 100 ml
    Lift' Argan

    Lift' Argan Magnificent organic body and hair oil 100 ml

    Nourish and revive skin with this organic argan oil and soothing orange blossom blend, packed with hydrating and regenerating benefits.

    (5)
    €15.65
    €156.50/l
  33. Organic Vegan
    Fleurance Nature Revitalizing Argan Body Scrubs Bioes 150ml
    Fleurance Nature

    Fleurance Nature Revitalizing Argan Body Scrubs Bioes 150ml

    Fleurance Nature Revitalizing Argan Body Scrub gently exfoliates and removes impurities and dead skin cells.

    (1)
    €10.69
    €71.27/l
  34. Made in France
    Topicrem Ur Dermo-Specific Soothing Anti-Rugosity Cream -30 75ml
    Topicrem

    Topicrem Ur Dermo-Specific Soothing Anti-Rugosity Cream -30 75ml

    Smoothes, exfoliates, reduces flakiness and thickened areas of skin.

    (0)
    €9.89
    €131.87/l
  35. Eau de Nice Eau de Toilette 100ml
    Eau de Nice

    Eau de Nice Eau de Toilette 100ml

    A reinterpretation of the famous EAU DE NICE, created in 1958.

    (3)
    €17.74
    €177.40/l
  36. Organic
    Anae Organic Camelina oil 100ml
    Anae

    Anae Organic Camelina oil 100ml

    Organic Camelina oil 100ml soothes sensitive skin and regenerates the skin.

    (1)
    €4.00
    €40.00/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara