Body care products
-
-
SolinotesSolinotes Eau De Parfum Tiara 50 ml
Solinotes Tiara Eau de parfum takes you on a sensual journey with its rich floral scent.
€13.90€278.00/l -
Placentor VegetalPlacentor Végétal Nourishing Cleansing Cream 1 l
Gently cleanses and deeply nourishes sensitive skin while protecting its natural barrier.
€8.99€8.99/l -
HeromeHerome Nourishing Oil For Nails 10ml
nourishing oil for nails and cuticles
€13.00€1,300.00/l -
-
NorevaNoreva Xerodiane Cera+ Nourishing Lipid-Replenishing Balm for Sensitive Skin 200 ml
Instantly soothes very dry skin with 72 hours of intense hydration and strengthens the skin barrier, thanks to ceramides and prebiotics.
€11.59€57.95/l -
-
RivadouceRivadouce Soin Body and Face Hydrating 500 ml
A lightly scented face and body Hydrating cares.
€10.19€20.38/l -
GranionsGranions Dermatology Atopic eczema cream 30ml
Soothes and repairs irritated Skin
€13.39€446.33/l -
HeromeHerome Cuticle Cream 15ml
Herôme Cuticle Cream nourishes and softens the nail contour thanks to the vitamin F it contains. It prevents the nasty little skins that interfere with nail growth.
€11.29€752.67/l -
SolinotesSolinotes Jasmine Flower Eau de Parfum 50 ml
Jasmine Flower Eau de Parfum reveals delicate, fresh and woody notes.
€13.90€278.00/l -
DarphinDarphin Moisturizing Hand & Nail Cream 75ml
Darphin hand and nail cream with rose water hydrates your skin all day long.
€18.50€246.67/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances 4 Side Polisher Shiny Nails
Easy to use and practical, it can be put in your handbag. The results are exceptional ; the polisher is before all appreciated for it ingeniosity and it efficiency.
€4.24€4.24/u -
SolinotesSolinotes Vanilla scented mist 180 ml
Wrap your skin in a sunlit fragrance with floral notes of orange blossom, bergamot and jasmine for an instant sensory escape.
€10.99€61.06/l -
NuxeNuxe Reve De Miel My Essentials Beauty Glow
My 3 beauty essentials for every occasion
€17.24€862.00/l -
Organic
NatessanceNatessance Coco Revitalising organic coconut body milk 400 ml
Deeply hydrate and soften skin with organic coconut oil and a delicious, indulgent fragrance.
€10.70€26.75/l -
Organic
AnaeAnae Organic vegetable glycerine 200ml
Use vegetable glycerine 200ml to make your own Cosmetics.
€8.10€40.50/l -
BiothermBiotherm Eau Vitaminée Refreshing vitamin-infused body mist with bergamot 100 ml
Awaken your senses with a vibrant citrus burst of bergamot and mandarin for fresh, revitalising energy.
€23.04€230.40/l -
EstipharmEstipharm Anatomical Rape Xl
Estipharm's large anatomical rasp helps to provide complete care for your feet.
€6.90 -
ExcilorExcilor Anti Callus Regenerative Cream For Feet 50ml
regenerative cream
anti callus and helloses
€8.89€177.80/l -
Made in France
Les petits prodigesLes petits prodiges Multi-Purpose Magic Balm 20ml
Multi-functional Magic Balm in tube format
€15.90€795.00/l -
-
Lady GreenLady Green Wonderful Konjac Sponge Aloe Vera
Konjac sponge deeply cleanses the skin, removes impurities, tightens pores.
€10.90 -
Organic
Clemence&VivienClemence&Vivien Bioes Body Scrubs 150ml
A natural body Scrubs for gentle, sensorial exfoliation.
€14.14€94.27/l -
ThalgoThalgo Performance Firming Cream 200ml
For women whose skin has lost firmness and needs toning.
The skin is smoother, firmer and more toned. The figure is more harmonious.
€50.40€252.00/l -
Made in France
CeraveCerave Body Baume Hydratant Et Gel Moussant 454g
Cerave Moisturizing Balm restores a protective skin barrier.
Enriched With 3 essential ceramides and hyaluronic acid.€14.50€31.94/kg -
CalysiaCalysia Dissolving wipes 10 units
Perfect for a quick, acetone-free manicure, these dissolving wipes make nail prep effortless.
€5.29€0.53/u -
-9%
IanaIana Joints Soothing Massage Balm 100ml
Soothing massage balm for the joints, helping to ease joint discomfort and relieve tension
€9.90 €10.90€99.00/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Hydrolisate Of Organic Peppermint 100ml
hydrolysate of organic peppermint
€5.94€59.40/l -
Les Tendances D'EmmaLes Tendances D'Emma Eco Chou Eucalyptus Colores Change Gloves x5
Changing gloves can replace cotton pads and Wipes.
€13.30€2.66/u -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bioes Universal Cream For Care Face And Body 100ml
Rich and creamy, it nourishes and protects the skin from drying out.
€10.90€109.00/l -
Made in France
Roger & GalletRoger & Gallet Cédrat Beneficial Hands Cream 30ml
Frictioned with wild aromatic notes: cardamom, basil, Thyme.
€4.07€135.67/l -
Organic Vegan
CoslysCoslys Eco-refill hand wash with comfrey 1 l
Gently cleanses sensitive skin while providing lasting hydration with organic comfrey and aloe vera.
€7.38€7.38/l -
BepanthenBepanthen Derma Derma Rich Repairing Body Cream Tube Very dry and sensitive skin 200ml
Bepanthen Rich repairing body cream is designed for a very dry skin, comes in a 200ml tube.
€10.99€54.95/l -
-15% Organic Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Tinted Glow Booster cocoa fragrance 100 ml
A certified organic pearlescent tinted milk with no DHA self-tan, Ecocert-approved.
€7.02 €8.26€70.20/l -
NorevaNoreva Xerodiane Cera+ Soothing anti-irritation Cu/Zn cream 40 ml
Gently soothes, protects and repairs nappy rash and skin folds with copper, zinc and liquorice extract for lasting comfort.
€6.19€154.75/l