Body care products
-
Made in France
AddaxAddax HYDRAPROTECT® Protective insulating foot cream 100ml
Insulating, moisturising and protective foot cream€7.00€70.00/l -
-
WeledaWeleda Sport Giftbox Shower Massage Oil & Cryo Gel
Discover the Sport Giftbox: a 100% natural ritual consisting of Arnica Massage Oil, Arnica Cryo Gel and Arnica Sport Shower Gel€23.90€79.67/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Arnica Oil Macerate Bio 100ml
Promotes joint and muscle comfort.
€14.14€141.40/l -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Repairing treatments Organic Repairing Cream Repairs and Hydrates 40ml
Do you have tattoos or are you planning to get them? Discover Post-Tatouage Repair Cream, the all-in-one care that guarantees you optimal aesthetic results.
€8.90€222.50/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Le Coach Fermete Body Shaping And Toning Milk 150ml
OMUM firming body treatment is ideal for reshaping and toning your skin in slack areas.
€32.32€215.47/l -
VitryVitry Loofahs De Chine Glove 5630
This glove cleanses, massages, accelerates blood circulation and rids the skin of dead cells.
€6.49 -
-20% Organic Vegan
PuressentielPuressentiel Plant Oils Coco Bioes 100ml
Protective, lipid-replenishing and repairing, Puressentiel Organic Coconut Plant Oil is the ideal ultra-protective natural care for skin and hair.
€7.19 €8.99€71.90/l -
UrgoUrgo Duo Health and Skincare for Hands Cracked and damaged
URGO Duo Pack Winter Cracks
€19.90€6,123.08/l -
-
EstipharmEstipharm Estigreen Nail Brush Green
Made from natural agave fibre, it's ideal for daily use.
€5.50€5.50/u -
NorevaNoreva Xerodiane Cera+ Emollient cream face and body 200 ml
Instantly soothes dry to very dry skin with nourishing Inca Inchi oil and glycerin for lasting comfort.
€10.69€53.45/l -
Organic Made in France
Comptoirs Et CompagniesComptoirs Et Compagnies Perle de Coco Organic Pearly Body Lotion 200ml
PERLE DE COCO pearlescent body lotion provides genuine care for dry, sensitive skin. It moisturises, nourishes and soothes the skin, enveloping it in a cloud of softness
€10.99€54.95/l -
IsispharmaIsispharma Xerolan Soothing Repairing Emollient Spray 150ml
Thanks to Xerolan® Soothing Repair Emollient Spray, you can provide rapid relief and long-lasting hydration for damaged skin in a state of crisis!
€12.90€86.00/l -
Vegan
SolinotesSolinotes Thé Blanc Perfume Water 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..€8.50€566.67/l -
-20% Organic Made in France Vegan
PuressentielPuressentiel Plant Oils Bio Calendula 50ml
This oily macerate is ideal for soothing, protecting and repairing sensitive and reactive skin.
€7.12 €8.89€142.40/l -
NorevaNoreva Sedax Dermo Soothing Care Extended Areas 125ml
Developed to instantly sooth irritated or fragile skin, Sedax® Dermo-soothing care extended areas soothes irritated skin and eases itching.
€11.20€89.60/l -
-20%
KorresKorres Eau de Toilette Augustos Roll-on Water de Toilette 10ml
Discover Avgoustos Water by Korres in its travel size. Take it with you wherever you go.€7.92 €9.90€792.00/l -
SolinotesSolinotes Pistachio scented body mist 180 ml
A soothing blend of bergamot, white tea and white musc for a daily sense of olfactory calm.
€10.99€61.06/l -
Organic
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren Bio Calendula Body Milk 150ml
Highly moisturising Body Lotion with Calendula moisturises, strengthens and soothes dry, sensitive skin.
€17.89€119.27/l -
Organic Made in France
Cica ManukaCica Manuka Bioes Soothing Cream Manuka Honey IAA15+ Sensitive Skin 75ml
Calms, restores and nourishes sensitive skin.
€13.49€179.87/kg -
SolinotesSolinotes Cherry Blossom Scented Fragrance Mist 180 ml
Nourishes and protects hands while leaving a fresh, musky fragrance with soothing white tea notes.
€10.99€61.06/l -
Organic
Diet HorizonDiet Horizon Body And Face Aloe Vera Gel 150ml
Aloe vera gel
face and body
Maintains supple and soft skins
€7.79€51.93/l -
Organic Made in France
Laboratoires De BiarritzLaboratoires De Biarritz Repairing treatments Organic Repairing Lotion Répare et assèche la peau irritée 40ml
Repairing Lotion Alga Cicoca dries, restores and cleanses irritated & wet skin, for adults and babies.
€10.00€250.00/l -
Made in France
BeauterraBeauterra Nourishing Ritual Kits
The Kits in cotton gauze for a naturally nourishing routine you can take anywhere!
€11.95 -
Made in France
NuxeNuxe Very rose My Essentials Beauty Glow Pink
My 3 pink beauty essentials for every occasion
€20.76€1,153.33/l -
Organic
CoslysCoslys Organic melting body scrub sweet almond 150g
Coslys Melting Body Scrub removes impurities thanks to its fine particles of rice powder and salt
€10.80€72.00/kg -
MavalaMavala Mava-white Optical Nail Whitener 10ml
Mava-white gives your nails a luminous, natural and healthy look.
€10.44€1,044.00/l -
Made in France
LehningLehning Famenpax Cream Stretch Marks 125ml
Prevention and reduction of stretch marks
lax skin, maternity and pregnancy
rich cream with vitamin E and wheat germ
€11.20€89.60/l -
NaturadoNaturado Organic Apricot Bonne Mine Balm 30ml
Rich in Vitamins A, C and E.
€13.24€441.33/l -
-
Organic
CentifoliaCentifolia Lys Active Bioes Anti-Blemish Hands Care 50ml
This non-greasy, non-sticky cream provides long-lasting hydration, leaving hands soft and protected from external aggression. Skin is smoothed and blemishes are reduced.€10.00€200.00/l -
SilagicSilagic Targeted action massage oil 100 ml
Silagic massage oil soothes sore muscles and warmed limbs.
€9.89€98.90/l -
Made in France
BiovisolBiovisol Strengthening nail hardener 10 ml
An invisible strengthening treatment that helps harden and protect fragile or brittle nails.
€8.69€869.00/l -
Organic Vegan
OmumOmum La Surdouée Anti-Stretch Mark Cream 150ml
La Surdouée cream protects, regenerates and moisturises the skin, preventing stretch marks. Its velvety texture and delicate Perfumes offer a real moment of pleasure
€24.30€162.00/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Soft and moisturising SOS Body Balm For the whole family 200ml
It intensely nourishes and helps repair dry, damaged skin for the whole family.
€13.86€69.30/l