Body care products
-
-20% Organic Vegan
PuressentielPuressentiel Plant Oils Carrot Organic 50ml
100% pure, natural organic vegetable oil.
€5.59 €6.99€111.80/l -
SolinotesSolinotes Mocha Eau de Parfum 50 ml
Captures the sunlit freshness of Provence with zesty, aromatic and woody notes for an effortlessly elegant trail.
€13.90€278.00/l -
VitryVitry Colour Nail Scissors Set Of A Pair
Colouring nail scissors, curved blades, tempered stainless steel
€15.50 -
CartelCartel Natural friction glove
Perfect for gentle exfoliation, this friction glove removes impurities and dead skin cells while boosting microcirculation.
€10.30€10.30/u -
Organic Made in France
FlorameFlorame Massage Oil Arnica Bioes Preparation and Recovery 100ml
Prepares the Skin for exercise thanks to its warming effect.
€13.28€132.80/l -
-
ThalgoThalgo Cold Cream Marine Deeply Nourishing Foot Cream 75 ml
THALGO
Cold Cream Marine
foot cream
dry and very dry feet
75ml€20.26€270.13/l -
SolinotesSolinotes Mocha Eau de Parfum 15 ml
Awaken your senses with a bright, fruity-floral fragrance that brings a daily touch of joy.
€8.50€566.67/l -
Organic Made in France
FlorameFlorame Aloe Vera Hydrating Hands Cream 40ml
Perfectly hydrated and soothed Skin€5.80€145.00/l -
HumerHumer Chest Balm 30ml
Humex chest balm moisturises your skin and contains essential oils which, when diffused during the massage, contribute to your respiratory comfort.
€4.99€166.33/l -
AbenaAbena Active massage gel 250 ml
Ease joint and muscle discomfort with a refreshing active massage gel, blended with eucalyptus, menthol and peppermint.
€4.99€19.96/l -
EstipharmEstipharm Cuticle Pusher
Due to its quality and finish care, the Estipharm cuticle pusher ensures precision, cleanliness and perfection.
€7.63 -
SolinotesSolinotes Eau de Parfum Freesia 50 ml
Our Perfumes contain only the essentials: a fragrance made from beautiful ingredients, alcohol of natural origin, a little water and that's it!
€13.90€278.00/l -
Organic Vegan
MÁDARA organic skincareMÁDARA organic skincare AHA + Mineral Body scrub 175ml
Certified natural Scrubs for the Body, for soft skin from head to toe.
€29.90€170.86/l -
Argile du VelayArgile du Velay Argile Verte 1,5kg
Nettoie et purifie la peau en profondeur grâce à sa richesse naturelle en minéraux et oligo-éléments d’origine volcanique.€15.89€10.59/kg -
BepanthenBepanthen Derma Tattoo cleansing gel 200 ml
Bepanthen Tattoo Cleansing Gel gently cleanses, soothes and protects fresh tattoos for optimal aftercare.
€11.20€56.00/l -
PropoliaPropolia D'un Pied Leger Cream For Dry Feet 75 ml
D'un pied léger
Dry foot cream
Aloe, Shea, Lavender and organic propolis
Organic Cosmetics
€14.04€187.20/l -
ApivitaApivita Tonic Mountain Tea Hydrating body milk 200 ml
Gently hydrates and softens skin while providing natural antioxidant protection for a revitalised feel.
€12.89€64.45/l -
IsispharmaIsispharma SPF50+ cream 40 ml
Soothes and repairs irritated or fragile skin while offering high SPF50+ UV protection with a lightweight texture.
€11.80€295.00/l -
Made in France
Pur AloéPur Aloé Pur'Aloé Vera Recharge Gel externe 98% Bio 250 ml
Hydrate, soothe and renew skin with this organic aloe vera-rich gel, ideal for face, body and minor irritations.
€10.62€42.48/l -
Organic Made in France Vegan
GamardeGamarde Effislim Body Chronobooster Lotion 200 ml
This body lotion helps break down fat during the day and prevents fat storage at night, powered by coral algae and papaya extracts.
€26.90€134.50/l -
ThalgoThalgo Nourishing Hands & Lips Duo
A nourishing duo for hands and lips, keeping skin soft and hydrated.
€22.99€353.69/l -
Organic Promo
MelvitaMelvita Floral Bouquet Organic Gentle Exfoliating Powder 30g
A more luminous complexion and refined skin texture.
€12.59€419.67/kg -
GaldermaGalderma Daylong After-sun cooling lotion for hydration and ultra care 236 ml
Deeply soothes and hydrates sun-exposed skin with vitamin E and shea butter, ideal for face and body.
€10.69€45.30/l -
SchollScholl Pedi Perfect Refills Nano Tech x2
Complete footcare routine with salts, masks and targeted treatments to soften, hydrate and remove hard skin.
€13.00€6.50/u -
-29%
GaranciaGarancia Sulfureuse Marabout paste 150 g
This extraordinary paste wraps the driest skin in a smoothing second skin (no greasy film) for soft, nourished, hydrated, velvety results.
€16.99 €23.99€113.27/kg -
SolinotesSolinotes Iris eau de parfum 50 ml
Awaken your senses with a tempting fragrance of red berries, pomegranate and cardamom on a musky base.
€13.90€278.00/l -
Organic A gift for you
BohoBoho Gentle exfoliating body scrub 150 ml
Gently exfoliates with apricot kernel shells and organic argan oil for smooth, glowing skin.
€17.38€115.87/l -
Organic Made in France
NaturactiveNaturactive Vegetable Argan Oil 50 ml
softening organic vegetable argan oil
€9.49€189.80/l -
Paalm CosmeticsPaalm Cosmetics Hydrating Illuminating Care Hydramilk 150ml
Its fluid, milky texture absorbs quickly without leaving a greasy residue, making it perfect for daily use.
€32.90€219.33/l -
EryplastEryplast Calm Mousse 100ml
Care that quickly relieves itching on the face and body.
€11.95€119.50/l -
-20%
Armonia CosmetiqueArmonia Cosmétique Helix Activ Body Cream Regenerator All Skin Types 200ml
Body lotion that moisturises, nourishes and repairs.
€10.15 €12.70€50.75/l -
-
Organic
MiyéMiyé [My] Happy Cycles Massage Body Serum 50 ml
Gently soothes tension and warms sensitive areas for immediate comfort during your cycle.
€22.90€458.00/l -
SolinotesSolinotes Bois de Santal Perfumes Water 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light, featuring our cult fragrances!
€8.50€566.67/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Atopic Anti-scratch Relipid+ Body Care 200ml
Anti-scratch, relipidant Body care for sensitive skin with atopic tendencies
€23.90€119.50/l