Body care products
-
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin Cool legs organic thermal gel 100 ml
Immediate freshness: end of the day, standing for long periods, sustained exertion, hot weather.
€17.99€179.90/l -
Organic
NaturadoNaturado Karité Cream Face and Body Dry, Very Dry and Sensitive Skin
Hydrating care for dry and very dry skin.
€6.95€69.50/l -
EstipharmEstipharm Manicure & Pedicure set
Manicure and pedicure set, including small and large nail clippers, nail file and cuticle cutter. The Essentials for a perfect manicure and pedicure.
€6.10€1.52/u -
Made in France
ThalgoThalgo Les Essentiels Marins Revitalising body scrub 50 g
This exfoliating scrub gently removes dead skin while replenishing essential minerals and trace elements for revitalised skin.
€11.99€239.80/kg -
AcmAcm Sensitelial.AD Cream Dry skin with an atopic tendency 500ml
This cream moisturises and soothes the skin immediately. Anti-scratch, anti-irritation. It helps to space out peaks of severe dryness. Can be used from birth.€17.64€35.28/l -
SchollScholl Exfoliating & Smoothing Replacement Rollers x2
For smoother, softer feet in the blink of an eye.
€14.89€7.44/u -
EstipharmEstipharm Loofah Massage Glove Bath And Toilet All Skin Types
The Estipharm Loofah massage glove is environmentally friendly and gently exfoliates the skin.
€5.90 -
Made in France
ENO Laboratoire CodexialENO Laboratoire Codexial Anti-pique Calmicab Intensive 50ml
Soothing anti-scratch Care
€10.72€214.40/l -
IsdinIsdin Ureadin Ultra 10 Plus repairing lotion for dry skin 400 ml
Soothes very dry, itchy, flaky skin with urea and dexpanthénol for intense, long-lasting hydration.
€17.90€44.75/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Repairing Milk For Very Dry Skin? With Cotton And Shea 400ml
DERMACLAY
repairing milk for very dry skinIdeal to repair and nourish dry, very dry skins, or skins damaged by the sun, the cold, limescale; and thus prevent premature skin ageing.
400ml€25.00€62.50/l -
EstipharmEstipharm Matte Effect Stainless steel nail nippers Extra strong 12 cm
These extra-strong 12 cm nail nippers are perfect for thickened toenails.
€17.70€17.70/u -
-
CentifoliaCentifolia Protective hand cream for all the family 75ml
Hands are protected from external aggressions and regain their softness and comfort.
€4.99€66.53/l -
Organic
BcombioBcombio Essentielle Moisturising Lotion 200ml
This body milk certified BIO moisturizes the skin intensely and durably.
€9.79€48.95/l -
MÊMEMÊME Multi-use balm 40 ml
Nourish and protect dry, sensitive or irritated skin from head to toe with this rich, protective balm.
€14.89€372.25/l -
Organic
BcombioBcombio Nourishing Body Scrubs 150ml
The Nourishing Body Scrub boosts the efficiency of body care products such as moisturisers, lotions and balms.
€14.99€99.93/l -
CavaillèsCavaillès Delicare Soothing Underarm Cream 30ml
Our formula soothes and moisturises all underarms, even the most sensitive. El
€9.01€300.33/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Soothing body milk for itching relief 400 ml
This soothing body milk intensely hydrates, instantly calms irritation and provides long-lasting protection for sensitive, reactive skin.
€19.90€49.75/l -
NorevaNoreva Epidiane Callosities Balm 50ml
This balm, formulated with 20% urea, reduces calluses, horniness and calluses and prevents their reappearance for up to 5 days after stopping application.
€10.00€200.00/l -
NutreovNutreov Myogésic massage gel 75 ml
Soothes and relaxes muscles and joints with a blend of organic essential oils and menthol for a cooling, calming effect.
€7.30€97.33/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Propos'nature Organic Verbena Hydrolate 100ml
organic verbena hydrolate
tonifying and refreshing virtues for body and mind
€8.38€83.80/l -
SolinotesSolinotes Lychee Eau de Parfum 15 ml
A vibrant lychee eau de parfum with a fresh, fruity fragrance.
€8.50€566.67/l -
-15% Organic Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Tinted Glow Concentrate light to medium skin tones 100 ml
Instant tinted glow for fair to medium skin—no self-tan, just a sun-kissed finish in seconds.
€7.02 €8.26€70.20/l -
Made in France
Les petits prodigesLes petits prodiges Magic multi-use balm fragrance-free 120 ml
This velvety 10-in-1 balm nourishes, soothes and repairs face, lips, body and even sensitive hair for all-over care.
€40.00€333.33/l -
Made in France
ThalgoThalgo Activ Sculpt Cryo-effect serum for stubborn areas 150 ml
Targets stubborn areas with a bio brown algae complex and a refreshing cryo-effect to reduce localised roundness.
€44.65€297.67/l -
Organic
-
BiothermBiotherm Eau Vitaminée Vitaminised refreshing apricot body splash 100 ml
Energising fruity-woody fragrance with mandarin, apricot and cedar notes for a vibrant, all-day freshness.
€23.04€230.40/l -
Organic
-
Organic Made in France Vegan
OmumOmum La Surdouee 9 Dry Oil Stretch Marks Complex Aux 9 Huiles Seches Bio 100ml
OMUM.
La surdouée.
9 oil stretch marks complexstrengthens, regenerates and nourishes the skin of future mothers.
€37.00€370.00/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Vitamin-enriched base care polish 10 ml
Strengthens and nourishes brittle nails with a vitamin E, panthénol and sweet almond oil-enriched formula.
€4.80€480.00/l -
Made in France
CytolnatCytolnat Mattifying Scrubs 75ml
Cytolac® Matifying Scrubs are recommended for the Face, for sensitive, combination to oily skin. Developed and manufactured in France
€11.99€159.87/l -
Placentor VegetalPlacentor Végétal Ultra-nourishing hydrating body milk 500 ml
Deeply hydrate dry and eczema-prone skin for 48 hours with coconut oil and omega-6 to soothe tightness and itching.
€15.95€31.90/l -
-15% Organic Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use balm 100 ml
This 10-in-1 multi-purpose balm tackles all your everyday needs in one.
€9.98 €11.75€99.80/l -
Made in France
AcmAcm Sensitelial Stick SOS 9.2 g
Instantly soothes irritated or sensitive areas with a protective, plaster-like texture for face, body and lips.
€11.90€1,293.48/kg -
ThalgoThalgo Defi Cellulite Expert Correction For Stubborn Cellulite 150ml
Expert correction for stubborn cellulite
€44.20€294.67/l -
Paalm CosmeticsPaalm Cosmetics Exfoliating glove
No more streaks ! By eliminating dead skin, it ensures a more even, longer-lasting application of your self-tanner.
€12.90€12.90/u