🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union
Body

Body care products

  1. Korres Hands Cream 50ml

    Multiple choice

    Korres

    Korres Hands Cream 50ml

    Lightweight, ultra-moisturising hand cream in an on-the-go format for soft, supple hands.

    (2)
    €5.52
    €132.40/l
  2. Roger & Gallet Roll-on eau de parfum 15 ml

    Multiple choice

    Roger & Gallet

    Roger & Gallet Roll-on eau de parfum 15 ml

    A highly concentrated roll-on perfume with gourmand or floral notes for long-lasting intensity and effortless on-the-go application.

    (0)
    €19.50
    €1,560.00/l
  3. -10%
    Estipharm Aloe vera cold wax strips 20 units
    Estipharm

    Estipharm Aloe vera cold wax strips 20 units

    Removes even short hairs while soothing skin with aloe vera.

    (0)
    €9.00 €10.00
    €0.45/u
  4. Made in France
    Nuxe Reve De Miel Comforting Body Routine Kit
    Nuxe

    Nuxe Reve De Miel Comforting Body Routine Kit

    Gently cleanses, exfoliates and nourishes for complete body care

    (0)
    €29.89
    €45.98/l
  5. Organic
    Centifolia Miracle Repair Balm Floral Softness for all skin types 30 g
    Centifolia

    Centifolia Miracle Repair Balm Floral Softness for all skin types 30 g

    Repairs and soothes skin with a nourishing balm texture.

    (0)
    €9.36
    €312.00/kg
  6. Organic
    Centifolia Recharge hydrating light cream 48h hydration all skin types, dehydrated 50 ml
    Centifolia

    Centifolia Recharge hydrating light cream 48h hydration all skin types, dehydrated 50 ml

    Delivers 48-hour deep hydration for lasting comfort.

    (0)
    €17.94
    €358.80/l
  7. Organic
    Centifolia Repairing miracle balm fragrance-free for sensitive skin from birth 30 g
    Centifolia

    Centifolia Repairing miracle balm fragrance-free for sensitive skin from birth 30 g

    Deeply nourishes to repair and soothe skin

    (0)
    €9.36
    €312.00/kg
  8. Waam Shea Butter Spring Freshness 100 g
    Waam

    Waam Shea Butter Spring Freshness 100 g

    Rich in vitamins A, E and F, this shea butter deeply nourishes, protects and repairs dry or sensitive skin and hair.

    (0)
    €11.95
    €119.50/kg
  9. Biotherm Drop Collection Hydrating Rose Dew Essentials
    Biotherm

    Biotherm Drop Collection Hydrating Rose Dew Essentials

    Gently hydrate, cleanse and soothe skin and body post-workout with a plancton and centella asiatica-enriched formula.

    (0)
    €31.99
    €172.92/l
  10. Vitry Men Care Toilette water 100 ml

    Multiple choice

    Vitry

    Vitry Men Care Toilette water 100 ml

    Explore a modern, intense fragrance with captivating notes of vanilla, tonka or citrus—woody, spicy or aromatic for a bold olfactory signature.

    (0)
    €23.89
    €286.70/l
  11. Organic
    Florame Organic Eau de Toilette 30 ml

    Multiple choice

    Florame

    Florame Organic Eau de Toilette 30 ml

    Unwind with this zesty, uplifting citrus fragrance for instant relaxation and balance.

    (0)
    €13.90
    €556.00/l
  12. Vegan
    Korres Blue Eau de Toilette 50 ml

    Multiple choice

    Korres

    Korres Blue Eau de Toilette 50 ml

    Escape to the Mediterranean with fresh citrus, sea salt and natural ingredients in this bright, biodegradable fragrance.

    (0)
    €31.92
    €766.00/l
  13. New
    Le Comptoir Des Tendances Christmas hand cream 45 ml
    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Christmas hand cream 45 ml

    Hydrates and repairs dry hands with hyaluronic acid for long-lasting comfort.

    (0)
    €3.74
    €83.11/l
  14. New
    Le Comptoir Des Tendances Aloe vera body lotion 250 ml
    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Aloe vera body lotion 250 ml

    Hydrates and softens skin with a lightweight, non-greasy texture.

    (0)
    €6.72
    €26.88/l
  15. New
    Le Comptoir Des Tendances Aloe vera body lotion 75 ml
    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Aloe vera body lotion 75 ml

    Lightweight, non-greasy lotion to hydrate and soften the skin.

    (0)
    €3.74
    €49.87/l
  16. Le Comptoir Des Tendances Nail brush - nylon bristles

    Multiple choice

    Le Comptoir Des Tendances

    Le Comptoir Des Tendances Nail brush - nylon bristles

    Nail brush - Nylon bristles

    (0)
    €4.69
    €5.63/u
  17. Beauterra Surgras body scrub 200 ml

    Multiple choice

    Beauterra

    Beauterra Surgras body scrub 200 ml

    Gentle yet effective, this body scrub suits all skin types—even sensitive—exfoliating without drying.

    (2)
    €7.50
    €45.00/l
  18. -43% Made in France
    Biotherm Biomain Anti-Aging Hand & Nail Cream 50ml
    Biotherm

    Biotherm Biomain Anti-Aging Hand & Nail Cream 50ml

    BIOTHERM Biomains Hand Cream soothes dryness and preserves skin youth.

    (44)
    €4.01 €7.01
    €80.20/l
    Out of stock
  19. Made in France
    Topicrem Da Atopic Skin Topicrem Ad Emollient Balm Atopic Skin Peaux Sensibles Tres Seches et atopiques 500ml
    Topicrem

    Topicrem Da Atopic Skin Topicrem Ad Emollient Balm Atopic Skin Peaux Sensibles Tres Seches et atopiques 500ml

    TOPICREM
    AD emollient balm

    To soothe and repair face and body. Sensitive skins.
    500 ml
    (40)
    €12.79
    €25.58/l
    Out of stock
  20. Made in France
    Svr Xerial Svr Xerial Peel 1 Pair Anti Calluses Foot Mask
    Svr

    Svr Xerial Svr Xerial Peel 1 Pair Anti Calluses Foot Mask

    SVR

    SVR Xérial Peel Exfoliating Foot Mask 

    To repair damaged, dry, with callosities and roughness feet.

    (90)
    €12.89
    Out of stock
  21. Made in France
    Caudalie Eaux Fraîches Caudalie Eau Fraiche Eau Des Vignes 50ml
    Caudalie

    Caudalie Eaux Fraîches Caudalie Eau Fraiche Eau Des Vignes 50ml

    CAUDALIE 
    Eau des vignes 
    Fresh water 
    50ml 

    (387)
    €19.00
    €380.00/l
    Out of stock
  22. Kneipp Safflower Oil And Avocado Oil 5-in-1 Foot Cream 75ml
    Kneipp

    Kneipp Safflower Oil And Avocado Oil 5-in-1 Foot Cream 75ml

    Kneipp 5-in-1 Foot Cream protects, repairs, nourishes, strengthens your skin barrier and relieves itching.

    (6)
    €9.41
    €125.47/l
    Out of stock
  23. Made in France
    Institut Esthederm Slimming & Firming Anti-slackening Body Moisturizing Milk 400ml
    Institut Esthederm

    Institut Esthederm Slimming & Firming Anti-slackening Body Moisturizing Milk 400ml

    Esthederm moisturizing, anti sagging body lotion preserves skin youthfulness for a better elasticity.

    (9)
    €58.00
    €145.00/l
    Out of stock
  24. Caudalie The Des Vignes Body ritual gift set
    Caudalie

    Caudalie The Des Vignes Body ritual gift set

    Deeply hydrates and nourishes the body with hyaluronic acid, leaving skin softer, more supple and delicately scented.

    (0)
    €18.90
    €47.25/l
    Out of stock
  25. Made in France
    Ducray Sensinol Soothing Body Lotion Skins Prone To Itching 200ml
    Ducray

    Ducray Sensinol Soothing Body Lotion Skins Prone To Itching 200ml

    physio protective soothing body lotion

    skin prone to itching

    (6)
    €13.44
    €67.20/l
    Out of stock
  26. Made in France
    Bioderma Atoderm Hydrating balm face and body for very dry skin 75 ml
    Bioderma

    Bioderma Atoderm Hydrating balm face and body for very dry skin 75 ml

    Bioderma.
    Atoderm.
    Intensive Balm.
    Ultra-soothing.
    For sensitive very dry skins.
    Irritated to atopic.
    Restores and replenishes lipids.
    Combats itchiness.
    Hypoallergenic.
    Paraben-free.
    For babies, children and adults.
    75ml.

    (552)
    €6.90
    €92.00/l
    Out of stock
  27. Alvadiem Philomiel softness foot cream 150 ml
    Alvadiem

    Alvadiem Philomiel softness foot cream 150 ml

    Intensely nourishes and repairs dry skin with hydrating honey, shea butter and royal jelly for lasting comfort.

    (95)
    €9.89
    €65.93/l
    Out of stock
  28. Made in France
    Svr Topialyse Nutri Repair Hand Cream 2x50ml
    Svr

    Svr Topialyse Nutri Repair Hand Cream 2x50ml

    SVR Topialyse Nutri-Repair Hand Cream nourishes and repairs ultra dry and damaged hands for the whole family.

    (14)
    €6.94
    €69.40/l
    Out of stock
  29. Organic
    Cattier Shea Butter Organic Shea Butter Face Body And Hair 100g
    Cattier

    Cattier Shea Butter Organic Shea Butter Face Body And Hair 100g

    CATTIER Shea butter nourishes and protect your face, body and hair.

    (15)
    €5.59
    €55.90/kg
    Out of stock
  30. Uriage Xémose C8+ Anti-itch relipidating cream for very dry, atopy-prone skin 400 ml
    Uriage

    Uriage Xémose C8+ Anti-itch relipidating cream for very dry, atopy-prone skin 400 ml

    Uriage XEMOSE C8+ anti-itch relipidating cream nourishes, repairs and soothes very dry, eczema-prone skin from the first application for the whole family.

    (83)
    €15.49
    €38.72/l
    Out of stock
  31. Organic
    Cattier Sublime Alchimie Multi Purpose Dry Oil 100ml
    Cattier

    Cattier Sublime Alchimie Multi Purpose Dry Oil 100ml

    Cattier Multi-Purpose Dry Oil moisturises, nourishes, repairs and protects your face, body and hair.

    (19)
    €12.49
    €124.90/l
    Out of stock
  32. Made in France
    Out of stock
  33. Made in France
    Biotherm Women's Perfume Eau Vitaminee Refreshing Fragrance Mist 50 ml
    Biotherm

    Biotherm Women's Perfume Eau Vitaminee Refreshing Fragrance Mist 50 ml

    BIOTHERM
    Eau vitaminée
    refreshing fragrance spray
    all skin types. 

    (61)
    €18.52
    €370.40/l
    Out of stock
  34. Cattier Organic Peach & Ylang-ylang Exfoliating Gel 200ml
    Cattier

    Cattier Organic Peach & Ylang-ylang Exfoliating Gel 200ml

    Exfoliating gel gently eliminating dead cells.

    (7)
    €10.97
    €54.85/l
    Out of stock
  35. Made in France
    Garancia Fee-Moi fondre Slimming Night Creamy Mousse 400ml
    Garancia

    Garancia Fee-Moi fondre Slimming Night Creamy Mousse 400ml

    The creamy foam helps you slim down and removes cellulite.

    (34)
    €19.99
    €49.98/l
    Out of stock
  36. Poderm Nail fungus serum 8 ml
    Poderm

    Poderm Nail fungus serum 8 ml

    Treats and protects nails damaged by fungal infections with a lipid film

    (48)
    €22.00
    €2,750.00/l
    Out of stock
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara