Hair products and treatments
-
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2-in-1 monoi and organic macadamia oil mask damaged hair 300 ml
A nourishing 2-in-1 hair treatment for dry or damaged hair, infused with organic macadamia oil—97% natural, vegan and made in France.
€5.09 €5.99€16.97/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Curl Curls Definition Detangling Balm 150ml
Detangling balm with natural active ingredients for redefined curls and protection against frizz.
€15.60€104.00/l -
VichyVichy Dercos Kera Solutions Resurfacing Shampoo Dry Hair 250 ml
Resurfacing shampoo for damaged hair.
€11.29€45.16/l -
Organic Made in France Promo
MelvitaMelvita L'Or Bio Extraordinary dry oil 50 ml
L'Or Bio by Melvita, a delicately Perfumes dry oil that absorbs quickly without leaving a greasy film.
€13.99€279.80/l -
AcmAcm Sedacalm Soothing Shampoo Sensitive Scalp 200ml
Fresh and light, Sedacalm's soothing shampoo provides immediate comfort and a pleasant freshness effect.
€10.30€51.50/l -
PouxitPouxit Flash Anti-Lice and Nits Treatment 2x100ml
POUXIT FLASH is indicated for the treatment of scalp lice (head lice) and nits in adults and children aged over 6 months.
€25.90€129.50/l -
PouxitPouxit Anti-Lice & Nits Treatment Shampoo Perfumes Apricot 100ml
The No. 1 brand against head lice in France*. * Data GERS - Lice treatment market - CAM January 2025
€10.00€100.00/l -
Organic
CattierCattier 2 in 1 Curls Care Shampoo 250ml
The 2-in-1 Care shampoo is ideal for wavy to curly hair. Its creamy, sulphate-free* formula gently cleanses and helps to redefine curls. Aloe Vera and the Hydrating Complex help to tame curls, leaving hair sheathed and sublimated
€7.80€31.20/l -
Organic
CattierCattier Volume Conditioner Thin Hair 150ml
Cattier Volume Conditioner nourishes, strengthens and restores hair lengths.
€8.30€55.33/l -
CattierCattier Shower Gel Family Shampoo And Shower Gel 500ml
Cattier Foaming Gel cleanses body and hair of the whole family, without damaging the skin.
€6.40€12.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Gold Restructuring Shampoo Expert Series 300ml
Restructuring shampoo for instant transformation.
€15.30€51.00/l -
Made in France
OlaplexOlaplex N°5 Bond Maintenance Conditioner 250ml
Olaplex N°5 Conditioner helps restore Capillary bonds without weighing hair down. It repairs, hydrates and detangles hair without weighing it down.
€28.90€115.60/l -
Organic
NatessanceNatessance Kids Organic Papoo lavender protective shampoo 250 ml
Gently soothes sensitive scalps and keeps pests at bay with lavender essential oil, leaving hair tangle-free.
€7.49€29.96/l -
KloraneKlorane Centaurée Organic Hair Conditioner 200ml
KLORANE Organic Knapweed Hair conditioner gives your hair subtle cold reflections.
€10.90€54.50/l -
KloraneKlorane Mango Nourishing Treatment Shampoo With Mango Butter Cheveux secs 200 ml
Klorane Nourishing Treatment Shampoo With mango Butter nourishes and restructures the hair shaft, closes up hair cuticles and fills in the cracks of the surface hydrolipidic film to protect it from dehydration
€7.00€35.00/l -
WeledaWeleda Extra gentle shampoo 190 ml
Weleda’s Extra Gentle Shampoo with millet gently cleanses the whole family’s hair.
€8.99€47.32/l -
Made in France
KloraneKlorane Grenade Shampoo With Pomegranate Colour Treated Hair Cheveux Colorés 200ml
KLORANE
Shampoo with pomegranate.Intended for coloured hair, this shampoo protects the colour from bleeding and progressive tarnishing. Your colour keeps its intensity and brilliance. Thanks to its cleansing base enriched with repairing agents, your hair remains soft, silky and easy to comb.
€7.00€35.00/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Detangling Milk Balm 150ml
Rene Furterer organic detangling treatment can be used daily by the entire family from the age of 3.
€13.04€86.93/l -
Organic
FlorameFlorame Organic Aloe Vera Gel 50ml
This Organic Aloe Vera Gel, renowned for its moisturising and soothing properties, is a real beauty treasure for caring for your body and hair.
€4.00€80.00/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Repair Intensive repair conditioner treatment 150 ml
This care product, enriched with 91% natural plant-based Keratin, repairs damaged and sensitised hair.
€18.95 €23.68€126.33/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Shampoos 300ml
Absolut Repair Molecular Shampoo, Sulfate Free, Repairs Damage & Restores Strength.
For all types of damaged hair, 300ml.€20.90€69.67/l -
Organic
NatessanceNatessance Kids Apricot shampoo 500 ml
Gently revitalises children’s hair with organic apricot oil, shea butter and wheat proteins for natural shine.
€7.20€14.40/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Fix Design Directional Fixing Spray Force 5 200ml
'OREAL PROFESSIONNEL Fix Design Directional Spray provides a strong fixation, protects your hair from harmful sun rays.
€16.98€84.90/l -
Organic Made in France
GamardeGamarde Daily Shampoo All Hair Types 200g
Daily Hair Soften Shampoo gently cleanses and provides softness and lightness to hair.
€7.69€38.45/kg -
ArganicareArganicare Keratin Repairing and Nourishing Conditioner Dry hair 400ml
Repairs and nourishes the Capillary fibre.
€8.95€22.38/l -
-15% Made in France
Energie FruitEnergie Fruit 2 In 1 Coco & Organic Shea Butter Masks Hair Curls 300ml
2-in-1 Capillary care for your curly hair. Enriched with ORGANIC Coco Oil and Shea Butter, 97% natural ingredients, vegan and made in France.
€5.09 €5.99€16.97/l -
Made in France
BeauterraBeauterra Gentle Care Shampoo 750ml
Formulated with Sweet Almond extract and Gentle Allantoin, it gently and efficiently cleanses hair.
€6.95€9.27/l -
OlaplexOlaplex N°7 Concentrated Repair Oil 30ml
Olaplex Repair Oil N°7 is ultra-concentrated and ultra-light. It protects hair from heat, tames frizz and enhances shine.
€28.69€956.33/l -
Organic
Clemence&VivienClemence&Vivien Super serum for Bioes lengths and ends 30ml
A certified organic serum with Plant oils for soft, shiny, non-oily hair.
€7.90€263.33/l -
Organic Made in France
Propos'NaturePropos'Nature Organic Vegetable Coco Oil 100ml
PROPOS'NATURE
Coconut oil
Perfume deliciously
Protects, softens and nourishes the skin
Excellent affinity with the hair
Ideal for lice control
First cold pressure
100% pure and natural
Face, body and hair
100ml€5.49€54.90/l -
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren SILICA SHAMPOO FOR DRY AND DAMAGED HAIR 200ml
Silicea Shampoo - from Maria's Herbal Garden (Dr. Theiss). Particularly recommended for dry, damaged, permed or Colouring hair.
€8.80€44.00/l -
In HaircareIn Haircare Leave In Milk'In Capillary Milk 250ml
In Haircare's Milk'In Capillary Milk is a leave-in treatment with hydrating, detangling and fortifying properties.
€18.90€75.60/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Ultra nourishing organic shampoo with plant-based keratin 500 ml
Gently cleanses hard-to-manage hair while nourishing and adding shine with organic shea butter and plant-based keratin.
€7.40€14.80/l -
Organic
CattierCattier Shampoo Organic Frequent Use 500ml
Cattier frequent use organic shampoo cleans and hydrates all hair types
€7.49€14.98/l -
-
NatessanceNatessance Capillary Ultra-nourishing shea & plant keratin shampoo very dry, curly or coily hair 250 ml
Deeply nourishes dry, curly or coily hair with organic shea butter and plant keratin for 48-hour shine and repair.
€4.90€19.60/l