Hair products and treatments
-
OlaplexOlaplex No.5 Bond Maintenance Conditioner fine hair 250 ml
An ultra-lightweight volumising conditioner designed for fine hair, adding body, strength and fullness without weighing it down.
€28.90€115.60/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Volume Grapefruit and rose organic shampoo fine, flat hair 200 ml
This organic grapefruit and rose shampoo instantly adds lightweight volume and body for beautifully full, airy hair from the first wash.
€6.76€33.80/l -
-9% A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Anti-Stain Colour Shampoo Refill Colouring and straightening hair 750ml
The Shampoo that protects against colour fading for up to 12 shampoos*. *Clinical study carried out on 22 volunteers over 28 days with coloured hair.€20.89 €22.90€27.85/l -
LuxeolLuxeol Anti-Dandruff Shampoo All Hair Types 200ml
Luxéol Anti-dandruff Shampoo is designed for people who want to eliminate dandruff and prevent it from reappearing, while respecting the scalp. It helps to eliminate existing dandruff and prevent it from reappearing. Your hair is supple, shiny and easy to style.
€8.90€44.50/l -
Made in France
DucrayDucray Kelual Squanorm Refreshing anti-dandruff shampoo 200ml
Refreshing, effective against oily dandruff.€10.99€54.95/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Saryna Key Damage Repair Boha Karite 1 Phial 12ml
Damage Repair
Boha Shea
1 phial€19.90€1,658.33/l -
Made in France
OlaplexOlaplex N°4D Detoxifying Dry Shampoo 50ml
N°4D Dry Shampoo is an innovative, volumising spray shampoo that cares for your hair and scalp. Absorbs sebum efficiently.
€14.95€299.00/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Styling Gel Extra Hold 6 200ml
Loreal Professional Fix Max Styling gel gives you a total control of your hair.
€16.98€84.90/l -
ApivitaApivita Shampoo Oily Roots and Dry Ends 250ml
Gently cleanses. Regulates sebum. Moisturizes dry ends.
€13.39€53.56/l -
Organic Made in France Vegan
CentifoliaCentifolia Concentrated Serum Dry and Irritated Sensitive Scalp 30ml
For dry, irritated sensitive scalps, with an ice-cube formula that works from the 1st use. 4x less itching.
€11.40€380.00/l -
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Nourishing Butter 300ml
SARYNA KEY nourishing butter strengthens and improves your hair texture while stimulating volume.
€26.90€89.67/l -
RosebaieRosebaie Biotin and Collagen Lamellar Water Weakened and damaged hair 200ml
Smoothes, strengthens, beautifies€15.70€78.50/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Curl Silicone Free Shampoo 300ml
Repair shampoo for damaged Curls€24.98€83.27/l -
RosebaieRosebaie Coco B.otox Keratin Mask 250 ml
Revive dry, damaged hair and banish frizz with the B.otox Keratin Mask—a deep treatment that also helps promote hair growth.
€15.70€62.80/l -
-20%
LazartigueLazartigue Volumize Eco refill volumising shampoo fine, flat hair 500 ml
This rice protein shampoo adds body and fullness to fine, flat hair for instant volume.
€19.72 €24.65€39.44/l -
Le Comptoir Des TendancesLe Comptoir Des Tendances Sweet Wide Tooth Plastic Peeling Comb
The Sweet comb is large and ideal for combing and detangling frizzy, curly or frizzy hair without breaking it.
€3.70€3.70/u -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Scalp Advanced Dermo-regulating anti-discomfort eco-refill shampoo 500 ml
Scalp Advanced Anti-Itch Dermo-Regulating Shampoo from L'Oréal Professionnel has been formulated for sensitive scalps prone to itching. It moisturises hair and soothes scalp discomfort.
€24.98€49.96/l -
QuiesQuies Electronic lice comb
The Quies electronic lice comb detects head lice and nits while brushing, killing them instantly.
€16.99 -
EstipharmEstipharm Prestige Detangling comb
Thanks to its tight teeth, it will tame your hair while detangling without Pains.
€4.90€4.90/u -
-
Organic
FlorameFlorame Organic Ylang-Ylang Floral Water 200ml
Organic Ylang-Ylang Floral Water, renowned for its soothing and rebalancing properties, is a real beauty treasure for caring for mature and fragile skin.
€12.04€60.20/l -
Made in France
NatessanceNatessance Capillary Soothing hair serum for sensitive, irritated scalps 75 ml
Instantly soothes irritation and itching on sensitive scalps with organic mallow floral water and postbiotics.
€8.69€115.87/l -
Placentor VegetalPlacentor Végétal Plant Repairing Conditioner 200ml
Placentor Repair Conditioner naturally hydrates dry and damaged hair.
€7.79€38.95/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Concentrated Colour Spectrum Fixing Care 200ml
Deep care for colour-treated hair. The routine helps fix the Colouring in the fibre to maintain the colour spectrum of Day 1 in all 5 dimensions*. Les Intenses colour for up to 100 days**. Hair is stronger, smoother and more disciplined. *Instrumental test with the complete Vitamino Color Spectrum routine after 4 weeks. **Instrumental test with the Vitamino Color Spectrum routine.€22.09€110.45/l -
-20% Vegan
KorresKorres Hair Loss Shampoo For Men Cysteine And Minerals 250ml
Hair loss shampoo for men
with cystein and minerals
stimulates and improves hair regrowth
€10.31 €12.89€41.24/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Conditioner Conditioner Thick Coloured Hair 200ml
To improve the hair's surface and enhance the shine of the Colour.
€13.98€69.90/l -
-15%
Energie FruitEnergie Fruit Detox Massaging Scalp Brush
Scalp brush exfoliates, massages and stimulates growth
€7.91 €9.30 -
-20%
KorresKorres Oily Hair Shampoo Liquorice And Nettle 250ml
Shampoo for oily hair
_x000D_With liquorice and nettle
_x000D_Cleans gently, regulates the microflora of the scalp and the secretion of sebum
€10.48 €13.10€41.92/l -
OlaplexOlaplex N°4 Bond Maintenance Shampoo 100ml
Olaplex Shampoo N°4 helps repair disulphide bonds. It restores strength and suppleness to hair that has undergone Colouring or bleaching treatments.
€15.85€158.50/l -
WeledaWeleda Hydra Shine Hair oil 30 ml
Weleda’s nourishing Hair Oil tames frizz while leaving hair with a radiant, healthy-looking shine.
€10.99€366.33/l -
ApivitaApivita Anti-dandruff shampoo dry dandruff 250 ml
Helps reduce dry dandruff and itching while hydrating and supporting the microbiome, thanks to antimicrobial propolis and lactic acid.
€11.39€45.56/l -
-
BeliflorBeliflor Hair Care Nourishing Emulsion Rinse-free 250ml
The Beliflor Hair Care Emulsion: This rinse-free, nourishing, emulsion with bamboo and pollen extracts, provitamin B5, jojoba oil and amino acids is ideal for dry and delicate hair.
€12.84€51.36/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Colour Colour Extender Masks Sensitised hair 200ml
Long-lasting colour radiance for up to 9 weeks**.
€19.90€99.50/l -
LuxeolLuxeol Keratin Masks 200ml
The Keratin protocol** protects hair from breakage and provides resistance for as little as 14 days. You'll love its texture and Perfumes. **Procotole composed of Shampoo + Keratin Masks€19.99€99.95/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Purifying shampoo with lemon balm 250ml
Purifying shampoo with Logona lemon balm for oily hair, regulates excess sebum. 250 ml bottle.
€12.60€50.40/l