Hair products and treatments
-
Made in France
AcmAcm Novophane Ds Treating shampoo dry scalp 200 ml
Removes dry, fine flakes while soothing itching for a comfortable, healthy scalp.
€9.34€46.70/l -
Wella ProfessionalsWella Professionals Oil Reflections Light-revealing oil normal fine hair 100ml
Hair is up to three times smoother* and instantly luminous *with the use of shampoo, mask and oil vs. shampoo without care agents€22.00€220.00/l -
RosebaieRosebaie Aloe Vera Crystal Keratin Serum 100 ml
Hydrating and protective keratin serum with Aloe vera to nourish and strengthen hair.
€15.70€157.00/l -
Organic
LadrômeLadrôme Organic Primrose Oil 100ml
promotes the flexibility and the regeneration of the epidermis, -
€17.09€170.90/l -
FlorameFlorame Organic Jojoba Plant Oil 100ml
Jojoba plant oil hydrates & revitalizes dull hair & dry, mature skin.
€14.50€145.00/l -
LuxeolLuxeol Curl mousse 200 ml
Defines and tames curls while adding volume and softness for naturally enhanced, bouncy hair.
€19.90€99.50/l -
NatessanceNatessance Anti-Hair Loss Shampoo + Serum Set 325 ml
Helps reduce hair loss, strengthens roots and promotes regrowth with an organic ginseng and ginkgo biloba active complex.
€25.90€79.69/l -
Organic Vegan
PhytemaPhytema Junior Bioes Hydrating Shampoo 250ml
Our very gentle formula has been formulated to respect the hydrolipidic film and strengthen the hair fibre of the whole family, including Children aged 3 and over.
€18.59€74.36/l -
New
BeauterraBeauterra Fortifying care shampoo for damaged and fragile hair 750 ml
Cleanses and strengthens fragile hair with plant keratin and rosemary.
€6.95€9.27/l -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional Collagen Volume Boost Shampoos BC Bonacure Fine hair 1000 ml
An invigorating vegan shampoo for fine, fragile hair that contains no animal ingredients.
€31.99€31.99/l -
Organic
BiokapBiokap Belleza Bio Baume Restructurant bio Tous types de cheveux 125ml
Après-shampoing bio pour tous types de cheveux. Hydrate, démêle et nourrit sans alourdir, tout en protégeant la brillance et les longueurs. Vegan€10.19€81.52/l -
ApivitaApivita Keratin Repair Nourishing Repairing Capillary Oil 100ml
Protection against heat up to 230°.
€17.99€179.90/l -
Made in France Vegan
VitryVitry Fortifying shampoo 190 ml
Gently cleanses while slowing hair loss, strengthening and toning hair fibres from root to tip.
€10.79€56.79/l -
NioxinNioxin Kit 2 Natural Hair Progressed Thinning 340ml
Natural hair progressed thiining
Densifies and protects from the breakage
Natural and very thin hair, very sparse
Contains 3 products: 1 shampoo 150ml + 1 conditioner150ml + 1 treatment 40ml€35.99€105.85/l -
Les couleurs de JeanneLes couleurs de Jeanne Comb
Gently detangles hair without breaking fibres, thanks to its ergonomic cellulose acetate design.
€7.08€7.08/u -
EstipharmEstipharm Flat hairbrush Pur wild boar
The flat hair brush gently smoothes long hair.
€22.60€22.60/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Volume Natural Volume Styling Mousse 300ml
Professional volumising mousse for hair
€15.90€0.05/ -
Organic
FlorameFlorame Anti-Dandruff Serum 50ml
Florame Anti-Dandruff Serum is a synergy of active ingredients of natural origin to care for the scalp.€13.30€266.00/l -
OlaplexOlaplex N°5P Enhancer Dejauning Conditioner Blonde 250ml
Nourishing conditioner that seals in luminosity and neutralises unwanted yellow tones from the roots to the ends of the hair. For blonde, white and grey hair.
€26.45€105.80/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Yellow Killer Shampoo 200ml
Shampoo with camelia oil
it brightens the grey, white and blond hair and kills the yellow effect.
€21.82€109.10/l -
Organic
FlorameFlorame Fortifying Shampoo 250ml
FLORAME Fortifying Shampoo combines the efficiency of Maca root, renowned for stimulating and strengthening the hair fibre, with Arginine, an amino acid essential for the proper functioning of the hair bulb€11.50€46.00/l -
Made in France
Martine MahéMartine Mahé Chamomile Lightening Shampoo 200ml
This shampoo will gradually lighten natural hair from chestnut to blonde.
€21.82€109.10/l -
Color & SoinColor & Soin Baume Après-Shampoing Démelant Révélateur de Couleur 200ml
Formulé avec des conditionneurs d’origine naturelle, il apporte douceur et brillance aux cheveux.
€7.49€37.45/l -
Organic Made in France
PhytemaPhytema Colour Protecting Shampoo Organic Fleur de cerisier and Redcurrants 250ml
Maintains and prolongs the hold of Capillary Colouring.
€13.80€55.20/l -
-20%
LazartigueLazartigue Clear DS Kerato-Reducing Anti-Dandruff Shampoo 200ml
Shampoo for recurring dandruff.
€14.39 €17.99€71.95/l -
Made in France
NeutradermNeutraderm Extra-mild Shampoo Dermo-protect 100ml
NEUTRADERM Extra mild shampoo efficiently cleans your hair while protecting hair fiber and scalp.
€3.67€36.70/l -
EstipharmEstipharm Barrettes à cheveux x4
Les brarettes à cheveux (x4) sont assorties en coloris noir et écaille pour vous permettre de changer votre look à votre guise. Idéales pour plauser une mèche de cheveux.€3.79€0.95/u -
Wella ProfessionalsWella Professionals Fusion Intensive Repair Shampoo 100ml
Hair up to 95% more resistant to breakage*.
€7.99€79.90/l -
Organic
-
Wella ProfessionalsWella Professionals Eimi Brillance Just Brilliant Brilliant Ointment 75ml
Professional shine pomade for a glossy, smooth finish
€12.90€172.00/l -
ApaisylApaisyl Anti-lice & Nits Lotion Xpert Beeswax 200ml
APAISYL anti-lice Xpert Beeswax - Anti-Lice and Anti-Nits Treatment Lotion - 100% efficiency in 1 5-minute treatment(1) - With ingredients of natural origin(2) - From 6 months - Free comb - 100ml
€22.99€114.95/l -
Organic Vegan
HerbatintHerbatint Repair Conditioner Fortifying and protective 200ml
Repair Conditioner nourishes and repairs damaged hair.
€13.80€69.00/l -
Revlon ProfessionnelRevlon Professional Uniq One Aitana Bonmati Limited Edition Spray 150ml
Discover the Aitana Bonmatí UniqOne Limited Edition Spray Masks and get beautiful hair in an instant thanks to its 10 real benefits.
€15.50€103.33/l -
A gift for you
RedkenRedken Acidic Color Gloss Shine & Nutrition Masks 250ml
Shine and Nutrition Masks for coloured and non-coloured hair
€31.08€124.32/l -
Schwarzkopf ProfessionalSchwarzkopf Professional Color Freeze BC Bonacure repair mask colour-treated hair 200 ml
Enriched with hydrolysed keratin to strengthen hair from within and help prevent colour fade.
€20.80€104.00/l -
A gift for you
RedkenRedken Volumising and texturising foam 200ml
Volumising and texturising mousse.
€18.49€92.45/l