Hair products and treatments
-
A gift for you
Saryna KeySaryna Key Damage Repair Conditioner Apres-shampooing Reparateur Leger Light Beurre De Karite Pur D'afrique 500ml
Pure African shea shampoo.
€45.10€90.20/l -
Organic Vegan
RespectueuseRespectueuse Solide Detox Bioes Shampoo Natural Tea Tree Perfumes 75g
Detox solid shampoo: for sensitive, irritated scalps and dandruff. Soothes itching and detoxifies hair.
€8.92€118.93/kg -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Blonde Recharge Colour Reviving Shampoo 250ml
For radiant natural or coloured blonde hair
€12.98€51.92/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Vitamino Color Perfecting Multipurpose Spray For Colour Treated Hair Color 10 In 1 190ml
This 10-in-1 color-enhancing spray is a multi-purpose spray with a high concentration of anti-oxidants. This spray can benefit from 10 actions.
€18.59€97.84/l -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Colour Après-Shampooing Raviveur d'Eclat Colored, Highlighted Hair 175ml
Specially formulated for coloured and highlighted hair, this shampoo cleans gently to protect the colour and revive its shine.
€11.99€68.51/l -
PouxitPouxit Protect 72H Protective Wash Shampoo 200ml
N°1 brand against lice and nits* *GERS - Contract for lice treatment CAM 02/2025
€9.59€47.95/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Tecniart Flex pli thermo-styling spray 190 ml
Heat-activated styling spray that shapes and holds hair with long-lasting memory for flexible, defined styles.
€16.98€89.37/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Bonding Concentrate Shampoo 300ml
Concentrated bonding care shampoo for all hair types and textures.
€22.79€75.97/l -
PouxitPouxit XF Anti-Lice and Nit Lotion Treatment 100 ml
Pouxit XF’s patented, Penetrol®-boosted formula delivers 100% effectiveness—killing lice, larvae and nits in just 15 minutes.
€10.26€102.60/l -
OlaplexOlaplex N°4C Bond Maintenance clarifying and purifying shampoo 250 ml
N°4C is a weekly care formula formulated to deeply cleanse and purify hair. The aim: to rid hair of all impurities without damaging it.
€26.45€105.80/l -
BatisteBatiste Sweet Summer dry shampoo 200 ml
A new Batiste dry shampoo with a delicious floral fragrance for cleaner hair and instant freshness.
€5.29€26.45/l -
Made in France
MustelaMustela Solid Shower Shampoo Dès 3 Ans 75g
Mustela solid shower shampoo gently cleanses the skin for the entire family, from 3 years old.
€7.67€102.27/kg -
WeledaWeleda Hydration & Shine Solid Shampoo 50g
This solid shampoo gently cleanses, hydrates and preserves the hair's natural shine.
€7.19€143.80/kg -
Wella ProfessionalsWella Professionals Invigo Balance Senso Calm Sensitive Scalp Shampoo Scalp 250ml
Perfumes-free shampoo that relieves and soothes sensitive scalps.
€10.99€43.96/l -
LuxeolLuxeol Progressive Hair Loss Shampoo 200ml
Discover Luxéol Progressive Anti-Hair Loss Shampoo to help reduce hair loss. For stronger, less brittle hair.
€12.40€62.00/l -
-20% Made in France
SanofloreSanoflore Sublima Repairing hydrating shampoo 200 ml
This repairing shampoo strengthens, hydrates and revives hair with its patented vegan Collagen, Retinol* and Keratin complex.
€8.71 €10.90€43.55/l -
ArganicareArganicare Coco Ultra-nourishing and hydrating shampoo 400ml
ARGANICARE's ultra-nourishing shampoo withCoconut Oil is enriched with precious organic Argan and Coconut oils, the perfect way to gently cleanse hair while preserving its natural shine and moisture levels.
€9.50€23.75/l -
Placentor VegetalPlacentor Végétal Repairing Care Shampoo 200ml
Highly concentrated in amino acids, peptides and trace elements, it restores strength and vitality to the hair.
€4.99€24.95/l -
Dr. Theiss NaturwarenDr. Theiss Naturwaren CALENDULA SHAMPOO GENTLE PROTECTION FREQUENT USE 200ml
With natural plant extracts, this Calendula shampoo keeps your hair healthy, beautiful and soft, day after day. Ideal for frequent washing.
€7.50€37.50/l -
-24%
ParanixParanix Lice And Nits Repellent Shampoo Extra Fort 300ml
Extra Strong
Lice and nits repellent
3 in 1 shampoo€13.00 €16.99€43.33/l -
WeledaWeleda Volume & Shine Solid Shampoo 50g
This solid shampoo gently cleanses hair, giving it volume and preserving its natural shine.
€7.19€143.80/kg -
A gift for you
Phyto ParisPhyto Paris Curls Hydrating Conditioner Wavy, curly hair 175ml
Conditioner that instantly detangles and hydrates wavy and curly hair.
€11.99€68.51/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Dry, dull or frizzy hair 30ml
ULTIMATE SMOOTH is a professional hair care ritual designed to nourish and smooth dry, dull, frizzy or frizz-prone hair.€14.99€499.67/l -
ArganicareArganicare Keratin Repairing and Nourishing Masks 500ml
The Arganicare range with Keratin is designed to intensely regenerate and restore strength and shine to heat damaged or chemically treated hair.
€11.45€22.90/l -
EcrinalEcrinal Family ultra-gentle shampoo with ANP2+ 400ml
Restores and maintains scalp balance.
€6.47€16.18/l -
Made in France
René FurtererRené Furterer Forticea Gentle fortifying shampoo 500 ml
Strengthens and revitalises hair from the roots with guarana, vitamins B3-B5 and essential oils for resilient, energised strands.
€19.99€39.98/l -
Organic Made in France Vegan
DermaclayDermaclay Organic Hair Loss Treatment Mask 250 ml
This proven anti-hair loss mask, enriched with pea shoot extract, stimulates growth, strengthens hair fibres and restores density, strength and vitality to your hair.
€23.04€92.16/l -
A gift for you
RedkenRedken All Soft Hydrating shampoo Dry, rough hair 300ml
Hydrating shampoo for dry, rough hair.
€17.39€57.97/l -
RosebaieRosebaie Biotin and collagen Hair mask 500 ml
Biotin and collagen strengthen hair, boost growth and help reduce hair loss.
€15.70€31.40/l -
-20% Made in France Vegan
LazartigueLazartigue Nourish Light Hair Conditioner 150ml
LAZARTIGUE Nourish Light conditioner, enriched with esterified soybean oil, nourishes dry, fine hair.
€20.76 €25.96€138.40/l -
Vegan
Wella ProfessionalsWella Professionals Elements Shampoo Renewing 250ml
Adds Gentle shine for healthy hair.
€13.49€53.96/l -
-20% Organic
PuressentielPuressentiel Poudoux Puressentiel Pouxdoux Protective After Shampoo 200ml
Protecting conditioner
anti lice treatment
frequent use
with organic essential oils
€6.40 €7.99€32.00/l -
René FurtererRené Furterer Color Glow Thermo-Protective Radiance Cream 100ml
The professional thermo-protective care product that combines patented** repairing and anti-porosity technology with a cocktail of expert active ingredients of natural origin to reveal shine in an instant and improve styling of coloured or highlighted hair.
€16.99€169.90/l -
L'Oréal ProfessionnelL'Oréal Professionnel Pro Longer Shampoo for long hair 500ml
FILLOXANE: Penetrates the heart of the fibre to reinforce the internal structure and PQ6: Smooths the surface of the fibre. Thermal protection 230°C.
€22.99€45.98/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Ultimate Repair Light Shampoo 250ml
Ultimate Repair, the deepest repair range from Wella Professionals.
€17.90€71.60/l -
Organic
NatessanceNatessance Organic shea butter 100 g
Deeply nourishes and softens dry skin while repairing damaged ends, thanks to organic shea butter.
€7.00€70.00/kg