🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. Natessance Extra-gentle rice milk shampoo 100 ml
    Natessance

    Natessance Extra-gentle rice milk shampoo 100 ml

    Gently cleanses and hydrates hair with organic rice milk and plant proteins, leaving it shiny and easy to detangle.

    (0)
    €2.99
    €29.90/l
  2. Organic Made in France Promo
    Melvita Huile De Nigelle Purifiante Bio 50ml
    Melvita

    Melvita Huile De Nigelle Purifiante Bio 50ml

    Nigella oil

    Well-known for toning the scalp and relieving muscle tension, it is also traditionally used for its purifying properties for oily skin.

    As nigella oil is highly aromatic, we recommend that it is mixed with hazelnut or jojoba oil.

    (6)
    €8.50
    €170.00/l
  3. A gift for you
    Redken All Soft Hydrating shampoo Dry, rough hair 500ml
    Redken

    Redken All Soft Hydrating shampoo Dry, rough hair 500ml

    Hydrating shampoo for dry, rough hair.

    (0)
    €22.99
    €45.98/l
  4. A gift for you
    Redken All Soft Moisturising conditioner for dry, rough hair 300ml
    Redken

    Redken All Soft Moisturising conditioner for dry, rough hair 300ml

    Redken All Soft Conditioner instantly detangles and moisturizes your hair. 

    (34)
    €19.99
    €66.63/l
  5. -15% Made in France Vegan
    Energie Fruit Nutri-frizz shampoo with organic cocoa powder and butter 250 ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Nutri-frizz shampoo with organic cocoa powder and butter 250 ml

    An ultra-nourishing sulphate-free shampoo with 95% natural-origin ingredients to deeply hydrate curly and coily hair.

    (0)
    €5.35 €6.29
    €21.40/l
  6. -20% Vegan
    Lazartigue Sunlight Lightening spray 150 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Sunlight Lightening spray 150 ml

    Gradually lightens hair while hydrating with chamomile and hyaluronic acid for shiny, silky highlights.

    (0)
    €15.91 €19.90
    €106.07/l
  7. Revlon Professional Uniq One All-in-1 Shampoo 100ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Uniq One All-in-1 Shampoo 100ml

    Cleanses, conditions hair, protects the scalp and provides 10 essential benefits.

    (1)
    €7.19
    €71.90/l
  8. L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying shampoo 500ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying shampoo 500ml

    L'Oréal Professionnel Serioxyl Advanced Purifying and Body Shampoo has been formulated for thinning hair. This light gel gently purifies and gives hair a feeling of density. Hair feels fuller.

    (1)
    €27.90
    €55.80/l
  9. Organic Vegan
    Logona Organic Argane Leave-In Fluid for Tips and Lengths 75ml
    Logona

    Logona Organic Argane Leave-In Fluid for Tips and Lengths 75ml

    Logona L'Argan Bio Restructuring Leave-In Fluid is a leave-in care product designed for brittle, damaged hair with dry ends.

    (1)
    €11.99
    €159.87/l
  10. Made in France
    L'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Volume Rootlift Foam Spray Force 3 250ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Tecniart Tecni Art Volume Rootlift Foam Spray Force 3 250ml

    L'Oreal Professionnel Tecni Art Volume Lift rootlift foam offers a natural hold for your hairstyling.

    (10)
    €16.98
    €67.92/l
  11. Organic Made in France
    Naturado Organic Aloe Vera Jojoba Family Shampoo 1l
    Naturado

    Naturado Organic Aloe Vera Jojoba Family Shampoo 1l

    Gives hair shine, suppleness and lightness.

    (4)
    €13.99
    €13.99/l
  12. -20%
    Lazartigue Ageless Youth mask scalp and lengths 250 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Ageless Youth mask scalp and lengths 250 ml

    This anti-ageing regenerating mask restores youthful vitality and enhances your hair from root to tip.

    (0)
    €28.72 €35.89
    €114.88/l
  13. Organic Vegan
    Herbatint Repair Shampoocuntegn Fortifying and Repairing 260 ml
    Herbatint

    Herbatint Repair Shampoocuntegn Fortifying and Repairing 260 ml

    Repair Shampoo, fortifying and repairing.

    (1)
    €12.80
    €49.23/l
  14. Organic Made in France
    Waam Signature Curl shampoo 230 ml
    Waam

    Waam Signature Curl shampoo 230 ml

    Perfect for soft, defined curls every day.

    (0)
    €12.89
    €56.04/l
  15. Made in France
    Hei Poa Tahiti Detox Exfoliating jelly 100 ml
    Hei Poa

    Hei Poa Tahiti Detox Exfoliating jelly 100 ml

    This gentle exfoliating jelly removes dead skin cells and impurities from all hair types, suitable for ages 3 and up.

    (0)
    €11.59
    €115.90/l
  16. Estipharm Prestige Comb with Napoli handle
    Estipharm

    Estipharm Prestige Comb with Napoli handle

    Ideal for combing hair or for lifting and parting.

    (0)
    €4.33
    €4.33/u
  17. -15% Organic Made in France Vegan
    Energie Fruit 2-in-1 reconstructing mask and detangler vegan collagen & vitamin B 200 ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit 2-in-1 reconstructing mask and detangler vegan collagen & vitamin B 200 ml

    A 2-in-1 reconstructing mask and detangler for very damaged or weakened hair, silicone-free

    (0)
    €5.72 €6.74
    €28.60/l
  18. Wella Professionals Nutri Enrich Nourishing Mask for Dry & Fragile Hair 500ml
    Wella Professionals

    Wella Professionals Nutri Enrich Nourishing Mask for Dry & Fragile Hair 500ml

    Intense nutrition for dry and weakened hair

    (2)
    €26.99
    €53.98/l
  19. Organic
    Bcombio Nourishing cleansing oil 400ml
    Bcombio

    Bcombio Nourishing cleansing oil 400ml

    Nourishing Body & Dry Hair Wash.

    (1)
    €10.99
    €27.48/l
  20. Made in France
    Martine Mahé Volume Foam 125ml
    Martine Mahé

    Martine Mahé Volume Foam 125ml

    Volumising foam with hop

    ideal for slack and thin hair.

    (2)
    €21.80
    €174.40/l
  21. In Haircare Wash n'Care Gentle Shampoo Dry or damaged hair 250ml
    In Haircare

    In Haircare Wash n'Care Gentle Shampoo Dry or damaged hair 250ml

    In Haircare presents its first shampoo A gentle shampoo, essential for dry to damaged hair. Cleanses efficiently, nourishes deep down and fortifies hair. Hair is left soft, silky and sheathed. wash' n care means taking care of your hair from the very start of your routine

    (1)
    €16.90
    €67.60/l
  22. Made in France
    Cytolnat Cytolcap Gentle Revitalising Shampoo Dull and damaged hair 250ml
    Cytolnat

    Cytolnat Cytolcap Gentle Revitalising Shampoo Dull and damaged hair 250ml

    Nourishing care for weakened, dull hair.
    92% of ingredients of natural origin according to ISO 16128 standard.

    (1)
    €16.74
    €66.96/l
  23. -15% Organic Vegan
    Energie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use balm 38 g
    Energie Fruit

    Energie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use balm 38 g

    Hydrates, nourishes, soothes and removes makeup—ideal for face and body, all skin types.

    (0)
    €7.22 €8.50
    €190.00/kg
  24. Paranix Metal comb to combat lice, nits & eggs x1
    Paranix

    Paranix Metal comb to combat lice, nits & eggs x1

    Paranix Metal Anti-Lice Comb Removes Lice, Nits and Eggs

    (1)
    €6.10
    €6.10/u
  25. Biokap Belleza Nourishing Detangling Balm 125ml
    Biokap

    Biokap Belleza Nourishing Detangling Balm 125ml

    Bellezza Nourishing Detangling Balm is ideal for caring for dull, damaged hair. It improves detangling and does not weigh down the hair fibre.

    (1)
    €9.24
    €73.92/l
  26. A gift for you
    Phyto Paris Violet Repairing brightening mask Bleached Blonde, Grey, White Hair 200 ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Violet Repairing brightening mask Bleached Blonde, Grey, White Hair 200 ml

    Revives the shine of cold highlights while repairing damaged hair.

    (6)
    €19.90
    €99.50/l
  27. Rosebaie Monoi and collagen Hair mask 500 ml
    Rosebaie

    Rosebaie Monoi and collagen Hair mask 500 ml

    Rich in fatty acids, this monoi deeply hydrates dry, damaged hair while removing impurities, repairing and strengthening the hair fibre.

    (1)
    €15.70
    €31.40/l
  28. Rosebaie Barbary fig B.otox mask 250 ml
    Rosebaie

    Rosebaie Barbary fig B.otox mask 250 ml

    Revive dry, damaged hair and banish frizz with this deep-treatment mask that also promotes healthy hair growth.

    (0)
    €15.70
    €62.80/l
  29. Rosebaie Aloe Vera Keratin mask 500 ml
    Rosebaie

    Rosebaie Aloe Vera Keratin mask 500 ml

    Hydrating keratin and aloe vera hair mask to treat and protect.

    (0)
    €15.70
    €31.40/l
  30. -15% Vegan
    Energie Fruit Airlift Boost volume and density spray serum fine and fragile hair 100 ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Airlift Boost volume and density spray serum fine and fragile hair 100 ml

    Instantly boosts volume and strengthens hair fibres with a lightweight keratin-protein and peptide formula.

    (0)
    €9.85 €11.59
    €98.50/l
  31. Olaplex Blonde enhancer toning shampoo N°4P 250 ml
    Olaplex

    Olaplex Blonde enhancer toning shampoo N°4P 250 ml

    OLAPLEX No.4P Blonde Enhancer Toning Shampoo neutralises brassy tones, leaving hair toned, stronger and softer.

    (3)
    €26.45
    €105.80/l
  32. A gift for you
    Phyto Paris Phytophanere Ultra length-boosting serum 50 ml
    Phyto Paris

    Phyto Paris Phytophanere Ultra length-boosting serum 50 ml

    Boosts hair growth and strengthens strands from root to tip with ginseng, pumpkin and a protective botanical complex.

    (10)
    €29.90
    €598.00/l
  33. A gift for you
    Redken Extreme Strengthening shampoo for weakened hair 500 ml
    Redken

    Redken Extreme Strengthening shampoo for weakened hair 500 ml

    Strengthening shampoo for damaged hair

    (1)
    €22.99
    €45.98/l
  34. Rosebaie Argan Oil Keratin Masks Colouring hair 500ml
    Rosebaie

    Rosebaie Argan Oil Keratin Masks Colouring hair 500ml

    Prolongs the radiance of Colour, nourishes and strengthens
    (1)
    €15.70
    €31.40/l
  35. Organic Made in France
    Dermasens Extra-Gentle Purifying Shampoo oily hair 400 ml
    Dermasens

    Dermasens Extra-Gentle Purifying Shampoo oily hair 400 ml

    An extra-gentle purifying shampoo for sensitive, oily scalps.

    (0)
    €11.39
    €28.48/l
  36. -20%
    Lazartigue Hair Styling Protective Detangling Care 250ml
    Lazartigue

    Lazartigue Hair Styling Protective Detangling Care 250ml

    Enriched with ginger and magnolia extracts, this leave-in Care instantly detangles and improves styling.

    (1)
    €20.80 €25.99
    €83.20/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara