Hair products and treatments
-
WeledaWeleda Hydra Shine Moisturising shampoo 250 ml
Gently cleansing with alpine linseed, this hydrating shampoo nourishes dry hair and scalp for softer, healthier-looking locks.
€7.99€31.96/l -
Made in France
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Pure 6 Flexible Fixing Lacquer 300ml
Discover Infinium Pure, the 1st Professional hairspray without fragrance or odour mask.
€15.90€53.00/l -
New
CaudalieCaudalie Density and Volume Shampoo 200 ml
Restores hair volume and promotes denser hair with VineOxyl™.
€15.90€79.50/l -
RosebaieRosebaie Castor Keratin and Castor Oil Masks 500ml
Masks with Keratin and Castor oil 500ml.
€15.70€31.40/l -
RosebaieRosebaie Barbary fig Keratin shampoo 500 ml
Balances excess oil while adding shine and softness to your hair.
€15.70€31.40/l -
Organic
CoslysCoslys Aloe vera and apricot cleansing spray all hair types 200ml
COSLYS Detangling spray is a light mist enriched with organic aloe vera and apricot to easily detangle hair without weighing it down.
€7.92€39.60/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Colour reflex shampoo with henna 250ml
Logona Bioes henna shampoo for auburn hair. Prolongs colour radiance. 250 ml bottle.
€11.98€47.92/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Repairing Intensive Shampoo 250ml
Clean hair protected from breakage
€11.90€47.60/l -
NatessanceNatessance Capillary Strengthening shampoo with castor oil and plant-based keratin normal, dry or fragile hair 100 ml
Gently cleanses and strengthens hair with castor oil and plant-based keratin for soft, lightweight lengths.
€2.99€29.90/l -
Organic Made in France
CoslysCoslys Hair Nourishing & anti-frizz serum dry or textured hair 30 ml
Tames frizz while deeply hydrating, repairing and nourishing hair for smooth, manageable results.
€8.69€289.67/l -
-
JaldesJaldes Silettum Anti-Hair Loss Shampoo 200ml
Anti-Hair loss shampoo that respects the scalp with gentle cleansing thanks to a formula combining hydrolysed Keratin and provitamin B5.
€13.00€65.00/l -
Vegan
HerbatintHerbatint Color Safe Shampoo Protects and revives Colour 260ml
Color Safe Shampoo gently washes, protects and revives colour.
€12.80€49.23/l -
Organic
CoslysCoslys Organic anti-yellowing shampoo Grey and white hair 500ml
COSLYS Anti-yellowing shampooo for gray and white hair is formulated with a gentle cleansing base to respect the hair fiber.
€11.70€23.40/l -
Made in France
Hei PoaHei Poa Hair Care Tahitian Monoi Repair Masks Dry and Damaged Hair 200ml
This creamy mask with Monoï de Tahiti intensely nourishes dry, damaged hair. It repairs and strengthens the hair fibre, leaving it soft, shiny and supple with notes of Coco water
€13.99€69.95/l -
Made in France
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Pure 6 Strong Setting Lacquer 300ml
Professional, odourless, strong-fix lacquer.
€15.90€53.00/l -
BiocyteBiocyte Hair Keratin Forte Serum Pack Ampulas 15x9ml Croissance et Anti-chute 15 ampoules de 9ml
Biocyte has created the innovative Keratine forte serum, a high-tech formula made up of 3 patented active ingredients with proven efficiency.
€58.99€436.96/l -
RosebaieRosebaie Castor Keratin and Castor Oil Shampoo 500ml
Keratin and Castor oil shampoo (500ml).
€15.70€31.40/l -
Item DermatologieItem Dermatologie Item Alpha Cedar Shampoo Very Oily Hair 200ml
A sebum regulating, anti-grease and soothing hair treatment which helps clean and deal with unbalanced and itchy scalps. For very oily and itchy hair.
€9.94€49.70/l -
Organic Made in France
-
WeledaWeleda Rosemary Nourishing Hair Oil Dry And Damaged Hair 50 ml
nourishing hair oil with rosemary
€10.00€200.00/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Volumea Furterer Volumea Detangling Volumising Conditioner Limp Hair 150ml
FURTERER
Volumea
volumising detangling conditioner€15.50€103.33/l -
LuxeolLuxeol Thickening Serum 100ml
Transform your Capillary routine with Luxéol thickening serum.
€31.99€319.90/l -
Organic Vegan
Fleurance NatureFleurance Nature Organic Witch Hasel Gentle Shampoo 500ml
To give your hair strength and shine in LARGE SIZES: To invigorate and protect the capillary fibre; Free from aggressive surfactants (SLS and SLES) and silicone; Suitable for all hair types, from age 3; Biodegradable formula; Bottle in PE of plant origin€9.23€18.46/l -
A gift for you
RedkenRedken Densifying Treatment for Very Thinning Hair 90ml
Combat thinning hair with the new Cerafill Retaliate Stémoxydine 5%, which acts on hair growth in 3 months
€34.99€388.78/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Bio Capilargil Highlight And Shine Shampoo For Blonde White Or Highlighted Hair Reflet Et Brillance Cheveux Gris et Blancs 250ml
Dermaclay highlight and shine shampoo for blonde, white or highlighted hair
250 ml
restores hair glow while protecting it from the light that makes blonde, white/grey or streaked hair look dull.
€12.49€49.96/l -
Made in France
BiocyteBiocyte Hair Keratine Forte Repairing Hair Mask 200ml
The Biocyte Keratin forte mask® is based on pure keratin, vegetable ceramides and Boket. It repairs, protects and nourishes hair damaged or lacking capillary volume. It is used both as a mask or a balm.
€20.89€104.45/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Sublime Karité Hydrating smoothing shampoo 500 ml
Deeply hydrates dry to very dry hair from roots to ends, leaving it soft, silky and effortlessly tangle-free.
€19.39€38.78/l -
René FurtererRené Furterer Style Texture Spray Volume And Hold 200ml
On the roots, this texturising formula provides instant volume.
On the lengths, it densifies the hair and gives it grip to facilitate the braiding or the fixing of a bun.
Touch dry.€16.00€80.00/l -
KneippKneipp Nature Kids Dragon Shampoo Gel 200ml
Kneipp.
Nature Kids.
Dragon shampoo gel.
Dragon fruit and hamamelis.
No preservatives.
200ml.€4.90€24.50/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Nutri-Enrich Nourishing Conditioner for Dry and Brittle Hair 200ml
Instantly nourishes dry or damaged hair to leave it smooth and full of vitality
€13.30€66.50/l -
Made in France
Hei PoaHei Poa Perfect Curl Curl-Nourishing Care Cream 250 ml
Enhances textured hair with deep daily hydration and nourishment.
€13.98€55.92/l -
Organic
NatessanceNatessance Capillary Nourishing organic conditioner with plant-based keratin 200 ml
Gently detangles and deeply nourishes hair with organic argan oil for silky, lightweight lengths.
€7.30€36.50/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Solar Protect SPF50+ hair sun protection scalp and lengths 100 ml
Shields scalp and hair from sun damage with SPF50+ hydrating protection, leaving locks soft and silky.
€19.16 €23.95€191.60/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Shampoo Fine Hair Colouring 300ml
Colour protection shampoo for fine to thick hair
€11.99€39.97/l