Hair products and treatments
-
-20% Made in France
DucrayDucray Kelual Ds Anti-dandruff treatment shampoo 100 ml
Reduces severe dandruff and controls excess sebum with a purifying formula, keeping your scalp healthy for up to 8 weeks.
€10.79 €13.49€107.90/l -
OlaplexOlaplex N°0 Repairing treatments 155ml
Repairing and strengthening Care N°0 is an intensive treatment directly inspired by Professional techniques. It prepares your hair for in-depth repair.
€26.45€170.65/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Repairing Cream shampoo Weak, brittle hair 500ml
Repairing Care cream shampoo protects and repairs hair right down to the ends, leaving it stronger and more resistant from the 1st shampoo.
€13.00€26.00/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Light-revealing oil normal fine hair 30ml
Hair is up to three times smoother* and instantly luminous *with the use of shampoo, mask and oil vs. shampoo without care agents€10.00€333.33/l -
Organic
-
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Phytopolleine Phyto Rebalancing Plant Concentrate Roll-on 20ml
Phyto POLLEINE is a 100% plant-based oil concentrate - a real vitality cure for your scalp.
€22.00€733.33/l -
Organic
BeauterraBeauterra Gentle Dry Shampoo with Sweet Almond Powder All hair types 50g
Gentle dry shampoo for all hair types that gently cleanses your hair without damaging the scalp.
€6.29€125.80/kg -
JaldesJaldes Silettum Fortifying Shampoo 200ml
Fortifying shampoo that gently cleanses while respecting the scalp.
€13.00€65.00/l -
Organic Made in France
-
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Gentle Hair Conditioner All hair types 175ml
Gently detangles and adds shine to hair fibre.
€11.99€68.51/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Shampoo With Panama Wood 200ml
This natural saponaceous, decocted from Quillaia, hardly lathers and cleans skin without damaging the scalp. It increases and volumizes fine hair.
€21.82€109.10/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Moisture Restore Leave-In Care Dry hair 150ml
Hydrating leave-in care for dry hair
€22.88€152.53/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Vegetable Avocado Oil 100ml
softens and fortifies devitalised and dried skins
helps preserve the youth of the skin. Ideal for sensitive, dry or mature skins.€7.49€74.90/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Color Brilliance Colouring Shampoo for Thick Hair 300ml
Colour protection shampoo for thick hair
€11.99€39.97/l -
OlaplexOlaplex Rich hydrating hair mask thick hair 200 ml
Deeply repairs and hydrates dry or thick hair by sealing cuticles for long-lasting shine and frizz control.
€32.98€164.90/l -
ManhaéManhaé Anti-Hair Loss Shampoo 200ml
Manhaé Hair Expert shampoo strengthens and densifies hair thanks to white lupin. Sulphate- and silicone-free, it reduces hair loss and restores volume, strength and vitality
€7.90€39.50/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Revitalising miracle treatment damaged hair 30 ml
Instantly repairs damaged hair with AHA and Omega-9, reducing breakage by 99% for long-lasting shine.
€33.86€1,128.67/l -
Organic Vegan
Fleurance NatureFleurance Nature 100% Pure Organic Argan Oil 50ml
100% Fleurance Nature Organic Argan Oil, a real multi-purpose cosmetic treasure for face, body and hair!
€13.42€268.40/l -
RosebaieRosebaie Barbary fig Keratin leave-in hair milk 200 ml
RoseBaie’s leave-in hair milk repairs, strengthens and heat-protects without rinsing.
€15.70€78.50/l -
Organic
CentifoliaCentifolia Shampoos Creamy Dry Hair Shampoo Apricot Butter / Jojoba Oil 500ml
Centifolia Creamy Dry Hair Shampoo Apricot Butter / Jojoba Oil 500ml
€13.14€26.28/l -
NatessanceNatessance Extra-gentle rice milk shampoo 500 ml
Gently cleanses and hydrates hair with organic rice milk and plant proteins, leaving it shiny and easy to detangle.
€8.69€17.38/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Ultra fix jelly styling gel for sleek effect 24-hour hold 140 ml
A 98% natural hair jelly for a sleek, smooth hold—no white residue or stiff, crunchy finish.
€7.13 €8.39€50.93/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Nutri-Enrich Nourishing Shampoo Dry or weakened hair 100ml
Instant Nutrition for hair full of vitality.
€5.99€59.90/l -
-15% Vegan
Energie FruitEnergie Fruit SOS Curl Gloss hair serum curly hair 75ml
Nourishes and defines curls by locking in moisture, smoothing frizz and enhancing natural shine with castor oil and plant-based glycerin.
€10.54 €12.40€140.53/l -
Organic
AloesolAloesol Hydrating Gel Organic Aloe Vera 250ml
organic Aloe Vera from fresh plants (gel inside the plant)€11.90€0.05/ -
ManhaéManhaé Expert 3-Month Programme + Shampoo
Helps reduce hair loss and boosts growth with white lupin’s synergistic action for denser, revitalised hair.
€20.35€81.40/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate 5 Minute Repair Masks 250ml
Concentrated repairing Masks in Bonding Care
€33.00€132.00/l -
Organic Made in France
NaturadoNaturado Beauty Castor Oil 50 ml
Beauty Castor oil
Castor oil.
Fortifying
Cosmetics bio Ecocert.
50 ml€5.40€108.00/l -
Made in France A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Volume Volumising shampoo fine, flat hair 100 ml
This volumising shampoo adds body and lift to fine hair from the roots.
€5.50€55.00/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Colour Protect Radiance Hair Conditioner 150ml
LAZARTIGUE Color Protect Radiance Conditioner with camellia oil hydrates the fiber, detangles the hair and prolongs the color radiance.
€18.95 €23.69€126.33/l -
-
PouxitPouxit Anti-Lice & Nit Treatment Shampoo apricot-scented 200 ml
Eliminates head lice and nits in 15 minutes using natural coconut oil to suffocate—no insecticides.
€12.16€60.80/l -
-15% Made in France Vegan
Energie FruitEnergie Fruit Repair shampoo with plant collagen & vitamin B 250 ml
Repairing shampoo with plant collagen for very damaged or weakened hair, sulphate-free
€5.87 €6.90€23.48/l -
Organic Vegan
LogonaLogona Organic Aloe Vera heat protection spray 150ml
Thermo-protective hydrating spray with Aloe Vera. Organic ingredients. Content : 150 ml
€19.08€127.20/l -
Made in France
ArkopharmaArkopharma Forcapil Age Protect Regenerating Hair and Roots Care 125ml
Forcapil Age Protect helps reduce the signs of ageing in the Capillary.
€28.40€227.20/l -
Made in France A gift for you
NuxeNuxe Sun Sun melting milk SPF30 with free shower shampoo
Nuxe Melting Milk SPF30 protects from sun's rays and premature photo-aging. Nuxe After-Sun Shower Shampoo gently cleanses.
€15.49€61.96/l