Body care products
-
-20%
KorresKorres Eau de Toilette Water de Toilette - Roll-on - 10ml 10ml
Discover the travel-size Kyma Water de toilette from Korres. Take it with you wherever you go.€7.92 €9.90€792.00/l -
Organic Vegan
Fleurance NatureFleurance Nature NOURISHING BODY LOTION WITH ALOE VERA 200ml
Fleurance Nature nourishing body lotion restores your skin's natural protective barrier and prevents it from drying out.
€9.00€45.00/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Helichrysum Floral Water Dull Skin 200ml
Helicrysum floral water for dull skin.
€6.40€32.00/l -
SolinotesSolinotes Lychee Eau de Parfum 50 ml
A vibrant lychee eau de parfum with a fresh, fruity fragrance.
€13.90€278.00/l -
Organic Made in France
Green TribuGreen Tribu Mothercare SOS Balm 125ml
The Essentials triple action: nourishes, firms and promotes skin regeneration.
€14.59€116.72/l -
Made in France
NeutradermNeutraderm Relipid+ Relipid+ Balm Sensitive Skin 200ml
The lipid-replenishing balm intensely nourishes.
€13.69€68.45/l -
PodermPoderm Damaged Children's Nail Serum 8 ml
Strengthens and protects children's fragile nails for healthy regrowth.
€19.19€2,398.75/l -
Organic Made in France
MarimerMarimer Adult Chest Balm 50ml
MARIMER
Adult Chest Balm
Soothes and comforts
Organic Cosmetics
50ml
With a gentle massage, this adult chest balm with organic essential oils soothes and comforts. With organic essential oils of : Scots pine, Eucalyptus globulus, Ravintsara, Lavender aspic, Mint arvensis and Rosemary cineole. With Scots Pine hydrosol and Karité butter. Apply a dab of balm to the affected area twice a day.
Massage gently. Dermatologically tested. Do not swallow.
Do not use on pregnant or breast-feeding women or Children under 7. Keep out of reach of Children. Contains camphor, menthol and eucalypnol. Do not apply to mucous membranes. Rinse hands thoroughly after application. Store in a dark place. Avoid prolonged exposure to heat.€4.00€80.00/l -
BiothermBiotherm Eau Vitaminée Eau corporelle Vitaminée Rafraîchissante Citrus Tonic 100ml
€23.04€230.40/l -
NorevaNoreva Cicadiane MED Wound healing 30 ml
Cicadiane® MED is ideal for treating minor wounds, cuts, mild burns, abrasions (e.g. grazes) and ulcers or pressure sores.
€14.22€474.00/l -
Made in France
-
JouvanceJouvence Ultra fresh gel light legs 60 ml
Soothes heavy legs with a cooling, light feeling thanks to red vine and horse chestnut.
€4.39€73.17/l -
Vegan
AddaxAddax HYDRAPROTECT® Protective insulating hand cream 100ml
Protective, hydrating hand cream.€7.00€70.00/l -
Vegan
SolinotesSolinotes Tonka Perfume Water 15ml
Cute and practical, these are our essentials for travelling light with our cult fragrances!
Always at hand, wear them proudly for a Perfumes (re)touch and revive the notes of the fragrance at any time..€8.50€566.67/l -
-
AcmAcm Sensitelial.AD Intensive Balm Very dry skin prone to atopic eczema 200ml
Sensitalial.AD balm immediately repairs and soothes the skin. It provides 24-hour anti-scratch efficiency. This balm can be used from birth and is designed for very dry skin prone to atopic eczema, irritation and itching.€11.87€59.35/l -
Roger & GalletRoger & Gallet Cologne Twist Water de Cologne 100ml
The cult freshness of Sicilian and Calabrian citrus combined with the muscular power of white woods for a masculine, elegant and easy-to-wear Signature.
€32.89€328.90/l -
IsispharmaIsispharma Cracks repair cream 40 ml
Quickly repairs cracked skin on hands and feet while soothing tightness for lasting protection.
€8.59€214.75/l -
VitryVitry Pince A Epiler Prestige Inox Doree
Thanks to its elongated line, it can be used to shape your Regard.
€11.59 -
Made in France Vegan
OmumOmum Ma Bonne Fee Body Konjac Sponge
The Konjac Body Sponge cleans, gently exfoliates, softens and prepares the skin for specific treatments.
€14.32€14.32/u -
-20%
KorresKorres Eau de Parfum Aegean Bronze 10 ml
A sunny, ambery scent of bergamot, frangipani and vanilla, presented in a convenient roll-on for effortless, on-the-go application.
€7.92 €9.90€792.00/l -
RivadouceRivadouce Soin Nourishing massage oil therapeutic and kinésiology massage 250 ml
Nourishes and softens dry, sensitive skin with calendula, perfect for daily family massages.
€11.80€47.20/l -
WaamWaam Neutral moisturizing milk base 400ml
WAAM neutral moisturizing milk soothes, softens and protects.€11.90€29.75/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Nail files Fibres Naturelles x2
Natural fibre nail file.
€4.49€2.24/u -
SolinotesSolinotes Pistachio Eau de parfum 50 ml
A warm, nutty pistachio eau de parfum for a uniquely indulgent scent.
€13.90€278.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Borage Oil 100ml
recognized for its effectiveness in the process of skin regeneration.
€17.34€173.40/l -
NorevaNoreva Eczeane Anti-scratch Relipidating Balm 48H UHT 200ml
Eczeane Relipidant Anti-Scratching Balm UHT is the 1st new generation dermo-cosmetic with 0% preservatives.
3-day anti-recurrence, anti-scratching effect from 48 hours.€13.79€68.95/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Pyrenean invigorating rub 100 ml
Soothes tired muscles and heavy legs with organic propolis and energising essential oils, delivering a toning effect before or after exercise.
€20.54€205.40/l -
SolinotesSolinotes Bois de Santal Perfumes Water 50ml
Awaken your emotions with Santal, an enveloping Perfumes that transports you into a bubble of softness and Well-being.
€13.90€278.00/l -
Les Tendances D'EmmaLes Tendances D'Emma Eco Chou Eucalyptus Eco Chou Diaper Gloves x5
Changing gloves can replace cotton pads and Wipes.
€13.30€2.66/u -
-
-40%
Anaca3Anaca3 Slimming Exfoliating Shower Gel Body 220ml
It will take care of your body in the shower, leaving your skin smoother, firmer and more toned.
€5.94 €9.89€27.00/l -
OnagrineOnagrine White Perfection Hands Anti-Spot Cream 50ml
Inspired by Chinese medicine and nature, White Perfection Hand Cream has a targeted anti-spot action and cares for the softness of your hands.
€11.50€230.00/l -
Organic
NaturadoNaturado Karité Hydrating Milk Dry to Very Dry Skin 500ml
Moisturising milk for dry and very dry skin.
€15.50€31.00/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Strengthening nail care 10 ml
Strengthens and nourishes fragile nails with a vitamin E, panthénol and sweet almond oil-enriched formula.
€4.80€480.00/l -
SolinotesSolinotes Perfumes Water Oud Wood 50ml
Awaken your emotions with Cèdre, a vibrant woody Perfumes for a moment of gentle vitality.
€13.90€278.00/l