Body care products
-
OuateOuate 4-11 years old My Hydrating Content Mixed Bodies 300ml
My moisturising content for the Body is an ultra-light gel, specially formulated for sensitive skin. which does not stick and ensures optimum hydration
€28.90€96.33/l -
Hei PoaHei Poa Pearlescent Dry Oil Polynesian Treasure 50 ml
Nourish and protect skin and hair with Tahitian monoi for a satin finish and captivating fragrance.
€16.38€327.60/l -
Made in France
NuxeNuxe Nuxuriance Ultra Anti-dark spot and anti-ageing duo
Visibly reduces dark spots and signs of ageing with vitamin C and regenerative technology for a more even, radiant complexion.
€61.79€588.48/l -
BiothermBiotherm Drop Collection Hydration Essentials Green Bottle face and body
A travel-friendly hydration and refreshing kit for face and body, enriched with purifying actives and biotech plankton.
€31.99€156.05/l -
Made in France
Institut EsthedermInstitut Esthederm Cellular Water Moisturizing Melting Cream 200ml
ESTHEDERM Cellular Water Melting Cream hydrates all skin types, even the driest.
€36.00€180.00/l -
ThalgoThalgo Cellulite gel 230 ml
Helps smooth away orange-peel skin and reduce fluid retention for a firmer, less puffy silhouette.
€39.90€173.48/l -
Made in France
Ciel D'Azur en ProvenceCiel D'Azur en Provence Repairing protective clay balm 100 ml
Soothes and repairs damaged skin with Montmorillonite green clay, shea butter and comfrey for natural regeneration.
€13.00€130.00/l -
-
Made in France
Etat PurEtat Pur Pure moisturizer Hand cream nourishes and protects 50 ml
Intensely nourishes, hydrates and protects dry or damaged hands with rice oil and biomimetic plant glycerin for soft, resilient skin.
€9.19€183.80/l -
-
SuavinexSuavinex Baby Cologne Fragranced water pack
The perfect gift set for a mum-to-be or new mum with her baby!
€31.00€155.00/l -
Dermo FluideDermo Fluide Shaving fluid Miss Shave Argan 30 ml
DermoFluide Miss Shave 2-in-1 is a shaving and aftershave fluid for smooth, irritation-free skin.
€20.99€699.67/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Le Bienfaiteur Organic Moisturising Concentrated Body Milk 200ml
OMUM.
The maternal moment.
Le Bienfaiteur.
Moisturising concentrated milk.
For the body.
Organic cosmetic.
100ml.€27.18€135.90/l -
Made in France
Marque VerteMarque Verte ActiKine Massage oil with arnica muscles and joints 200 ml
Arnica massage oil to soothe muscles before and after exercise.
€33.76€168.80/l -
MartidermMartiderm Acniover Cleansing cream 200 ml
Gently cleanses without drying and soothes skin sensitised by harsh treatments.
€12.49€62.45/l -
Made in France
Institut EsthedermInstitut Esthederm Slimming & Firming Morpho Fitness Slimming Serum 100ml
ESTHEDERM Morpho-Fitness Slimming Serum optimizes beneficial effects of physical activity or a slimming massage.
€62.00€620.00/l -
MercurochromeMercurochrome Electric rasp + 3 Refills
For smooth, soft feet in just a few minutes.
€33.04€8.26/u -
Eye Care CosmeticsEye Care Cosmetics Emollient cream face and body 200 ml
Deeply hydrates face and body to soothe tightness and restore soft, comfortable skin every day.
€13.60€68.00/l -
Made in France
Marque VerteMarque Verte Quotisoin Organic hand cream repairing concentrate 75 ml
An organic hand cream with a concentrated repair formula to soothe and comfort dry hands.
€12.34€164.53/l -
Made in France
Marque VerteMarque Verte ActiKine Arnica massage oil muscles and joints 100 ml
Arnica massage oil to soothe muscles before and after exercise.
€26.38€263.80/l -
CartelCartel Sun glove 1 x 1
Ensures even, streak-free application of skincare while protecting your hands.
€5.99€5.99/u -
Propos'NaturePropos'Nature Amou'Roucou Organic body scrub 200 ml
Gently exfoliates and brightens skin with sugar crystals, plum stone and floral acids for a smooth, radiant complexion.
€17.76€88.80/l -
Paalm CosmeticsPaalm Cosmetics Hydragold Dry Oil 100ml
huile sèche huile sèchepailletée : pailletée :visage corps cheveux face body hairillumine l'hydragold.hydration€32.90€329.00/l -
-20%
BeauterraBeauterra Essentials travel pouch
Cleanses and nourishes dry hair, reducing split ends and frizz.
€14.35 €17.94€47.83/l -
Organic A gift for you
BohoBoho Illuminating Iridescent Oil 100 ml
Lightweight, non-greasy oil nourishes skin and hair for a natural glow, infused with 100% natural sun-kissed fragrance.
€18.59€185.90/l -
MartidermMartiderm Pigment Zero Body depigmenting cream sensitive areas 75 ml
This depigmenting body cream helps brighten and even out skin tone in sensitive friction-prone areas like underarms and the bikini line.
€37.60€501.33/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Duo In&Out Stretch Marks The Gifted
A dry oil and anti-stretch mark Food Supplements.
€56.53€28.26/u -
MercurochromeMercurochrome Electric rasp rollers 2 Scrubs + 1 Extra Scrub
To remove dead skin, horn and calluses.
€17.90€5.97/u -
Made in France
NuxeNuxe Reve De Miel Nourishing Body Hands and Lips Trio
Nourishes and repairs skin, hands and lips with the soothing power of honey.
€14.99€103.38/l -
Made in France
Roger & GalletRoger & Gallet Jean-Marie Farina Eau de Cologne Limited Edition N°1806 500ml
The dazzling freshness of citrus fruits and the elegance of herbs.
€101.80€203.60/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum My Post-Partum Complete Wellbeing Set
Supports skin, hair and nails post-pregnancy with marine collagen, hyaluronic acid and vitamin C.
€62.02€20.67/u -
OlioseptilOlioseptil Repar'Activ Triple Action Cream 50ml
Soothes, repairs and protects irritated and damaged Sensitive Skin
€10.08€201.60/l -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Cuddle organic gift set
The perfect organic gift set for expectant mums!
€39.34€393.40/kg -
Organic Made in France Vegan
OmumOmum Stretch mark pregnancy solution set
Combines nourishing bio oil and plant-powered cream with a marine collagen supplement to support skin elasticity and firmness during pregnancy.
€70.00€23.33/u -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Silicone Anti-Cellulite Suction Cup
Anti-cellulite silicone suction pad to tone the skin.
€6.43 -
Organic
FlorameFlorame Bioes Toilet Water 100ml
Four gourmet scents for day or evening wear.
€26.50€318.00/l