Body care products
-
SchollScholl Pedi Perfect 4-in-1 foot beauty kit
A complete footcare routine to soften, hydrate and remove hard skin with targeted salts, masks and treatments.
€9.89€9.89/u -
IsdinIsdin Ureadin Ultra 40 intense exfoliating oil-gel with 40% urea 30 ml
Helps reduce localised thickening and deeply hydrates very dry skin with its 40% urea-rich formula.
€14.95€498.33/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Aloe Vera Gel 200ml
This native gel of Aloe vera created and manufactured by our laboratory is a fresh product of a great quality.
It is formulated with over 97% fresh South American Organic Aloe Vera Leaf renowned for its moisturising *, protective, restorative, purifying, firming and regenerating properties.€11.88€59.40/l -
ThalgoThalgo Defi Cellulite Complete Cellulite Corrector 200 ml
Complete cellulite corrector
Refines and smoothes
All skin types
€46.80€234.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Oil Of Apricot Kernel 100ml
This cold-pressed virgin oil has exceptional toning and softening properties.
€10.86€108.60/l -
Organic Vegan
Fleurance NatureFleurance Nature Fleurance Nature Generous Nourishing Body Balm With L'Argan Bio 150ml 150ml
€12.59€83.93/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Epiderm+ Cica Repar Repairing Care Bioes 40ml
A local face and body care product for weakened, irritated skin following dermatological aggression, to nourish and strengthen the skin's natural repair process.
€9.49€237.25/l -
NairNair Cold wax strips with hemp oil Body x40
Cold wax strips that work efficiently on short hairs and are gentle on sensitive skin.
€7.90€0.20/u -
LuxeolLuxeol Castor oil 50ml
This oil, made with 100% natural ingredients, completes your beauty routine, giving your hair, skin and nails all the benefits they need.
€13.00€260.00/l -
-
NorevaNoreva Strivadiane Huile Bi-Phase Anti-Vergetures Sensitive Skin 100ml
Noreva Strivadiane Anti-Stretch Mark Concentrate reduces and prevents stretch marks
€17.40€174.00/l -
-
A gift for you
LaboPhytoLaboPhyto Bust gel 60 ml
Helps firm and enhance the neck and chest with nourishing, hydrating castor oil for a smoother, more balanced contour.
€14.99€249.83/l -
SolinotesSolinotes Iris Flower Perfume Water 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..€8.50€566.67/l -
Organic Vegan
AlphanovaAlphanova Sun Delicious organic body scrub 200 g
Prepare your skin for holidays with a delicious Alphanova organic body scrub.
€15.90€79.50/kg -
VitryVitry Rape Plantaire Tete Inox - Set Of One
Foot grater with removable stainless steel grid for perfect cleaning.
€5.20€5.20/u -
WaamWaam Plant Oil Sweet Almond 75 ml
Gently nourishes, soothes and softens sensitive skin and dry hair with sweet almond oil, rich in essential fatty acids.
€9.90€132.00/l -
FlorameFlorame Infusion Divine Body Scrubs 200ml
The Divine Infusion Body Scrub, with its fresh, light Gel texture, gives your Skin a toned, efficient exfoliation
€9.70€48.50/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Soft Body Scrub 200g
Foaming gel naturally colored, Soft Body Scrub leaves your skin soft, oxygenated and tonified, without any more dead cells.
€13.90€69.50/kg -
WeledaWeleda Vanilla Cloud body & hair perfume mist 95 ml
Enjoy a comforting, gourmand fragrance for an uplifting energy boost.
€16.56€174.32/l -
PoxclinPoxclin Soothing Foam Itch Pump Bottle 100ml
PoxClin® Itchy Skin from PediAct Laboratories is a foam that quickly relieves itchy skin for the whole family.
€13.49€134.90/l -
FlorameFlorame Provence body lotion with organic almond essence 400ml
This Provence Body Lotion delicately perfumes the skin with the deliciously sweet scents of Provence.
€12.79€31.98/l -
Made in France
GamardeGamarde Body Milky Veil 200ml
Light and non-greasy, Gamarde Milky Veil soothes and protects dehydrated skin.
€16.00€80.00/kg -
SolinotesSolinotes Eau De Parfum Pomelo 50 ml
Discover SOLINOTES Pomelo Eau de Parfum for a real citrus fruit boost.
€13.90€278.00/l -
Organic Vegan
AcorelleAcorelle Oriental wax roll-on for body 100 ml
Remove even short hair for up to 4 weeks with this gentle, organic sugaring wax—kind to sensitive skin and water-rinsable.
€10.72€107.20/l -
SolinotesSolinotes Pomegranate scented body mist 180 ml
Delicately nourishes and scents hands with fresh bergamot and lychee notes for a sensory, enveloping experience.
€10.99€61.06/l -
SolinotesSolinotes Lavender Eau de parfum 50 ml
A fresh lavender eau de parfum with a soothing, floral fragrance.
€13.90€278.00/l -
SolinotesSolinotes Eau De Parfum A La Rose 50 ml
Solinotes Rose Eau de Parfum brings freshness and sensuality
€13.90€278.00/l -
IsdinIsdin Ureadin Repair hand cream 50 ml
Intensely hydrates and repairs very dry hands with urea for soft skin and lasting comfort.
€8.90€178.00/l -
-
SilagicSilagic Superconcentrated Joint Balm Heating effect 30ml
For joint comfort.
€11.20€373.33/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Primrose Oil 100ml
promotes the flexibility and the regeneration of the epidermis, -
€17.09€170.90/l -
Made in France
BiovisolBiovisol Bioamer Stop nail biting 10ml
Transparent bitter nail varnish for adults and teenagers aged 12 and over. Intensive taste to help stop nail biting.€8.69€869.00/l -
SolinotesSolinotes Ginger Perfume Water 50ml
Energising ginger in this zesty, spicy Perfumes that will give you a real moment of vitality.
€13.90€926.67/l -
OnagrineOnagrine Flora Exotica Regenerating Oil Gift Set
Nourish, repair and enhance skin with this revitalising gift set featuring Exotic Regenerating Oil and Shower Cream.
€18.90€74.12/l -
Made in France
GaranciaGarancia Eclair de lune Face and Hands Serum Anti-stain 30ml
Anti-dark spot serum for hands and Face.
€34.00€1,133.33/l