Body care products
-
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita Organic argan oil 100 ml
Organic argan oil, prized for repairing dry and fragile skin while nourishing and protecting.
€24.46€244.60/l -
Organic Made in France
RivadouceRivadouce Bioes Ultra Comfort Foot Balm 75ml
Ultra-Comfort Dry Foot Balm intensely nourishes and moisturises. It repairs damaged heels, reduces calluses and brings comfort to the skin of dry, sensitive feet.€10.30€137.33/l -
TadeTadé Loofa sponge 40g
Gently cleanses and exfoliates skin imperfections and impurities. Suitable for Sensitive Skin. 100% plant-based.
€4.49€112.25/kg -
AcorelleAcorelle Crème Dépilatoire Visage & Zones Sensibles + Soin Apaisant
ACORELLE
depilatory creamcream + 1 soothing treatment.
To the 3 oils 100% natural.
Face and sensitive areas.
Tube 75ml of depilatory cream 1 soothing care 15ml + 1 wood spatula wood + 1 notice€10.44€139.20/l -
Roger & GalletRoger & Gallet Jean-Marie Farina Cologne 100 ml
ROGER & GALLET
Eau de cologne
Jean-Marie Farina
Extra old
spray
100 ml€32.89€328.90/l -
IsdinIsdin Si-Nails Si-nails Hardener 2.5ml
ISDIN Si-Nails hardener helps repair brittle nails.
€23.40€9,360.00/l -
Organic Made in France
RivadouceRivadouce Feet Cream Bioes 100ml
Foot Cream moisturises intensely and leaves a protective film on the skin of the feet.€8.50€85.00/l -
-15% Organic Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use balm 38 g
Hydrates, nourishes, soothes and removes makeup—ideal for face and body, all skin types.
€7.22 €8.50€190.00/kg -
SchollScholl Velvet Smooth Replacement Rollers Extra Exfoliating Grain x2
Velvet Smooth rollers with long-lasting micro-grains now come with naturally exfoliating diamond crystal powder.
€14.50 -
SolinotesSolinotes Perfumed Water Almond 50ml
Awaken your emotions with Almond, a soft fragrance for a moment of Well-being that's both surprising and delicious.
€13.90€278.00/l -
Organic Made in France
Les petits prodigesLes petits prodiges Organic After-Sun Milk Monoi Face and Body Perfumes 100ml
After-Sun Hydrating Milk for Face & Body.
€16.00€160.00/l -
-
-
ThalgoThalgo Cold Cream Marine Moisturising Milk 24hr 200ml
THALGO
Moisturising body milk
Body Lotion
Hydration 24h
Resources and protects
dry and sensitive skins€31.50€157.50/l -
CavaillèsCavaillès Thirst-quenching Gelée en Eau 200ml
Enriched with pro-regenerating Surgras végétal® and organic cucumber water, our formula immediately hydrates and helps preserve the skin's natural regeneration process
€11.29€56.45/l -
UrgoUrgo Callus cream 40 ml
URGO Callus Cream precisely targets rough skin and calluses with a 14-day local treatment.
€11.59€289.75/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Bioes Vegetable Olive Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Organic Plant Olive Oil
Olea europaea
Contains anti-free radical phenols, vitamin E and coenzyme Q10
Combats skin ageing, emollient, nourishing and penetrating, soothing and repairing
Extra Virgin
100% pure and natural
Dry, sensitive and irritated skin, dry, dull hair and brittle nails
Face, Body and Hair
100ml€5.99€59.90/l -
VitryVitry Flower sponge 1 x 1
Gently cleanses the body and removes dead skin cells for smooth skin.
€1.79€1.79/u -
ThalgoThalgo Activ légèreté Slimming spray 150 ml
Instantly soothes and refreshes legs with revitalising algae and a ginger complex for long-lasting comfort.
€40.50€270.00/l -
IsdinIsdin Ureadin Ultra 20 anti-wrinkle cream with 20% urea 100 ml
Deeply hydrates very dry, rough skin with 20% urea to gently exfoliate and restore the skin barrier.
€15.90€159.00/l -
VitryVitry Corundum Wood File 17cm
These files ensure that your fingernails are perfectly filed.
€2.99 -
Organic
AlphanovaAlphanova Organic Mum Stretch mark prevention organic massage lotion 400 ml
Helps prevent and reduce early stretch marks with organic aloe vera and nourishing plant oils like baobab and macadamia.
€16.30€40.75/l -
Made in France
NutergiaNutergia Ergysil Gel Gel de Massage 200 ml
Nutergia ERGYSIL Gel is enriched in organic silicon for your skin elasticity.
€33.90€169.50/l -
Made in France
Roger & GalletRoger & Gallet Vanille Soleil Hand cream 30 ml
Enriched with shea butter and sweet almond oil, Roger & Gallet’s nourishing Vanille Soleil hand cream gently protects and cares for skin.
€6.11€203.67/l -
SolinotesSolinotes Perfumes Water Almond 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light, featuring our cult fragrances!
€8.50€566.67/l -
Made in France
DermasensDermasens Hydrating body milk 400 ml
A hydrating body milk suitable for all skin types, including sensitive skin.
€11.39€28.48/l -
Organic
FlorameFlorame Nutrition Soothing Foot Cream 75ml
FLORAME
NutritionSoothing Foot Cream
With Vegetable Oils€11.80€157.33/l -
Organic Made in France Vegan
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Océane Shimmering organic body cream 200 ml
Brighten up your Skin with an iridescent glow thanks to Laboratoires De Biarritz Océane Body Cream!
€19.69€98.45/l -
Made in France
ThalgoThalgo Les Essentiels Marins Marine Sea Weeds Sachets 10 sachets
The algae encourage overall fitness and revitalisation through infusion of trace elements and minerals. Used in a body wrap or in the bath, they help relax the muscles and joints and eliminate and drain metabolic waste.
€35.10€87.75/kg -
ExcilorExcilor Ointment For Cracked Heels 50 ml
Ointment for cracked heels
promotes the removal of dander on the palms and soles of the feet and makes the epidermal cells more hydrophilic.
€8.99€179.80/l -
UrgoUrgo Filmogel Stop Nail Biting 9ml
Urgo stop nail biting is a very bitter clear nail varnish that prevents nail biting.
€10.48€1,164.44/l -
WeledaWeleda Natural Slimming Duo
Helps reduce the appearance of cellulite and firms skin with birch, rosemary and hydrating jojoba oil extracts.
€31.99€91.40/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Organic Pure Argan Oil 50ml
organic pure argan oil
Ancestral anti-aging virtues, nail and hair care, for dry skin.
€8.90€178.00/l -
WeledaWeleda Kits Rose Face 52ml
Indulge yourself with a premium, padded Kit featuring Rosehip & White Tea Day Cream and Rosehip & White Tea Smoothing Eye Contour.
€30.89€594.04/l -
ElancylElancyl Slim Design Night Stubborn Cellulite 200ml
Elancyl Slim Design Night, enriched with caffein, has an intense smoothing action against cellulite.
€28.79€143.95/l -