🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. -25% Made in France
    Garancia Fee-Moi dorer Dorer Crackling Self Tanning Body Foam 200ml
    Garancia

    Garancia Fee-Moi dorer Dorer Crackling Self Tanning Body Foam 200ml

     Fée-moi DORER

    Crackling body foam

    self tanning and moisturising care

    Natural and progressive tan


    (15)
    €14.99 €19.99
    €74.95/l
  2. Organic Made in France Promo
    Melvita Carrot Oil 50 ml
    Melvita

    Melvita Carrot Oil 50 ml

    Melvita carrot oil rich in a precious pro-vitamin A ensures a softening and revitalizing action.

     

    (7)
    €8.68
    €173.60/l
  3. -20% A gift for you
    Cetaphil Moisturising Lotion for dry to normal sensitive skin 473 ml
    Cetaphil

    Cetaphil Moisturising Lotion for dry to normal sensitive skin 473 ml

    Quickly restores the skin’s moisture barrier with avocado oil, vitamins E and B3, and pro-vitamin B5.

    (0)
    €9.71 €12.13
    €20.53/l
  4. Dermagor Atopicalm Cool Cream Protective Cream Dry Skin 40ml
    Dermagor

    Dermagor Atopicalm Cool Cream Protective Cream Dry Skin 40ml

    The skin is essential for the protection of the human body. Its ageing and its alterations imply a decline in its defense system: the skin has to be protected.

    (0)
    €5.99
    €149.75/l
  5. Vitry Tweezers Angled Tips
    Vitry

    Vitry Tweezers Angled Tips

    tweezers

    angled ends

    (6)
    €7.39
  6. Mavala Smoothing Nail Equalizes Nail Surface 10ml
    Mavala

    Mavala Smoothing Nail Equalizes Nail Surface 10ml

    Ongle-Lisse fills in the ridges in the nail's stratum corneum and makes the surface even. Plus, it gives nails a satin finish. Surface irregularities. L'Homme and Women.

    (9)
    €10.33
    €1,033.00/l
  7. Vegan
    Weleda Pomegranate Regenerating Body Balm Dry to very dry Skin 150ml
    Weleda

    Weleda Pomegranate Regenerating Body Balm Dry to very dry Skin 150ml

    Thanks to the antioxidant Pomegranate extract, which firms and regenerates the skin, the formula of the Regenerating Body Balm encourages cell renewal.

    (3)
    €19.30
    €128.67/l
  8. Isispharma Secalia Ultra-Comfort Nourishing Milk Dry to Very Dry Skin 400ml
    Isispharma

    Isispharma Secalia Ultra-Comfort Nourishing Milk Dry to Very Dry Skin 400ml

    An Ultra-fresh nourishing milk for dry skin.

    (2)
    €14.50
    €36.25/l
  9. Organic
    Florame Face And Body Rich Balm 180ml
    Florame

    Florame Face And Body Rich Balm 180ml

    FLORAME
    Nutrition
    made in France
    180ml

    _x000D_

    Florame Face & Body Rich Balm provides relief to dry skin, without leaving an oily film.

    This skin care has a full-bodied texture that nourishes the skin intensely and soothes feelings of discomfort. It also helps to preserve skin moisture retention to ensure softness and suppleness.

    It leaves your skin nourished and restores a sense of well-being.

    (7)
    €16.39
    €91.06/l
  10. Made in France
    Etat Pur Pure Active Ingredients D-panthenol Dry Areas 15ml
    Etat Pur

    Etat Pur Pure Active Ingredients D-panthenol Dry Areas 15ml

    ETAT PUR isodermic water shows excellent compatibility with skin cells. 

    It is endowed with physico-chemical characteristics very close to those of the water of constitution of the skin. 
    Naturally, it provides essential elements (trace elements extracted from algae, carnosine and ATP).

    (1)
    €14.90
    €993.33/l
  11. Organic
    Avril Cold Cream with Sweet Almond Oil and Organic Karite Butter Face and Body 200ml
    Avril

    Avril Cold Cream with Sweet Almond Oil and Organic Karite Butter Face and Body 200ml

    Organic Cold Cream for face and body.

    (2)
    €7.30
    €36.50/l
  12. Solinotes Eau De Toilette Musk 50 ml
    Solinotes

    Solinotes Eau De Toilette Musk 50 ml

    Eau de Toilette

    Spray 50 ml 

    (7)
    €13.90
    €278.00/l
  13. Vitry 52" Skin Pliers
    Vitry

    Vitry 52" Skin Pliers

    These Skin nippers cut cuticles easily, while respecting the nail, thanks to the shape of their beak.

    (6)
    €12.79
  14. Organic
    Patyka Body Bioes Firming Cream 180ml
    Patyka

    Patyka Body Bioes Firming Cream 180ml

    The Slimming ally for slack skin, which firms and refines the figure and provides long-lasting nourishment for the skin.

    (0)
    €29.90
    €166.11/l
  15. Vitry Nail Brush Natural Silk
    Vitry

    Vitry Nail Brush Natural Silk

    BB1 nail brush in natural silk.

    (3)
    €6.40
    €6.40/u
  16. Asepta Magic Balm Akileine Magic Foot Balm With Shea Butter 75ml
    Asepta

    Asepta Magic Balm Akileine Magic Foot Balm With Shea Butter 75ml

    AKILEINE
    Magic foot bal
    anti chafing formula with shea butter 

    (11)
    €7.00
    €93.33/l
  17. Organic
    Pur Aloé Nourishing Body Lotion with Aloe Vera 85% Bio All skin types 250ml
    Pur Aloé

    Pur Aloé Nourishing Body Lotion with Aloe Vera 85% Bio All skin types 250ml

    This body milk combines the properties of Aloe Vera with the nourishing qualities of Organic Sweet Almond oil and beeswax.

    (4)
    €8.99
    €35.96/l
  18. Weleda Pink Peach Hand cream 50 ml
    Weleda

    Weleda Pink Peach Hand cream 50 ml

    Nourish and soften hands with a lightweight cream and 100% natural fruity-floral fragrance.

    (0)
    €4.90
    €98.00/l
  19. Organic
    Pur Aloé Organic Living Aloe Vera Handcream 50% 100ml
    Pur Aloé

    Pur Aloé Organic Living Aloe Vera Handcream 50% 100ml

    PUR ALOE
    Hand Cream 
    with  Living Aloe Vera 50% 
    Organic Cosmetic 
    100ml

    (8)
    €7.90
    €79.00/l
  20. Made in France
    Garancia Bewitching Formule Against Crocodile Skin 3 In 1 150ml
    Garancia

    Garancia Bewitching Formule Against Crocodile Skin 3 In 1 150ml

    The Formule Ensorcelante - Against Crocodile Skin by Garancia, nourishes and moisturizes skin for 24 hours. It gums and smoothes, has no grain, and is enriched with an anti-sagging complex.

    (14)
    €16.88
    €112.53/l
  21. Mavala 99601 Top Coat Gel Finish 10ml
    Mavala

    Mavala 99601 Top Coat Gel Finish 10ml

    Nail Beauty 
    Top Coat 
    Gel Finish 

    For a 3D manicure (curved effect), extra-shine and no need for a UV lamp!

    (6)
    €10.87
    €1,087.00/l
  22. Eau de Nice Eau de Toilette 30ml
    Eau de Nice

    Eau de Nice Eau de Toilette 30ml

    A reinterpretation of the famous EAU DE NICE, created in 1958.

    (1)
    €8.39
    €279.67/l
  23. Vea Mix Dry Oil Spray 100ml
    Vea

    Vea Mix Dry Oil Spray 100ml

    prevention and limitation of skin damages caused by free radicals and radiotherapeutical treatments...

    (18)
    €34.73
    €347.30/l
  24. Herome Essentials Damaged Nails Kit
    Herome

    Herome Essentials Damaged Nails Kit

    This Kit contains a repairing Care for damaged nails, a regenerating cuticle Care and a gentle hardener.

    (0)
    €19.99
    €1,625.20/l
  25. Organic
    Naturado Feet Cream Karité Menthol Bio Fresh Effect 40ml
    Naturado

    Naturado Feet Cream Karité Menthol Bio Fresh Effect 40ml

    Protective Skincare for Feet, with a refreshing effect.

    (0)
    €4.96
    €124.00/l
  26. Cartel Natural sea sponge 11cm
    Cartel

    Cartel Natural sea sponge 11cm

    Gently cleanses sensitive skin with its ultra-absorbent, hypoallergenic natural texture.

    (2)
    €11.60
    €11.60/u
  27. Eryplast Cica cream restorative 100ml
    Eryplast

    Eryplast Cica cream restorative 100ml

    Cream specially formulated to take the utmost care of the irritated skin of babies, children and adults.

    (0)
    €10.00
    €100.00/l
  28. Jouvence Ultra fresh gel light legs 150 ml
    Jouvance

    Jouvence Ultra fresh gel light legs 150 ml

    Soothes heavy legs with a cooling, light feeling thanks to red vine and horse chestnut.

    (3)
    €11.80
    €78.67/l
  29. Noreva Strivadiane Anti Stretch Mark Concentrate Sensitive Skin 125ml
    Noreva

    Noreva Strivadiane Anti Stretch Mark Concentrate Sensitive Skin 125ml

    Noreva Strivadiane Anti-Stretch Mark Concentrate reduces and prevents stretch marks

    (4)
    €19.19
    €153.52/l
  30. Naturado Firmness Du Buste Paquerette Bioes Beauty Oil 50 ml
    Naturado

    Naturado Firmness Du Buste Paquerette Bioes Beauty Oil 50 ml

    To firm the bust and décolleté.

    (3)
    €9.00
    €180.00/l
  31. Organic Promo
    Melvita Impulse Nourishing Organic Hand Cream 30 ml
    Melvita

    Melvita Impulse Nourishing Organic Hand Cream 30 ml

    This richly scented organic hand cream nourishes and smooths the skin for softer hands.

    (1)
    €4.90
    €163.33/l
  32. Weleda Skin Food Dry Sublime Oil 100 ml
    Weleda

    Weleda Skin Food Dry Sublime Oil 100 ml

    Combines the lightness of a moisturising mist with the nourishing properties of Plant oils.

    (36)
    €14.99
    €149.90/l
  33. Made in France
    ENO Laboratoire Codexial Enocare Pro Calamine Cream Face and Body 200ml
    ENO Laboratoire Codexial

    ENO Laboratoire Codexial Enocare Pro Calamine Cream Face and Body 200ml

    Anti-scratch moisturiser.

    (3)
    €14.50
    €72.50/l
  34. Estipharm Estipharm Nail Brush Drop Shaped
    Estipharm

    Estipharm Estipharm Nail Brush Drop Shaped

    ESTIPHARM
    pink Nail Brush  
    A practical brush for effecient  nail cleaning. 

    (8)
    €3.38
  35. Onagrine Global Anti-Ageing Hands Cream 50ml
    Onagrine

    Onagrine Global Anti-Ageing Hands Cream 50ml

    This hand cream, rich in precious plants selected for their moisturising, regenerating and redensifying properties, penetrates quickly and enhances the beauty of the hands

    (2)
    €13.49
    €269.80/l
  36. MÊME Body cream for sensitive and compromised skin 200 ml
    MÊME

    MÊME Body cream for sensitive and compromised skin 200 ml

    Deeply hydrates and soothes dry, irritated or sensitive skin affected by cancer treatments for lasting comfort.

    (3)
    €19.90
    €99.50/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara