🚚 Free delivery in France from €49.00 of purchase 🌍 Shipping across the European Union

Hair products and treatments

  1. Ecrinal Giftboxes of 3 concentrated Anti-Hair loss serums 3x50ml
    Ecrinal

    Ecrinal Giftboxes of 3 concentrated Anti-Hair loss serums 3x50ml

    Excessive hair loss, dull, thinning, anaemic hair, seborrhoeic alopecia, hair loss with dandruff.

    (0)
    €53.99
    €359.93/l
  2. Made in France
    Martine Mahé Camellia oil shine shampoo 200 ml
    Martine Mahé

    Martine Mahé Camellia oil shine shampoo 200 ml

    Camellia oil-infused colour shampoo revives and deepens copper tones for chestnut to light blonde hair.

    (3)
    €21.82
    €109.10/l
  3. Organic Made in France Vegan
    Dermaclay Bio Capilargil Shampoo For Coloured Bleached Hair With White Clay Cheveux Colores 250ml
    Dermaclay

    Dermaclay Bio Capilargil Shampoo For Coloured Bleached Hair With White Clay Cheveux Colores 250ml

    Dermaclay shampoo for coloured or bleached hair with white clay

    250 ml

    The combined action of the active principles nourishes the fiber and protects the beauty of coloured and bleached hair.

    (5)
    €10.90
    €43.60/l
  4. Made in France
    Weleda Anti-Lice and Nits Treatment Lotion 100ml
    Weleda

    Weleda Anti-Lice and Nits Treatment Lotion 100ml

    Anti-Lice and Anti-Nits treatment lotion formulated with 100% natural active ingredients, eliminates 100% of lice and nits in just 1 application

    (0)
    €10.99
    €109.90/l
  5. -15% Made in France Vegan
    Energie Fruit Hydra balancing scalp SOS serum cure with centella asiatica and aloe vera 75 ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Hydra balancing scalp SOS serum cure with centella asiatica and aloe vera 75 ml

    Detoxifying scalp serum to rebalance and soothe discomfort for healthier hair roots

    (0)
    €9.68 €11.39
    €129.07/l
  6. Elcea Shine And Radiance Mask Coloured Hair 200ml
    Elcea

    Elcea Shine And Radiance Mask Coloured Hair 200ml

    Elcéa shine and radiance mask

    Coloured, highlighted hair 
    Repairs and regenerates the hair, sublimates the colour, brings shine and radiance 
    Dermatologically tested 
    Pomegranate extract 

    (8)
    €13.60
    €68.00/l
  7. Made in France
    L'Oréal Professionnel Tecniart Fix Anti-Fizz Spray Anti-Humidity Styling 250ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Tecniart Fix Anti-Fizz Spray Anti-Humidity Styling 250ml

    Fix Anti-Frizz by L'Oréal Professionnel is a 24-hour anti-frizz and anti-moisture spray.

    (0)
    €19.90
    €79.60/l
  8. A gift for you
  9. Vegan
    American Crew Daily Silver Shampoo Shampoo Daily use Grey Hair 250ml
    American Crew

    American Crew Daily Silver Shampoo Shampoo Daily use Grey Hair 250ml

    Neutralises yellow highlights.

    (29)
    €13.99
    €55.96/l
  10. Organic
    Biokap Belleza Bio Shampooing bio Purifiant Pellicules 200ml
    Biokap

    Biokap Belleza Bio Shampooing bio Purifiant Pellicules 200ml

    Shampoing bio antipelliculaire pour cuir chevelu sensible. Purifie, apaise les démangeaisons et élimine les pellicules en douceur. Menthol, eucalyptus et tea tree. Vegan
    (0)
    €10.19
    €50.95/l
  11. New Made in France
    Catapoux One Shot anti-lice and nit treatment 140 ml
    Catapoux

    Catapoux One Shot anti-lice and nit treatment 140 ml

    Eliminates head lice and nits in 5 minutes with a natural, insecticide-free formula.

    (1)
    €19.96
    €142.57/l
  12. L'Oréal Professionnel Metal Detox Pre-Shampoo 250ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Metal Detox Pre-Shampoo 250ml

    Concentrated in Glicoamine, this anti-metal* cleansing cream helps prevent breakage & colour fading. A rich, generous, sulphate-free cleansing cream texture** that transforms into a concentrated foam. Easy to rinse off.

    (54)
    €25.00
    €100.00/l
  13. -20% Made in France Vegan
    Lazartigue Purify Purifying pre-shampoo treatment white clay 75 ml
    Lazartigue

    Lazartigue Purify Purifying pre-shampoo treatment white clay 75 ml

    This propolis-based pre-shampoo, 94% naturally derived, balances and purifies oily scalps.

    (0)
    €23.92 €29.89
    €318.93/l
  14. Luxeol 2in1 Reactive Hair Loss 14 vials of 7ml
    Luxeol

    Luxeol 2in1 Reactive Hair Loss 14 vials of 7ml

    Luxeol 2in1 Reaction Hair Loss, a formula enriched with Keratin extract

    (0)
    €65.99
    €673.37/l
  15. Organic Made in France
    Waam Signature Hair Enhancing Mask 230 ml
    Waam

    Waam Signature Hair Enhancing Mask 230 ml

    Waam's hair-enhancing mask delivers intense shine and deep nourishment.

    (0)
    €16.90
    €73.48/l
  16. -15% Organic Vegan
    Energie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use balm 100 ml
    Energie Fruit

    Energie Fruit Miraculous organic balm 10-in-1 multi-use balm 100 ml

    This 10-in-1 multi-purpose balm tackles all your everyday needs in one.

    (1)
    €9.98 €11.75
    €99.80/l
  17. Organic
    Waam Organic Aloe Vera Gel 100ml
    Waam

    Waam Organic Aloe Vera Gel 100ml

    A gel that nourishes, soothes and softens.

    (0)
    €9.50
    €95.00/l
  18. Organic Made in France
    Propos'Nature So'Cacao Bioes hair conditioner Dry hair 45g
    Propos'Nature

    Propos'Nature So'Cacao Bioes hair conditioner Dry hair 45g

    A nourishing and detangling Capillary care product for the lengths.

    (1)
    €14.04
    €312.00/kg
  19. Estipharm Natural Wood Pocket Comb Dents Larges
    Estipharm

    Estipharm Natural Wood Pocket Comb Dents Larges

    This comb is 100% natural, made from bamboo and maple, both FSC-certified.

    (0)
    €5.69
    €5.69/u
  20. Arganicare Coco Nourishing repairing Masks 500ml
    Arganicare

    Arganicare Coco Nourishing repairing Masks 500ml

    The Arganicae range with Coco nut oil is a blessing for the hair, improving the health of the scalp, promoting growth and adding volume, softness and shine.

    (1)
    €13.50
    €27.00/l
  21. Vegan A gift for you
    Redken Acidic Grow Full System Instant density and volume spray for fine hair 190 ml
    Redken

    Redken Acidic Grow Full System Instant density and volume spray for fine hair 190 ml

    Lightweight spray adds volume and protects fine hair from heat up to 230°C while helping to prevent breakage.

    (177)
    €30.35
    €159.74/l
  22. Visiomed Zap Z100 Electronic Anti-Lice Comb
    Visiomed

    Visiomed Zap Z100 Electronic Anti-Lice Comb

    Zap'x has been specially designed to combat the invasion of lice and parasites in adults and Children simply, effectively and without any danger to the hair or scalp.

    (5)
    €18.90
  23. -20%
    Korres Almond And Linseed Shampoo Dry And Brittle Hair 250ml
    Korres

    Korres Almond And Linseed Shampoo Dry And Brittle Hair 250ml

    Repairing shampoo for dry and brittle hair

    _x000D_

    With almond and linseed

    _x000D_

    nourishes dry and damaged hair while reinforcing its natural defenses. 
    Double performance: anti-split ends and anti-breakage.

    (5)
    €10.48 €13.10
    €41.92/l
  24. Biokap Belleza Anti-Dandruff Shampoo 200ml
    Biokap

    Biokap Belleza Anti-Dandruff Shampoo 200ml

    Bellezza Anti-Dandruff Shampoo is ideal for combating both oily and dry dandruff.

    (2)
    €10.79
    €53.95/l
  25. Noreva Hexaphane Anti-dandruff shampoo 250 ml
    Noreva

    Noreva Hexaphane Anti-dandruff shampoo 250 ml

    A foaming gel specially formulated to cleanse young skin with imperfections A pimples and blackheads revolution: comprehensive treatment for moderate to severe acne and scarring. A Masks specially formulated to purify and sanitise blemished skin

    (0)
    €11.10
    €44.40/l
  26. Organic
    Coslys Organic refreshing detox shampoo Oily hair 250ml
    Coslys

    Coslys Organic refreshing detox shampoo Oily hair 250ml

    COSLYS Refreshing detox shampoo combats sebum production and reduces itchy scalp.

    (2)
    €9.65
    €38.60/l
  27. Organic Made in France
    Phytema Volume shampoo 250 ml
    Phytema

    Phytema Volume shampoo 250 ml

    Organic Volumea 250 shampoo adds more volume to fine hair.

    (0)
    €12.90
    €51.60/l
  28. Organic
    Centifolia Butter Organic Shea Butter 125ml
    Centifolia

    Centifolia Butter Organic Shea Butter 125ml

    Centifolia Shea Butter

    (0)
    €11.52
    €92.16/l
  29. Organic Vegan
    MÁDARA organic skincare Grow 3-Min Growth-Boost Scalp Stimulating Treatment 100ml
    MÁDARA organic skincare

    MÁDARA organic skincare Grow 3-Min Growth-Boost Scalp Stimulating Treatment 100ml

    Stimulating pre-shampoo Care with mushrooms, certified natural. Boosts the scalp with energising active ingredients.
    (0)
    €26.26
    €262.60/l
  30. Revlon Professional Style Masters Spray Coiffant Photo Finisher 500ml
    Revlon Professionnel

    Revlon Professional Style Masters Spray Coiffant Photo Finisher 500ml

    REVLON PROFESSIONNEL
    Style masters
    Hairspray modular
    medium hold spray for all hair types
    Fast drying spray

    (6)
    €14.99
    €29.98/l
  31. Rolling Hills Rinse-off Care for Beards 90ml
    Rolling Hills

    Rolling Hills Rinse-off Care for Beards 90ml

    RollingHills, the Californian brand, offers a range of beard care products tailored to your needs and desires.

    (1)
    €3.40
    €37.78/l
  32. L'Oréal Professionnel Metal Detox High Protection No-Rinse Cream 100ml
    L'Oréal Professionnel

    L'Oréal Professionnel Metal Detox High Protection No-Rinse Cream 100ml

    L'Oréal Professionnel Metal Detox High Protection Leave-In Cream. Removes metal to prevent breakage & preserve your hair's Colour. Intensely hydrated and strengthened, hair is protected against the impact of UV rays.

    (374)
    €29.99
    €299.90/l
  33. A gift for you
    Saryna Key Shampooing Anti Jaunissement Unique Pro 500ml
    Saryna Key

    Saryna Key Shampooing Anti Jaunissement Unique Pro 500ml

    Pure African shea shampoo.

    (3)
    €39.90
    €133.00/l
  34. Rosebaie Blonde Anti-Yellow Mask for Blonde Hair 500 ml
    Rosebaie

    Rosebaie Blonde Anti-Yellow Mask for Blonde Hair 500 ml

    A nourishing mask for curly, coily and afro hair.

    (0)
    €15.70
    €31.40/l
  35. Biokap Nutricolor Nutricolor Delicato Hair Lightening Cream 140ml
    Biokap

    Biokap Nutricolor Nutricolor Delicato Hair Lightening Cream 140ml

    A lightening cream that lightens hair while providing care based on plant ingredients

    (7)
    €10.60
    €75.71/l
  36. Made in France
    Acm Novophane Ds Treating shampoo dry scalp 500 ml
    Acm

    Acm Novophane Ds Treating shampoo dry scalp 500 ml

    Gently removes dry, fine flakes, soothes itching and helps prevent recurrence for a comfortable scalp.

    (0)
    €13.99
    €27.98/l
Your shortcut to self-care!
Sign up for our free newsletter and unlock early access to offers, expert tips and product drops — just for subscribers.

First Name
Email

The data transmitted via this form is processed by EASYPARAPHARMACIE ("EASYPARA") in its capacity of a data controller, for the purpose of managing your EASYPARA account. Your data may also be used, subject to your express consent, for you to receive personalised commercial information by e-mail relating to the activities and products marketed by EASYPARA.
You have the right to file a complaint with the competent supervisory authority, to define requirements concerning the conservation, deletion and communication of your data after your death, as well as a right of access, rectification, deletion, limitation, portability and opposition on legitimate grounds of personal data related to you. To exercise any of these rights, please send your request by e-mail to the following address: donneespersonnelles@easyparapharmacie.com or by post to: EASYPARA - Data Protection Officer - Protection des données personnelles - 47 Boulevard René Cassin - 06200 Nice - FRANCE.
For more information on processing of your personal data, please consult our EASYPARA personal data processing policy.

My items (0)

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara

Shipping within 24 hours

Secured payment

4.5 / 5
Read all reviews on Easypara