🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Organic Made in France Vegan
    Neobulle Pregnancy Gentle milk for stretch marks 200ml
    Neobulle

    Neobulle Pregnancy Gentle milk for stretch marks 200ml

    Gentle Stretch Mark Milk by Neobulle, stretch mark prevention ritual, Hydra+ milk

    (0)
    €24.90
    €124.50/l
  2. Made in France
    Neobulle Baby hygiene Reversible Toilet Gloves 3 x
    Neobulle

    Neobulle Baby hygiene Reversible Toilet Gloves 3 x

    This Neobulle 3-pack of reversible toilet gloves makes bath or shower time easier for kids and adults alike.

    (0)
    €15.90
    €5.30/u
  3. Apivita Royal Honey Rich Moisturizing Body Cream 150ml
    Apivita

    Apivita Royal Honey Rich Moisturizing Body Cream 150ml

    Deeply hydrates and nourishes dry skin. Preserves its elasticity. Provides a moment of relaxation.

    (0)
    €14.29
    €95.27/l
  4. Organic Made in France
    Gamarde Intensive Organic Body Care 200 ml
    Gamarde

    Gamarde Intensive Organic Body Care 200 ml

    This intensive organic body care deeply nourishes, soothes and relieves dry skin.

    (1)
    €27.90
    €139.50/l
  5. Florame Organic Jojoba Plant Oil 100ml
    Florame

    Florame Organic Jojoba Plant Oil 100ml

    Jojoba plant oil hydrates & revitalizes dull hair & dry, mature skin.

    (1)
    €14.50
    €145.00/l
  6. Noreva Epidiane Very Dry Feet Balm 75ml
    Noreva

    Noreva Epidiane Very Dry Feet Balm 75ml

    The range for repairing, moisturising and nourishing dry to very dry feet!

    (0)
    €9.80
    €130.67/l
  7. Organic
    Naturactive Organic Vegetable Oil Of Jojoba 50 ml
    Naturactive

    Naturactive Organic Vegetable Oil Of Jojoba 50 ml

    organic vegetable oil of jojoba

    (1)
    €8.50
    €170.00/l
  8. Organic
    Propos'Nature Organic Orange Blossom Hydrosol 100ml
    Propos'Nature

    Propos'Nature Organic Orange Blossom Hydrosol 100ml

    PROPOS'NATURE
    Organic Orange Blossom Hydrosol
    Soothing and calming, regenerating and brightening
    Refreshing, relaxing and comforting
    100% fresh
    Cosmetics ingredient
    Dry and delicate Skin
    100ml

    (4)
    €8.38
    €83.80/l
  9. Organic
    Fleurance Nature CREME NUTRITION INTENSE BIO Dry Skin 50ml
    Fleurance Nature

    Fleurance Nature CREME NUTRITION INTENSE BIO Dry Skin 50ml

    Fleurance Nature Intensive Nutrition Cream protects your skin from drying out. Immediate comfort guaranteed.

    (0)
    €15.20
    €304.00/l
  10. Organic Made in France
    Centifolia Nectar Doré Shower Care Oil 195ml
    Centifolia

    Centifolia Nectar Doré Shower Care Oil 195ml

    Nectar Doré Centifolia shower care oil

    (0)
    €16.02
    €82.15/l
  11. Thalgo Cold Cream Marine Marine Cold Cream Deeply Nourishing Hand Cream 50 ml
    Thalgo

    Thalgo Cold Cream Marine Marine Cold Cream Deeply Nourishing Hand Cream 50 ml

    THALGO
    with marine Cold cream  
    high nutrition hand cream 
    Softens and protects 
    dry hands, very dry 
    50ml 

    (3)
    €17.89
    €357.80/l
  12. Isdin Ureadin Hydrating foot oil-gel 75 ml
    Isdin

    Isdin Ureadin Hydrating foot oil-gel 75 ml

    Intensely repairs and hydrates dry or cracked feet with urea and lactic acid, leaving skin soft and smooth.

    (1)
    €11.95
    €159.33/l
  13. Isdin Ureadin Ultra 30 anti-wrinkle cream with 30% urea 50 ml
    Isdin

    Isdin Ureadin Ultra 30 anti-wrinkle cream with 30% urea 50 ml

    Gently exfoliates and deeply hydrates very dry, rough skin with a 30% urea-enriched formula to restore softness.

    (0)
    €14.95
    €299.00/l
  14. Hei Poa Power Heiva Eau de Parfum 50 ml
    Hei Poa

    Hei Poa Power Heiva Eau de Parfum 50 ml

    Awaken your senses with a sun-drenched floral fragrance blending lavender, jasmine and monoï for an uplifting burst of confidence.

    (1)
    €16.99
    €339.80/l
  15. Organic
    Patyka Skin Booster Serum Face, Body And Hair 50ml
    Patyka

    Patyka Skin Booster Serum Face, Body And Hair 50ml

    PATYKA Regenerating Serum is a multi-functional skin care product: tones & nourishes

    (9)
    €42.90
    €858.00/l
  16. Apivita Refreshing Fig Hydrating Body Lotion 200ml
    Apivita

    Apivita Refreshing Fig Hydrating Body Lotion 200ml

    Apivita Hydrating Body Lotion moisturises and softens the skin. Provides an antioxidant protection and invigorates.

    (0)
    €14.29
    €71.45/l
  17. Le Comptoir Des Tendances Foot repair cream 250ml
    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Foot repair cream 250ml

    Foot Repair Cream 250ml
    (0)
    €7.90
    €31.60/l
  18. Ladrôme Arnica macerated oil 100 ml
    Ladrôme

    Ladrôme Arnica macerated oil 100 ml

    Soothes and softens dry or irritated skin with the calming benefits of arnica oil in a targeted massage.

    (0)
    €9.89
    €98.90/l
  19. Organic
    Aloesol Repairing cream 75 Organic Aloe Vera 150ml
    Aloesol

    Aloesol Repairing cream 75 Organic Aloe Vera 150ml

    organic Aloe Vera from fresh plants (gel inside the plant)
    (0)
    €10.90
    €0.07/
  20. Made in France
    Biovisol Whitening Corrective Care yellow nails 10ml
    Biovisol

    Biovisol Whitening Corrective Care yellow nails 10ml

    Corrective Care to reduce the yellowing of nails and restore their natural radiance. Discreet Matte Effect finish.
    (0)
    €8.89
    €889.00/l
  21. Solinotes Cedar Perfume Water 50ml
    Solinotes

    Solinotes Cedar Perfume Water 50ml

    Awaken your emotions with Cèdre, a vibrant woody Perfumes for a moment of gentle vitality.

    (1)
    €13.90
    €278.00/l
  22. Laino Mango exfoliating scrub 200 ml
    Laino

    Laino Mango exfoliating scrub 200 ml

    Gently exfoliates and removes impurities with mango extract and natural micro-beads, leaving skin smooth and subtly scented.

    (0)
    €7.99
    €39.95/l
  23. Solinotes Cedar Perfume Water 15ml
    Solinotes

    Solinotes Cedar Perfume Water 15ml

    Awaken your emotions with Cèdre, a vibrant woody Perfumes for a moment of gentle vitality.

    (0)
    €8.50
    €566.67/l
  24. Organic Made in France
    Ballot-Flurin Gommage Grains de Miel 150ml
    Ballot-Flurin

    Ballot-Flurin Gommage Grains de Miel 150ml

    Un gommage gourmand et doux qui s'adapte à toutes les peaux, y compris celle du visage.
    (0)
    €40.14
    €267.60/l
  25. Apivita Pure Jasmine Hydrating body milk 200 ml
    Apivita

    Apivita Pure Jasmine Hydrating body milk 200 ml

    Discover Apivita’s naturally effective hydrating body milk with jasmine for soft, nourished skin.

    (1)
    €13.99
    €69.95/l
  26. Made in France
    Neutraderm Dermo-soothing Moisturising Gel Cream Sensitive, reactive skin 200ml
    Neutraderm

    Neutraderm Dermo-soothing Moisturising Gel Cream Sensitive, reactive skin 200ml

    NEUTRADERM Moisturizing Gel-Cream helps preserve your hydrolipidic film and strengthen your cutaneous barrier.

    (2)
    €10.98
    €54.90/l
  27. Made in France
    Etat Pur Pure moisturizer Melting Body Milk 200 ml
    Etat Pur

    Etat Pur Pure moisturizer Melting Body Milk 200 ml

    A fast-absorbing body milk that deeply hydrates the skin.

    (1)
    €10.98
    €54.90/l
  28. Onagrine Aqua Cocoon Gentle Body Lotion 200ml
    Onagrine

    Onagrine Aqua Cocoon Gentle Body Lotion 200ml

    Resourcing Care with moisturising plants, 99% natural. Intensely hydrates, soothes and nourishes dry skin. Light texture, aquatic papyrus Perfumes.
    (0)
    €10.90
    €54.50/l
  29. Made in France
    Institut Esthederm Slimming & Firming High Nutrition Body Balm 200ml
    Institut Esthederm

    Institut Esthederm Slimming & Firming High Nutrition Body Balm 200ml

    High nutrition body balm
    The skin is instantly nourished. Skin is tightened. The body regains a youthful look.

    (0)
    €64.00
    €320.00/l
  30. Solinotes Eau De Parfum Grenade 50 ml
    Solinotes

    Solinotes Eau De Parfum Grenade 50 ml

    Grenade Eau de Parfum:  citrus, pomegranate, blackberry and musk notes. 

    (1)
    €13.90
    €278.00/l
  31. Le Comptoir Des Tendances Nourishing nail polish with 3 oils 10 ml
    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Nourishing nail polish with 3 oils 10 ml

    Nourishes and strengthens fragile nails while hydrating cuticles, enriched with plant oils and vitamin E.

    (0)
    €4.80
    €480.00/l
  32. Estipharm Estigreen 2-in-1 pedicure brush
    Estipharm

    Estipharm Estigreen 2-in-1 pedicure brush

    With two faces, one on the brush side and the other on the pumice side, it is ideal for daily use.

    (0)
    €7.99
    €7.99/u
  33. Vitry Chiropodist's nippers 58
    Vitry

    Vitry Chiropodist's nippers 58

    Stainless steel podiatrist's nail nippers.

    (4)
    €33.59
  34. Naturado 4 Seasons Monoi Oil Face, Hair & Body 150ml
    Naturado

    Naturado 4 Seasons Monoi Oil Face, Hair & Body 150ml

    Dry hydrating oil for body and face - Capillary care

    (0)
    €11.90
    €79.33/l
  35. Solinotes Peach Eau de Parfum 50 ml
    Solinotes

    Solinotes Peach Eau de Parfum 50 ml

    A delicate blend of juicy lychee and floral notes creates a soft, alluring fragrance with an elegant trail.

    (0)
    €13.90
    €278.00/l
  36. Eucerin Hyaluron-Filler + 3X Effect day cream SPF30 + anti-ageing hand cream SPF30 gift set 125 ml
    Eucerin

    Eucerin Hyaluron-Filler + 3X Effect day cream SPF30 + anti-ageing hand cream SPF30 gift set 125 ml

    Discover the Eucerin Anti-Age 3x Effect Giftbox containing a Day Care SPF30 50ML and a Hands Cream 75ml.
    (0)
    €35.69
    €285.52/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara