Hair products and treatments
-
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolu Repair Gold Repair shampoo for damaged hair 500ml
Absolut Repair instant restructuring shampoo for dry, damaged hair.
€21.50€43.00/l -
Organic
CoslysCoslys Organic Ultra Gentle Shampoo Normal hair 1L
Coslys Ultra-Gentle Shampoo combines a cleansing base of plant origin with organic meadowsweet floral water.
€12.70€12.70/l -
GilbertGilbert Oxygenated Water 20 Volumea 250ml
A powerful bleach that should be handled with care, it can be used to remove colour from white linen or bleach hair.
€3.79€15.16/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Oil 110ml
Pure African Shea Oil
Repairing Care€45.90€417.27/l -
Organic Vegan
RespectueuseRespectueuse Solide Extra-Mild Organic Shampoo With Almond 75g
Ultra-soft solid shampoo for all the family and delicate hair.
€8.89€118.53/kg -
-
NorevaNoreva Hexaphane Dry Foam Shampoo 150ml
NOREVA Hexaphane Dry Foam Shampoo cleans your hair without water, giving it volume and lightness in a flash.
€9.10€60.67/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 300ml
Hair looks healthier and regains its shine.
€22.00€73.33/l -
-20% Made in France
DucrayDucray Kelual Ds Soothing anti-dandruff spray 100 ml
Instantly soothes scalp itching and irritation while reducing dandruff with its patented antimicrobial complex.
€11.12 €13.90€111.20/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Pure African Shea Butter light repairing Shampoo 300ml
Pure African shea butter repairing shampoo.
€25.00€83.33/l -
-12% Organic
Helvetia NaturaHelvetia Natura Bioes Soothing Shampoo With plant-based Keratin and Aloe Vera 1L
Bio shampoo with plant Keratin and organic Aloe Vera, combined with a plant extract to soothe the scalp.
€7.00 €7.99€7.00/l -
Organic
PranarômPranarôm Plant oils Organic Coconut Oil 100 ml
organic coconut oil
suitable for dry skin and dry hair, coconut oil prevents skin dehydration and protects the fibers of the hair for a supple and shiny hair.
€7.99€79.90/l -
LuxeolLuxeol Anti-Hair Loss Conditioner 200ml
Luxeol Anti-Hair Loss Conditioner enriched with keratin extract reduces hair loss, adds volume and shine to your hair.
€15.90€79.50/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Cocktail De Karite Soin Sans Rincage Hydratant 70% / 30% Styling Beurre De Karite D'afrique 300ml
Cocktail of shea in cream-gel format.
€27.00€90.00/l -
Promo
MelvitaMelvita Organic argan oil scented with rose 50 ml
Organic argan oil infused with rose essential oil for nourishing hair and skin.
€12.01€240.20/l -
Organic
Ballot-FlurinBallot-Flurin MINI Gentle Honey Shampoo 50ml
Capillary care, cleanses without damaging the hair, leaving it shiny and full of vitality.
€3.44€68.80/l -
Made in France
AcmAcm Novophane Anti-Hair Loss Lotion Reactive 100 ml
NOVOPHANE ANTI-HAIR LOSS LOTION SLOWS OCCASIONAL HAIR LOSS AND STIMULATES NEW GROWTH.
€24.95€249.50/l -
NatessanceNatessance Capillary Keratin and plant-based shampoo for all hair types including sensitive 250 ml
Nourishes and strengthens fragile hair with organic coconut oil and plant keratin for soft, revitalised locks.
€4.85€19.40/l -
Made in France Vegan A gift for you
NuxeNuxe Hair Prodigieux Intensive Repair Capillary Masks 200ml
The Intense Repair Capillary Mask transforms your hair by providing the highest level of repair and nutrition.
€29.48€147.40/l -
Organic
CoslysCoslys Organic Voluminizing Shampoo thin & flat hair 500ml
Coslys organic shampoo brings volume to fine and flat hair
€11.70€23.40/l -
Made in France
KloraneKlorane Galanga Anti-itch treatment 100 ml
Soothing, anti-dandruff treatment for itchy scalps
€10.99€109.90/l -
AcmAcm Novophane Gentle shampoo 500 ml
Gently cleanses the whole family’s hair with a 98% naturally derived formula, leaving scalps soothed and hair beautifully shiny.
€8.95€17.90/l -
EstipharmEstipharm Charlotte shower x1
Estipharm Shower Charlotte protects hair during the shower and bath.
€2.70€2.70/u -
NatessanceNatessance Jojoba oil 100 ml
Nourishes and revitalises skin and hair with jojoba oil for a soft texture and natural glow.
€12.10€121.00/l -
Organic Vegan
RespectueuseRespectueuse Bioes Solide Regulating Shampoo Natural orange Perfumes 75g
Regulating solid shampoo - oily scalp: to space out shampoos so that your hair regrays less quickly.
€8.69€115.87/kg -
RosebaieRosebaie Biotin and collagen Shampoo 500 ml
Biotin and collagen strengthen hair, promote growth and help reduce hair loss.
€15.70€31.40/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Curls Hydrating Curls Shampoo 250ml
Gently cleanses and moisturises wavy and curly hair.
€8.50€34.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Absolu Repair Gold 10-in-1 no-rinse oil 90ml
Enriched with wheat germ oil to nourish and soften hair, this oil is ideal as a finishing touch to any Capillary routine. Hair is protected and nourished, leaving it soft and shiny.
€23.99€266.56/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Equave Sun Protection Instant Detangling Care For sun-exposed hair 100ml
Instant detangling care without rinsing, for hair exposed to the sun.
€10.00€100.00/l -
Item DermatologieItem Dermatologie Item K.o. Poux Anti-lice Gel Cream 100ml
K.O. Poux is an anti-lice gel cream which eliminates lice by mechanical asphyxiation.
€7.45€74.50/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Intense hydration cleansing cream 0.350 300 ml
The professional hydration superdose for curly and frizzy hair. Shampoo-Cream Hydration Intense: a cleansing care with concentrated active ingredients formulated without sulphates
€15.90€53.00/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Nutri-Enrich Nourishing Dry And Brittle Hair Masks 150ml
Intensive Nutrition for dry, damaged hair.
€14.90€99.33/l -
ArganicareArganicare Keratin Repairing and nourishing shampoo 400ml
The Arganicare range with Keratin is designed to intensely regenerate and restore strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.
€7.99€19.98/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Metal Detox Anti-metal shampoo 500ml
Hair looks healthier and regains its shine.
€29.90€59.80/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Curl Expression Intensive Hydration Cream Shampoo 500ml
The professional hydration superdose for curly and frizzy hair. Shampoo-Cream Hydration Intense: a cleansing care with concentrated active ingredients formulated without sulphates
€24.90€49.80/l -
Item DermatologieItem Dermatologie K.o Nits Remover Balm For Nits And Lice Item 100ml
K.O. Lentes is a lice-removing and repellent balm that removes and repels lice to prevent further infestation of the scalp.
€7.45€74.50/l